Orienteering Australia

Official overall results for Sprint Canberra (All days entry only)

Event informationShow result list by classShow result list by organisationPress result listPrint

Name: Sprint Canberra (All days entry only)
Organisers: Orienteering ACT / Orienteering Australia
Date: Thursday 25 January 2018 - Sunday 28 January 2018

Race 1, AISRace 2, Canberra UniRace 2, Canberra Uni (overall)Race 3, Bruce RidgeRace 3, Bruce Ridge (overall)Race 4, OranaRace 4, Orana (overall)Race 5, ANURace 5, ANU (overall)

Classes: Show all | Open | Medium | Short

ACT

5 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
26Tamsin MoranOpen (465)1:30:18+23:20
54Emily WalterOpen (465)2:04:08+57:10
Tate NeedhamOpen (465)did not finish
Robert MouattMedium (350)did not finish
Kevin PaineShort (114)did not finish

AO A

12 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
3Ingrid Shelton AgarShort (114)1:37:43+29:34
5Grant BluettOpen (465)1:15:15+8:17
17Patrick Shelton AgarMedium (350)2:06:23+27:26
22Shannon JonesOpen (465)1:26:32+19:34
Gareth CandyOpen (465)did not finish
Kelly CandyOpen (465)did not finish
Matthew CraneOpen (465)did not finish
Matt DoyleOpen (465)did not finish
Hamish ProsserOpen (465)did not finish
Stephen StillOpen (465)did not finish
Edith GrayMedium (350)did not finish
John Shelton AgarMedium (350)did not finish

BS A

28 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
5Ari PiiroinenMedium (350)1:43:32+4:35
5Pauli PiiroinenShort (114)2:04:10+56:01
6Brendan WilsonMedium (350)1:46:48+7:51
9Susanne HarryssonMedium (350)1:50:57+12:00
10Peter AntcliffMedium (350)1:51:39+12:42
15Carol HardingMedium (350)2:02:54+23:57
28Matthew StocksOpen (465)1:32:00+25:02
31David StocksOpen (465)1:34:05+27:07
31Valerie BarkerMedium (350)2:26:30+47:33
32Ella CuthbertOpen (465)1:34:12+27:14
34Paul CuthbertOpen (465)1:35:14+28:16
36Jane BarnettMedium (350)2:36:52+57:55
41Susan HallissyMedium (350)3:23:02+1:44:05
45Toby LangOpen (465)1:47:29+40:31
55Joseph WilsonOpen (465)2:07:26+1:00:28
56Greg WilsonOpen (465)2:12:38+1:05:40
Bruce BarnettOpen (465)did not finish
Ewan BarnettOpen (465)did not finish
Jesse PiiroinenOpen (465)did not finish
Chris AndersenMedium (350)did not finish
Coral DowMedium (350)did not finish
Ben HobsonMedium (350)did not finish
Jo HobsonMedium (350)did not finish
Justin HobsonMedium (350)did not finish
Alison InglisMedium (350)did not finish
Natalie MillerMedium (350)did not finish
Andrew HobsonShort (114)did not finish
Eino MeuronenShort (114)did not finish

CC A

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
10Patrick MillerOpen (465)1:18:21+11:23
Jenna LinehanOpen (465)did not finish
Tristan MillerOpen (465)did not finish
Zac NeedhamOpen (465)did not finish

PO A

28 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
1Jon GlanvilleMedium (350)1:38:57
7Ana HercegMedium (350)1:47:29+8:32
8Natalie SmithMedium (350)1:49:51+10:54
10Katy HoggShort (114)2:43:26+1:35:17
11Bruce BowenMedium (350)1:52:14+13:17
13Andy HoggOpen (465)1:21:29+14:31
22Darryl ErbacherMedium (350)2:12:24+33:27
25Ciaran LaneOpen (465)1:28:30+21:32
26Liz AbbottMedium (350)2:20:14+41:17
27Mark GlanvilleOpen (465)1:31:37+24:39
27Bryant AllenMedium (350)2:21:12+42:15
29Heather LaneMedium (350)2:22:36+43:39
37Sue GarrMedium (350)2:39:54+1:00:57
40John HardingMedium (350)3:21:38+1:42:41
50Greg LaneOpen (465)1:55:26+48:28
Monika BinderOpen (465)did not finish
Stephen MelhuishOpen (465)did not finish
Tara MelhuishOpen (465)did not finish
Zoe MelhuishOpen (465)did not finish
Colleen MockOpen (465)did not finish
Tony GarrMedium (350)did not finish
Cathy HoggMedium (350)did not finish
David HoggMedium (350)did not finish
Barbara MartinMedium (350)did not finish
Pat MiethkeMedium (350)did not finish
Bill MonaghanMedium (350)did not finish
Geoff WoodMedium (350)did not finish
Ella HoggShort (114)did not finish

RR A

28 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
4Martin DentOpen (465)1:12:17+5:19
7Rob WalterOpen (465)1:17:22+10:24
8Mira WalterShort (114)2:17:12+1:09:03
19Bill JonesMedium (350)2:09:00+30:03
25Michael BurtMedium (350)2:20:04+41:07
28Judy AllisonMedium (350)2:21:39+42:42
33Robert AllisonMedium (350)2:30:39+51:42
38Kathie DentOpen (465)1:41:25+34:27
38Keith FifieldMedium (350)2:47:57+1:09:00
39Allison JonesOpen (465)1:41:30+34:32
43Rebecca MintyOpen (465)1:43:35+36:37
Jo AllisonOpen (465)did not finish
Mark GregsonOpen (465)did not finish
Jason McCraeOpen (465)did not finish
Alex RicksOpen (465)did not finish
Jonathan RicksOpen (465)did not finish
Eric WainwrightOpen (465)did not finish
Belinda AllisonMedium (350)did not finish
Garry FryMedium (350)did not finish
Kerryne JonesMedium (350)did not finish
Louise RoseMedium (350)did not finish
Michael TedeschiMedium (350)did not finish
Connor DentShort (114)did not finish
Elye DentShort (114)did not finish
Hayden DentShort (114)did not finish
Abby McCraeShort (114)did not finish
Zoe McCraeShort (114)did not finish
Rebecca TedeschiShort (114)did not finish

WE A

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiff
2Martin WehnerMedium (350)1:39:06+0:09
11Hermann WehnerShort (114)2:55:57+1:47:48
Rose-Marie EdwardsShort (114)did not finish
John SuominenShort (114)did not finish

Please report errors in the result list to the organiser.