Orienteering Australia

Official results for Sprint Canberra (All days entry only), race 2, Canberra Uni

Event informationShow result list by classPress result listUpload routePrint

Name: Sprint Canberra (All days entry only)
Organisers: Orienteering ACT / Orienteering Australia
Date: Thursday 25 January 2018 - Sunday 28 January 2018

Race 1, AISRace 2, Canberra UniRace 2, Canberra Uni (overall)Race 3, Bruce RidgeRace 3, Bruce Ridge (overall)Race 4, OranaRace 4, Orana (overall)Race 5, ANURace 5, ANU (overall)

ACT

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
44Tamsin MoranOpen (465)18:21+4:25
81Emily WalterOpen (465)25:27+11:31
Robert MouattMedium (350)did not start

AL T

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
19Jarrah DayOpen (465)16:14+2:18

AO A

8 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
4Ingrid Shelton AgarShort (114)18:07+5:45
13Grant BluettOpen (465)15:46+1:50
27Gareth CandyOpen (465)17:04+3:08
31Patrick Shelton AgarMedium (350)23:45+5:26
32Edith GrayMedium (350)24:09+5:50
34Shannon JonesOpen (465)17:20+3:24
65Stephen StillOpen (465)20:57+7:01
John Shelton AgarMedium (350)mispunched
Matt DoyleOpen (465)did not start

BF N

9 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
5Aoife RotheryShort (114)18:20+5:58
12Alastair GeorgeOpen (465)15:45+1:49
27Ewan ShinglerOpen (465)17:04+3:08
38Bart VonhoffOpen (465)17:37+3:41
62Mark ShinglerOpen (465)20:15+6:19
66Callum DavisOpen (465)21:00+7:04
68Eoin RotheryOpen (465)21:11+7:15
80Rebecca GeorgeOpen (465)24:30+10:34
83Cath ChalmersOpen (465)26:18+12:22

BG V

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
17Craig FeuerherdtOpen (465)16:00+2:04
23Glenn JamesOpen (465)16:35+2:39
24Matthew SchepisiOpen (465)16:36+2:40
29Christopher NauntonOpen (465)17:06+3:10
Jim RussellOpen (465)did not start

BK V

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
22Bill VandendoolMedium (350)22:36+4:17
24Carolyn JacksonMedium (350)22:47+4:28
43Adrian JäggiOpen (465)18:13+4:17
72Michael HubbertMedium (350)1:06:19+48:00

BN N

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
6Lorna McgheeShort (114)18:55+6:33
7Abigail McGheeShort (114)19:06+6:44
39Eric MorrisOpen (465)17:45+3:49
47Clyde McGheeOpen (465)19:09+5:13
89David McgheeOpen (465)27:39+13:43
Sam MorrisShort (114)not competing

BO W

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
59Jo Anna MaynardOpen (465)19:59+6:03

BS A

23 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
5Chris AndersenMedium (350)19:17+0:58
7Alison InglisMedium (350)19:28+1:09
9Ari PiiroinenMedium (350)19:50+1:31
11Pauli PiiroinenShort (114)22:59+10:37
13Brendan WilsonMedium (350)20:10+1:51
14Susanne HarryssonMedium (350)20:37+2:18
15Eino MeuronenShort (114)26:19+13:57
17Peter AntcliffMedium (350)21:20+3:01
25Carol HardingMedium (350)23:14+4:55
34Justin HobsonMedium (350)24:41+6:22
38Natalie MillerMedium (350)25:24+7:05
41Valerie BarkerMedium (350)26:42+8:23
45Jane BarnettMedium (350)27:10+8:51
46Matthew StocksOpen (465)18:39+4:43
55Ella CuthbertOpen (465)19:33+5:37
61David StocksOpen (465)20:09+6:13
63Paul CuthbertOpen (465)20:25+6:29
64Susan HallissyMedium (350)34:42+16:23
69Toby LangOpen (465)21:13+7:17
71Coral DowMedium (350)51:11+32:52
82Greg WilsonOpen (465)26:15+12:19
86Joseph WilsonOpen (465)27:00+13:04
Jesse PiiroinenOpen (465)mispunched
Bruce BarnettOpen (465)did not start

CC A

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
24Patrick MillerOpen (465)16:36+2:40
45Tristan MillerOpen (465)18:28+4:32
91Jenna LinehanOpen (465)30:43+16:47

CC N

5 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
3Julia PrudhoeShort (114)15:09+2:47
11Paul PrudhoeMedium (350)20:05+1:46
12Jose ZapataMedium (350)20:06+1:47
30Phoebe DentMedium (350)23:38+5:19
62Robyn PallasMedium (350)33:04+14:45

DR V

5 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
33Simon RouseOpen (465)17:17+3:21
47Debbie DoddMedium (350)28:52+10:33
50Peter YeatesMedium (350)29:18+10:59
69Ilze YeatesMedium (350)38:25+20:06
Lanita SteerOpen (465)mispunched
Asha SteerOpen (465)did not start

EN Q

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
37Krystal NeumannOpen (465)17:24+3:28

EV T

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
1Brodie NankervisOpen (465)13:56
9Joseph DickinsonOpen (465)15:20+1:24
15Jed FlemingOpen (465)15:58+2:02

GO N

11 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
4Alex KennedyMedium (350)19:08+0:49
7Aidan DawsonOpen (465)14:59+1:03
18Tania KennedyMedium (350)21:23+3:04
26Duncan CurrieOpen (465)16:46+2:50
37Airdrie LongMedium (350)25:13+6:54
60Michele DawsonOpen (465)20:00+6:04
60Elaine MurdochMedium (350)32:23+14:04
75Jamie KennedyOpen (465)22:35+8:39
77Tom KennedyOpen (465)22:57+9:01
84Colin CurrieOpen (465)26:20+12:24
Ellen CurrieOpen (465)did not finish
Toby WilsonOpen (465)did not start

GS N

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
18Konsta VanhanenOpen (465)16:06+2:10

IK N

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
10Julie ShepherdShort (114)22:39+10:17
53Peter ShepherdMedium (350)30:47+12:28
61Sue FroudeMedium (350)32:46+14:27
67Margaret DuguidMedium (350)36:18+17:59

MF V

14 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
1Sophie ArthurShort (114)12:22
3Peter HodkinsonOpen (465)14:07+0:11
4Willy GardnerOpen (465)14:15+0:19
5Patrick JaffeOpen (465)14:24+0:28
6Torren ArthurMedium (350)19:24+1:05
6Aston KeyOpen (465)14:48+0:52
10Bruce ArthurOpen (465)15:36+1:40
29Warren KeyOpen (465)17:06+3:10
34Natasha KeyOpen (465)17:20+3:24
36Sue KeyMedium (350)24:43+6:24
48Jensen KeyOpen (465)19:18+5:22
56Mason ArthurOpen (465)19:45+5:49
70Max DalheimOpen (465)21:15+7:19
Milla KeyShort (114)mispunched

NC N

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
3Malcolm RobertsMedium (350)18:59+0:40
11Robert BennettOpen (465)15:38+1:42
16Carolyn MatthewsMedium (350)21:02+2:43
28Geoff PeelMedium (350)23:15+4:56
29Margaret PeelMedium (350)23:29+5:10
85Robert PrenticeOpen (465)26:58+13:02

No Club Membership

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
14Mark BourneOpen (465)15:51+1:55

No Club Membership

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
90Vera KrajcovaOpen (465)30:11+16:15

No Club Membership

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
2Finn MarslandMedium (350)18:57+0:38

No Club Membership

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
70Lisa DownsMedium (350)42:04+23:45

No Club Membership

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
8Michelle CochraneShort (114)20:17+7:55

No Club Membership

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
Emily ScottShort (114)not competing

OH S

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
8Simon UppillOpen (465)15:00+1:04
21Angus HainesOpen (465)16:22+2:26
58Bridget AndersonOpen (465)19:52+5:56

PO A

25 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
8Jon GlanvilleMedium (350)19:32+1:13
14Ella HoggShort (114)24:00+11:38
15Bruce BowenMedium (350)20:55+2:36
17Katy HoggShort (114)29:09+16:47
19Geoff WoodMedium (350)22:01+3:42
20Tony GarrMedium (350)22:33+4:14
23Ana HercegMedium (350)22:46+4:27
31Stephen MelhuishOpen (465)17:07+3:11
34Andy HoggOpen (465)17:20+3:24
34Natalie SmithMedium (350)24:41+6:22
41Ciaran LaneOpen (465)17:53+3:57
42Darryl ErbacherMedium (350)26:58+8:39
42Mark GlanvilleOpen (465)17:55+3:59
43Bryant AllenMedium (350)27:02+8:43
49Pat MiethkeMedium (350)29:14+10:55
52Heather LaneMedium (350)30:05+11:46
54Liz AbbottMedium (350)30:49+12:30
55Sue GarrMedium (350)30:58+12:39
57Zoe MelhuishOpen (465)19:51+5:55
59Barbara MartinMedium (350)31:51+13:32
63Bill MonaghanMedium (350)34:28+16:09
68John HardingMedium (350)37:20+19:01
74Greg LaneOpen (465)22:21+8:25
87Monika BinderOpen (465)27:28+13:32
92Tara MelhuishOpen (465)32:32+18:36
Colleen MockOpen (465)did not start

RR A

20 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
2Elye DentShort (114)12:48+0:26
2Martin DentOpen (465)14:00+0:04
13Hayden DentShort (114)23:19+10:57
19Mira WalterShort (114)32:11+19:49
19Rob WalterOpen (465)16:14+2:18
20Abby McCraeShort (114)32:13+19:51
25Belinda AllisonMedium (350)23:14+4:55
32Jason McCraeOpen (465)17:14+3:18
33Bill JonesMedium (350)24:36+6:17
44Michael BurtMedium (350)27:05+8:46
46Judy AllisonMedium (350)27:23+9:04
50Kathie DentOpen (465)19:23+5:27
51Robert AllisonMedium (350)29:41+11:22
52Allison JonesOpen (465)19:27+5:31
56Keith FifieldMedium (350)30:59+12:40
67Jonathan RicksOpen (465)21:10+7:14
71Rebecca MintyOpen (465)21:19+7:23
93Alex RicksOpen (465)33:20+19:24
94Eric WainwrightOpen (465)35:53+21:57
Jo AllisonOpen (465)mispunched
Connor DentShort (114)did not start

SH N

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
12Rory SheddenShort (114)23:10+10:48
16Euan SheddenShort (114)28:04+15:42
25John Le CarpentierMedium (350)23:14+4:55
40Tuve MollerOpen (465)17:48+3:52
49Angus SheddenOpen (465)19:20+5:24
88Ruth SheddenOpen (465)27:33+13:37

TK V

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
76Warwick DavisOpen (465)22:48+8:52

TT S

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
73Emily SorensenOpen (465)21:47+7:51

UG Q

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
52Caroline PigerreOpen (465)19:27+5:31

UR N

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
18Maureen OgilvieShort (114)29:13+16:51
40Dick OgilvieMedium (350)26:29+8:10
57Melanie ChristieMedium (350)31:28+13:09
66Dave LottyMedium (350)35:35+17:16

WE A

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
9John SuominenShort (114)22:14+9:52
10Martin WehnerMedium (350)19:53+1:34
21Hermann WehnerShort (114)33:14+20:52

WH N

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
21Andrew HillOpen (465)16:22+2:26

WR N

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
1Alex DaveyMedium (350)18:19
20Debbie DaveyMedium (350)22:33+4:14
79Briohny SeamanOpen (465)23:59+10:03

WR T

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
64Zoe DowlingOpen (465)20:35+6:39
78Anna DowlingOpen (465)22:58+9:02

YA S

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiff
15Dante AfnanOpen (465)15:58+2:02

YV V

8 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
39Fiona CaristoMedium (350)26:21+8:02
48Margi FreemantleMedium (350)29:11+10:52
50Brody McCarthyOpen (465)19:23+5:27
54Ted van GeldermalsenOpen (465)19:30+5:34
58Cormac McCarthyMedium (350)31:30+13:11
65Jocelyn WattsMedium (350)35:06+16:47
72Blair TrewinOpen (465)21:27+7:31
Thomas CaristoShort (114)not competing

Please report errors in the result list to the organiser.