Orienteering Australia

Official results for 2017 Xmas 5 Days (all days entry only), chevalier College

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: 2017 Xmas 5 Days (all days entry only)
Organiser: Orienteering NSW
Date: Wednesday 27 December 2017 - Sunday 31 December 2017

Chevalier CollegeCanyonleighCanyonleigh (overall)Baronga CreekBaronga Creek (overall)BoroBoro (overall)BelangloBelanglo (overall)

Women A

2 600 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Caroline PigerreUG Q16:496:28
2Allison JonesRR A18:07+1:186:58
3Anni BurgerAUT21:17+4:288:11
4Nikolett HalmaiGO N22:14+5:258:33
5Pat MiethkePO A33:11+16:2212:45
Lisa GrantGO Ndid not start

Women B

2 300 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Rebecca GeorgeBF N16:557:21
2Kathie DentRR A17:13+0:187:29
3Georgina MackenCC N18:15+1:207:56
4Serena DoyleUR N18:51+1:568:11
5Claire BurgessNC N19:33+2:388:30
6Melissa AnnettsGO N20:43+3:489:00
7Sue KeyMF V21:01+4:069:08
Jenny BourneEU Vdisqualified
Melissa GangemiYV Vmispunched
Tracy MarshBF Nmispunched

Women C

1 900 m, 24 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Mikaela GrayUG Q12:486:44
2Ellen CurrieGO N14:29+1:417:37
3Cath ChalmersBF N14:34+1:467:40
4Carolyn JacksonBK V14:46+1:587:46
5Meredith GrayUG Q15:16+2:288:02
6Paula ShinglerBF N15:21+2:338:04
7Tania KennedyGO N15:30+2:428:09
8Carolyn MatthewsNC N15:41+2:538:15
9Geraldine ChatfieldUG Q16:24+3:368:37
9Airdrie LongGO N16:24+3:368:37
11Janine SteerDR V16:28+3:408:40
12Edith GrayAO A16:43+3:558:47
13Juliana de NooyUG Q18:19+5:319:38
14Helen O'CallaghanBB N18:41+5:539:50
15Margaret PeelNC N18:54+6:069:56
16Joanna ParrBF N19:20+6:3210:10
17Melanie ChristieUR N19:24+6:3610:12
18Amanda MackieBF N19:35+6:4710:18
19Michelle SchulzUG Q20:07+7:1910:35
20Vanessa FreemanBF N21:12+8:2411:09
21Nerise McQuillanWH N21:48+9:0011:28
22Linda BurridgeUG Q22:47+9:5911:59
23Margaret KerteszBG V29:32+16:4415:32
Heather BurridgeUG Qmispunched

Women D

1 600 m, 22 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Julia PrudhoeCC N15:139:30
2Alison RadfordBG V15:56+0:439:57
3Liz AbbottPO A17:01+1:4810:38
4Andra LeungGO N18:03+2:5011:16
5Valerie BarkerBS A18:16+3:0311:25
6Margi FreemantleYV V19:32+4:1912:12
7Simone KraussNo club membership20:10+4:5712:36
8Sharon BurgessNC N20:37+5:2412:53
9Judy AllisonRR A20:42+5:2912:56
10Caroline JenkinsNC N21:57+6:4413:43
11Louise RoseRR A22:29+7:1614:03
12Mary Jane MahonyUR N22:41+7:2814:10
13Kristie CarrollSH N23:30+8:1714:41
14Janet MorrisWH N24:42+9:2915:26
15Sandra StewartSH N25:26+10:1315:53
16Val HodsdonSH N26:23+11:1016:29
17Merran WarltersBB N58:23+43:1036:29
Jennifer SchulzTF Qmispunched
Barbara DawsonGO Nmispunched
Elaine MurdochGO Nmispunched
Julie ShepherdIK Nmispunched
Jacquie RandUG Qmispunched

Women E

1 900 m, 11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Nea ShinglerBF N13:106:55
2Sara GarbelliniEN Q15:32+2:228:10
3Tiia MarshBF N18:00+4:509:28
4Caroline RogersBF N21:25+8:1511:16
5Saffron SweeneyWH N21:54+8:4411:31
6Elise KennedyBN N22:11+9:0111:40
7Josephine GarbelliniEN Q23:23+10:1312:18
8Heidi MillissBN N26:03+12:5313:42
9Luca SquiresSH N27:51+14:4114:39
10Susanne StrasserYV V55:49+42:3929:22
Elizabeth FergusonUG Qmispunched

Women F

2 000 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Aoife RotheryBF N15:377:48
2Rebecca CraigNC N17:21+1:448:40
3Milla KeyMF V17:48+2:118:54
4Eleanor WilliamsBG V18:15+2:389:07
5Ingrid Shelton AgarAO A19:30+3:539:45
6Sue HealyNE V37:21+21:4418:40
7Isabella BurridgeUG Q39:26+23:4919:43
8Robin DonnadieuIK N53:32+37:5526:46
Amy RogersBF Ndid not start

Men A

3 000 m, 32 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1William GardnerMF V14:044:41
2Grant BluettAO A15:17+1:135:05
3Alastair GeorgeBF N16:00+1:565:20
4Andy HoggPO A17:08+3:045:42
5Toby WilsonGO N17:17+3:135:45
6Stephen CraigNC N17:32+3:285:50
7Simon RouseDR V17:38+3:345:52
8Anatoly KulikovUG Q17:42+3:385:54
9Mark GlanvillePO A17:43+3:395:54
9Belinda LawfordAO A17:43+3:395:54
11Krystal NeumannEN Q17:44+3:405:54
12Eric MorrisBN N17:58+3:545:59
13Kurt NeumannEN Q18:06+4:026:02
14Justin StaffordNC N20:14+6:106:44
15Istvan KerteszGO N20:19+6:156:46
16Huon WilsonGO N21:16+7:127:05
17Michael WarltersUR N22:32+8:287:30
18Paul MarshBF N22:43+8:397:34
19Thomas CarterGS N23:46+9:427:55
20Jason RutkowskiGS N24:50+10:468:16
21Martin EtheringtonPO A31:09+17:0510:23
22Ian McKenzieUR N33:39+19:3511:13
Aidan DawsonGO Nmispunched
Martin DentRR Amispunched
Rob WalterRR Amispunched
James McQuillanWH Nmispunched
Geoff LawfordEU Vmispunched
Shannon JonesRR Amispunched
Todd NeveMF Vmispunched
Natasha KeyMF Vmispunched
Aston KeyMF Vmispunched
Alexandra EnlundIF Femmanmispunched
Andrew BarnettBS Adid not start
Peter HodkinsonMF Vdid not start
Konsta VanhanenGS Ndid not start

Men B

2 600 m, 20 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Duncan CurrieGO N13:535:20
2Alvin CraigNC N14:38+0:455:37
3Daniel GrayUG Q14:41+0:485:38
4Ewan ShinglerBF N14:55+1:025:44
5Thomas GarbelliniEN Q16:02+2:096:10
6Warren KeyMF V16:29+2:366:20
7Jensen KeyMF V16:32+2:396:21
8Tim RogersBF N16:40+2:476:24
9Ryan GrayUG Q17:02+3:096:33
10Tom KennedyGO N17:50+3:576:51
11Ben SchulzUG Q17:54+4:016:53
12James SouthwellBN N17:59+4:066:55
13Nicholas BurridgeUG Q18:55+5:027:16
14Warwick DavisTK V18:57+5:047:17
15Ted van GeldermalsenYV V19:14+5:217:23
16Jon GlanvillePO A21:09+7:168:08
16Warwick WilliamsBG V21:09+7:168:08 Download route in GPX format
18Peter AnnettsGO N22:18+8:258:34
Samuel GarbelliniEN Qmispunched
Zac NeedhamCC Amispunched
Dean WilliamsonSH Ndid not start

Men C

2 300 m, 32 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Richard MorrisBN N13:475:59
2Alex KennedyGO N13:59+0:126:04
3Mark ShinglerBF N14:52+1:056:27
4Martin SteerDR V15:31+1:446:44
5Clyde McGheeBN N15:48+2:016:52
6Angus LeungGO N15:59+2:126:56
7Wayne PepperBN N16:08+2:217:00
7Sam WoolfordBB N16:08+2:217:00
9Eoin RotheryBF N16:11+2:247:02
10Riley GraingerGO N16:12+2:257:02
11Stephen StillAO A16:28+2:417:09
12Tim WardropYV V16:40+2:537:14
13Jamie KennedyGO N17:00+3:137:23
13Mark FreemanBF N17:00+3:137:23
15Simon GeorgeBF N17:12+3:257:28
16Hamish MackieBF N17:29+3:427:36
17Oscar WoolfordBB N17:53+4:067:46
18Glenn BurgessNC N17:58+4:117:48
19Geoff TodkillNC N18:09+4:227:53
20Selwyn SweeneyWH N18:19+4:327:57
21Joseph GarbelliniEN Q18:37+4:508:05
22Robert PrenticeNC N20:55+7:089:05
23David McGheeBN N21:11+7:249:12
24Ellis LeungGO N23:03+9:1610:01
25John AndersonGO N27:18+13:3111:52
26Eric WainwrightRR A29:27+15:4012:48
27Andreas StrasserYV V32:35+18:4814:10
Tony BryantEN Qmispunched
Shane DoyleUR Nmispunched
John Shelton AgarAO Amispunched
Tony WoolfordBB Nmispunched
David SchulzTF Qdid not finish

Men D

1 900 m, 21 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Finn MackayUR N14:417:43
2Paul PrudhoeCC N14:50+0:097:48
3Malcolm RobertsNC N15:21+0:408:04
4Colin CurrieGO N15:46+1:058:17
5Gordon WilsonBN N15:50+1:098:20
6Bruce BowenPO A16:09+1:288:30
7Tony RadfordBG V16:15+1:348:33
8Jim MackayUR N17:40+2:599:17
9Greg ChatfieldUG Q17:49+3:089:22
10Johnny PetersenGO N18:03+3:229:30
11Shane JenkinsNC N18:13+3:329:35
12Jim ForbesGO N18:17+3:369:37
13Geoff PeelNC N18:34+3:539:46
14Terry BluettBN N18:43+4:029:51
15Dick OgilvieUR N18:45+4:049:52
16David SquiresSH N19:31+4:5010:16
17Rudi LandsiedelNC N19:45+5:0410:23
18Bill VandendoolBK V20:09+5:2810:36
19Robert SprySH N21:20+6:3911:13
20Peter ThomasonBN N21:21+6:4011:14
21John HardingPO A29:28+14:4715:30
Neil BarrBG Vdid not start
Michael BurtRR Adid not start
Hugh MooreRR Adid not start
Greg RowberryWA Sdid not start

Men E

1 600 m, 14 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Eric BakerNT N13:238:21
2Darryl ErbacherPO A14:05+0:428:48
3Garry StewartSH N18:04+4:4111:17
4Dene LittlerNo club membership19:41+6:1812:18
5Robert AllisonRR A20:42+7:1912:56
6Tom SchultsUG Q21:32+8:0913:27
7Brian ClelandUR N22:29+9:0614:03
8John HodsdonSH N22:31+9:0814:04
9Peter KreminskiWA S22:34+9:1114:06
10Dave LottyUR N22:54+9:3114:18
11Garry FryRR A24:16+10:5315:10
12Barry HanlonWH N27:06+13:4316:56
13Ross DukerGO N34:57+21:3421:50
Peter ShepherdIK Nmispunched
Philippe DonnadieuIK Ndid not start

Men F

1 900 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Oliver FreemanBF N13:257:03
2Dylan BryantEN Q13:38+0:137:10
3Jamie WoolfordBB N15:50+2:258:20
4Paul SweeneyWH N20:29+7:0410:46
5Seth SweeneyWH N21:38+8:1311:23
6Paul GarbelliniEN Q25:19+11:5413:19
Patrick Shelton AgarAO Adid not start

Men G

2 000 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Elye DentRR A11:445:52
2Jamie MarshBF N13:14+1:306:37
3Alex WoolfordBB N15:43+3:597:51
4Nat CarrollSH N17:11+5:278:35
5Curtis PepperBN N17:48+6:048:54
6James FergusonUG Q24:45+13:0112:22

M/W Novice

1 500 m, 19 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Alexander MorrisBN N9:526:34
2Hayden DentRR A10:47+0:557:11
3Maggie MackayUR N10:52+1:007:14
4Mira WalterRR A13:09+3:178:46
5Vincent MorrisBN N13:52+4:009:14
6Connor DentRR A14:49+4:579:52
7Callum BryantEN Q14:59+5:079:59
8Elin SchulzUG Q15:46+5:5410:30
9Ella HoggPO A16:54+7:0211:16
10Luca SchulzUG Q17:13+7:2111:28
11Katy HoggPO A17:32+7:4011:41
12Kari MarshBF N17:57+8:0511:58
13Savanna SweeneyWH N18:56+9:0412:37
14Sam MorrisBN N19:06+9:1412:44
15Shay SweeneyWH N19:41+9:4913:07
16Adrian GarbelliniEN Q20:48+10:5613:52
17Ailie CarrollSH N22:47+12:5515:11
Miles BryantEN Qmispunched
Lachlan FergusonUG Qmispunched
Alton FreemanBF Ndid not start

EODHL

8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Jonathan RicksRR A16:12
2Axel KolsvikNC N17:31+1:19
3Tate NeedhamRR A22:43+6:31
4John Le carpentierSH N23:06+6:54
5Alex RicksNC26:08+9:56
6Eleanor MatthewsNC26:52+10:40
7Tamara NeedhamRR A27:39+11:27
8Jason LewisNC44:13+28:01

EODHS

3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Nathan BerkholzNC N15:25
2Lewis BerkholzNC N16:40+1:15
3Peter BerkholzNC20:27+5:02

EODM

1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Geoffrey WilliamsSH N43:32

EODE

5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Allan De NooyNC14:47
2Isobel De NooyNC19:22+4:35
3Joanna DarbyNC26:45+11:58
4Maureen OgilvieUR N32:38+17:51
Angus De NooyNCmispunched

EODVE

4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Lachlan GraingerGO N14:59
2Angela DarbyNC21:19+6:20
3Sarah_Aurora McQuillanWH N22:41+7:42
Evangeline De NooyNCmispunched

Please report errors in the result list to the organiser.