Orienteering Australia

Official results for Ashfield (Metro Series 4)

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Ashfield (Metro Series 4)
Organiser: Kulgun 225 Orienteers
Date: Saturday 18 November 2017

Long

8 000 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1David SymonsBO.W40:525:06
2Cameron DuncanKO.W43:14+2:225:24
3Oliver MartinWO.W43:44+2:525:28
4Veronika VavrovaKO.W46:55+6:035:51
5Codey YatesKO.W49:59+9:076:14
6Graeme HarrisWO.W51:45+10:536:28 Download route in GPX format
7Edward PlummerLO.W57:39+16:477:12
8Jennifer PorterLO.W1:00:00+19:087:30 Download route in GPX format

Medium

5 000 m, 36 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Nick DaleLO.W28:405:44
2Andre MorkelLO.W31:13+2:336:14
3Lucy JarrettKO.W32:53+4:136:34
4Mike SibbaldBO.W33:09+4:296:37
5Ken PostWO.W33:44+5:046:44
6Tony SimpkinsLO.W34:19+5:396:51 Download route in GPX format
7Tyler EvesBO.W34:33+5:536:54
8Daniel MeeksWO.W35:16+6:367:03
9Adam BinksBO.W35:17+6:377:03
10Phil TaylorLO.W35:42+7:027:08
11Lily McFarlaneBO.W35:48+7:087:09
12Rob WestBO.W36:31+7:517:18
13Andrew MartinWO.W36:33+7:537:18
14Paul DowlingBO.W36:45+8:057:21 Download route in GPX format
15Ron MarcusWO.W36:57+8:177:23
16Paul JarrettKO.W36:59+8:197:23
17Riley McFarlaneBO.W37:48+9:087:33
18Daisy McCauleyWO.W38:01+9:217:36
19Lara DaleLO.W38:05+9:257:37
20Mason EvesBO.W38:31+9:517:42
21Zali DaleLO.W40:27+11:478:05
22Sarah RichardsWO.W40:43+12:038:08
23Rosalie McCauleyWO.W44:59+16:198:59
24Ken DaltonWO.W45:12+16:329:02
25Mike HoweLO.W46:34+17:549:18
26Shaun RichardsWO.W51:28+22:4810:17
27Nina RajanCasual membership52:15+23:3510:27
28Robin Rajan + 1Casual membership52:50+24:1010:34
29Heike BehrbohmKO.W53:45+25:0510:45
30Chris Rusden + 1Casual membership54:07+25:2710:49
31Debra LethbridgeWO.W55:55+27:1511:11
32Moreen CoxLO.W56:40+28:0011:20
33Phil DuftyBO.W57:20+28:4011:28
34Helen PostWO.W57:50+29:1011:34
35David PassKO.W1:00:50+32:1012:10
36Toivo PedasteLO.W1:09:26+40:4613:53

Short

3 000 m, 27 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Bernhard KlingseisenKO.W18:076:02
2Andrea EvesBO.W21:18+3:117:06
3Sharon McFarlaneBO.W23:48+5:417:56
4Michelle MartinWO.W26:17+8:108:45
5Edmund Toomey + 1ADHOC.WA26:54+8:478:58
6Carol Brownlie + 1WO.W27:58+9:519:19
7Veronica JarrettKO.W29:21+11:149:47
8Tim Graham-Taylor + 1ADHOC.WA31:58+13:5110:39
9Robert BoekelaarWO.W32:45+14:3810:55
10Louise DuncanCasual membership33:01+14:5411:00
11Toni FrankBO.W33:33+15:2611:11
12Michael Dufty + 1BO.W35:00+16:5311:40
13Penny DuftyBO.W35:26+17:1911:48
14Lois WestBO.W35:58+17:5111:59
15Nicole SibbaldBO.W38:17+20:1012:45
16Jane HardyWO.W40:36+22:2913:32
17Dylan Chiswell + 1LO.W41:11+23:0413:43
18Melinda RichardsWO.W41:57+23:5013:59
19Fraser Brownlie + 1WO.W43:42+25:3514:34
20Sue DowlingBO.W44:51+26:4414:57
21Juliette JarrettKO.W46:47+28:4015:35
22Robert GraiegLO.W47:17+29:1015:45
23Claire Griggs + 1Casual membership47:25+29:1815:48
24David MeredithCasual membership49:51+31:4416:37
25Nick Lethbridge + 1WO.W1:02:20+44:1320:46
26Alan CoxLO.W1:02:50+44:4320:56
27Elliott Carson + 4Casual membership1:02:52+44:4520:57

Bike

8 000 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Ricky ThackrayBO.W28:203:32 Download route in GPX format
2Robert PullellaKO.W42:23+14:035:17
3Richard MatthewsLO.W42:28+14:085:18
4Richard BegleyKO.W45:23+17:035:40
5Cedric GrosLO.W45:27+17:075:40
6Natasha SpargWO.W49:40+21:206:12
7Debbie McKayKO.W54:40+26:206:50
8Jack DowlingBO.W56:09+27:497:01 Download route in GPX format

Please report errors in the result list to the organiser.