Orienteering Australia

Official results for Easter Tas - Australian 3 Days - Days 1, 2 & 3 - Non Elites, day 2 - Lovelybanks West

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Easter Tas - Australian 3 Days - Days 1, 2 & 3 - Non Elites
Organiser: Orienteering Tasmania
Date: Saturday 31 March 2018 - Monday 2 April 2018

Day 1 - Lovelybanks EastDay 2 - Lovelybanks WestDay 2 - Lovelybanks West (overall)Day 3 - Curryjong RivuletDay 3 - Curryjong Rivulet (overall)

M10A

2 300 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Elye DentRed Roos12:595:38
2Will EnkelaarAustralopers15:47+2:486:51
3Adrian GarbelliniEnoggeroos16:43+3:447:16
4Hayden DentRed Roos17:02+4:037:24
5Connor DentRed Roos17:40+4:417:40

M12A

2 950 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Alex WoolfordBush n Beach Orienteering Club17:355:57
2Euan BestEsk Valley17:57+0:226:05
3Mitchell MorcomTjuringa Orienteers18:45+1:106:21
4Makhaya HoggParawanga Orienteers18:53+1:186:24
5Eddie StonerAustralopers19:27+1:526:35
6Tommy MellaNewcastle Orienteering Club27:06+9:319:11

M14A

3 725 m, 15 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Sam WoolfordBush n Beach Orienteering Club21:325:46
2Toby CazzolatoTjuringa Orienteers21:57+0:255:53
3Torren ArthurMelbourne Forest Racers22:08+0:365:56
4Ryan CatesYarra Valley Orienteering Club24:02+2:306:27
5Oskar MellaNewcastle Orienteering Club24:30+2:586:34
6Niko StonerAustralopers26:04+4:326:59
7Remi AfnanYalanga Orienteers26:44+5:127:10
8Riley KerrEsk Valley26:57+5:257:14
9Jamie WoolfordBush n Beach Orienteering Club27:41+6:097:25
10Jett McCombAustralopers29:28+7:567:54
11Oliver FreemanBig Foot Orienteers31:05+9:338:20
12Charlie CooperAustralopers31:47+10:158:31
13Owen MulcahyAustralopers36:34+15:029:48
14Daniel MorcomTjuringa Orienteers48:29+26:5713:00
Paul GarbelliniEnoggeroosmispunched

M16A

5 350 m, 20 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Ewan ShinglerBig Foot Orienteers35:366:39
2Andrew KerrParawanga Orienteers39:22+3:467:21
3Ryan GrayUgly Gully Orienteers39:26+3:507:22
4Jensen KeyMelbourne Forest Racers41:31+5:557:45
5Samuel GarbelliniEnoggeroos43:33+7:578:08
6Oscar WoolfordBush n Beach Orienteering Club46:02+10:268:36
7Mason ArthurMelbourne Forest Racers46:11+10:358:37
8Ethan PenckYalanga Orienteers47:15+11:398:49
9Dexter CanningWellington Ranges49:35+13:599:16
10Will WhittingtonWellington Ranges50:19+14:439:24
11Max GrivellTintookies Orienteers51:23+15:479:36
12Jack WickhamEsk Valley53:24+17:489:58
13Ben PoortenaarAustralopers55:42+20:0610:24
14Leith SodenOnkaparinga Hills Orienteering Club56:20+20:4410:31
15Toby LangBushflyers59:12+23:3611:03
16Bayley FisherEsk Valley1:02:26+26:5011:40
17Tumi Thorsteinsson1:03:59+28:2311:57
18Xavier ScottAustralopers1:05:22+29:4612:13
19Alec PittEsk Valley1:16:46+41:1014:20
20Roy ProsserBushflyers1:38:46+1:03:1018:27

M20A

5 650 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Angus LeungGaringal Orienteers1:10:0512:24

M21A

7 050 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Johannes ItenOLC Winterthur59:268:25
2Chris FitzgeraldGoldseekers Orienteers1:19:49+20:2311:19

M35A

7 575 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Andrew Macken1:01:148:05
2Matthew PattenEsk Valley1:12:19+11:059:32
3Matthew CohenAustralopers1:14:26+13:129:49
4Simon LouisIllawarra Kareelah Orienteers1:16:22+15:0810:04
5Fedor IskhakovRed Roos1:29:10+27:5611:46
6Simon ThomasLOST1:48:43+47:2914:21
7Stephen StillAbominable O-Men1:50:05+48:5114:31

M40A

7 050 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Bruce ArthurMelbourne Forest Racers48:006:48
2Damien EnderbyNewcastle Orienteering Club1:09:41+21:419:53
3Tim WardropYarra Valley Orienteering Club1:32:18+44:1813:05

M45A

6 275 m, 13 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Jonathan McCombAustralopers43:526:59
2Scott SimsonNewcastle Orienteering Club52:33+8:418:22
3Greg MorcomTjuringa Orienteers53:18+9:268:29
4Anthony StonerAustralopers57:24+13:329:08
5Blair TrewinYarra Valley Orienteering Club1:00:02+16:109:34
6Andrew StocksOrienteering Tasmania1:06:49+22:5710:38
7Miles EllisBig Foot Orienteers1:09:43+25:5111:06
8Steve LeicesterBayside Kangaroos Orienteers1:14:37+30:4511:53
9David NahrungTotally Tropical Orienteering Club1:15:26+31:3412:01
10Laurent MaillotCO21:24:53+41:0113:31
11Joseph GarbelliniEnoggeroos1:27:36+43:4413:57
12Edward PlummerLOST1:29:59+46:0714:20
13Darren EenjesBendigo Orienteers1:34:35+50:4315:04

M50A

6 275 m, 15 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Andy SimpsonBig Foot Orienteers54:558:45
2Mark FreemanBig Foot Orienteers56:17+1:228:58
3Ruhi AfnanYalanga Orienteers57:33+2:389:10
4Paul MarshBig Foot Orienteers59:30+4:359:28
5Shane DoyleUringa Orienteers1:00:53+5:589:42
6Kwok Kuen Law1:05:17+10:2210:24
7Michael WarltersUringa Orienteers1:05:19+10:2410:24
8Hugh FitzgeraldWellington Ranges1:09:27+14:3211:04
9Bruce PatersonVictorian ARDF Group1:11:25+16:3011:22
10Andrew BrennanRange Runners Orienteering Club1:15:49+20:5412:04
11Simon AllenAustralopers1:19:38+24:4312:41
12WN ChungHKOC1:24:37+29:4213:29
13Isaac WongHKAYP1:51:55+57:0017:50
14David BeldjilaliATLAS1:53:50+58:5518:08
Chris MillBushflyersmispunched

M55A

5 350 m, 28 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Warren KeyMelbourne Forest Racers36:436:51
2Ian ProsserAbominable O-Men40:08+3:257:30
3Jim RussellBendigo Orienteers40:20+3:377:32
4Geoff LawfordEureka Orienteers41:13+4:307:42
5Bjorn MellaNewcastle Orienteering Club45:49+9:068:33
6Kwok keung Yeung47:40+10:578:54
7Bernard WalkerWellington Ranges48:29+11:469:03
7Carl DalheimMelbourne Forest Racers48:29+11:469:03
9John WhittingtonWellington Ranges50:25+13:429:25
10Simon GeorgeBig Foot Orienteers50:53+14:109:30
11Kenneth McLeanEsk Valley51:39+14:569:39
12Tim HatleyBayside Kangaroos Orienteers52:34+15:519:49
13Graeme DawsonGaringal Orienteers53:09+16:269:56
14Sebastian BurgessAustralopers53:42+16:5910:02
15Bruce BarnettBushflyers54:47+18:0410:14
16Steve CooperYalanga Orienteers55:36+18:5310:23
17Mark ShinglerBig Foot Orienteers56:50+20:0710:37
18Russell Blatchford1:02:41+25:5811:42
19David JaffeMelbourne Forest Racers1:02:57+26:1411:45
20Bill ButlerAustralopers1:06:03+29:2012:20
21Michael Cooper1:09:14+32:3112:56
22Trevor DimentTintookies Orienteers1:11:28+34:4513:21
23Mick CooperAustralopers1:15:29+38:4614:06
24Nick MelhuishParawanga Orienteers1:19:55+43:1214:56
25John CarberryNillumbik Emus Orienteering Club1:26:45+50:0216:12
26Charles DragarAustralopers1:26:51+50:0816:14
27Colin CurrieGaringal Orienteers1:41:45+1:05:0219:01
Martin KozmaBayside Kangaroos Orienteersmispunched

M60A

4 375 m, 32 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Melvyn CoxBennelong Northside Orienteers40:359:16
2Malcolm RobertsNewcastle Orienteering Club43:11+2:369:52
3Nicholas WilmottUringa Orienteers43:47+3:1210:00
4Geoff TodkillNewcastle Orienteering Club43:54+3:1910:02
5Roch PrendergastEureka Orienteers45:40+5:0510:26
6Rod GrayEureka Orienteers45:56+5:2110:29
7Cliff HowardEnoggeroos47:45+7:1010:54
8Neil BarrBendigo Orienteers47:52+7:1710:56
9Ian DempseyNewcastle Orienteering Club48:49+8:1411:09
10Paul PacqueEsk Valley49:02+8:2711:12
11Warwick DavisTuckonie Orienteering Club49:34+8:5911:19
12Robert CarmichaelAustralopers50:32+9:5711:33
13Andrew Cumming ThomOrienteering ACT55:37+15:0212:42
14Robert GraiegLOST55:57+15:2212:47
15Peter CroftsAustralopers56:19+15:4412:52
16Tony GarrParawanga Orienteers56:33+15:5812:55
17Ian DaviesDandenong Ranges Orienteering Club57:16+16:4113:05
18David KnightBayside Kangaroos Orienteers57:20+16:4513:06
19Stephen CollinsBayside Kangaroos Orienteers58:42+18:0713:25
20Michael BurtRed Roos58:58+18:2313:28
21Digby MercerWullundigong Orienteers of the West1:00:20+19:4513:47
22Chi Sing Clement ChanApex Action1:00:25+19:5013:48
23Geoff PeelNewcastle Orienteering Club1:04:52+24:1714:49
24Philip BurrillBullecourt Boulder Bounders1:06:32+25:5715:12
25Jerry PurkisSaxons1:08:05+27:3015:33
26Shin Ho YU1:08:11+27:3615:35
27Arne Heikoop1:08:32+27:5715:39
28Mark PetrieSunshine Orienteers Club1:09:34+28:5915:54
29Peter CusickAustralopers1:09:48+29:1315:57
30Rudi LandsiedelNewcastle Orienteering Club1:10:07+29:3216:01
31Antonio Garcia CouceTintookies Orienteers1:10:29+29:5416:06
32Robert CrosatoRange Runners Orienteering Club1:15:41+35:0617:17

M65A

4 100 m, 26 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1John ScownAbominable O-Men38:449:26
2Paul HoopmannTjuringa Orienteers39:33+0:499:38
3Russell WadeWullundigong Orienteers of the West40:19+1:359:50
4Gordon WilsonBennelong Northside Orienteers40:40+1:569:55
5Rick SteeleUringa Orienteers42:08+3:2410:16
6Russell CandyKulgun 225 Orienteers43:02+4:1810:29
7Richard MatthewsLOST43:37+4:5310:38 Download route in GPX format
8Bill JonesRed Roos43:48+5:0410:40
9Peter ShepherdIllawarra Kareelah Orienteers46:43+7:5911:23
10Ian McKenzieUringa Orienteers47:15+8:3111:31
11Bob HawkinsNorthern Tablelands Orienteering Club49:00+10:1611:57
12Robert RapkinsEnoggeroos49:02+10:1811:57
13Geoff HudsonNillumbik Emus Orienteering Club50:36+11:5212:20
14Bruce BowenParawanga Orienteers51:56+13:1212:40
15Paul PrudhoeCentral Coast Orienteers53:37+14:5313:04
16Keith JayIllawarra Kareelah Orienteers55:34+16:5013:33
17Ian RathboneWellington Ranges55:38+16:5413:34
18Murray HainesSunshine Orienteers Club56:26+17:4213:45
19Colin PriceCentral Coast Orienteers1:00:05+21:2114:39
20Chas LaneLOST1:00:09+21:2514:40
21Mike CalderAustralopers1:05:43+26:5916:01
22Neil HawthorneAustralopers1:06:49+28:0516:17
23John HardingParawanga Orienteers1:09:59+31:1517:04
24Mark HennessyCentral Highlands Orienteering Club1:10:40+31:5617:14
25Rod BissettPathfinders1:20:23+41:3919:36
26Julian RoscoeOrienteering Tasmania1:26:13+47:2921:01

M70A

3 400 m, 31 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Steve FlickBennelong Northside Orienteers31:069:08
2Greg ChatfieldUgly Gully Orienteers31:48+0:429:21
3Tony RadfordBendigo Orienteers32:15+1:099:29
4Terry BluettBennelong Northside Orienteers32:39+1:339:36
5Ross BarrGaringal Orienteers35:01+3:5510:17
6Leigh PrivettAlbury-Wodonga Orienteering Club37:39+6:3311:04
7Peter DalwoodDandenong Ranges Orienteering Club39:45+8:3911:41
8Eric WainwrightRed Roos40:38+9:3211:57
9Jim MerchantGaringal Orienteers40:55+9:4912:02
10Hugh MooreRed Roos41:12+10:0612:07
11Paul ElamTuckonie Orienteering Club41:44+10:3812:16
12Ken BrownlieWullundigong Orienteers of the West42:08+11:0212:23
13Ron FrederickNillumbik Emus Orienteering Club43:27+12:2112:46
14Kevin WilliamsWestern and Hills Orienteers44:46+13:4013:10
15Robert AllisonRed Roos45:34+14:2813:24
16James LaverAustralopers45:44+14:3813:27
17Keith FifieldRed Roos45:48+14:4213:28
18Graham SargisonAustralopers46:32+15:2613:41
19Peter YeatesDandenong Ranges Orienteering Club48:10+17:0414:10
20Ewen TempletonBayside Kangaroos Orienteers48:57+17:5114:23
21Bob HealeyEsk Valley52:57+21:5115:34
22Roger HarlowEsk Valley57:48+26:4217:00
23Ross KellyAustralopers58:19+27:1317:09
24Lincoln ErmNillumbik Emus Orienteering Club59:10+28:0417:24
25John MeekingYarra Valley Orienteering Club59:39+28:3317:32
26Barry WheelerTintookies Orienteers1:01:53+30:4718:12
27David GoddardYarra Valley Orienteering Club1:04:27+33:2118:57
28Alan ThompsonRed Roos1:05:06+34:0019:08
29Robert MooreWagga and Riverina Occasional Orienteers1:07:14+36:0819:46
Keith GraysonBundaberg United Scrub Harriersmispunched
Alex TarrYarra Valley Orienteering Clubnot competing

M75A

3 450 m, 19 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Darryl ErbacherParawanga Orienteers28:038:07
2Mike HoweLOST33:10+5:079:36
3David HoggParawanga Orienteers36:27+8:2410:33
4Ron JunghansGaringal Orienteers37:15+9:1210:47
5Trevor SauerSunshine Orienteers Club38:23+10:2011:07
6John SuttonRed Roos39:35+11:3211:28
7Jim BowlingEnoggeroos42:10+14:0712:13
8Peter SearleBendigo Orienteers42:13+14:1012:14
9Ken JacobsonGaringal Orienteers42:14+14:1112:14
10John HodsdonSouthern Highlands Orienteers43:34+15:3112:37
11Peter MeyerSouthern Highlands Orienteers45:05+17:0213:04
12Wayne GriggsAustralopers47:09+19:0613:40
13Peter KreminskiWallaringa Orienteering Club47:11+19:0813:40
14Terry CavanaghAustralopers50:32+22:2914:38
15Frank IngwersenParawanga Orienteers58:34+30:3116:58
16David HancockWellington Ranges59:14+31:1117:10
17Hugh CameronAlbury-Wodonga Orienteering Club1:00:11+32:0817:26
18Tim CoxGaringal Orienteers1:05:49+37:4619:04
19Barry PearceWestern and Hills Orienteers1:19:34+51:3123:03

M80A

2 700 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1John LyonTintookies Orienteers37:0113:42
2Brian ClelandUringa Orienteers37:48+0:4713:59
3Peter CuttenWallaringa Orienteering Club39:43+2:4214:42

M85A

2 050 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Tony MountAustralopers33:3916:24

W10A

2 300 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Luca HoggParawanga Orienteers13:556:03
2Ariadna IskhakovaRed Roos18:22+4:277:59
3Annabel LloydTintookies Orienteers25:33+11:3811:06

W12A

2 950 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Sophie ArthurMelbourne Forest Racers15:115:08
2Milla KeyMelbourne Forest Racers17:14+2:035:50
3Erika EnderbyNewcastle Orienteering Club17:25+2:145:54
4Lyra SimpsonBig Foot Orienteers21:18+6:077:13
5Mali BrennanRange Runners Orienteering Club22:43+7:327:42
6Cecilia MaillotCO237:28+22:1712:42

W14A

3 250 m, 11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Nea ShinglerBig Foot Orienteers26:248:07
2Sophie TavernaCentral Highlands Orienteering Club27:20+0:568:24
3Mikayla EnderbyNewcastle Orienteering Club27:29+1:058:27
4Zali McCombAustralopers28:26+2:028:44
5Ella RogersRange Runners Orienteering Club29:41+3:179:08
6Julia Powell-DaviesAustralopers30:40+4:169:26
7Jemima LloydTintookies Orienteers30:43+4:199:27
8Sara GarbelliniEnoggeroos35:37+9:1310:57
9Emma CatesYarra Valley Orienteering Club38:58+12:3411:59
10Sophie BestEsk Valley1:08:55+42:3121:12
Ana PenckYalanga Orienteersmispunched

W16A

4 025 m, 12 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Serryn EenjesBendigo Orienteers47:1811:45
2Venla-Linnea Karjalainen47:30+0:1211:48
3Mikaela GrayUgly Gully Orienteers47:56+0:3811:54
4Mena McLeodAustralopers54:47+7:2913:36
5Melissa MaillotCO257:32+10:1414:17
6Eleanor McLeanEsk Valley57:41+10:2314:19
7Rani BrennanRange Runners Orienteering Club1:01:59+14:4115:23
8Phoebe DavisAustralopers1:03:30+16:1215:46
9Caitlyn SteerBendigo Orienteers1:06:04+18:4616:24
10Tiia MarshBig Foot Orienteers1:23:58+36:4020:51
11Andra LeungGaringal Orienteers1:26:01+38:4321:22
12Niamh CassarWestern and Hills Orienteers1:30:06+42:4822:23

W20A

4 025 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Ivy ProsserBushflyers1:07:4016:48

W21A

5 650 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Nicola MarshallAustralopers1:07:0011:51
2Sanni KymäläinenTampereen Pyrintö1:07:09+0:0911:53
3Bec ButlerAustralopers1:07:25+0:2511:55
4Lucy McGarvaWagga and Riverina Occasional Orienteers1:09:05+2:0512:13
5Moira KufferYarra Valley1:14:20+7:2013:09
6Rosie DalheimMelbourne Forest Racers1:20:15+13:1514:12
7Quinn BissettPathfinders1:44:55+37:5518:34

W35A

5 650 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Kathie DentRed Roos57:1510:07
2Melissa GangemiYarra Valley Orienteering Club1:05:37+8:2211:36
3Helen WalpoleDandenong Ranges Orienteering Club1:31:57+34:4216:16
4Lucy HawthorneAustralopers1:40:23+43:0817:46

W40A

5 650 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Marina IskhakovaCBR Cockatoos55:109:45
2Leida WilliamsAustralopers57:32+2:2210:10
3Meredith GrayUgly Gully Orienteers1:05:57+10:4711:40
4Cathy HoggParawanga Orienteers1:07:14+12:0411:53
5Hania LadaYarra Valley Orienteering Club1:10:12+15:0212:25
6Sussan BestEsk Valley1:14:11+19:0113:07
7Kim CarrollAustralopers1:18:17+23:0713:51
8Kim EnkelaarAustralopers1:44:52+49:4218:33
9Carolyn LaytonNillumbik Emus Orienteering Club1:47:47+52:3719:04
10Helen O'CallaghanBush n Beach Orienteering Club2:14:51+1:19:4123:52

W45A

5 350 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Martina CraigNewcastle Orienteering Club49:009:09
2Cathy McCombAustralopers53:51+4:5110:03
3Pik Kwan Tang1:29:21+40:2116:42

W50A

4 375 m, 15 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Jennifer EnderbyNewcastle Orienteering Club42:419:45
2Nicola DalheimMelbourne Forest Racers43:12+0:319:52
3Sue HancockWellington Ranges43:40+0:599:58
4Karen Wild-AllenAustralopers44:13+1:3210:06
5Linda SestaUringa Orienteers47:40+4:5910:53
6Anita ScherrerBushflyers49:40+6:5911:21
7Tara SutherlandBushflyers49:45+7:0411:22
8Zara SodenOnkaparinga Hills Orienteering Club56:57+14:1613:01
9Liz CanningWellington Ranges1:00:27+17:4613:49
10Janine SteerDandenong Ranges Orienteering Club1:01:59+19:1814:10
11Sue GarrParawanga Orienteers1:07:53+25:1215:30
12Heather SmithTintookies Orienteers1:09:22+26:4115:51
13Wai Ching Vickie Wong1:19:49+37:0818:14
14Margaret PeelNewcastle Orienteering Club1:26:02+43:2119:39
15Hermione Powell-DaviesAustralopers1:34:15+51:3421:32

W55A

4 025 m, 26 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Toni BrownBushflyers39:019:41
2Gayle QuantockNewcastle Orienteering Club41:14+2:1310:14
3Ana HercegParawanga Orienteers42:01+3:0010:26
4Carolyn MatthewsNewcastle Orienteering Club43:15+4:1410:44
5Paula ShinglerBig Foot Orienteers44:11+5:1010:58
6Vanessa SmithKulgun 225 Orienteers45:17+6:1611:15
7Monika BinderParawanga Orienteers54:06+15:0513:26
8Joanna ParrBig Foot Orienteers54:54+15:5313:38
9Felicity CrosatoRange Runners Orienteering Club1:01:01+22:0015:09
10Juliana de NooyUgly Gully Orienteers1:01:57+22:5615:23
11Prue DobbinBayside Kangaroos Orienteers1:03:58+24:5715:53
12Sally WayteAustralopers1:05:21+26:2016:14
13Julie FlynnBendigo Orienteers1:06:18+27:1716:28
14Airdrie LongGaringal Orienteers1:07:25+28:2416:44
15Jane SayeAbominable O-Men1:13:32+34:3118:16
16Andrea SchiwyAustralopers1:14:00+34:5918:23
17Liz ButlerAustralopers1:18:24+39:2319:28
18Marion BurrillBullecourt Boulder Bounders1:19:27+40:2619:44
19Donelda NilesEsk Valley1:20:00+40:5919:52
20Liz BourneBullecourt Boulder Bounders1:24:48+45:4721:04
21Judy DavisAustralopers1:27:33+48:3221:45
22Erica DimentTintookies Orienteers1:37:22+58:2124:11
23Lai Kuen Candy Chui2:23:49+1:44:4835:43
24Jo-Anne BissettPathfinders2:31:55+1:52:5437:44
25Elaine MurdochGaringal Orienteers2:47:49+2:08:4841:41
Christine PalmerDandenong Ranges Orienteering Clubdid not finish

W60A

3 400 m, 18 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Carolyn JacksonBayside Kangaroos Orienteers30:048:50
2Jenny BourneEureka Orienteers31:07+1:039:09
3Liz AbbottParawanga Orienteers35:54+5:5010:33
4Sue KeyMelbourne Forest Racers37:25+7:2111:00
5Kathy PetrieSunshine Orienteers Club39:18+9:1411:33
6Hilary WoodCentral Coast Orienteers40:08+10:0411:48
7Julia PrudhoeCentral Coast Orienteers42:55+12:5112:37
8Geraldine ChatfieldUgly Gully Orienteers44:05+14:0112:57
9Sarah GarnettUringa Orienteers46:01+15:5713:32
10Rosie RutledgeAustralopers52:10+22:0615:20
11Kate LucasAustralopers52:18+22:1415:22
12Jan SargoodUringa Orienteers55:32+25:2816:20
13Margaret WilmottUringa Orienteers59:26+29:2217:28
14Anne GarveyTuckonie Orienteering Club1:00:27+30:2317:46
15Diana Cossar-BurgessAustralopers1:13:34+43:3021:38
16Jane CalderAustralopers1:25:50+55:4625:14
17Judy PrendergastEureka Orienteers1:30:36+1:00:3226:38
18Jane CatchpoleAustralopers1:32:51+1:02:4727:18

W65A

3 450 m, 16 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Lynn DabbsWestern and Hills Orienteers31:159:03
2Carol BrownlieWullundigong Orienteers of the West33:40+2:259:45
3Alison RadfordBendigo Orienteers36:42+5:2710:38
4Valerie BarkerBushflyers37:35+6:2010:53
5Lynda RapkinsEnoggeroos37:55+6:4010:59
6Robyn PallasCentral Coast Orienteers41:45+10:3012:06
7Robyn ChapmanAustralopers42:12+10:5712:13
8Judy AllisonRed Roos42:32+11:1712:19
9Jan HardyAustralopers43:27+12:1212:35
10Hilary Cane43:48+12:3312:41
11Ann ScownAbominable O-Men45:21+14:0613:08
12Barbara TassellAustralopers47:09+15:5413:40
13Jan CandyKulgun 225 Orienteers47:36+16:2113:47
14Pamela KingDandenong Ranges Orienteering Club54:57+23:4215:55
15Jenelle TempletonNillumbik Emus Orienteering Club55:36+24:2116:06
16Kerryne JonesRed Roos58:27+27:1216:56

W70A

2 700 m, 15 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Ruth GoddardYarra Valley Orienteering Club26:089:40
2Carol JacobsonGaringal Orienteers27:24+1:1610:08
3Val HodsdonSouthern Highlands Orienteers27:44+1:3610:16
4Libby MeekingYarra Valley Orienteering Club28:03+1:5510:23
5Rosemary KullmannLOST31:44+5:3611:45
6Bryony CoxGaringal Orienteers33:40+7:3212:28
7Jenny HawkinsBushflyers34:08+8:0012:38
8Kathy LileyYarra Valley Orienteering Club35:09+9:0113:01
9Judi HerkesBayside Kangaroos Orienteers37:42+11:3413:57
10Dianne SearleBendigo Orienteers39:24+13:1614:35
11Pauline MooreWagga and Riverina Occasional Orienteers41:07+14:5915:13
12Ann BaylisRed Roos42:32+16:2415:45
13Sandra HoggParawanga Orienteers48:06+21:5817:48
14Mary Jane MahonyUringa Orienteers49:54+23:4618:28
15Helena GriggsAustralopers54:54+28:4620:20

W75A

2 700 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Ann IngwersenParawanga Orienteers28:3310:34
2Valerie BrammallEsk Valley40:19+11:4614:55
3Ann SuttonRed Roos42:16+13:4315:39
4Helen SmithTintookies Orienteers48:00+19:2717:46
5Patricia McGuireWellington Ranges1:14:11+45:3827:28

W80A

2 050 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Helen AlexanderBayside Kangaroos Orienteers32:2515:48

M21AS

5 650 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Louis Elson46:058:09
2Justin WoolfordWellington Ranges50:16+4:118:53
3Andrew SlatteryRed Roos55:40+9:359:51
4Tyson HillyardWallaringa Orienteering Club57:50+11:4510:14
5Luke Topfer57:53+11:4810:14
6Yeung Chi Lee1:00:26+14:2110:41
7Dane CavanaghEnoggeroos1:04:00+17:5511:19
8Robert HerkesGaringal Orienteers1:05:25+19:2011:34
9James ScottAustralopers1:08:48+22:4312:10
10Conrad Elson1:08:59+22:5412:12

M35AS

5 350 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Gareth Prosser43:158:05
2Alan KufferYarra Valley1:03:09+19:5411:48
3Dene Littler1:17:56+34:4114:34
4Dan MartinCentral Coast Orienteers1:22:00+38:4515:19

M45AS

3 400 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Robert BradleyWestern and Hills Orienteers41:5412:19
2Greg CatesYarra Valley Orienteering Club43:17+1:2312:43
3Brendan HenrySunshine Orienteers Club53:55+12:0115:51
4Ellis LeungGaringal Orienteers1:04:06+22:1218:51
Brenton GrayUgly Gully Orienteersmispunched

M55AS

3 450 m, 11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Cormac McCarthyYarra Valley Orienteering Club28:158:11
2Bill VandendoolBayside Kangaroos Orienteers30:41+2:268:53
3Peter MayNorthern Tablelands Orienteering Club35:02+6:4710:09
4Garry StewartSouthern Highlands Orienteers36:32+8:1710:35
5Michael HalmyBennelong Northside Orienteers37:02+8:4710:44
6Robert SprySouthern Highlands Orienteers39:58+11:4311:35
7Geoff AdamsBayside Kangaroos Orienteers43:13+14:5812:31
8Dirk NankervisEsk Valley44:49+16:3412:59
9Aylwin LimTjuringa Orienteers55:51+27:3616:11
10Iain DuncanSunshine Orienteers Club1:01:37+33:2217:51
11Keith RichardsonUringa Orienteers1:06:29+38:1419:16

M65AS

2 700 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Jon WheatcroftTVOC (Thames Valley Orienteering Club)30:3311:18
2Dennis TrewinYarra Valley Orienteering Club31:02+0:2911:29
3Jeff CarberryIllawarra Kareelah Orienteers34:24+3:5112:44
4Dave LottyUringa Orienteers39:16+8:4314:32
5Colin MorgansYarra Valley Orienteering Club51:53+21:2019:12

W21AS

4 375 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Sonia AliYarra Valley Orienteering Club51:1911:43
2Alice MartinCentral Coast Orienteers57:11+5:5213:04
3Emma Forsberg58:53+7:3413:27
4Fern HillyardWallaringa Orienteering Club1:00:43+9:2413:52
5Natasha SpargWullundigong Orienteers of the West1:54:48+1:03:2926:14
6Madeleine ParsonsAustralopers2:07:21+1:16:0229:06
7Shey BissettPathfinders2:13:59+1:22:4030:37

W35AS

3 400 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
Simone Kraussmispunched

W45AS

3 450 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Sandra TarrOrienteering Victoria39:3611:28
2Nic Plunkett-ColeBushflyers40:29+0:5311:44
3Stephanie BeldjilaliATLAS42:00+2:2412:10
4Vanessa FreemanBig Foot Orienteers42:42+3:0612:22
5Miriam WhittingtonWellington Ranges43:21+3:4512:33
6Anne ArthurMelbourne Forest Racers48:42+9:0614:06
7Kathryn TarrYarra Valley Orienteering Club53:45+14:0915:34
8Maureen FitzpatrickWestern and Hills Orienteers59:20+19:4417:11
9Nicole DavisLOST1:00:31+20:5517:32
10Sandra AfnanYalanga Orienteers1:08:52+29:1619:57

W55AS

2 700 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Philippa Lohmeyer-CollinsBayside Kangaroos Orienteers31:1211:33
2Sandra StewartSouthern Highlands Orienteers35:15+4:0313:03
3Jocelyn WattsYarra Valley Orienteering Club35:56+4:4413:18
4Jane CusickAustralopers36:53+5:4113:39
5Julie ShepherdIllawarra Kareelah Orienteers37:39+6:2713:56
6Rowan PurkisSaxons39:23+8:1114:35
7Sheila CollsYarra Valley Orienteering Club40:47+9:3515:06
8Elizabeth HatleyBayside Kangaroos Orienteers40:48+9:3615:06

W65AS

2 050 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Judith HayToohey Forest Orienteers26:0612:43
2Belinda DaleYarra Valley Orienteering Club32:46+6:4015:59
3Barbara JunghansGaringal Orienteers43:36+17:3021:16
4Beverley MillerAustralopers58:09+32:0328:21
5Schon HudsonNillumbik Emus Orienteering Club1:09:27+43:2133:52
Cheryl BluettBennelong Northside Orienteersmispunched

M-JuniorB

3 725 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Thomas Powell-DaviesAustralopers41:3611:10

M-OpenB

3 725 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Ian DiasDandenong Ranges Orienteering Club34:109:10
2Osama AliYarra Valley Orienteering Club37:24+3:1410:02
3James LloydTintookies Orienteers41:19+7:0911:05
4Andrew KoerbinWellington Ranges43:32+9:2211:41
5Tim HarlowEsk Valley1:15:11+41:0120:11

M/W-EasyB

2 950 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Miia SalmiMelbourne Forest Racers23:257:56
2Suzanne O'CallaghanBayside Kangaroos Orienteers48:59+25:3416:36
3Carol MorgansYarra Valley Orienteering Club54:23+30:5818:26

M/W-VeryEasyB

2 300 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Alton FreemanBig Foot Orienteers22:599:59

W-JuniorB

3 250 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Rebecca NahrungTotally Tropical Orienteering Club28:268:44
2Serena DoyleUringa Orienteers30:03+1:379:14

W-OpenB

3 250 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Annette RogersRange Runners Orienteering Club34:4310:40
2Wendy TavernaCentral Highlands Orienteering Club38:21+3:3811:48
3Leone CarberryNillumbik Emus Orienteering Club48:19+13:3614:52
4Josephine GarbelliniEnoggeroos50:48+16:0515:37
5Jennifer LindleyNillumbik Emus Orienteering Club53:26+18:4316:26
6Ingrid MaillotCO254:37+19:5416:48
7Ulla HeikkilaSunshine Orienteers Club1:08:39+33:5621:07
8Philomena HumphriesLOST1:17:29+42:4623:50
Kaye HartIllawarra Kareelah Orienteersmispunched
Kathryn KnightBayside Kangaroos Orienteersmispunched

M/W10Shadow

2 300 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Matilda RogersRange Runners Orienteering Club22:139:39
2Matthew LaytonNillumbik Emus Orienteering Club23:34+1:2110:14
3Emrys RogersRange Runners Orienteering Club23:54+1:4110:23
4Adalyn ScottAustralopers48:24+26:1121:02
5Neo KozmaBayside Kangaroos Orienteers52:41+30:2822:54
6Angelina KozmaBayside Kangaroos Orienteers56:04+33:5124:22

EOD-E

2 950 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Anttijussi Karjalainen20:186:52
2Benjamin HY WongHKAYP43:28+23:1014:44
3Janet Hillyard1:00:00+39:4220:20
4Nicola Mares1:16:50+56:3226:02

EOD-M

3 250 m, 14 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Shaun McDonough17:275:22
2Edmund May20:39+3:126:21
3Kelly Young28:27+11:008:45
4Nicholas CarmichaelWellington Ranges32:02+14:359:51
5Paivi Karjalainen34:19+16:5210:33
6Sara Brain40:44+23:1712:32
7Esta BirdahicAustralopers41:12+23:4512:40
8Sam Barker41:37+24:1012:48
9Didier Coudert46:13+28:4614:13
10Quentin Lang47:31+30:0414:37
11Heidi Barker48:56+31:2915:03
12Adam Kreminski52:19+34:5216:05
13Reni Iten59:08+41:4118:11
14Barry MooreOrienteering Victoria1:13:37+56:1022:39

Please report errors in the result list to the organiser.