Orienteering Australia

Official results for 2017 Xmas 5 Days (all days entry only), canyonleigh

Event informationShow result list by classPress result listUpload routePrint

Name: 2017 Xmas 5 Days (all days entry only)
Organiser: Orienteering NSW
Date: Wednesday 27 December 2017 - Sunday 31 December 2017

Chevalier CollegeCanyonleighCanyonleigh (overall)Baronga CreekBaronga Creek (overall)BoroBoro (overall)BelangloBelanglo (overall)

AO A

11 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
5Grant BluettMen A (133)49:00+8:076:21
6Conor BendleMen F (40)45:21+16:0516:11
8Ann ScownWomen D (91)47:43+12:1715:23
15Stephen StillMen C (139)1:12:33+25:0112:57
16John ScownMen C (139)1:16:31+28:5913:39
Shannon JonesWomen A (26)did not finish
Belinda LawfordMen A (133)did not finish
Edith GrayWomen C (103)not competing
Ingrid Shelton AgarWomen F (33)not competing
John Shelton AgarMen C (139)not competing
Patrick Shelton AgarMen F (40)not competing

AUT

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
3Anni BurgerWomen A (26)1:01:39+11:179:29

BB N

8 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
2Jamie WoolfordMen F (40)33:13+3:5711:51
2Alex WoolfordMen G (24)18:32+1:127:43
6Tony WoolfordMen C (139)1:00:19+12:4710:46
8Oscar WoolfordMen C (139)1:05:52+18:2011:45
10Helen O'CallaghanWomen C (103)1:07:21+23:0314:01
11Sam WoolfordMen C (139)1:08:29+20:5712:13
Merran WarltersWomen E (63)mispunched
Merran WarltersWomen D (91)not competing

BF N

22 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Nea ShinglerWomen E (63)42:3315:11
1Oliver FreemanMen F (40)29:1610:27
1Jamie MarshMen G (24)17:207:13
2Mark ShinglerMen C (139)50:48+3:169:04
3Aoife RotheryWomen F (33)27:40+8:0811:31
3Caroline RogersWomen E (63)44:34+2:0115:55
3Cath ChalmersWomen C (103)55:28+11:1011:33
4Paul MarshMen C (139)57:08+9:3610:12
5Paula ShinglerWomen C (103)56:57+12:3911:51
6Rebecca GeorgeWomen B (39)1:35:10+31:2516:59
7Tim RogersMen B (92)51:44+6:437:57
8Joanna ParrWomen C (103)1:02:57+18:3913:06
9Hamish MackieMen C (139)1:06:27+18:5511:51
10Alastair GeorgeMen A (133)54:41+13:487:06
10Simon GeorgeMen C (139)1:07:21+19:4912:01
13Ewan ShinglerMen B (92)1:03:30+18:299:46
15Tiia MarshWomen E (63)1:40:37+58:0435:56
16Amanda MackieWomen D (91)1:11:50+36:2423:10
20Vanessa FreemanWomen C (103)2:10:16+1:25:5827:08
Eoin RotheryMen C (139)mispunched
Eoin RotheryMen D (107)not competing
Amanda MackieWomen C (103)not competing
Tracy MarshWomen B (39)did not start
Amy RogersWomen F (33)did not start
Mark FreemanMen C (139)did not start
Graeme McLeodMen C (139)did not start
Michael RoylanceMen E (76)did not start
Alton FreemanM/W Novice (77)did not start
Kari MarshM/W Novice (77)did not start

BG V

5 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Alison RadfordWomen D (91)35:2611:25
2Eleanor WilliamsWomen F (33)25:18+5:4610:32
4Tony RadfordMen D (107)52:18+10:0010:53
14Warwick WilliamsMen B (92)1:05:17+20:1610:02
21Margaret KerteszWomen C (103)2:31:49+1:47:3131:37
Neil BarrMen D (107)did not start

BK V

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Carolyn JacksonWomen C (103)44:189:13
15Bill VandendoolMen D (107)1:16:56+34:3816:01

BN N

18 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Richard MorrisMen C (139)47:328:29
4Curtis PepperMen G (24)25:01+7:4110:25
5Terry BluettMen D (107)55:30+13:1211:33
7Alexander MorrisM/W Novice (77)10:33+2:158:06
7Wayne PepperMen C (139)1:02:13+14:4111:06
9Gordon WilsonMen D (107)1:02:25+20:0713:00
9Elise KennedyWomen E (63)1:01:12+18:3921:51
9Sam MorrisM/W Novice (77)12:14+3:569:24
11Heidi MillissWomen E (63)1:08:12+25:3924:21
12Cheryl BluettWomen E (63)1:10:33+28:0025:11
14Clyde McGheeMen C (139)1:11:53+24:2112:50
16James SouthwellMen B (92)1:14:37+29:3611:28
16Eric MorrisMen A (133)1:01:21+20:287:58
18Bob MorganMen D (107)1:21:20+39:0216:56
20David McGheeMen C (139)1:22:28+34:5614:43
22Peter ThomasonMen D (107)1:33:58+51:4019:34
Vincent MorrisM/W Novice (77)mispunched
Rodney ParkinMen D (107)mispunched

BS A

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Noah PolandEODHL (29)48:27
3Toni BrownEODHL (29)1:08:49+20:22
9Valerie BarkerWomen D (91)50:39+15:1316:20

CC A

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
12Zac NeedhamMen B (92)1:00:01+15:009:14

CC N

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
3Georgina MackenWomen B (39)1:10:01+6:1612:30
5Julia PrudhoeWomen D (91)41:28+6:0213:22
6Paul PrudhoeMen D (107)57:24+15:0611:57

DR V

5 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
3Martin SteerMen C (139)56:56+9:2410:10
4Merv BendleMen F (40)38:57+9:4113:54
7Chris BendleWomen E (63)57:00+14:2720:21
9Simon RouseMen A (133)53:14+12:216:54
18Janine SteerWomen C (103)1:36:55+52:3720:11

EN Q

14 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Miles BryantM/W Novice (77)8:186:23
2Thomas GarbelliniMen B (92)47:31+2:307:18
3Paul GarbelliniMen F (40)37:59+8:4313:33
4Adrian GarbelliniM/W Novice (77)9:54+1:367:36
5Dylan BryantMen F (40)43:56+14:4015:41
6Sara GarbelliniWomen E (63)55:26+12:5319:47
8Alison BryantWomen E (63)57:11+14:3820:25
10Samuel GarbelliniMen B (92)56:32+11:318:41
11Kurt NeumannMen A (133)55:08+14:157:09
13Callum BryantM/W Novice (77)18:04+9:4613:53
13Josephine GarbelliniWomen E (63)1:31:01+48:2832:30
14Krystal NeumannMen A (133)59:59+19:067:47
18Tony BryantMen C (139)1:18:49+31:1714:04
21Joseph GarbelliniMen C (139)1:42:46+55:1418:21

EU V

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
2Jenny BourneWomen B (39)1:07:00+3:1511:57
15Geoff LawfordMen A (133)1:01:10+20:177:56

GO N

34 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Lachlan GraingerEODVE (15)31:07
1Michele DawsonEODHS (21)24:32
2Andra LeungWomen E (63)44:06+1:3315:45
4Elena SlominEODE (20)1:11:13+31:20
4Nikolett HalmaiWomen A (26)1:25:37+35:1513:10
5Duncan CurrieMen B (92)50:51+5:507:49
7Melissa AnnettsWomen B (39)1:39:21+35:3617:44
7Lisa GrantWomen D (91)45:33+10:0714:41
11Airdrie LongWomen C (103)1:08:50+24:3214:20
12Jamie KennedyMen C (139)1:11:05+23:3312:41
12Toby WilsonMen A (133)57:37+16:447:28
13Colin CurrieMen D (107)1:15:40+33:2215:45
14Jim ForbesMen D (107)1:16:45+34:2715:59
14Barbara DawsonWomen D (91)1:04:57+29:3120:57
15Elaine MurdochWomen D (91)1:06:15+30:4921:22
17Peter AnnettsMen B (92)1:17:34+32:3311:56
17Warwick SelbyMen C (139)1:16:53+29:2113:43
19Ron JunghansMen D (107)1:21:59+39:4117:04
20Johnny PetersenMen D (107)1:24:41+42:2317:38
20Barbara JunghansWomen D (91)1:36:38+1:01:1231:10
22Angus LeungMen C (139)1:43:17+55:4518:26
23Huon WilsonMen A (133)1:22:18+41:2510:41
24John AndersonMen C (139)1:44:52+57:2018:43
26Riley GraingerMen C (139)2:03:22+1:15:5022:01
27Istvan KerteszMen A (133)1:44:17+1:03:2413:32
28Ted WoodleyMen A (133)2:08:32+1:27:3916:41
Ellis LeungMen C (139)mispunched
Ross DukerMen E (76)mispunched
Aidan DawsonMen A (133)mispunched
Ellen CurrieWomen C (103)did not finish
Tania KennedyWomen C (103)did not finish
Tom KennedyMen B (92)did not finish
Alex KennedyMen C (139)did not finish
Andra LeungWomen D (91)not competing

GS N

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
25Thomas CarterMen A (133)1:25:32+44:3911:06
Jason RutkowskiMen A (133)did not start
Konsta VanhanenMen A (133)did not start

IF Femman

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
17Alexandra EnlundMen A (133)1:06:28+25:358:37

IK N

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
3Keith JayMen E (76)34:21+4:2911:04
5Peter ShepherdMen E (76)41:52+12:0013:30
Philippe DonnadieuMen F (40)mispunched
Julie ShepherdWomen D (91)not competing
Robin DonnadieuWomen F (33)did not start

MF V

9 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Warren KeyMen B (92)45:016:55
1Peter HodkinsonMen A (133)40:535:18
2William GardnerMen A (133)43:04+2:115:35
4Sue KeyWomen B (39)1:19:46+16:0114:14
4Milla KeyWomen F (33)29:19+9:4712:12
6Todd NeveMen A (133)52:09+11:166:46
7Natasha KeyMen A (133)52:26+11:336:48
9Jensen KeyMen B (92)54:55+9:548:26
19Aston KeyMen A (133)1:07:57+27:048:49

NC N

23 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Rebecca CraigWomen F (33)19:328:08
2Ian DempseyMen D (107)51:51+9:3310:48
2Axel KolsuikEODHS (21)35:09+10:37
3Malcolm RobertsMen D (107)52:14+9:5610:52
3Nathan BerkholzEODHS (21)41:14+16:42
3Alvin CraigMen B (92)47:59+2:587:22
4Martina CraigEODHS (21)43:52+19:20
5Peter BerkholzEODHS (21)52:41+28:09
5Glenn BurgessMen C (139)58:28+10:5610:26
6Carolyn MatthewsWomen C (103)1:00:09+15:5112:31
6Lewis BerkholzEODHS (21)1:07:48+43:16
8Stephen CraigMen A (133)53:01+12:086:53
8Claire BurgessWomen B (39)1:42:01+38:1618:13
10Rudi LandsiedelMen D (107)1:03:45+21:2713:16
11Geoff PeelMen D (107)1:06:30+24:1213:51
11Caroline JenkinsWomen D (91)57:45+22:1918:37
12Shane JenkinsMen D (107)1:15:13+32:5515:40
12Sharon BurgessWomen D (91)57:53+22:2718:40
13Margaret PeelWomen C (103)1:12:49+28:3115:10
Justin StaffordMen A (133)mispunched
Geoff TodkillMen C (139)mispunched
Robert PrenticeMen C (139)not competing
Axel KolsvikEODHL (29)not competing

NE V

0 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
Sue HealyWomen F (33)did not start

No club membership

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
9Dene LittlerMen E (76)50:49+20:5716:23
10Simone KraussWomen D (91)52:29+17:0316:55

NSW

11 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Jason AimanEODE (20)39:53
1Allan De NooyEODM (10)49:25
2Isobel De NooyEODE (20)43:29+3:36
3Angus De NooyEODE (20)53:24+13:31
Jason LewisEODHL (29)not competing
Eleanor MatthewsEODHL (29)not competing
Alex RicksEODHL (29)not competing
Joanna DarbyEODE (20)not competing
Allan De NooyEODE (20)not competing
Angela DarbyEODVE (15)not competing
Evangeline De NooyEODVE (15)not competing
Jason AlmanEODE (20)did not start

NT N

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
2Eric BakerMen E (76)32:44+2:5210:33

PO A

14 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Darryl ErbacherMen E (76)29:529:38
2Natalie SmithWomen C (103)54:34+10:1611:22
2Liz AbbottWomen D (91)36:39+1:1311:49
3Ella HoggM/W Novice (77)9:40+1:227:26
8Bruce BowenMen D (107)59:42+17:2412:26
11Katy HoggM/W Novice (77)17:26+9:0813:24
12Bill MonaghanMen E (76)58:12+28:2018:46
13Andy HoggMen A (133)59:55+19:027:46
15Pat MiethkeWomen C (103)1:29:47+45:2918:42
18Jon GlanvilleMen B (92)1:18:42+33:4112:06
20Mark GlanvilleMen A (133)1:14:27+33:349:40
23John HardingMen D (107)1:41:51+59:3321:13
24Martin EtheringtonMen A (133)1:25:22+44:2911:05
Pat MiethkeWomen A (26)not competing

RR A

19 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Kathie DentWomen B (39)1:03:4511:23
2Allison JonesWomen A (26)55:03+4:418:28
2Tate NeedhamEODHL (29)1:07:00+18:33
3Elye DentMen G (24)22:39+5:199:26
3Rob WalterMen A (133)45:03+4:105:51
4Martin DentMen A (133)47:17+6:246:08
5Connor DentM/W Novice (77)10:01+1:437:42
6Judy AllisonWomen D (91)43:19+7:5313:58
6Mira WalterM/W Novice (77)10:24+2:068:00
7Robert AllisonMen E (76)43:17+13:2513:57
7Hugh MooreMen D (107)59:41+17:2312:26
8Garry FryMen E (76)45:40+15:4814:43
8Hayden DentM/W Novice (77)11:37+3:198:56
13Louise RoseWomen D (91)1:03:41+28:1520:32
Michael BurtMen D (107)did not finish
Shannon JonesMen A (133)not competing
Eric WainwrightMen C (139)not competing
Jonathan RicksEODHL (29)not competing
Tamara NeedhamEODM (10)not competing

SH N

13 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
10Luca SquiresWomen E (63)1:05:20+22:4723:20
11Peter MeyerMen E (76)53:06+23:1417:07
14John HodsdonMen E (76)1:02:18+32:2620:05
16David SquiresMen D (107)1:18:01+35:4316:15
Kristie CarrollWomen D (91)not competing
Sandra StewartWomen D (91)not competing
Dean WilliamsonMen B (92)not competing
Robert SpryMen D (107)not competing
Garry StewartMen E (76)not competing
Nat CarrollMen G (24)not competing
Ailie CarrollM/W Novice (77)not competing
John Le carpentierEODHL (29)not competing
Geoffrey WilliamsEODM (10)not competing
Val HodsdonWomen D (91)did not start

SO Q

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
4Trevor SauerMen E (76)36:13+6:2111:40

TF Q

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
17Jennifer SchulzWomen D (91)1:13:23+37:5723:40
David SchulzMen C (139)did not start

TK V

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
15Warwick DavisMen B (92)1:12:18+27:1711:07

UG Q

23 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Brenton GrayMen D (107)42:188:48
1Caroline PigerreWomen A (26)50:227:44
3Jacquie RandWomen D (91)37:59+2:3312:15
4Mikaela GrayWomen C (103)55:51+11:3311:38
4Daniel GrayMen B (92)48:11+3:107:24
4Elizabeth FergusonWomen E (63)49:38+7:0517:43
5James FergusonMen G (24)28:49+11:2912:00
5Linda BurridgeWomen F (33)31:06+11:3412:57
6Ben SchulzMen B (92)51:03+6:027:51
6Tom SchultsMen E (76)42:52+13:0013:49
6Isabella BurridgeWomen F (33)56:36+37:0423:35
7Michelle SchulzWomen C (103)1:01:59+17:4112:54
9Geraldine ChatfieldWomen C (103)1:06:49+22:3113:55
10Lachlan FergusonM/W Novice (77)12:26+4:089:33
11Nicholas BurridgeMen B (92)58:52+13:519:03
12Meredith GrayWomen C (103)1:10:32+26:1414:41
12Elin SchulzM/W Novice (77)17:47+9:2913:40
14Juliana de NooyWomen C (103)1:26:31+42:1318:01
14Luca SchulzM/W Novice (77)19:05+10:4714:40
16Heather BurridgeWomen C (103)1:32:21+48:0319:14
18Anatoly KulikovMen A (133)1:06:58+26:058:41
21Greg ChatfieldMen D (107)1:29:19+47:0118:36
Linda BurridgeWomen C (103)not competing
Ryan GrayMen B (92)did not start

UR N

11 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
2Maggie MackayM/W Novice (77)9:38+1:207:24
5Serena DoyleWomen B (39)1:21:41+17:5614:35
13Brian ClelandMen E (76)58:13+28:2118:46
17Melanie ChristieWomen C (103)1:35:03+50:4519:48
17Dick OgilvieMen D (107)1:18:57+36:3916:26
18Mary Jane MahonyWomen D (91)1:15:07+39:4124:13
19Shane DoyleMen C (139)1:21:29+33:5714:33
22Michael WarltersMen A (133)1:21:05+40:1210:31
26Ian McKenzieMen A (133)1:39:11+58:1812:52
Finn MackayMen D (107)mispunched
Maureen OgilvieEODE (20)not competing
Jim MackayMen D (107)did not start
Dave LottyMen E (76)did not start

WA S

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
10Peter KreminskiMen E (76)51:38+21:4616:39
Greg RowberryMen D (107)did not start

WH N

10 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
7Seth SweeneyMen F (40)59:14+29:5821:09
8Paul SweeneyMen F (40)1:16:53+47:3727:27
14Saffron SweeneyWomen E (63)1:32:31+49:5833:02
15Barry HanlonMen E (76)1:25:53+56:0127:42
15Savanna SweeneyM/W Novice (77)19:59+11:4115:22
19Janet MorrisWomen D (91)1:15:09+39:4324:14
19Nerise McQuillanWomen C (103)1:53:22+1:09:0423:37
21James McQuillanMen A (133)1:18:38+37:4510:12
23Selwyn SweeneyMen C (139)1:44:42+57:1018:41
Sarah_Aurora McQuillanEODVE (15)not competing
Shay SweeneyM/W Novice (77)did not start

YV V

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
4Margi FreemantleWomen D (91)41:22+5:5613:20
5Susanne StrasserWomen E (63)54:53+12:2019:36
8Ted van GeldermalsenMen B (92)53:41+8:408:15
13Tim WardropMen C (139)1:11:10+23:3812:42
25Andreas StrasserMen C (139)1:49:36+1:02:0419:34
Melissa GangemiWomen B (39)mispunched

Please report errors in the result list to the organiser.