Orienteering Australia

Official overall results for Sprint Canberra (All days entry only), after 3 races

Event informationShow result list by classShow result list by organisationPress result listPrint

Name: Sprint Canberra (All days entry only)
Organisers: Orienteering ACT / Orienteering Australia
Date: Thursday 25 January 2018 - Sunday 28 January 2018

Race 1, AISRace 2, Canberra UniRace 2, Canberra Uni (overall)Race 3, Bruce RidgeRace 3, Bruce Ridge (overall)Race 4, OranaRace 4, Orana (overall)Race 5, ANURace 5, ANU (overall)

Classes: Show all | Open | Medium | Short

ACT

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
34Tamsin MoranOpen (465)55:40+15:03
66Emily WalterOpen (465)1:15:52+35:15
Robert MouattMedium (350)did not finish

AO A

11 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
3Ingrid Shelton AgarShort (114)1:03:25+20:49
6Grant BluettOpen (465)45:04+4:27
29Patrick Shelton AgarMedium (350)1:18:30+26:24
31Edith GrayMedium (350)1:19:28+27:22
32Shannon JonesOpen (465)52:32+11:55
Gareth CandyOpen (465)did not finish
Kelly CandyOpen (465)did not finish
Matthew CraneOpen (465)did not finish
Matt DoyleOpen (465)did not finish
Stephen StillOpen (465)did not finish
John Shelton AgarMedium (350)did not finish

BS A

25 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
4Ari PiiroinenMedium (350)58:53+6:47
5Pauli PiiroinenShort (114)1:08:37+26:01
6Chris AndersenMedium (350)59:32+7:26
9Brendan WilsonMedium (350)1:01:47+9:41
12Susanne HarryssonMedium (350)1:04:23+12:17
13Peter AntcliffMedium (350)1:04:55+12:49
23Carol HardingMedium (350)1:13:21+21:15
32Valerie BarkerMedium (350)1:20:01+27:55
35Matthew StocksOpen (465)56:13+15:36
39Ella CuthbertOpen (465)57:46+17:09
42Paul CuthbertOpen (465)58:41+18:04
43David StocksOpen (465)58:55+18:18
45Jane BarnettMedium (350)1:30:10+38:04
53Susan HallissyMedium (350)1:58:03+1:05:57
54Toby LangOpen (465)1:04:23+23:46
67Joseph WilsonOpen (465)1:18:46+38:09
69Greg WilsonOpen (465)1:22:10+41:33
Bruce BarnettOpen (465)did not finish
Ewan BarnettOpen (465)did not finish
Jesse PiiroinenOpen (465)did not finish
Coral DowMedium (350)did not finish
Justin HobsonMedium (350)did not finish
Alison InglisMedium (350)did not finish
Natalie MillerMedium (350)did not finish
Eino MeuronenShort (114)did not finish

CC A

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
8Patrick MillerOpen (465)46:22+5:45
Jenna LinehanOpen (465)did not finish
Tristan MillerOpen (465)did not finish

PO A

26 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
3Jon GlanvilleMedium (350)57:55+5:49
10Tony GarrMedium (350)1:02:42+10:36
11Ana HercegMedium (350)1:03:03+10:57
12Katy HoggShort (114)1:39:14+56:38
14Bruce BowenMedium (350)1:06:05+13:59
14Natalie SmithMedium (350)1:06:05+13:59
17Geoff WoodMedium (350)1:09:39+17:33
19Andy HoggOpen (465)49:44+9:07
27Darryl ErbacherMedium (350)1:17:09+25:03
33Ciaran LaneOpen (465)52:35+11:58
35Bryant AllenMedium (350)1:22:13+30:07
36Liz AbbottMedium (350)1:22:49+30:43
39Sue GarrMedium (350)1:26:20+34:14
41Mark GlanvilleOpen (465)58:21+17:44
41Heather LaneMedium (350)1:27:27+35:21
48Pat MiethkeMedium (350)1:36:29+44:23
49Bill MonaghanMedium (350)1:38:59+46:53
51John HardingMedium (350)1:54:22+1:02:16
59Greg LaneOpen (465)1:08:59+28:22
70Monika BinderOpen (465)1:32:25+51:48
Stephen MelhuishOpen (465)did not finish
Tara MelhuishOpen (465)did not finish
Zoe MelhuishOpen (465)did not finish
Colleen MockOpen (465)did not finish
Barbara MartinMedium (350)did not finish
Ella HoggShort (114)did not finish

RR A

26 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
3Martin DentOpen (465)42:40+2:03
8Mira WalterShort (114)1:17:35+34:59
11Rob WalterOpen (465)47:10+6:33
14Jason McCraeOpen (465)49:03+8:26
22Bill JonesMedium (350)1:13:00+20:54
33Michael BurtMedium (350)1:21:43+29:37
38Judy AllisonMedium (350)1:24:06+32:00
40Robert AllisonMedium (350)1:27:07+35:01
45Allison JonesOpen (465)1:00:47+20:10
46Keith FifieldMedium (350)1:32:30+40:24
48Kathie DentOpen (465)1:02:39+22:02
53Rebecca MintyOpen (465)1:03:49+23:12
58Jonathan RicksOpen (465)1:08:54+28:17
Jo AllisonOpen (465)did not finish
Alex RicksOpen (465)did not finish
Eric WainwrightOpen (465)did not finish
Belinda AllisonMedium (350)did not finish
Garry FryMedium (350)did not finish
Louise RoseMedium (350)did not finish
Michael TedeschiMedium (350)did not finish
Connor DentShort (114)did not finish
Elye DentShort (114)did not finish
Hayden DentShort (114)did not finish
Abby McCraeShort (114)did not finish
Zoe McCraeShort (114)did not finish
Rebecca TedeschiShort (114)did not finish

WE A

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
4John SuominenShort (114)1:06:08+23:32
7Martin WehnerMedium (350)59:36+7:30
13Hermann WehnerShort (114)1:52:44+1:10:08

Please report errors in the result list to the organiser.