Orienteering Australia

Official results for Easter Tas - Australian 3 Days - Prologue & Days 1, 2 & 3 - NOL 5 to 8 - Elites Only, prologue - NOL 5 - UTas Sandy Bay

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Easter Tas - Australian 3 Days - Prologue & Days 1, 2 & 3 - NOL 5 to 8 - Elites Only
Organiser: Orienteering Tasmania
Date: Friday 30 March 2018 - Monday 2 April 2018

Prologue - NOL 5 - UTas Sandy BayDay 1 - NOL 6 - Lovelybanks EastDay 1 - NOL 6 - Lovelybanks East (overall)Day 2 - NOL 7 - Lovelybanks WestDay 2 - NOL 7 - Lovelybanks West (overall)Day 3 - NOL 8 - Curryjong RivuletDay 3 - NOL 8 - Curryjong Rivulet (overall)

M21E

3 400 m, 34 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Simon UppillSA Arrows15:284:32
2Brodie NankervisTAS Foresters15:32+0:044:34
3Matt DoyleCBR Cockatoos16:14+0:464:46
4Matthew CraneCBR Cockatoos16:26+0:584:50
5Bjarne FriedrichsMTV Seesen16:37+1:094:53
6Martin DentCBR Cockatoos16:42+1:144:54
7Jarrah DayTAS Foresters17:02+1:345:00
8Karl BicevskisTAS Foresters17:07+1:395:02
9Robert BennettNSW Stingers17:27+1:595:07
10Toby WilsonNSW Stingers17:32+2:045:09
11Bruce ArthurVIC Victoria17:48+2:205:14
12Aidan DawsonNSW Stingers18:01+2:335:17
13Mark PurkisTAS Foresters18:16+2:485:22
14Ian LawfordCBR Cockatoos18:18+2:505:22
14Matthew SchepisiVIC Victoria18:18+2:505:22
16Rob PrestonNSW Stingers18:30+3:025:26
17James RobertsonVIC Victoria18:37+3:095:28
18Gerald YipOrienteering Association of Hong Kong18:55+3:275:33
19Anatoly KulikovQLD Cyclones19:25+3:575:42
20Nicholas CollinsVIC Victoria20:19+4:515:58
20Brian Wing Young PoonSA Arrows20:19+4:515:58
22Peter HobbsVIC Victoria20:36+5:086:03
23Stephen MelhuishCBR Cockatoos20:59+5:316:10
24Siu Tung HuiHKOXCC21:11+5:436:13
25Ricky ThackrayWA Nomads21:20+5:526:16
26Peter CollinsVIC Victoria21:23+5:556:17
27Sam Choi LamHKOXCC21:35+6:076:20
28David BrownridgeVIC Victoria21:59+6:316:27
29James ScottAustralopers24:47+9:197:17
30Daniel Antonio PereiraHKIOF24:56+9:287:20
31Chi Sing Clement ChanApex Action29:26+13:588:39
32Jim RussellVIC Victoria57:54+42:2617:01
33Christopher NauntonVIC Victoria57:57+42:2917:02
Simon RouseVIC Victoriamispunched

W21E

2 900 m, 21 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Natasha KeyVIC Victoria16:255:39
2Krystal NeumannQLD Cyclones16:32+0:075:42
3Belinda LawfordCBR Cockatoos16:45+0:205:46
4Lanita SteerVIC Victoria16:57+0:325:50
5Tamsin MoranCBR Cockatoos17:06+0:415:53
6Michele DawsonNSW Stingers17:24+0:596:00
7Bridget AndersonSA Arrows17:30+1:056:02
8Anna SheldonQLD Cyclones17:55+1:306:10
9Olivia SprodSA Arrows18:23+1:586:20
10Clare BrownridgeVIC Victoria19:16+2:516:38
11Kathryn PrestonVIC Victoria19:24+2:596:41
12Anna DowlingTAS Foresters19:33+3:086:44
12Marina IskhakovaCBR Cockatoos19:33+3:086:44
12Nicola BlatchfordNSW Stingers19:33+3:086:44
15Hau Wah Brenda Chan19:35+3:106:45
16Wai Lan Iris LuiOrienteering Association of Hong Kong20:45+4:207:09
17Antonia HagaTAS Foresters20:58+4:337:13
18Bec ButlerTAS Foresters21:21+4:567:21
19Nicola MarshallTAS Foresters21:22+4:577:22
20Ainsley ScottAustralopers21:43+5:187:29
21Anna FitzgeraldNSW Stingers22:28+6:037:44

M20E

3 400 m, 25 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Aston KeyVIC Victoria15:324:34
2Joseph DickinsonTAS Foresters16:04+0:324:43
3Patrick JaffeVIC Victoria16:16+0:444:47
4Angus HainesSA Arrows16:59+1:274:59
5Jed FlemingTAS Foresters17:05+1:335:01
6Patrick MillerCBR Cockatoos17:22+1:505:06
7Alastair GeorgeNSW Stingers17:55+2:235:16
8Dante AfnanSA Arrows18:26+2:545:25
9Duncan CurrieNSW Stingers18:35+3:035:27
10Robin MennetCBR Cockatoos18:36+3:045:28
11Daniel GrayQLD Cyclones19:06+3:345:37
12Ewan ShinglerNSW Stingers19:52+4:205:50
13Tuve MoellerNSW Stingers20:16+4:445:57
14Jaiden FidgeQLD Cyclones20:51+5:196:07
15Alex BattagliaTAS Foresters21:07+5:356:12
16Joshua AllenTAS Foresters21:08+5:366:12
17Thomas GarbelliniQLD Cyclones21:11+5:396:13
18Brody McCarthyVIC Victoria22:08+6:366:30
19Tristan MillerCBR Cockatoos22:40+7:086:40
20Jake WestTAS Foresters22:44+7:126:41
21Max DalheimVIC Victoria22:58+7:266:45
22Rohan JacksonSA Arrows23:09+7:376:48
23Xavier ScottAustralopers25:17+9:457:26
24Tom PoortenaarTAS Foresters27:48+12:168:10
25Simeon BurrillQLD Cyclones3:18:29+3:02:5758:22

W20E

2 900 m, 25 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Tara MelhuishCBR Cockatoos16:185:37
2Zoe DowlingTAS Foresters17:00+0:425:51
3Zoe MelhuishCBR Cockatoos17:08+0:505:54
4Asha SteerVIC Victoria17:38+1:206:04
5Rachel AllenTAS Foresters17:53+1:356:10
6Jo Anna MaynardWA Nomads17:59+1:416:12
7Mikayla CooperTAS Foresters18:15+1:576:17
8Caroline PigerreQLD Cyclones18:50+2:326:29
9Joanna GeorgeSA Arrows19:07+2:496:35
10Ella CuthbertCBR Cockatoos19:43+3:256:47
11Meredith NormanSA Arrows20:14+3:566:58
12Abigail GeorgeSA Arrows20:24+4:067:02
13Caitlin YoungCBR Cockatoos20:27+4:097:03
14Ashley WatsonTAS Foresters20:39+4:217:07
15Arabella PhillipsTAS Foresters21:31+5:137:25
15Winnie OakhillQLD Cyclones21:31+5:137:25
17Rebecca GeorgeNSW Stingers22:11+5:537:38
18Alyce HeapSA Arrows22:23+6:057:43
19Sarah LimSA Arrows22:24+6:067:43
20Emily SorensenSA Arrows22:38+6:207:48
21Jess RogersQLD Cyclones23:30+7:128:06
22Zazi BrennanQLD Cyclones25:03+8:458:38
23Ellen CurrieNSW Stingers25:09+8:518:40
24Anastasia HeikkilaQLD Cyclones26:39+10:219:11
Amy EnkelaarTAS Forestersmispunched

Please report errors in the result list to the organiser.