Orienteering Australia

Official results for Easter Tas - Australian 3 Days - Prologue & Days 1, 2 & 3 - NOL 5 to 8 - Elites Only, day 1 - NOL 6 - Lovelybanks East

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Easter Tas - Australian 3 Days - Prologue & Days 1, 2 & 3 - NOL 5 to 8 - Elites Only
Organiser: Orienteering Tasmania
Date: Friday 30 March 2018 - Monday 2 April 2018

Prologue - NOL 5 - UTas Sandy BayDay 1 - NOL 6 - Lovelybanks EastDay 1 - NOL 6 - Lovelybanks East (overall)Day 2 - NOL 7 - Lovelybanks WestDay 2 - NOL 7 - Lovelybanks West (overall)Day 3 - NOL 8 - Curryjong RivuletDay 3 - NOL 8 - Curryjong Rivulet (overall)

M21E

3 850 m, 32 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Simon UppillSA Arrows32:158:22
2Matthew CraneCBR Cockatoos34:07+1:528:51
3Bjarne FriedrichsMTV Seesen35:01+2:469:05
4Matt DoyleCBR Cockatoos35:34+3:199:14
5Brodie NankervisTAS Foresters36:24+4:099:27
6Rob PrestonNSW Stingers38:33+6:1810:00
7Toby WilsonNSW Stingers38:39+6:2410:02
8Martin DentCBR Cockatoos38:46+6:3110:04
9Andrew BarnettCBR Cockatoos39:06+6:5110:09
10Mark PurkisTAS Foresters40:24+8:0910:29
11Robert BennettNSW Stingers40:50+8:3510:36
12Anatoly KulikovQLD Cyclones41:01+8:4610:39
13Ian LawfordCBR Cockatoos42:28+10:1311:01
14Teemu KarjalainenVIC Victoria42:36+10:2111:03
15James RobertsonVIC Victoria43:03+10:4811:10
16Jarrah DayTAS Foresters43:46+11:3111:22
17Gerald YipOrienteering Association of Hong Kong44:06+11:5111:27
18Brian Wing Young PoonSA Arrows44:41+12:2611:36
19Simon RouseVIC Victoria44:48+12:3311:38
20Matthew SchepisiVIC Victoria44:54+12:3911:39
21Peter HobbsVIC Victoria45:05+12:5011:42
22David BrownridgeVIC Victoria45:10+12:5511:43
23Peter CollinsVIC Victoria46:50+14:3512:09
24Nicholas CollinsVIC Victoria49:40+17:2512:54
25Aidan DawsonNSW Stingers49:59+17:4412:58
26Stephen MelhuishCBR Cockatoos52:52+20:3713:43
26Karl BicevskisTAS Foresters52:52+20:3713:43
28Hamish ProsserCBR Cockatoos52:54+20:3913:44
29Siu Tung HuiHKOXCC54:13+21:5814:04
30Sam Choi LamHKOXCC1:00:57+28:4215:49
31Ricky ThackrayWA Nomads1:08:20+36:0517:44
32Daniel Antonio PereiraHKIOF1:13:01+40:4618:57

W21E

3 175 m, 21 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Charlotte WatsonCBR Cockatoos36:1611:25
2Bridget AndersonSA Arrows36:59+0:4311:38
3Krystal NeumannQLD Cyclones37:19+1:0311:45
4Belinda LawfordCBR Cockatoos39:06+2:5012:18
5Lanita SteerVIC Victoria39:58+3:4212:35
6Natasha KeyVIC Victoria43:39+7:2313:44
7Olivia SprodSA Arrows43:40+7:2413:45
8Anna SheldonQLD Cyclones45:04+8:4814:11
9Anna DowlingTAS Foresters46:00+9:4414:29
10Clare BrownridgeVIC Victoria47:43+11:2715:01
11Ainsley ScottAustralopers48:34+12:1815:17
12Anna FitzgeraldNSW Stingers49:02+12:4615:26
13Nicola BlatchfordNSW Stingers49:59+13:4315:44
14Tamsin MoranCBR Cockatoos50:34+14:1815:55
15Antonia HagaTAS Foresters53:32+17:1616:51
16Hau Wah Brenda Chan55:46+19:3017:33
17Bec ButlerTAS Foresters57:23+21:0718:04
18Kathryn PrestonVIC Victoria58:26+22:1018:24
19Wai Lan Iris LuiOrienteering Association of Hong Kong1:23:09+46:5326:11
Ella JohnsonTAS Forestersmispunched
Michele DawsonNSW Stingersmispunched

M20E

3 000 m, 25 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Aston KeyVIC Victoria28:449:34
2Patrick JaffeVIC Victoria28:57+0:139:39
3Alastair GeorgeNSW Stingers29:39+0:559:53
4Noah PolandCBR Cockatoos31:11+2:2710:23
5Robin MennetCBR Cockatoos31:26+2:4210:28
6Patrick MillerCBR Cockatoos31:35+2:5110:31
7Joseph DickinsonTAS Foresters33:00+4:1611:00
8Dante AfnanSA Arrows33:53+5:0911:17
9Tuve MoellerNSW Stingers34:36+5:5211:32
10Simeon BurrillQLD Cyclones35:30+6:4611:50
11Tristan MillerCBR Cockatoos35:49+7:0511:56
12Thomas GarbelliniQLD Cyclones36:04+7:2012:01
13Riley de JongQLD Cyclones37:28+8:4412:29
14Joshua AllenTAS Foresters38:08+9:2412:42
15Jaiden FidgeQLD Cyclones38:28+9:4412:49
16Daniel GrayQLD Cyclones38:29+9:4512:49
17Jed FlemingTAS Foresters38:54+10:1012:58
18Duncan CurrieNSW Stingers41:53+13:0913:57
19Alex BattagliaTAS Foresters42:07+13:2314:02
20Tom PoortenaarTAS Foresters43:20+14:3614:26
21Max DalheimVIC Victoria46:24+17:4015:28
22Rohan JacksonSA Arrows46:35+17:5115:31
23Brody McCarthyVIC Victoria46:47+18:0315:35
24Jake WestTAS Foresters53:19+24:3517:46
25Angus HainesSA Arrows1:17:16+48:3225:45

W20E

2 050 m, 27 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Tara MelhuishCBR Cockatoos24:4112:02
2Zoe DowlingTAS Foresters25:20+0:3912:21
3Mikayla CooperTAS Foresters26:34+1:5312:57
4Rachel AllenTAS Foresters27:08+2:2713:14
5Caroline PigerreQLD Cyclones27:34+2:5313:26
6Ella CuthbertCBR Cockatoos27:44+3:0313:31
7Zoe MelhuishCBR Cockatoos28:41+4:0013:59
8Asha SteerVIC Victoria28:44+4:0314:00
9Caitlin YoungCBR Cockatoos29:19+4:3814:18
10Winnie OakhillQLD Cyclones31:15+6:3415:14
11Emily SorensenSA Arrows31:38+6:5715:25
12Jo Anna MaynardWA Nomads32:59+8:1816:05
13Zazi BrennanQLD Cyclones33:37+8:5616:23
13Amy EnkelaarTAS Foresters33:37+8:5616:23
15Arabella PhillipsTAS Foresters34:43+10:0216:56
16Rebecca GeorgeNSW Stingers35:54+11:1317:30
17Sarah LimSA Arrows35:56+11:1517:31
18Ellie de JongQLD Cyclones37:28+12:4718:16
19Abigail GeorgeSA Arrows39:16+14:3519:09
20Alyce HeapSA Arrows39:29+14:4819:15
21Sarah DaviesVIC Victoria40:20+15:3919:40
22Ashley WatsonTAS Foresters44:53+20:1221:53
23Meredith NormanSA Arrows45:13+20:3222:03
24Jess RogersQLD Cyclones47:39+22:5823:14
25Anastasia HeikkilaQLD Cyclones1:01:41+37:0030:05
26Ellen CurrieNSW Stingers1:05:32+40:5131:58
27Joanna GeorgeSA Arrows1:06:35+41:5432:28

Please report errors in the result list to the organiser.