Orienteering Australia

Official overall results for Easter Tas - Australian 3 Days - Non Elites

Event informationShow result list by organisationPress result listPrint

Name: Easter Tas - Australian 3 Days - Non Elites
Organiser: Orienteering Tasmania
Date: Saturday 31 March 2018 - Monday 2 April 2018

Day 1 - Lovelybanks EastDay 2 - Lovelybanks WestDay 2 - Lovelybanks West (overall)Day 3 - Curryjong RivuletDay 3 - Curryjong Rivulet (overall)

Classes: Show all | M10A | M12A | M14A | M16A | M20A | M21A | M35A | M40A | M45A | M50A | M55A | M60A | M65A | M70A | M75A | M80A | M86A | M90A | W10A | W12A | W14A | W16A | W20A | W21A | W35A | W40A | W45A | W50A | W55A | W60A | W65A | W70A | W75A | W80A | W85A | W90A | M21AS | M35AS | M45AS | M55AS | M65AS | W21AS | W35AS | W45AS | W55AS | W65AS | M-JuniorB | M-OpenB | M/W-EasyB | M/W-VeryEasyB | W-JuniorB | W-OpenB | M/W10Shadow | EOD-E | EOD-M

M10A

1 575 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Elye DentRed Roos41:34
2Will EnkelaarAustralopers51:24+9:50
3Connor DentRed Roos57:23+15:49
4Hayden DentRed Roos58:32+16:58
5Adrian GarbelliniEnoggeroos1:00:29+18:55

M12A

2 200 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Makhaya HoggParawanga Orienteers56:28
2Alex WoolfordBush n Beach Orienteering Club1:02:45+6:17
3Eddie StonerAustralopers1:04:04+7:36
4Tommy MellaNewcastle Orienteering Club1:10:36+14:08
5Mitchell MorcomTjuringa Orienteers1:23:58+27:30
Euan BestEsk Valleymispunched

M14A

2 725 m, 14 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Sam WoolfordBush n Beach Orienteering Club1:02:23
2Torren ArthurMelbourne Forest Racers1:03:15+0:52
3Toby CazzolatoTjuringa Orienteers1:04:09+1:46
4Oskar MellaNewcastle Orienteering Club1:18:29+16:06
5Jamie WoolfordBush n Beach Orienteering Club1:21:01+18:38
6Jett McCombAustralopers1:22:41+20:18
7Riley KerrEsk Valley1:22:48+20:25
8Remi AfnanYalanga Orienteers1:24:14+21:51
9Oliver FreemanBig Foot Orienteers1:34:25+32:02
10Charlie CooperAustralopers1:38:06+35:43
11Owen MulcahyAustralopers1:45:42+43:19
12Ryan CatesYarra Valley Orienteering Club1:51:26+49:03
13Niko StonerAustralopers2:00:56+58:33
Paul GarbelliniEnoggeroosmispunched

M16A

3 675 m, 21 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Andrew KerrParawanga Orienteers1:49:56
2Jensen KeyMelbourne Forest Racers1:56:30+6:34
3Ryan GrayUgly Gully Orienteers2:01:10+11:14
4Mason ArthurMelbourne Forest Racers2:02:35+12:39
5Ethan PenckYalanga Orienteers2:05:50+15:54
6Ewan ShinglerBig Foot Orienteers2:08:19+18:23
7Toby LangBushflyers2:18:34+28:38
8Ben PoortenaarAustralopers2:27:47+37:51
9Dexter CanningWellington Ranges2:33:14+43:18
10Samuel GarbelliniEnoggeroos2:33:28+43:32
11Oscar WoolfordBush n Beach Orienteering Club2:33:52+43:56
12Leith SodenOnkaparinga Hills Orienteering Club2:37:59+48:03
13Will WhittingtonWellington Ranges2:48:36+58:40
14Max GrivellTintookies Orienteers3:12:37+1:22:41
15Alec PittEsk Valley3:49:40+1:59:44
16Tumi Thorsteinsson3:58:03+2:08:07
17Roy ProsserBushflyers4:10:13+2:20:17
18Xavier ScottAustralopers4:10:47+2:20:51
Alvin CraigNewcastle Orienteering Clubmispunched
Bayley FisherEsk Valleymispunched
Jack WickhamEsk Valleymispunched

M20A

3 950 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Angus LeungGaringal Orienteers3:16:48

M21A

5 200 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Johannes ItenOLC Winterthur3:02:30
2Chris FitzgeraldGoldseekers Orienteers4:31:02+1:28:32

M35A

6 250 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Andrew Macken2:50:16
2Matthew PattenEsk Valley3:08:08+17:52
3Matthew CohenAustralopers3:18:44+28:28
4Simon LouisIllawarra Kareelah Orienteers3:32:06+41:50
5Fedor IskhakovRed Roos4:02:12+1:11:56
6Stephen StillAbominable O-Men5:20:39+2:30:23
Brad SutherlandAustralopersmispunched
Simon ThomasLOSTmispunched

M40A

5 200 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Bruce ArthurMelbourne Forest Racers2:22:45
2Damien EnderbyNewcastle Orienteering Club3:46:32+1:23:47
3Tim WardropYarra Valley Orienteering Club4:48:06+2:25:21
Steve WatsonWellington Rangesmispunched

M45A

4 525 m, 14 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Scott SimsonNewcastle Orienteering Club2:26:20
2Greg MorcomTjuringa Orienteers2:29:56+3:36
3Blair TrewinYarra Valley Orienteering Club2:44:20+18:00
4Anthony StonerAustralopers2:50:40+24:20
5Andrew StocksOrienteering Tasmania3:11:43+45:23
6Miles EllisBig Foot Orienteers3:17:24+51:04
7Laurent MaillotCO23:47:43+1:21:23
8David NahrungTotally Tropical Orienteering Club3:52:30+1:26:10
9Edward PlummerLOST4:29:32+2:03:12
10Darren EenjesBendigo Orienteers4:36:34+2:10:14
11Joseph GarbelliniEnoggeroos4:53:39+2:27:19
Paul EnkelaarAustralopersmispunched
Steve LeicesterBayside Kangaroos Orienteersmispunched
Jonathan McCombAustralopersmispunched

M50A

4 525 m, 16 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Ruhi AfnanYalanga Orienteers2:36:14
2Andy SimpsonBig Foot Orienteers2:36:22+0:08
3Paul MarshBig Foot Orienteers2:46:19+10:05
4Shane DoyleUringa Orienteers2:51:03+14:49
5Michael WarltersUringa Orienteers3:00:28+24:14
6Mark FreemanBig Foot Orienteers3:04:22+28:08
7Hugh FitzgeraldWellington Ranges3:15:17+39:03
8Bruce PatersonVictorian ARDF Group3:15:56+39:42
9Kwok Kuen Law3:39:00+1:02:46
10Simon AllenAustralopers3:42:10+1:05:56
11Andrew BrennanRange Runners Orienteering Club3:56:01+1:19:47
12WN ChungHKOC4:04:06+1:27:52
13David BeldjilaliATLAS4:25:19+1:49:05
14Isaac WongHKAYP4:39:58+2:03:44
Jamie KennedyGaringal Orienteersmispunched
Hein PoortenaarAustralopersmispunched

M55A

3 675 m, 26 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Warren KeyMelbourne Forest Racers1:42:07
2Jim RussellBendigo Orienteers1:51:56+9:49
3Ian ProsserAbominable O-Men1:53:06+10:59
4Geoff LawfordEureka Orienteers1:55:31+13:24
5Bjorn MellaNewcastle Orienteering Club2:07:00+24:53
6John WhittingtonWellington Ranges2:11:47+29:40
7Bernard WalkerWellington Ranges2:12:36+30:29
8Carl DalheimMelbourne Forest Racers2:18:03+35:56
9Tim HatleyBayside Kangaroos Orienteers2:20:42+38:35
10Kenneth McLeanEsk Valley2:21:45+39:38
11Simon GeorgeBig Foot Orienteers2:23:10+41:03
12Graeme DawsonGaringal Orienteers2:26:36+44:29
13Kwok keung Yeung2:28:44+46:37
14Bruce BarnettBushflyers2:31:00+48:53
15Steve CooperYalanga Orienteers2:31:05+48:58
16Bill ButlerAustralopers2:54:57+1:12:50
17Nick MelhuishParawanga Orienteers3:10:22+1:28:15
18David JaffeMelbourne Forest Racers3:12:02+1:29:55
19Michael Cooper3:16:55+1:34:48
20Trevor DimentTintookies Orienteers3:39:21+1:57:14
21Colin CurrieGaringal Orienteers3:52:03+2:09:56
22John CarberryNillumbik Emus Orienteering Club3:56:34+2:14:27
23Charles DragarAustralopers4:01:08+2:19:01
Sebastian BurgessAustralopersmispunched
Martin KozmaBayside Kangaroos Orienteersmispunched
Mark ShinglerBig Foot Orienteersmispunched

M60A

3 250 m, 31 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Geoff TodkillNewcastle Orienteering Club2:04:09
2Melvyn CoxBennelong Northside Orienteers2:06:38+2:29
3Rod GrayEureka Orienteers2:12:02+7:53
4Malcolm RobertsNewcastle Orienteering Club2:15:50+11:41
5Nicholas WilmottUringa Orienteers2:16:42+12:33
6Neil BarrBendigo Orienteers2:24:41+20:32
7Ian DempseyNewcastle Orienteering Club2:25:17+21:08
8Ian DaviesDandenong Ranges Orienteering Club2:28:38+24:29
9Cliff HowardEnoggeroos2:31:33+27:24
10Tony GarrParawanga Orienteers2:37:51+33:42
11Robert CarmichaelAustralopers2:42:45+38:36
12Andrew Cumming ThomOrienteering ACT2:48:24+44:15
13Michael BurtRed Roos2:50:32+46:23
14David KnightBayside Kangaroos Orienteers2:50:59+46:50
15Geoff PeelNewcastle Orienteering Club2:51:41+47:32
16Mark PetrieSunshine Orienteers Club2:52:42+48:33
17Stephen CollinsBayside Kangaroos Orienteers2:59:23+55:14
18Philip BurrillBullecourt Boulder Bounders2:59:51+55:42
19Rudi LandsiedelNewcastle Orienteering Club3:00:53+56:44
20Arne Heikoop3:08:07+1:03:58
21Peter CroftsAustralopers3:09:52+1:05:43
22Shin Ho YU3:24:41+1:20:32
23Peter CusickAustralopers3:25:02+1:20:53
24Antonio Garcia CouceTintookies Orienteers3:27:48+1:23:39
25Digby MercerWullundigong Orienteers of the West3:39:14+1:35:05
26Chi Sing Clement ChanApex Action3:51:22+1:47:13
27Robert CrosatoRange Runners Orienteering Club4:35:14+2:31:05
Jeff DunnAustralopersmispunched
Robert GraiegLOSTmispunched
Roch PrendergastEureka Orienteersmispunched
Jerry Purkismispunched

M65A

2 600 m, 29 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1John ScownAbominable O-Men1:50:20
2Paul HoopmannTjuringa Orienteers1:59:32+9:12
3Gordon WilsonBennelong Northside Orienteers2:00:52+10:32
4Bruce BowenParawanga Orienteers2:05:36+15:16
5Rick SteeleUringa Orienteers2:12:00+21:40
6Robert RapkinsEnoggeroos2:14:29+24:09
7Russell WadeWullundigong Orienteers of the West2:14:46+24:26
8Richard MatthewsLOST2:15:06+24:46
9Ian McKenzieUringa Orienteers2:17:43+27:23
10Bill JonesRed Roos2:25:20+35:00
11Bob HawkinsNorthern Tablelands Orienteering Club2:26:56+36:36
12Murray HainesSunshine Orienteers Club2:27:32+37:12
13Russell CandyKulgun 225 Orienteers2:27:59+37:39
14Paul PrudhoeCentral Coast Orienteers2:33:32+43:12
15Keith JayIllawarra Kareelah Orienteers2:35:49+45:29
16Geoff HudsonNillumbik Emus Orienteering Club2:39:09+48:49
17Mike CalderAustralopers2:53:57+1:03:37
18Ian RathboneWellington Ranges3:03:10+1:12:50
19Chas LaneLOST3:04:21+1:14:01
20Neil HawthorneAustralopers3:29:21+1:39:01
21John HardingParawanga Orienteers3:29:43+1:39:23
22Rod BissettPathfinders3:55:57+2:05:37
23Julian RoscoeOrienteering Tasmania4:38:20+2:48:00
Nick DentCentral Coast Orienteersmispunched
Mark HennessyCentral Highlands Orienteering Clubmispunched
Barry Mooremispunched
Lindsay PenderAustralopersmispunched
Peter ShepherdIllawarra Kareelah Orienteersmispunched
Vincent SinickasYarra Valley Orienteering Clubmispunched

M70A

2 350 m, 29 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Greg ChatfieldUgly Gully Orienteers1:38:51
2Steve FlickBennelong Northside Orienteers1:42:36+3:45
3Tony RadfordBendigo Orienteers1:43:14+4:23
4Terry BluettBennelong Northside Orienteers1:50:33+11:42
5Leigh PrivettAlbury-Wodonga Orienteering Club1:51:06+12:15
6Ross BarrGaringal Orienteers1:53:55+15:04
7Hugh MooreRed Roos2:07:30+28:39
8Jim MerchantGaringal Orienteers2:08:01+29:10
9Ken BrownlieWullundigong Orienteers of the West2:09:40+30:49
10Eric WainwrightRed Roos2:10:55+32:04
11Graham SargisonAustralopers2:14:32+35:41
12Peter DalwoodDandenong Ranges Orienteering Club2:14:34+35:43
13Robert AllisonRed Roos2:23:54+45:03
14Kevin WilliamsWestern and Hills Orienteers2:28:01+49:10
15Keith FifieldRed Roos2:29:37+50:46
16James LaverAustralopers2:31:54+53:03
17Paul ElamTuckonie Orienteering Club2:36:24+57:33
18Ewen TempletonBayside Kangaroos Orienteers2:37:56+59:05
19Alan ThompsonRed Roos2:45:17+1:06:26
20Peter YeatesDandenong Ranges Orienteering Club2:48:35+1:09:44
21John MeekingYarra Valley Orienteering Club2:51:46+1:12:55
22Bob HealeyEsk Valley2:57:33+1:18:42
23Ross KellyAustralopers3:11:50+1:32:59
24Barry WheelerTintookies Orienteers3:20:30+1:41:39
25Roger HarlowEsk Valley3:23:40+1:44:49
26Lincoln ErmNillumbik Emus Orienteering Club3:38:54+2:00:03
27David GoddardYarra Valley Orienteering Club3:45:40+2:06:49
Ron FrederickNillumbik Emus Orienteering Clubmispunched
Keith GraysonBundaberg United Scrub Harriersmispunched

M75A

2 325 m, 20 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Mike HoweLOST1:41:41
2Trevor SauerSunshine Orienteers Club1:42:56+1:15
3David HoggParawanga Orienteers1:48:38+6:57
4Peter SearleBendigo Orienteers1:50:41+9:00
5Ron JunghansGaringal Orienteers2:01:23+19:42
6John HodsdonSouthern Highlands Orienteers2:03:02+21:21
7Jim BowlingEnoggeroos2:04:52+23:11
8Peter MeyerSouthern Highlands Orienteers2:13:59+32:18
9Terry CavanaghAustralopers2:17:39+35:58
10Wayne GriggsAustralopers2:33:19+51:38
11John SuttonRed Roos2:33:20+51:39
12Peter KreminskiWallaringa Orienteering Club2:36:49+55:08
13Ken JacobsonGaringal Orienteers2:41:51+1:00:10
14Frank IngwersenParawanga Orienteers2:44:22+1:02:41
15David HancockWellington Ranges2:57:53+1:16:12
16Tim CoxGaringal Orienteers3:01:12+1:19:31
17Hugh CameronAlbury-Wodonga Orienteering Club3:13:09+1:31:28
18Barry PearceWestern and Hills Orienteers3:55:25+2:13:44
Darryl ErbacherParawanga Orienteersmispunched
Alex TarrYarra Valley Orienteering Clubmispunched

M80A

1 725 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1John LyonTintookies Orienteers2:07:57
2Brian ClelandUringa Orienteers2:45:08+37:11
Peter CuttenWallaringa Orienteering Clubmispunched

M85A

1 750 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Tony MountAustralopers2:06:06

W10A

1 575 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Ariadna IskhakovaRed Roos1:01:51
2Luca HoggParawanga Orienteers2:27:03+1:25:12
Annabel LloydTintookies Orienteersmispunched

W12A

2 200 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Erika EnderbyNewcastle Orienteering Club46:46
2Sophie ArthurMelbourne Forest Racers48:33+1:47
3Lyra SimpsonBig Foot Orienteers1:09:24+22:38
4Mali BrennanRange Runners Orienteering Club1:09:53+23:07
5Cecilia MaillotCO21:35:51+49:05
Milla KeyMelbourne Forest Racersmispunched

W14A

2 025 m, 11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Zali McCombAustralopers1:12:02
2Nea ShinglerBig Foot Orienteers1:17:23+5:21
3Mikayla EnderbyNewcastle Orienteering Club1:19:33+7:31
4Jemima LloydTintookies Orienteers1:31:38+19:36
5Ella RogersRange Runners Orienteering Club1:34:07+22:05
6Sophie TavernaCentral Highlands Orienteering Club1:42:08+30:06
7Emma CatesYarra Valley Orienteering Club1:48:27+36:25
8Sara GarbelliniEnoggeroos2:08:44+56:42
9Julia Powell-DaviesAustralopers2:36:45+1:24:43
10Sophie BestEsk Valley3:18:03+2:06:01
Ana PenckYalanga Orienteersmispunched

W16A

2 500 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Mikaela GrayUgly Gully Orienteers1:59:16
2Serryn EenjesBendigo Orienteers2:07:58+8:42
3Venla-Linnea Karjalainen2:08:56+9:40
4Mena McLeodAustralopers2:27:26+28:10
5Melissa MaillotCO22:43:32+44:16
6Phoebe DavisAustralopers2:43:36+44:20
7Caitlyn SteerBendigo Orienteers2:59:37+1:00:21
8Niamh CassarWestern and Hills Orienteers3:14:46+1:15:30
9Tiia MarshBig Foot Orienteers4:03:00+2:03:44
Andra LeungGaringal Orienteersmispunched

W20A

2 500 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Ivy ProsserBushflyers3:12:30

W21A

3 950 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Nicola MarshallAustralopers2:56:02
2Lucy McGarvaWagga and Riverina Occasional Orienteers2:56:17+0:15
3Moira KufferYarra Valley3:20:17+24:15
4Quinn BissettPathfinders5:12:08+2:16:06
Bec ButlerAustralopersmispunched
Rosie DalheimMelbourne Forest Racersmispunched
Sanni KymäläinenTampereen Pyrintömispunched
Alex Sinickasmispunched

W35A

3 950 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Melissa GangemiYarra Valley Orienteering Club2:57:09
2Lucy HawthorneAustralopers4:44:59+1:47:50
3Helen WalpoleDandenong Ranges Orienteering Club4:47:52+1:50:43
Kathie DentRed Roosmispunched

W40A

3 950 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Marina IskhakovaCBR Cockatoos2:24:31
2Leida WilliamsAustralopers2:38:57+14:26
3Cathy HoggParawanga Orienteers2:51:59+27:28
4Meredith GrayUgly Gully Orienteers2:52:40+28:09
5Hania LadaYarra Valley Orienteering Club3:06:48+42:17
6Sussan BestEsk Valley3:14:02+49:31
7Kim CarrollAustralopers3:19:21+54:50
8Helen O'CallaghanBush n Beach Orienteering Club4:30:42+2:06:11
9Carolyn LaytonNillumbik Emus Orienteering Club4:57:56+2:33:25

W45A

3 675 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Cathy McCombAustralopers2:23:37
2Martina CraigNewcastle Orienteering Club2:30:20+6:43
Pik Kwan Tangmispunched

W50A

3 250 m, 16 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Jennifer EnderbyNewcastle Orienteering Club2:05:40
2Nicola DalheimMelbourne Forest Racers2:09:38+3:58
3Sue HancockWellington Ranges2:16:58+11:18
4Karen Wild-AllenAustralopers2:25:05+19:25
5Tara SutherlandBushflyers2:34:54+29:14
6Anita ScherrerBushflyers2:49:51+44:11
7Liz CanningWellington Ranges2:52:50+47:10
8Janine SteerDandenong Ranges Orienteering Club3:07:33+1:01:53
9Zara SodenOnkaparinga Hills Orienteering Club3:12:09+1:06:29
10Heather SmithTintookies Orienteers3:21:52+1:16:12
11Margaret PeelNewcastle Orienteering Club3:49:29+1:43:49
12Sue GarrParawanga Orienteers3:53:42+1:48:02
13Wai Ching Vickie Wong4:10:31+2:04:51
14Hermione Powell-DaviesAustralopers5:07:14+3:01:34
Tania KennedyGaringal Orienteersmispunched
Linda SestaUringa Orienteersmispunched

W55A

2 500 m, 25 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Toni BrownBushflyers1:43:16
2Ana HercegParawanga Orienteers1:50:30+7:14
3Paula ShinglerBig Foot Orienteers1:55:38+12:22
4Carolyn MatthewsNewcastle Orienteering Club1:58:19+15:03
5Vanessa SmithKulgun 225 Orienteers2:02:55+19:39
6Gayle QuantockNewcastle Orienteering Club2:05:51+22:35
7Joanna ParrBig Foot Orienteers2:13:19+30:03
8Monika BinderParawanga Orienteers2:24:15+40:59
9Julie FlynnBendigo Orienteers2:33:18+50:02
10Felicity CrosatoRange Runners Orienteering Club2:40:22+57:06
11Sally WayteAustralopers2:47:14+1:03:58
12Juliana de NooyUgly Gully Orienteers2:52:12+1:08:56
13Airdrie LongGaringal Orienteers2:52:15+1:08:59
14Marion BurrillBullecourt Boulder Bounders2:58:01+1:14:45
15Jane SayeAbominable O-Men3:14:19+1:31:03
16Erica DimentTintookies Orienteers3:17:17+1:34:01
17Liz BourneBullecourt Boulder Bounders3:23:06+1:39:50
18Liz ButlerAustralopers3:26:05+1:42:49
19Donelda NilesEsk Valley3:50:35+2:07:19
20Lai Kuen Candy Chui5:20:10+3:36:54
Jo-Anne BissettPathfindersmispunched
Prue DobbinBayside Kangaroos Orienteersmispunched
Elaine MurdochGaringal Orienteersmispunched
Christine PalmerDandenong Ranges Orienteering Clubmispunched
Andrea SchiwyAustralopersmispunched

W60A

2 350 m, 16 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Jenny BourneEureka Orienteers1:31:00
2Carolyn JacksonBayside Kangaroos Orienteers1:35:44+4:44
3Liz AbbottParawanga Orienteers1:51:38+20:38
4Sue KeyMelbourne Forest Racers1:57:31+26:31
5Hilary WoodCentral Coast Orienteers2:07:04+36:04
6Geraldine ChatfieldUgly Gully Orienteers2:30:49+59:49
7Kathy PetrieSunshine Orienteers Club2:38:56+1:07:56
8Kate LucasAustralopers2:40:41+1:09:41
9Sarah GarnettUringa Orienteers2:44:52+1:13:52
10Margaret WilmottUringa Orienteers3:26:04+1:55:04
11Rosie RutledgeAustralopers3:44:06+2:13:06
12Anne GarveyTuckonie Orienteering Club4:12:15+2:41:15
13Diana Cossar-BurgessAustralopers4:42:58+3:11:58
Jane CalderAustralopersmispunched
Jane CatchpoleAustralopersmispunched
Judy PrendergastEureka Orienteersmispunched

W65A

2 325 m, 15 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Carol BrownlieWullundigong Orienteers of the West1:39:12
2Alison RadfordBendigo Orienteers1:45:31+6:19
3Lynda RapkinsEnoggeroos1:47:20+8:08
4Lynn DabbsWestern and Hills Orienteers1:54:18+15:06
5Robyn PallasCentral Coast Orienteers1:59:10+19:58
6Judy AllisonRed Roos2:07:20+28:08
7Jan HardyAustralopers2:10:23+31:11
8Barbara TassellAustralopers2:10:48+31:36
9Ann ScownAbominable O-Men2:19:17+40:05
10Kerryne JonesRed Roos2:19:33+40:21
11Jan CandyKulgun 225 Orienteers2:21:07+41:55
12Robyn ChapmanAustralopers2:24:59+45:47
13Jenelle TempletonNillumbik Emus Orienteering Club4:28:20+2:49:08
Valerie BarkerBushflyersmispunched
Pamela KingDandenong Ranges Orienteering Clubmispunched

W70A

1 725 m, 15 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Jenny HawkinsBushflyers1:30:57
2Libby MeekingYarra Valley Orienteering Club1:31:29+0:32
3Ruth GoddardYarra Valley Orienteering Club1:31:59+1:02
4Val HodsdonSouthern Highlands Orienteers1:32:15+1:18
5Carol JacobsonGaringal Orienteers1:34:37+3:40
6Rosemary KullmannLOST1:50:51+19:54
7Kathy LileyYarra Valley Orienteering Club1:56:49+25:52
8Pauline MooreWagga and Riverina Occasional Orienteers1:57:02+26:05
9Ann BaylisRed Roos1:59:32+28:35
10Judi HerkesBayside Kangaroos Orienteers2:00:11+29:14
11Bryony CoxGaringal Orienteers2:00:16+29:19
12Dianne SearleBendigo Orienteers2:12:37+41:40
13Helena GriggsAustralopers2:13:11+42:14
14Sandra HoggParawanga Orienteers2:20:50+49:53
15Mary Jane MahonyUringa Orienteers2:24:55+53:58

W75A

1 725 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Valerie BrammallEsk Valley2:17:10
2Ann SuttonRed Roos2:27:26+10:16
3Helen SmithTintookies Orienteers2:50:01+32:51
Ann IngwersenParawanga Orienteersmispunched

W80A

1 750 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Helen AlexanderBayside Kangaroos Orienteers1:43:40

M21AS

4 000 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Louis Elson2:08:06
2Justin WoolfordWellington Ranges2:12:41+4:35
3Andrew SlatteryRed Roos2:25:31+17:25
4Luke Topfer2:33:38+25:32
5Tyson HillyardWallaringa Orienteering Club2:35:02+26:56
6Dane CavanaghEnoggeroos2:47:13+39:07
7Conrad Elson3:03:21+55:15
8James ScottAustralopers3:09:15+1:01:09
9Robert HerkesGaringal Orienteers3:11:38+1:03:32
10Yeung Chi Lee4:18:22+2:10:16

M35AS

3 675 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Gareth Prosser2:11:44
2Dan MartinCentral Coast Orienteers3:53:54+1:42:10
Alan KufferYarra Valleymispunched
Dene Littlermispunched

M45AS

2 350 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Robert BradleyWestern and Hills Orienteers2:03:15
2Greg CatesYarra Valley Orienteering Club2:04:32+1:17
3Ellis LeungGaringal Orienteers2:41:49+38:34
4Brendan HenrySunshine Orienteers Club2:46:50+43:35
Brenton GrayUgly Gully Orienteersmispunched

M55AS

2 325 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Cormac McCarthyYarra Valley Orienteering Club1:24:46
2Bill VandendoolBayside Kangaroos Orienteers1:33:21+8:35
3Peter MayNorthern Tablelands Orienteering Club1:50:42+25:56
4Garry StewartSouthern Highlands Orienteers1:53:39+28:53
5Dirk NankervisEsk Valley1:53:40+28:54
6Michael HalmyBennelong Northside Orienteers2:12:02+47:16
7Geoff AdamsBayside Kangaroos Orienteers2:16:18+51:32
8Robert SprySouthern Highlands Orienteers2:26:30+1:01:44
9Iain DuncanSunshine Orienteers Club4:13:48+2:49:02
Aylwin LimTjuringa Orienteersmispunched

M65AS

1 725 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Dennis TrewinYarra Valley Orienteering Club1:41:13
2Jon WheatcroftTVOC (Thames Valley Orienteering Club)1:43:33+2:20
3Dave LottyUringa Orienteers2:07:32+26:19
4Colin MorgansYarra Valley Orienteering Club2:29:35+48:22
Jeff CarberryIllawarra Kareelah Orienteersmispunched

W21AS

3 250 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Sonia AliYarra Valley Orienteering Club2:32:35
2Alice MartinCentral Coast Orienteers2:40:06+7:31
3Emma Forsberg2:55:16+22:41
4Fern HillyardWallaringa Orienteering Club3:19:38+47:03
5Natasha SpargWullundigong Orienteers of the West5:20:36+2:48:01
6Madeleine ParsonsAustralopers6:30:28+3:57:53
7Shey BissettPathfinders6:55:39+4:23:04

W35AS

2 350 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiff
Simone Kraussmispunched

W45AS

2 325 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Nic Plunkett-ColeBushflyers1:44:58
2Miriam WhittingtonWellington Ranges1:45:40+0:42
3Sandra TarrOrienteering Victoria1:53:13+8:15
4Stephanie BeldjilaliATLAS2:04:40+19:42
5Vanessa FreemanBig Foot Orienteers2:16:05+31:07
6Anne ArthurMelbourne Forest Racers2:25:52+40:54
7Kathryn TarrYarra Valley Orienteering Club2:40:26+55:28
8Nicole DavisLOST2:56:27+1:11:29
9Maureen FitzpatrickWestern and Hills Orienteers3:12:19+1:27:21
Sandra AfnanYalanga Orienteersmispunched

W55AS

1 725 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Philippa Lohmeyer-CollinsBayside Kangaroos Orienteers1:36:28
2Sandra StewartSouthern Highlands Orienteers1:44:10+7:42
3Sheila CollsYarra Valley Orienteering Club1:59:22+22:54
4Rowan PurkisSaxons2:03:53+27:25
5Jane CusickAustralopers2:05:23+28:55
6Elizabeth HatleyBayside Kangaroos Orienteers2:06:25+29:57
7Jocelyn WattsYarra Valley Orienteering Club2:14:59+38:31
8Julie ShepherdIllawarra Kareelah Orienteers2:34:11+57:43

W65AS

1 750 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Judith HayToohey Forest Orienteers1:30:19
2Barbara JunghansGaringal Orienteers1:56:24+26:05
3Belinda DaleYarra Valley Orienteering Club1:59:30+29:11
4Beverley MillerAustralopers2:34:03+1:03:44
Cheryl BluettBennelong Northside Orienteersmispunched
Schon HudsonNillumbik Emus Orienteering Clubmispunched

M-JuniorB

2 725 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Thomas Powell-DaviesAustralopers2:29:36

M-OpenB

2 725 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1James LloydTintookies Orienteers1:58:25
2Ian DiasDandenong Ranges Orienteering Club2:01:27+3:02
3Osama AliYarra Valley Orienteering Club2:11:26+13:01
4Andrew KoerbinWellington Ranges2:29:43+31:18
Tim HarlowEsk Valleymispunched

M/W-EasyB

2 200 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Suzanne O'CallaghanBayside Kangaroos Orienteers2:15:54
2Carol MorgansYarra Valley Orienteering Club2:47:59+32:05
Lan KellyTjuringa Orienteersmispunched
Miia SalmiMelbourne Forest Racersmispunched

M/W-VeryEasyB

1 575 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Alton FreemanBig Foot Orienteers1:00:22

W-JuniorB

2 025 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Serena DoyleUringa Orienteers1:26:46
2Rebecca NahrungTotally Tropical Orienteering Club1:30:21+3:35

W-OpenB

2 025 m, 11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Annette RogersRange Runners Orienteering Club1:36:00
2Wendy TavernaCentral Highlands Orienteering Club1:38:06+2:06
3Leone CarberryNillumbik Emus Orienteering Club2:30:19+54:19
4Ingrid MaillotCO22:30:32+54:32
5Ulla HeikkilaSunshine Orienteers Club2:42:19+1:06:19
6Philomena HumphriesLOST4:25:23+2:49:23
Meisha AustinAustralopersmispunched
Josephine GarbelliniEnoggeroosmispunched
Kaye HartIllawarra Kareelah Orienteersmispunched
Kathryn KnightBayside Kangaroos Orienteersmispunched
Jennifer LindleyNillumbik Emus Orienteering Clubmispunched

M/W10Shadow

1 575 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Matthew LaytonNillumbik Emus Orienteering Club1:06:52
2Matilda RogersRange Runners Orienteering Club1:14:52+8:00
3Emrys RogersRange Runners Orienteering Club1:31:16+24:24
4Neo KozmaBayside Kangaroos Orienteers2:29:32+1:22:40
5Adalyn ScottAustralopers2:39:07+1:32:15
6Angelina KozmaBayside Kangaroos Orienteers2:55:28+1:48:36
Marcus CazzolatoTjuringa Orienteersmispunched

EOD-E

2 200 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
Angus Hewittnot competing
Reni Itennot competing
Karin Schulznot competing

EOD-M

2 025 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
Esta BirdahicAustralopersnot competing
Sarah Brainnot competing
Nicholas CarmichaelWellington Rangesnot competing
Didier Coudertnot competing
Kirsten Hewittnot competing
Anttijussi Karjalainennot competing
Paivi Karjalainennot competing
Jenny SheridanWellington Rangesnot competing
Ken Youngnot competing
Lachlan Youngnot competing

Please report errors in the result list to the organiser.