Orienteering Australia

Official results for Lake Monger (Metro Series 1)

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Lake Monger (Metro Series 1)
Organiser: Wullundigong Orienteers of the West
Date: Saturday 28 October 2017

Long

8 000 m, 17 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Sten ClaessensKO.W34:584:22 Download route in GPX format
2Alexandra EnlundCasual membership37:33+2:354:41
3Hadrien DevillepoixBO.W37:58+3:004:44 Download route in GPX format
4Cameron DuncanKO.W39:40+4:424:57
5Wayne EliotWO.W41:15+6:175:09
6Ceri PassKO.W42:38+7:405:19
7Veronika VavrovaKO.W42:44+7:465:20
8David SymonsBO.W43:08+8:105:23
9Codey YatesKO.W45:09+10:115:38
10Vanessa SmithKO.W46:07+11:095:45
11Graeme HarrisWO.W46:40+11:425:50
12Edward PlummerLO.W48:02+13:046:00
13Jason SimpsonLO.W51:40+16:426:27
14Luke DalyCasual membership52:00+17:026:30
15Brian AustinWO.W53:48+18:506:43
16Phil DuftyBO.W56:00+21:027:00
17Rob BeattieBO.W1:00:00+25:027:30

Medium

5 000 m, 31 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Nick DaleLO.W29:285:53
2Ron MarcusWO.W29:49+0:215:57
3Andrew MartinWO.W29:57+0:295:59
4Phil TaylorLO.W32:20+2:526:28
5Mike SibbaldBO.W33:09+3:416:37
6Simon ThomasLO.W33:17+3:496:39
7Adam BinksBO.W33:59+4:316:47
8Riley McFarlaneBO.W34:20+4:526:52
9Lily McFarlaneBO.W34:29+5:016:53
10Daisy McCauleyWO.W34:41+5:136:56
11Lucy JarrettKO.W34:52+5:246:58
12Ken PostWO.W36:17+6:497:15
13Rob WestBO.W36:40+7:127:20
14Carol BrownlieWO.W36:53+7:257:22
15Robert BoekelaarWO.W37:14+7:467:26
16Paul JarrettKO.W37:30+8:027:30
17Ken BrownlieWO.W37:55+8:277:35
18Robert GraiegLO.W38:34+9:067:42
19Matthew HuntCasual membership38:44+9:167:44
20Eleanor SansomBO.W38:56+9:287:47 Download route in GPX format
21David PooleCasual membership39:14+9:467:50
22Bryan HardyWO.W43:16+13:488:39
23Andrea EvesBO.W43:49+14:218:45
24Heike BehrbohmKO.W46:14+16:469:14
25Debra LethbridgeWO.W46:59+17:319:23
26Helen PostWO.W50:13+20:4510:02
27John MajorKO.W54:45+25:1710:57
28Richard MatthewsLO.W56:10+26:4211:14
29Moreen CoxLO.W56:36+27:0811:19
30Jennifer MajorKO.W56:50+27:2211:22
31Alan CoxLO.W1:11:00+41:3214:12

Short

3 000 m, 33 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Sharon McFarlaneBO.W18:426:14
2Zali DaleLO.W18:57+0:156:19
3Ian FletcherLO.W19:09+0:276:23
4Tony SimpkinsLO.W19:26+0:446:28
5Shaun RichardsWO.W20:34+1:526:51
6Val ONeill + 3Casual membership22:30+3:487:30
7Liam DuftyBO.W23:01+4:197:40
8Ken DaltonWO.W23:36+4:547:52
9Amy Dufty + 3BO.W25:00+6:188:20
10Coreen MaynardBO.W25:45+7:038:35
11Lara DaleLO.W26:03+7:218:41
12Rosemary KullmannLO.W26:22+7:408:47
13Rohan Braid + 1KO.W27:49+9:079:16
14Peter HamiltonWO.W28:37+9:559:32
15Toni FrankBO.W28:49+10:079:36
16David MeredithCasual membership30:00+11:1810:00
17Lachlan Husk + 1WO.W30:02+11:2010:00
18Veronica JarrettKO.W30:39+11:5710:13
19Kate BraidKO.W31:04+12:2210:21
20Lachlan BraidKO.W31:11+12:2910:23
21Mike HoweLO.W31:25+12:4310:28
22Jane PunyanityaLO.W32:54+14:1210:58
23Nicole SibbaldBO.W35:31+16:4911:50
24Melinda RichardsWO.W37:00+18:1812:20
25Janet FletcherLO.W38:00+19:1812:40
26Nick LethbridgeWO.W40:19+21:3713:26
27Juliette JarrettKO.W41:51+23:0913:57
28Jane HardyWO.W42:59+24:1714:19
29Janet ApplegateCasual membership48:25+29:4316:08
30John McInnes + 1Casual membership49:33+30:5116:31
31Tristan Merritt + 2LO.W1:02:00+43:1820:40
Michael Hibbard + 2Casual membershipdid not finish
Lois WestBO.Wdid not finish

Bike

8 000 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Ricky ThackrayBO.W27:053:23 Download route in GPX format
2Ben CoetzerWO.W35:04+7:594:23
3Cedric GrosLO.W38:48+11:434:51
4Robert PullellaCasual membership43:15+16:105:24
5Richard BegleyKO.W44:30+17:255:33
6Debbie McKayKO.W47:51+20:465:58
7Jack DowlingBO.W54:17+27:126:47

Please report errors in the result list to the organiser.