Orienteering Australia

Official results for Sprint Canberra (All days entry only), race 3, Bruce Ridge

Event informationShow result list by classShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Sprint Canberra (All days entry only)
Organisers: Orienteering ACT / Orienteering Australia
Date: Thursday 25 January 2018 - Sunday 28 January 2018

Race 1, AISRace 2, Canberra UniRace 2, Canberra Uni (overall)Race 3, Bruce RidgeRace 3, Bruce Ridge (overall)Race 4, OranaRace 4, Orana (overall)Race 5, ANURace 5, ANU (overall)

Classes: Show all | Open | Medium | Short

ACT

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
47Tamsin MoranOpen (465)20:26+6:45
59Robert MouattMedium (350)45:01+26:07
77Emily WalterOpen (465)25:38+11:57

AO A

10 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
3Grant BluettOpen (465)14:33+0:52
7Matt DoyleOpen (465)14:52+1:11
8Matthew CraneOpen (465)14:57+1:16
9Ingrid Shelton AgarShort (114)29:10+9:24
20Patrick Shelton AgarMedium (350)26:16+7:22
33Shannon JonesOpen (465)18:40+4:59
45Edith GrayMedium (350)33:23+14:29
67Stephen StillOpen (465)23:51+10:10
84Kelly CandyOpen (465)29:42+16:01
John Shelton AgarMedium (350)mispunched
Gareth CandyOpen (465)did not start

BS A

22 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
3Alison InglisMedium (350)20:58+2:04
4Pauli PiiroinenShort (114)25:19+5:33
5Ari PiiroinenMedium (350)21:10+2:16
10Chris AndersenMedium (350)22:21+3:27
15Brendan WilsonMedium (350)24:29+5:35
18Peter AntcliffMedium (350)25:50+6:56
22Susanne HarryssonMedium (350)26:50+7:56
30Carol HardingMedium (350)29:24+10:30
41Valerie BarkerMedium (350)31:47+12:53
43Paul CuthbertOpen (465)19:32+5:51
44Matthew StocksOpen (465)20:17+6:36
46Ella CuthbertOpen (465)20:21+6:40
51David StocksOpen (465)21:12+7:31
53Jane BarnettMedium (350)37:30+18:36
65Susan HallissyMedium (350)54:06+35:12
68Toby LangOpen (465)23:58+10:17
78Bruce BarnettOpen (465)26:06+12:25
81Joseph WilsonOpen (465)27:33+13:52
85Greg WilsonOpen (465)30:29+16:48
Natalie MillerMedium (350)mispunched
Ewan BarnettOpen (465)mispunched
Justin HobsonMedium (350)not competing
Jesse PiiroinenOpen (465)did not start
Coral DowMedium (350)did not start
Eino MeuronenShort (114)did not start

CC A

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
6Patrick MillerOpen (465)14:44+1:03
17Tristan MillerOpen (465)16:57+3:16
Jenna LinehanOpen (465)not competing

PO A

21 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
6Tony GarrMedium (350)21:20+2:26
8Jon GlanvilleMedium (350)22:11+3:17
12Natalie SmithMedium (350)23:01+4:07
13Ana HercegMedium (350)23:16+4:22
18Katy HoggShort (114)46:34+26:48
21Andy HoggOpen (465)17:24+3:43
24Geoff WoodMedium (350)27:23+8:29
25Bruce BowenMedium (350)27:30+8:36
26Ciaran LaneOpen (465)17:42+4:01
36Darryl ErbacherMedium (350)30:46+11:52
38Liz AbbottMedium (350)30:58+12:04
43Sue GarrMedium (350)32:37+13:43
44Heather LaneMedium (350)32:59+14:05
47Bryant AllenMedium (350)33:49+14:55
49Mark GlanvilleOpen (465)20:55+7:14
54Bill MonaghanMedium (350)39:10+20:16
56Pat MiethkeMedium (350)40:43+21:49
58John HardingMedium (350)43:50+24:56
65Greg LaneOpen (465)23:42+10:01
89Monika BinderOpen (465)33:28+19:47
Stephen MelhuishOpen (465)did not finish
Tara MelhuishOpen (465)did not start
Zoe MelhuishOpen (465)did not start
Colleen MockOpen (465)did not start
Barbara MartinMedium (350)did not start
Ella HoggShort (114)did not start

RR A

24 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
5Rebecca TedeschiShort (114)27:08+7:22
8Mira WalterShort (114)28:32+8:46
9Martin DentOpen (465)15:32+1:51
10Hayden DentShort (114)30:38+10:52
14Rob WalterOpen (465)16:41+3:00
17Zoe McCraeShort (114)45:34+25:48
19Bill JonesMedium (350)25:58+7:04
19Abby McCraeShort (114)46:39+26:53
19Jason McCraeOpen (465)17:10+3:29
32Robert AllisonMedium (350)30:17+11:23
39Michael BurtMedium (350)31:06+12:12
41Jo AllisonOpen (465)19:27+5:46
42Keith FifieldMedium (350)32:20+13:26
46Judy AllisonMedium (350)33:28+14:34
52Garry FryMedium (350)36:35+17:41
55Rebecca MintyOpen (465)21:46+8:05
56Allison JonesOpen (465)21:48+8:07
57Michael TedeschiMedium (350)42:46+23:52
59Kathie DentOpen (465)22:35+8:54
62Louise RoseMedium (350)47:58+29:04
80Jonathan RicksOpen (465)26:58+13:17
91Eric WainwrightOpen (465)45:23+31:42
Elye DentShort (114)mispunched
Belinda AllisonMedium (350)not competing
Alex RicksOpen (465)did not start
Connor DentShort (114)did not start

WE A

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
3John SuominenShort (114)25:16+5:30
9Martin WehnerMedium (350)22:19+3:25
20Hermann WehnerShort (114)52:30+32:44

Please report errors in the result list to the organiser.