Orienteering Australia

Official results for Easter Tas - Australian 3 Days - Prologue & Days 1, 2 & 3 - NOL 5 to 8 - Elites Only, day 2 - NOL 7 - Lovelybanks West

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Easter Tas - Australian 3 Days - Prologue & Days 1, 2 & 3 - NOL 5 to 8 - Elites Only
Organiser: Orienteering Tasmania
Date: Friday 30 March 2018 - Monday 2 April 2018

Prologue - NOL 5 - UTas Sandy BayDay 1 - NOL 6 - Lovelybanks EastDay 1 - NOL 6 - Lovelybanks East (overall)Day 2 - NOL 7 - Lovelybanks WestDay 2 - NOL 7 - Lovelybanks West (overall)Day 3 - NOL 8 - Curryjong RivuletDay 3 - NOL 8 - Curryjong Rivulet (overall)

M21E

13 075 m, 31 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Simon UppillSA Arrows1:23:596:25
2Matthew CraneCBR Cockatoos1:26:15+2:166:35
3Brodie NankervisTAS Foresters1:26:27+2:286:36
4Matt DoyleCBR Cockatoos1:31:15+7:166:58
5Martin DentCBR Cockatoos1:32:23+8:247:03
6Bjarne FriedrichsMTV Seesen1:33:11+9:127:07
7Teemu KarjalainenVIC Victoria1:34:05+10:067:11
8Andrew BarnettCBR Cockatoos1:34:53+10:547:15
9Toby WilsonNSW Stingers1:35:09+11:107:16
10Rob PrestonNSW Stingers1:36:51+12:527:24
11Mark PurkisTAS Foresters1:38:32+14:337:32
12Robert BennettNSW Stingers1:39:19+15:207:35
13Karl BicevskisTAS Foresters1:40:01+16:027:38
14Matthew SchepisiVIC Victoria1:49:11+25:128:21
15Jarrah DayTAS Foresters1:51:06+27:078:29
16Peter HobbsVIC Victoria1:52:07+28:088:34
17James RobertsonVIC Victoria1:54:01+30:028:43
18Anatoly KulikovQLD Cyclones1:56:36+32:378:55
19Simon RouseVIC Victoria1:59:55+35:569:10
20David BrownridgeVIC Victoria2:02:05+38:069:20
21Gerald YipOrienteering Association of Hong Kong2:04:03+40:049:29
22Peter CollinsVIC Victoria2:04:13+40:149:30
23Nicholas CollinsVIC Victoria2:07:24+43:259:44
24Brian Wing Young PoonSA Arrows2:10:45+46:4610:00
25Ricky ThackrayWA Nomads2:17:33+53:3410:31 Download route in GPX format
26Sam Choi LamHKOXCC2:20:47+56:4810:46
27Stephen MelhuishCBR Cockatoos2:28:10+1:04:1111:19
28Daniel Antonio PereiraHKIOF3:07:53+1:43:5414:22
Hamish ProsserCBR Cockatoosmispunched
Siu Tung HuiHKOXCCmispunched
Ian LawfordCBR Cockatoosdid not finish

W21E

8 600 m, 18 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Natasha KeyVIC Victoria1:05:207:35
2Charlotte WatsonCBR Cockatoos1:06:57+1:377:47
3Belinda LawfordCBR Cockatoos1:08:19+2:597:56
4Bridget AndersonSA Arrows1:11:46+6:268:20
5Krystal NeumannQLD Cyclones1:12:51+7:318:28
6Lanita SteerVIC Victoria1:14:12+8:528:37
7Tamsin MoranCBR Cockatoos1:14:16+8:568:38
8Michele DawsonNSW Stingers1:16:07+10:478:51
9Olivia SprodSA Arrows1:16:59+11:398:57
10Anna SheldonQLD Cyclones1:18:51+13:319:10
11Kathryn PrestonVIC Victoria1:20:37+15:179:22
12Clare BrownridgeVIC Victoria1:24:28+19:089:49
13Anna DowlingTAS Foresters1:24:53+19:339:52
14Anna FitzgeraldNSW Stingers1:26:56+21:3610:06
15Hau Wah Brenda Chan1:29:03+23:4310:21
16Antonia HagaTAS Foresters1:30:22+25:0210:30
17Nicola BlatchfordNSW Stingers1:33:58+28:3810:55
18Wai Lan Iris LuiOrienteering Association of Hong Kong1:39:11+33:5111:31

M20E

11 000 m, 24 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Aston KeyVIC Victoria1:10:076:22
2Patrick MillerCBR Cockatoos1:12:14+2:076:34
3Jed FlemingTAS Foresters1:13:55+3:486:43
4Joseph DickinsonTAS Foresters1:14:03+3:566:43
5Alastair GeorgeNSW Stingers1:14:25+4:186:45
6Robin MennetCBR Cockatoos1:16:17+6:106:56
7Angus HainesSA Arrows1:20:09+10:027:17
8Noah PolandCBR Cockatoos1:20:59+10:527:21
9Simeon BurrillQLD Cyclones1:21:23+11:167:23
10Tristan MillerCBR Cockatoos1:25:25+15:187:45
11Dante AfnanSA Arrows1:26:01+15:547:49
12Tuve MoellerNSW Stingers1:26:26+16:197:51
13Daniel GrayQLD Cyclones1:27:51+17:447:59
14Thomas GarbelliniQLD Cyclones1:28:47+18:408:04
15Riley de JongQLD Cyclones1:35:18+25:118:39
16Duncan CurrieNSW Stingers1:37:05+26:588:49
17Joshua AllenTAS Foresters1:38:24+28:178:56
18Tom PoortenaarTAS Foresters1:45:51+35:449:37
19Jaiden FidgeQLD Cyclones1:49:26+39:199:56
20Brody McCarthyVIC Victoria1:56:52+46:4510:37
21Rohan JacksonSA Arrows1:59:15+49:0810:50
22Alex BattagliaTAS Foresters2:04:41+54:3411:20
23Jake WestTAS Foresters2:18:19+1:08:1212:34
Max DalheimVIC Victoriadid not finish

W20E

6 550 m, 25 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Caroline PigerreQLD Cyclones53:358:10
2Zoe MelhuishCBR Cockatoos54:01+0:268:14
3Tara MelhuishCBR Cockatoos55:28+1:538:28
4Rachel AllenTAS Foresters55:53+2:188:31
5Zoe DowlingTAS Foresters55:54+2:198:32
6Mikayla CooperTAS Foresters58:23+4:488:54
7Jo Anna MaynardWA Nomads59:52+6:179:08
8Ella CuthbertCBR Cockatoos1:00:05+6:309:10
9Abigail GeorgeSA Arrows1:00:07+6:329:10
10Caitlin YoungCBR Cockatoos1:01:36+8:019:24
11Emily SorensenSA Arrows1:02:06+8:319:28
12Winnie OakhillQLD Cyclones1:04:04+10:299:46
13Jess RogersQLD Cyclones1:04:52+11:179:54
14Amy EnkelaarTAS Foresters1:05:53+12:1810:03
15Arabella PhillipsTAS Foresters1:09:50+16:1510:39
16Rebecca GeorgeNSW Stingers1:10:30+16:5510:45
17Anastasia HeikkilaQLD Cyclones1:11:45+18:1010:57
18Ellie de JongQLD Cyclones1:12:12+18:3711:01
19Joanna GeorgeSA Arrows1:13:11+19:3611:10
20Meredith NormanSA Arrows1:16:24+22:4911:39
21Sarah DaviesVIC Victoria1:19:34+25:5912:08
22Sarah LimSA Arrows1:22:53+29:1812:39
23Ellen CurrieNSW Stingers1:27:06+33:3113:17
24Zazi BrennanQLD Cyclones1:30:16+36:4113:46
25Alyce HeapSA Arrows1:31:52+38:1714:01

Please report errors in the result list to the organiser.