Orienteering Australia

Official results for ACT Twilight #6, Mt Majura East, Map Mates Presentation BBQ

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: ACT Twilight #6, Mt Majura East, Map Mates Presentation BBQ
Organiser: Parawanga Orienteers
Date: Wednesday 22 November 2017

Classes: Show all | O1MO | O1MJ | O1MM | O1WO | O1WJ | O1WM | O1Team | O2MO | O2MJ | O2MM | O2WO | O2WJ | O2WM | O2Team | GRMO | GRMJ | GRMM | GRWO | GRWJ | GRWM | GRTeam | BLMO | BLMJ | BLMM | BLWO | BLWJ | BLWM | BLTeam | O1TRM

Orange 1: Men: Open

4 890 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Matthew CraneAO A26:405:27
2Mark van der Ploeg- -35:01+8:217:09
3Dean DaviesGarran38:08+11:287:47
4Matthew PurcellGS A38:11+11:317:48
5Stephen StillAO A41:59+15:198:35
6Scott CashmereForde44:36+17:569:07
Dave MeyerSH Nmispunched

Orange 1: M: Junior

4 890 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1David StocksBS A31:516:30
2Andrew KerrPO A32:49+0:586:42
3Noah PolandBS A36:04+4:137:22
4Flynn HopkinsRR A43:49+11:588:57
5Brendan WilsonBS A50:34+18:4310:20
6Joseph WilsonBS A53:25+21:3410:55
Jesse PiiroinenBS Amispunched

Orange 1: M: Masters

4 890 m, 36 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Martin DentRR A26:545:30
2Eric MorrisBN N32:48+5:546:42
3Ian ProsserAO A36:08+9:147:23
3Paul CuthbertBS A36:08+9:147:23
5Finn Marsland- -37:47+10:537:43
6Peter DaffernBS A37:57+11:037:45
7Tom Landon-SmithWatson38:05+11:117:47
8Andrew SlatteryRR A39:18+12:248:02
9Trevor JacobsLatham39:27+12:338:04
10Ari PiiroinenBS A41:17+14:238:26
11James HeyesGriffith42:27+15:338:40
12Davin FifieldRR A42:50+15:568:45
13Phil WalkerPO A44:24+17:309:04
14Ross StewartBS A45:08+18:149:13
15Tony GarrPO A47:13+20:199:39
16Stephane Brindel- -49:22+22:2810:05
17Jason MacqueenAM A50:24+23:3010:18
18Jon GlanvillePO A50:58+24:0410:25
19Andrew CheffersWE A51:53+24:5910:36
20Jonathan RicksRR A52:05+25:1110:39
21Jonathan MillerBS A52:39+25:4510:46
22Zac ZahariasBS A52:54+26:0010:49
23Andrew WardenBS A53:30+26:3610:56
24David JenkinsBS A55:39+28:4511:22
25Darryl ErbacherPO A56:10+29:1611:29
26Darren RossPO A56:15+29:2111:30
27Grant BattersbyWE A57:19+30:2511:43
28Michael BurtRR A59:34+32:4012:10
29Geoff WoodPO A1:00:27+33:3312:21
30Peter AntcliffBS A1:00:28+33:3412:21
31Greg WilsonBS A1:01:34+34:4012:35
32Keith FifieldRR A1:06:42+39:4813:38
33Eric WainwrightRR A1:13:33+46:3915:02
34Jan GoetessonBS A1:13:34+46:4015:02
35Ewan FarquharsonRR A1:26:13+59:1917:37
Mark ParsonsBS Amispunched

Orange 1: W: Open

4 890 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Jessica Hudspeth- -1:28:3118:06

Orange 1: W: Junior

4 890 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ella CuthbertBS A42:158:38

Orange 1: W: Masters

4 890 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Marina IskhakovaRR A39:468:07
2Toni BrownBS A43:02+3:168:48
3Kathie DentRR A45:33+5:479:18
4Wendy EmertonAM A50:44+10:5810:22
5Diana HallamPO A1:05:18+25:3213:21
6Nicolle HabermehlKaleen1:30:57+51:1118:35

Orange 2: Men: Open

3 390 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Paul de JonghBS A28:428:27
2Owen Hutchinson- -46:58+18:1613:51
3Conor BendleAO A48:02+19:2014:10

Orange 2: M: Junior

3 390 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Tom SheahanWE A40:1411:52
2Will MadlGS A45:37+5:2313:27
3Daniel TedeschiRR A1:01:01+20:4717:59

Orange 2: M: Masters

3 390 m, 14 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Peter MillerBS A25:477:36
2John Shelton AgarAO A34:23+8:3610:08
3Paul SheahanWE A38:40+12:5311:24
4Merv BendleDR V44:16+18:2913:03
5Garry FryRR A45:50+20:0313:31
6Bill MonaghanPO A47:48+22:0114:06
7Geoffrey DabbBS A49:00+23:1314:27
8Roy Meuronen- -49:31+23:4414:36
9Hannu ManneringBS A54:08+28:2115:58
10John SuominenWE A56:42+30:5516:43
11Brian Watson- -59:05+33:1817:25
12Ian ElzPO A1:01:27+35:4018:07
13Eino MeuronenBS A1:10:09+44:2220:41
Robert MouattRR Amispunched

Orange 2: W: Open

3 390 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Phoebe DentCC N45:3213:25
2Alex Rodriguez- -45:40+0:0813:28
3Melanie StamellAM A54:31+8:5916:04
4Freya Mannering- -1:00:21+14:4917:48

Orange 2: W: Junior

3 390 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Justine HobsonBS A34:2810:10
2Zoe TerrillBS A52:17+17:4915:25

Orange 2: W: Masters

3 390 m, 15 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Alison InglisBS A30:198:56
2Jennifer WebbAO A44:13+13:5413:02
3Chris StocksBS A45:39+15:2013:27
4Jane BarnettBS A45:44+15:2513:29
5Judy AllisonRR A45:50+15:3113:31
6Ann IngwersenPO A54:15+23:5616:00
7Leanne Laajoki- -54:46+24:2716:09
8Silke SpeierBS A55:31+25:1216:22
9Leanne WilkinsonBS A56:58+26:3916:48
10Barbara MartinPO A58:00+27:4117:06
11Susan HallissyBS A1:01:01+30:4217:59
12Chris BendleDR V1:05:25+35:0619:17
13Jo HobsonBS A1:05:41+35:2219:22
14Louise RoseRR A1:07:59+37:4020:03
15Carol MastersRR A1:17:27+47:0822:50

Orange 2: Teams

3 390 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Barb McAuliffe- -1:14:5722:06
1Michael McAuliffe- -1:14:5722:06
3Mei Davey- -1:17:51+2:5422:57
3Pia CunninghamBS A1:17:51+2:5422:57
5Rai Warren- -1:19:00+4:0323:18
5Will Stomps- -1:19:00+4:0323:18

Green: Men: Junior

2 680 m, 12 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Elye DentRR A23:538:54
2Xavier Quispes- -25:26+1:339:29
3Sandy WilkinsonBS A28:08+4:1510:29
4Alex RicksRR A32:59+9:0612:18
5Matthew EllwoodMacquarie33:00+9:0712:18
6Jeremy ChanMacquarie33:06+9:1312:21
7Justin WilsonBS A35:07+11:1413:06
8Ryan WilsonBS A35:09+11:1613:06
9Jayden WilsonBS A50:20+26:2718:46
10Samuel MorrisBN N1:14:14+50:2127:41
Atticus Nowlan-CrispMacquariemispunched
Jamie EllwoodMacquariemispunched

Green: Men: Masters

2 680 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ian Warren- -40:4915:13

Green: Women: Open

2 680 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Peta Stamell- -1:16:4428:37

Green: Women: Junior

2 680 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Talia WilsonBS A50:2118:47
2Rowan EdwardsMacquarie53:10+2:4919:50
3Annebe BurrellCanberra53:16+2:5519:52

Green: Women: Masters

2 680 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Stephanie Quispes- -24:159:02
2Amy TingWE A33:43+9:2812:34
3Michelle Cochrane- -35:58+11:4313:25

Green: Teams

2 680 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Dana Forster- -38:0914:14
1Derek Forster- -38:0914:14
1Lincoln Forster- -38:0914:14
4Gareth Charles-Jones- -1:06:32+28:2324:49
4Thomas Charles-Jones- -1:06:32+28:2324:49
6Elijah Boyce- -1:14:30+36:2127:47
6James Boyce- -1:14:30+36:2127:47

Blue: Men: Junior

1 530 m, 16 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Owen EvestonAct10:086:37
2Alistair MacdonaldCanberra10:11+0:036:39
3Mica WalterRR A12:00+1:527:50
4Roy ShepherdRR A12:03+1:557:52
5Ross WilkinsonBS A13:17+3:098:40
6Huxley MacKenzieCook15:05+4:579:51
7Aiden MacDonaldFraser15:20+5:1210:01
8Kristian MaksanBraddon15:31+5:2310:08
9Callum BennettBS A20:23+10:1513:19
10Elliott BurrellBS A23:10+13:0215:08
11Will SimpsonCanberra27:14+17:0617:47
12Nathan PrescottPO A30:02+19:5419:37
13Michael PrescottPO A30:07+19:5919:41
14Elliott BennettGarran32:32+22:2421:15
Caleb Quispes- -mispunched
Ethan Colwell- -did not finish

Blue: Women: Junior

1 530 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Dakota ThorneGungahlin12:228:04
2Pippa JohnsonForde12:44+0:228:19
3Suli StewartCasey12:48+0:268:21
4Nieve EdwardsMacquarie15:04+2:429:50
5Sophie ColquhounFraser15:24+3:0210:03
6Alice EmeryCampbell15:38+3:1610:13
7Aurora TeitelbaumGriffith28:32+16:1018:38
8Annaliese BennettGarran32:46+20:2421:24
9Isobel WalterRR A34:20+21:5822:26

Blue: Teams

1 530 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Lewie ShepherdRR A18:4112:12
1Robert AllisonRR A18:4112:12

Orange 1: Training Map

4 700 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ciaran LanePO A41:238:48
2Toby LangBS A1:00:11+18:4812:48
3Susanne HarryssonBS A1:08:44+27:2114:37
4David PolandBS A1:14:45+33:2215:54

Please report errors in the result list to the organiser.