Orienteering Australia

Official results for Sprint Into Spring Race 6 - Latrobe University

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Sprint Into Spring Race 6 - Latrobe University
Organiser: Nillumbik Emus Orienteering Club
Date: Saturday 25 November 2017

Mo Farah Men

3 600 m, 48 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Peter HodkinsonMFV Melbourne Forest Racers15:084:12
2Brodie NankervisMFV Melbourne Forest Racers15:36+0:284:20
3Aston KeyMFV Melbourne Forest Racers15:59+0:514:26
4Bruce ArthurMFV Melbourne Forest Racers16:54+1:464:41
5Todd NeveMFV Melbourne Forest Racers17:13+2:054:46
6Joseph DickinsonOV Orienteering Victoria/No club17:17+2:094:48
7Kerrin RattrayMFV Melbourne Forest Racers17:23+2:154:49
8Jed FlemingOV Orienteering Victoria/No club18:17+3:095:04
9James RobertsonBGV Bendigo Orienteers18:29+3:215:08
10Ian LawfordEUV Eureka Orienteers18:31+3:235:08
11Peter HobbsDRV Dandenong Ranges Orienteering19:00+3:525:16
12Glenn JamesBGV Bendigo Orienteers19:52+4:445:31
13Brody McCarthyYVV Yarra Valley Orienteering Club20:20+5:125:38
14Tim HatleyBKV Bayside Kangaroos Orienteers20:45+5:375:45
15Scott GavensBKV Bayside Kangaroos Orienteers20:51+5:435:47
15Fredrik JohanssonMFV Melbourne Forest Racers20:51+5:435:47
17Warren KeyMFV Melbourne Forest Racers21:51+6:436:04
18Nicholas CollinsBKV Bayside Kangaroos Orienteers21:58+6:506:06
19Chris NorwoodEUV Eureka Orienteers22:13+7:056:10
20Jim RussellBGV Bendigo Orienteers22:20+7:126:12
21Geoff LawfordEUV Eureka Orienteers22:48+7:406:20
22Blair TrewinYVV Yarra Valley Orienteering Club22:53+7:456:21
23Andrew BakerOV Orienteering Victoria/No club23:46+8:386:36
24Damian SpencerDRV Dandenong Ranges Orienteering24:32+9:246:48
25Patrick Bradfield SmithMFV Melbourne Forest Racers25:26+10:187:03
26conan PrendergastOV Orienteering Victoria/No club25:56+10:487:12
27Alex IkinBKV Bayside Kangaroos Orienteers26:17+11:097:18
28Shane MalliaBKV Bayside Kangaroos Orienteers26:47+11:397:26
29Tom LothianBKV Bayside Kangaroos Orienteers27:32+12:247:38
30Warwick WilliamsBGV Bendigo Orienteers28:52+13:448:01
31Stephen BirdBKV Bayside Kangaroos Orienteers29:25+14:178:10
32Peter DalwoodDRV Dandenong Ranges Orienteering30:21+15:138:25
33Mark BaxterNEV Nillumbik Emus Orienteering Cl31:09+16:018:39
34Onkar KaleOV Orienteering Victoria/No club31:26+16:188:43
35Roch PrendergastEUV Eureka Orienteers31:45+16:378:49
36Stuart McWilliamDRV Dandenong Ranges Orienteering31:59+16:518:53
37Glen WhiteYVV Yarra Valley Orienteering Club35:02+19:549:43
38Vic SedunaryBKV Bayside Kangaroos Orienteers35:36+20:289:53
39Martin KozmaBKV Bayside Kangaroos Orienteers35:45+20:379:55
40Andrew HunterBKV Bayside Kangaroos Orienteers36:36+21:2810:10
41David KnightBKV Bayside Kangaroos Orienteers37:00+21:5210:16
42Andreas StrasserYVV Yarra Valley Orienteering Club39:38+24:3011:00
43Ian MathiesonOV Orienteering Victoria/No club41:17+26:0911:28
44Murray HannaBKV Bayside Kangaroos Orienteers41:43+26:3511:35
Bill VandendoolMFV Melbourne Forest Racersmispunched
Ian DaviesDRV Dandenong Ranges Orienteeringmispunched
Simon RouseDRV Dandenong Ranges Orienteeringmispunched
Nick MaddockDRV Dandenong Ranges Orienteeringmispunched

Mo Farah Women

3 600 m, 15 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Natasha KeyMFV Melbourne Forest Racers18:335:09
2Liis JohansonMFV Melbourne Forest Racers19:25+0:525:23
3Lanita SteerDRV Dandenong Ranges Orienteering20:00+1:275:33
4Alexandra EnlundOV Orienteering Victoria/No club20:14+1:415:37
5Asha SteerDRV Dandenong Ranges Orienteering21:45+3:126:02
6Clare BrownridgeBGV Bendigo Orienteers22:19+3:466:11
7Kate GavensBKV Bayside Kangaroos Orienteers29:06+10:338:05
8Ilka BarrBGV Bendigo Orienteers30:17+11:448:24
9Josephine YeatmanNEV Nillumbik Emus Orienteering Cl31:37+13:048:46
10Carolyn JacksonMFV Melbourne Forest Racers32:52+14:199:07
11Nicola DalheimMFV Melbourne Forest Racers34:56+16:239:42
12Rebecca ShawOV Orienteering Victoria/No club36:43+18:1010:11
13Sheila CollsYVV Yarra Valley Orienteering Club47:52+29:1913:17
14Denise PikeDRV Dandenong Ranges Orienteering51:08+32:3514:12
Belinda LawfordEUV Eureka Orienteersmispunched

Sally Pearson Men

2 600 m, 28 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Torren ArthurMFV Melbourne Forest Racers14:235:31
2Stephen DunbarBKV Bayside Kangaroos Orienteers14:28+0:055:33
3Callum WhiteYVV Yarra Valley Orienteering Club14:29+0:065:34
4Jensen KeyMFV Melbourne Forest Racers16:02+1:396:10
5Andrew CameronBGV Bendigo Orienteers16:05+1:426:11
6Cormac McCarthyYVV Yarra Valley Orienteering Club16:59+2:366:31
7Geoff ArmstrongNEV Nillumbik Emus Orienteering Cl17:55+3:326:53
8Rodney PhillipsMFV Melbourne Forest Racers19:19+4:567:25
9Steven OConnellBKV Bayside Kangaroos Orienteers19:28+5:057:29
10Owen CalderOV Orienteering Victoria/No club19:35+5:127:31
11Will DaveyMFV Melbourne Forest Racers19:37+5:147:32
12Matthew KingBKV Bayside Kangaroos Orienteers21:14+6:518:10
13Andras BogdanovitsDRV Dandenong Ranges Orienteering21:15+6:528:10
14Campbell JamesBGV Bendigo Orienteers21:50+7:278:23
15Dennis MewsBKV Bayside Kangaroos Orienteers21:55+7:328:25
16Wayne LoveDRV Dandenong Ranges Orienteering22:30+8:078:39
17Greg TamblynBKV Bayside Kangaroos Orienteers23:26+9:039:00
18James LoveDRV Dandenong Ranges Orienteering23:29+9:069:01
19Barry McCraeYVV Yarra Valley Orienteering Club24:19+9:569:21
20Aidan MayallBKV Bayside Kangaroos Orienteers25:59+11:369:59
21Geoff AdamsBKV Bayside Kangaroos Orienteers26:05+11:4210:01
22Peter GroverDRV Dandenong Ranges Orienteering27:14+12:5110:28
23Jeff HughesNEV Nillumbik Emus Orienteering Cl33:13+18:5012:46
24Des GregoryBKV Bayside Kangaroos Orienteers40:49+26:2615:41
25Michael HubbertBKV Bayside Kangaroos Orienteers43:22+28:5916:40
26Peter BeggsTKV Tuckonie Orienteering Club44:37+30:1417:09
Phil TorodeOV Orienteering Victoria/No clubmispunched
Ian DoddDRV Dandenong Ranges Orienteeringdid not finish

Sally Pearson Women

2 600 m, 28 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Janine SteerDRV Dandenong Ranges Orienteering17:286:43
2Jenny BourneEUV Eureka Orienteers17:55+0:276:53
3Heather ODonnellYVV Yarra Valley Orienteering Club19:18+1:507:25
4Sarah DaviesDRV Dandenong Ranges Orienteering19:21+1:537:26
5Sue KeyMFV Melbourne Forest Racers20:03+2:357:42
6Sophie TavernaCHV Central Highlands Orienteering20:13+2:457:46
7Julie FrancisMFV Melbourne Forest Racers20:14+2:467:46
8Kate FrancisMFV Melbourne Forest Racers20:26+2:587:51
9Fiona CaristoYVV Yarra Valley Orienteering Club21:13+3:458:09
10Wendy TavernaCHV Central Highlands Orienteering21:38+4:108:19
11Katherine TurnerOV Orienteering Victoria/No club22:50+5:228:46
12Philippa Lohmeyer-CollinsBKV Bayside Kangaroos Orienteers23:10+5:428:54
13Margi FreemantleYVV Yarra Valley Orienteering Club24:02+6:349:14
14Debbie DoddDRV Dandenong Ranges Orienteering24:36+7:089:27
15Kathy LileyYVV Yarra Valley Orienteering Club27:26+9:5810:33
16Ruth GoddardYVV Yarra Valley Orienteering Club28:05+10:3710:48
17Pamela KingDRV Dandenong Ranges Orienteering29:22+11:5411:17
18Tasha JamesBGV Bendigo Orienteers31:54+14:2612:16
19Ros KingDRV Dandenong Ranges Orienteering31:57+14:2912:17
20Judy PrendergastEUV Eureka Orienteers37:08+19:4014:16
21Helen AlexanderBKV Bayside Kangaroos Orienteers37:57+20:2914:35
22Margaret KerteszBGV Bendigo Orienteers39:16+21:4815:06
23Janet KingBKV Bayside Kangaroos Orienteers39:25+21:5715:09
24Jemima Bradfield SmithOV Orienteering Victoria/No club42:10+24:4216:13
25Rosie SalvarisBKV Bayside Kangaroos Orienteers42:35+25:0716:22
26Barbara McCraeYVV Yarra Valley Orienteering Club46:10+28:4217:45
27Laura SpoonerOV Orienteering Victoria/No club47:37+30:0918:18
28Hannah SpencerOV Orienteering Victoria/No club1:05:44+48:1625:16

Usain Bolt Men

1 800 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ashley WhiteYVV Yarra Valley Orienteering Club14:278:01
2Thomas CaristoYVV Yarra Valley Orienteering Club21:30+7:0311:56
3Dale TavernaOV Orienteering Victoria/No club24:38+10:1113:41
4Eamon HeleyOV Orienteering Victoria/No club27:03+12:3615:01
5Juddson PetzerOV Orienteering Victoria/No club27:37+13:1015:20
6Evan GavensBKV Bayside Kangaroos Orienteers31:02+16:3517:14
7Newbury NavigatorsOV Orienteering Victoria/No club38:09+23:4221:11

Usain Bolt Women

1 800 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Maya BennetteYVV Yarra Valley Orienteering Club17:089:31
2Luca BogdanovitsDRV Dandenong Ranges Orienteering19:46+2:3810:58
3Milla KeyMFV Melbourne Forest Racers20:45+3:3711:31
4Annabelle DaveyOV Orienteering Victoria/No club22:25+5:1712:27
5Arika BogdanovitsDRV Dandenong Ranges Orienteering24:24+7:1613:33
6Hannah AdamsBKV Bayside Kangaroos Orienteers26:11+9:0314:32
7Mia GavensBKV Bayside Kangaroos Orienteers31:27+14:1917:28
8Paula DaveyMFV Melbourne Forest Racers31:54+14:4617:43
9Olive MichailidisOV Orienteering Victoria/No club46:41+29:3325:56
Claire AdamsBKV Bayside Kangaroos Orienteersmispunched

Please report errors in the result list to the organiser.