Orienteering Australia

Official overall results for Sprint Canberra (All days entry only), after 2 races

Event informationShow result list by classShow result list by organisationPress result listPrint

Name: Sprint Canberra (All days entry only)
Organisers: Orienteering ACT / Orienteering Australia
Date: Thursday 25 January 2018 - Sunday 28 January 2018

Race 1, AISRace 2, Canberra UniRace 2, Canberra Uni (overall)Race 3, Bruce RidgeRace 3, Bruce Ridge (overall)Race 4, OranaRace 4, Orana (overall)Race 5, ANURace 5, ANU (overall)

Classes: Show all | Open | Medium | Short

ACT

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
38Tamsin MoranOpen (465)35:14+8:18
72Emily WalterOpen (465)50:14+23:18
Robert MouattMedium (350)did not finish

AO A

9 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
4Ingrid Shelton AgarShort (114)34:15+11:25
14Grant BluettOpen (465)30:31+3:35
27Edith GrayMedium (350)46:05+12:53
33Shannon JonesOpen (465)33:52+6:56
39Patrick Shelton AgarMedium (350)52:14+19:02
Gareth CandyOpen (465)did not finish
Matt DoyleOpen (465)did not finish
Stephen StillOpen (465)did not finish
John Shelton AgarMedium (350)did not finish

BS A

24 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
5Chris AndersenMedium (350)37:11+3:59
7Brendan WilsonMedium (350)37:18+4:06
9Susanne HarryssonMedium (350)37:33+4:21
9Pauli PiiroinenShort (114)43:18+20:28
11Ari PiiroinenMedium (350)37:43+4:31
12Eino MeuronenShort (114)52:02+29:12
13Peter AntcliffMedium (350)39:05+5:53
22Carol HardingMedium (350)43:57+10:45
24Natalie MillerMedium (350)44:44+11:32
31Valerie BarkerMedium (350)48:14+15:02
40Jane BarnettMedium (350)52:40+19:28
41Matthew StocksOpen (465)35:56+9:00
44Ella CuthbertOpen (465)37:25+10:29
47David StocksOpen (465)37:43+10:47
52Paul CuthbertOpen (465)39:09+12:13
53Susan HallissyMedium (350)1:03:57+30:45
56Toby LangOpen (465)40:25+13:29
56Coral DowMedium (350)1:22:46+49:34
74Joseph WilsonOpen (465)51:13+24:17
75Greg WilsonOpen (465)51:41+24:45
Bruce BarnettOpen (465)did not finish
Jesse PiiroinenOpen (465)did not finish
Justin HobsonMedium (350)did not finish
Alison InglisMedium (350)did not finish

CC A

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
18Patrick MillerOpen (465)31:38+4:42
Jenna LinehanOpen (465)did not finish
Tristan MillerOpen (465)did not finish

PO A

26 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
2Jon GlanvilleMedium (350)35:44+2:32
10Ella HoggShort (114)43:26+20:36
12Bruce BowenMedium (350)38:35+5:23
13Katy HoggShort (114)52:40+29:50
14Ana HercegMedium (350)39:47+6:35
17Tony GarrMedium (350)41:22+8:10
19Geoff WoodMedium (350)42:16+9:04
20Natalie SmithMedium (350)43:04+9:52
26Andy HoggOpen (465)32:20+5:24
28Darryl ErbacherMedium (350)46:23+13:11
31Stephen MelhuishOpen (465)33:21+6:25
33Bryant AllenMedium (350)48:24+15:12
37Ciaran LaneOpen (465)34:53+7:57
37Liz AbbottMedium (350)51:51+18:39
42Zoe MelhuishOpen (465)36:46+9:50
43Sue GarrMedium (350)53:43+20:31
45Mark GlanvilleOpen (465)37:26+10:30
45Heather LaneMedium (350)54:28+21:16
48Pat MiethkeMedium (350)55:46+22:34
51Bill MonaghanMedium (350)59:49+26:37
55John HardingMedium (350)1:10:32+37:20
67Greg LaneOpen (465)45:17+18:21
78Monika BinderOpen (465)58:57+32:01
Tara MelhuishOpen (465)did not finish
Colleen MockOpen (465)did not finish
Barbara MartinMedium (350)did not finish

RR A

21 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
3Martin DentOpen (465)27:08+0:12
11Mira WalterShort (114)49:03+26:13
13Rob WalterOpen (465)30:29+3:33
20Jason McCraeOpen (465)31:53+4:57
29Bill JonesMedium (350)47:02+13:50
35Michael BurtMedium (350)50:37+17:25
36Judy AllisonMedium (350)50:38+17:26
50Robert AllisonMedium (350)56:50+23:38
51Allison JonesOpen (465)38:59+12:03
52Keith FifieldMedium (350)1:00:10+26:58
55Kathie DentOpen (465)40:04+13:08
62Jonathan RicksOpen (465)41:56+15:00
63Rebecca MintyOpen (465)42:03+15:07
79Alex RicksOpen (465)1:02:56+36:00
Jo AllisonOpen (465)did not finish
Eric WainwrightOpen (465)did not finish
Belinda AllisonMedium (350)did not finish
Connor DentShort (114)did not finish
Elye DentShort (114)did not finish
Hayden DentShort (114)did not finish
Abby McCraeShort (114)did not finish

WE A

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
6Martin WehnerMedium (350)37:17+4:05
7John SuominenShort (114)40:52+18:02
16Hermann WehnerShort (114)1:00:14+37:24

Please report errors in the result list to the organiser.