Orienteering Australia

Official overall results for 2017 Xmas 5 Days (all days entry only), after 2 races

Event informationShow result list by organisationPress result listPrint

Name: 2017 Xmas 5 Days (all days entry only)
Organiser: Orienteering NSW
Date: Wednesday 27 December 2017 - Sunday 31 December 2017

Chevalier CollegeCanyonleighCanyonleigh (overall)Baronga CreekBaronga Creek (overall)BoroBoro (overall)BelangloBelanglo (overall)

Classes: Show all | WA | WB | WC | WD | WE | WF | MA | MB | MC | MD | ME | MF | MG | M/WN | EODHL | EODHS | EODM | EODE | EODVE

Women A

6 500 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Caroline PigerreUG Q1:07:11
2Allison JonesRR A1:13:10+5:59
3Anni BurgerAUT1:22:56+15:45
4Nikolett HalmaiGO N1:47:51+40:40
Shannon JonesAO Adid not finish
Pat MiethkePO Adid not finish

Women B

5 600 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Kathie DentRR A1:20:58
2Georgina MackenCC N1:28:16+7:18
3Serena DoyleUR N1:40:32+19:34
4Sue KeyMF V1:40:47+19:49
5Rebecca GeorgeBF N1:52:05+31:07
6Melissa AnnettsGO N2:00:04+39:06
7Claire BurgessNC N2:01:34+40:36
Jenny BourneEU Vdid not finish
Melissa GangemiYV Vdid not finish
Tracy MarshBF Ndid not finish

Women C

4 800 m, 26 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Carolyn JacksonBK V59:04
2Mikaela GrayUG Q1:08:39+9:35
3Cath ChalmersBF N1:10:02+10:58
4Paula ShinglerBF N1:12:18+13:14
5Carolyn MatthewsNC N1:15:50+16:46
6Michelle SchulzUG Q1:22:06+23:02
7Joanna ParrBF N1:22:17+23:13
8Geraldine ChatfieldUG Q1:23:13+24:09
9Airdrie LongGO N1:25:14+26:10
10Meredith GrayUG Q1:25:48+26:44
11Helen O'CallaghanBB N1:26:02+26:58
12Margaret PeelNC N1:31:43+32:39
13Juliana de NooyUG Q1:44:50+45:46
14Janine SteerDR V1:53:23+54:19
15Melanie ChristieUR N1:54:27+55:23
16Nerise McQuillanWH N2:15:10+1:16:06
17Vanessa FreemanBF N2:31:28+1:32:24
18Margaret KerteszBG V3:01:21+2:02:17
Heather BurridgeUG Qdid not finish
Linda BurridgeUG Qdid not finish
Ellen CurrieGO Ndid not finish
Edith GrayAO Adid not finish
Tania KennedyGO Ndid not finish
Amanda MackieBF Ndid not finish
Pat MiethkePO Adid not finish
Natalie SmithPO Adid not finish

Women D

3 100 m, 26 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Alison RadfordBG V51:22
2Liz AbbottPO A53:40+2:18
3Julia PrudhoeCC N56:41+5:19
4Margi FreemantleYV V1:00:54+9:32
5Judy AllisonRR A1:04:01+12:39
6Valerie BarkerBS A1:08:55+17:33
7Simone KraussNo club membership1:12:39+21:17
8Sharon BurgessNC N1:18:30+27:08
9Caroline JenkinsNC N1:19:42+28:20
10Louise RoseRR A1:26:10+34:48
11Mary Jane MahonyUR N1:37:48+46:26
12Janet MorrisWH N1:39:51+48:29
Kristie CarrollSH Ndid not finish
Barbara DawsonGO Ndid not finish
Lisa GrantGO Ndid not finish
Val HodsdonSH Ndid not finish
Barbara JunghansGO Ndid not finish
Andra LeungGO Ndid not finish
Amanda MackieBF Ndid not finish
Elaine MurdochGO Ndid not finish
Jacquie RandUG Qdid not finish
Jennifer SchulzTF Qdid not finish
Ann ScownAO Adid not finish
Julie ShepherdIK Ndid not finish
Sandra StewartSH Ndid not finish
Merran WarltersBB Ndid not finish

Women E

2 800 m, 16 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Nea ShinglerBF N55:43
2Caroline RogersBF N1:05:59+10:16
3Sara GarbelliniEN Q1:10:58+15:15
4Elise KennedyBN N1:23:23+27:40
5Luca SquiresSH N1:33:11+37:28
6Heidi MillissBN N1:34:15+38:32
7Susanne StrasserYV V1:50:42+54:59
8Josephine GarbelliniEN Q1:54:24+58:41
9Saffron SweeneyWH N1:54:25+58:42
10Tiia MarshBF N1:58:37+1:02:54
Chris BendleDR Vdid not finish
Cheryl BluettBN Ndid not finish
Alison BryantEN Qdid not finish
Elizabeth FergusonUG Qdid not finish
Andra LeungGO Ndid not finish
Merran WarltersBB Ndid not finish

Women F

2 400 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Rebecca CraigNC N36:53
2Aoife RotheryBF N43:17+6:24
3Eleanor WilliamsBG V43:33+6:40
4Milla KeyMF V47:07+10:14
5Linda BurridgeUG Q53:53+17:00
6Isabella BurridgeUG Q1:36:02+59:09
Robin DonnadieuIK Ndid not finish
Sue HealyNE Vdid not finish
Amy RogersBF Ndid not finish
Ingrid Shelton AgarAO Adid not finish

Men A

7 700 m, 34 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1William GardnerMF V57:08
2Grant BluettAO A1:04:17+7:09
3Stephen CraigNC N1:10:33+13:25
4Alastair GeorgeBF N1:10:41+13:33
5Simon RouseDR V1:10:52+13:44
6Kurt NeumannEN Q1:13:14+16:06
7Toby WilsonGO N1:14:54+17:46
8Andy HoggPO A1:17:03+19:55
9Krystal NeumannEN Q1:17:43+20:35
10Eric MorrisBN N1:19:19+22:11
11Anatoly KulikovUG Q1:24:40+27:32
12Mark GlanvillePO A1:32:10+35:02
13Huon WilsonGO N1:43:34+46:26
14Michael WarltersUR N1:43:37+46:29
15Thomas CarterGS N1:49:18+52:10
16Martin EtheringtonPO A1:56:31+59:23
17Istvan KerteszGO N2:04:36+1:07:28
18Ian McKenzieUR N2:12:50+1:15:42
Aidan DawsonGO Ndid not finish
Martin DentRR Adid not finish
Alexandra EnlundIF Femmandid not finish
Peter HodkinsonMF Vdid not finish
Shannon JonesRR Adid not finish
Aston KeyMF Vdid not finish
Natasha KeyMF Vdid not finish
Belinda LawfordAO Adid not finish
Geoff LawfordEU Vdid not finish
James McQuillanWH Ndid not finish
Todd NeveMF Vdid not finish
Jason RutkowskiGS Ndid not finish
Justin StaffordNC Ndid not finish
Konsta VanhanenGS Ndid not finish
Rob WalterRR Adid not finish
Ted WoodleyGO Ndid not finish

Men B

6 500 m, 21 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Warren KeyMF V1:01:30
2Alvin CraigNC N1:02:37+1:07
3Daniel GrayUG Q1:02:52+1:22
4Thomas GarbelliniEN Q1:03:33+2:03
5Duncan CurrieGO N1:04:44+3:14
6Tim RogersBF N1:08:24+6:54
7Ben SchulzUG Q1:08:57+7:27
8Jensen KeyMF V1:11:27+9:57
9Ted van GeldermalsenYV V1:12:55+11:25
10Nicholas BurridgeUG Q1:17:47+16:17
11Ewan ShinglerBF N1:18:25+16:55
12Warwick WilliamsBG V1:26:26+24:56
13Warwick DavisTK V1:31:15+29:45
14James SouthwellBN N1:32:36+31:06
15Jon GlanvillePO A1:39:51+38:21
16Peter AnnettsGO N1:39:52+38:22
Samuel GarbelliniEN Qdid not finish
Ryan GrayUG Qdid not finish
Tom KennedyGO Ndid not finish
Zac NeedhamCC Adid not finish
Dean WilliamsonSH Ndid not finish

Men C

5 600 m, 36 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Richard MorrisBN N1:01:19
2Mark ShinglerBF N1:05:40+4:21
3Martin SteerDR V1:12:27+11:08
4Glenn BurgessNC N1:16:26+15:07
5Wayne PepperBN N1:18:21+17:02
6Paul MarshBF N1:19:51+18:32
7Oscar WoolfordBB N1:23:45+22:26
8Hamish MackieBF N1:23:56+22:37
9Simon GeorgeBF N1:24:33+23:14
10Sam WoolfordBB N1:24:37+23:18
11Clyde McGheeBN N1:27:41+26:22
12Tim WardropYV V1:27:50+26:31
13Jamie KennedyGO N1:28:05+26:46
14Stephen StillAO A1:29:01+27:42
15David McGheeBN N1:43:39+42:20
16Angus LeungGO N1:59:16+57:57
17Joseph GarbelliniEN Q2:01:23+1:00:04
18Selwyn SweeneyWH N2:03:01+1:01:42
19John AndersonGO N2:12:10+1:10:51
20Riley GraingerGO N2:19:34+1:18:15
21Andreas StrasserYV V2:22:11+1:20:52
Tony BryantEN Qdid not finish
Shane DoyleUR Ndid not finish
Mark FreemanBF Ndid not finish
Alex KennedyGO Ndid not finish
Ellis LeungGO Ndid not finish
Graeme McLeodBF Ndid not finish
Robert PrenticeNC Ndid not finish
Eoin RotheryBF Ndid not finish
David SchulzTF Qdid not finish
John ScownAO Adid not finish
Warwick SelbyGO Ndid not finish
John Shelton AgarAO Adid not finish
Geoff TodkillNC Ndid not finish
Eric WainwrightRR Adid not finish
Tony WoolfordBB Ndid not finish

Men D

4 800 m, 31 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Malcolm RobertsNC N1:07:35
2Tony RadfordBG V1:08:33+0:58
3Paul PrudhoeCC N1:12:14+4:39
4Terry BluettBN N1:14:13+6:38
5Bruce BowenPO A1:15:51+8:16
6Gordon WilsonBN N1:18:15+10:40
7Rudi LandsiedelNC N1:23:30+15:55
8Geoff PeelNC N1:25:04+17:29
9Colin CurrieGO N1:31:26+23:51
10Shane JenkinsNC N1:33:26+25:51
11Jim ForbesGO N1:35:02+27:27
12Bill VandendoolBK V1:37:05+29:30
13David SquiresSH N1:37:32+29:57
14Dick OgilvieUR N1:37:42+30:07
15Johnny PetersenGO N1:42:44+35:09
16Greg ChatfieldUG Q1:47:08+39:33
17Peter ThomasonBN N1:55:19+47:44
18John HardingPO A2:11:19+1:03:44
Neil BarrBG Vdid not finish
Michael BurtRR Adid not finish
Ian DempseyNC Ndid not finish
Brenton GrayUG Qdid not finish
Ron JunghansGO Ndid not finish
Finn MackayUR Ndid not finish
Jim MackayUR Ndid not finish
Hugh MooreRR Adid not finish
Bob MorganBN Ndid not finish
Rodney ParkinBN Ndid not finish
Eoin RotheryBF Ndid not finish
Greg RowberryWA Sdid not finish
Robert SprySH Ndid not finish

Men E

3 100 m, 19 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Darryl ErbacherPO A43:57
2Eric BakerNT N46:07+2:10
3Robert AllisonRR A1:03:59+20:02
4Tom SchultsUG Q1:04:24+20:27
5Garry FryRR A1:09:56+25:59
6Dene LittlerNo club membership1:10:30+26:33
7Peter KreminskiWA S1:14:12+30:15
8Brian ClelandUR N1:20:42+36:45
9John HodsdonSH N1:24:49+40:52
10Barry HanlonWH N1:52:59+1:09:02
Ross DukerGO Ndid not finish
Keith JayIK Ndid not finish
Dave LottyUR Ndid not finish
Peter MeyerSH Ndid not finish
Bill MonaghanPO Adid not finish
Michael RoylanceBF Ndid not finish
Trevor SauerSO Qdid not finish
Peter ShepherdIK Ndid not finish
Garry StewartSH Ndid not finish

Men F

2 800 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Oliver FreemanBF N42:41
2Jamie WoolfordBB N49:03+6:22
3Dylan BryantEN Q57:34+14:53
4Paul GarbelliniEN Q1:03:18+20:37
5Seth SweeneyWH N1:20:52+38:11
6Paul SweeneyWH N1:37:22+54:41
Conor BendleAO Adid not finish
Merv BendleDR Vdid not finish
Philippe DonnadieuIK Ndid not finish
Patrick Shelton AgarAO Adid not finish

Men G

2 400 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Jamie MarshBF N30:34
2Alex WoolfordBB N34:15+3:41
3Elye DentRR A34:23+3:49
4Curtis PepperBN N42:49+12:15
5James FergusonUG Q53:34+23:00
Nat CarrollSH Ndid not finish

M/W Novice

1 300 m, 20 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Alexander MorrisBN N20:25
2Maggie MackayUR N20:30+0:05
3Hayden DentRR A22:24+1:59
4Mira WalterRR A23:33+3:08
5Connor DentRR A24:50+4:25
6Ella HoggPO A26:34+6:09
7Adrian GarbelliniEN Q30:42+10:17
8Sam MorrisBN N31:20+10:55
9Callum BryantEN Q33:03+12:38
10Elin SchulzUG Q33:33+13:08
11Katy HoggPO A34:58+14:33
12Luca SchulzUG Q36:18+15:53
13Savanna SweeneyWH N38:55+18:30
Miles BryantEN Qdid not finish
Ailie CarrollSH Ndid not finish
Lachlan FergusonUG Qdid not finish
Alton FreemanBF Ndid not finish
Kari MarshBF Ndid not finish
Vincent MorrisBN Ndid not finish
Shay SweeneyWH Ndid not finish

EODHL

9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Tate NeedhamRR A1:29:43
Toni BrownBS Adid not finish
Axel KolsvikNC Ndid not finish
John Le carpentierSH Ndid not finish
Jason LewisNSWdid not finish
Eleanor MatthewsNSWdid not finish
Noah PolandBS Adid not finish
Alex RicksNSWdid not finish
Jonathan RicksRR Adid not finish

EODHS

6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Nathan BerkholzNC N56:39
2Peter BerkholzNC N1:13:08+16:29
3Lewis BerkholzNC N1:24:28+27:49
Martina CraigNC Ndid not finish
Michele DawsonGO Ndid not finish
Axel KolsuikNC Ndid not finish

EODM

3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
Allan De NooyNSWdid not finish
Tamara NeedhamRR Adid not finish
Geoffrey WilliamsSH Ndid not finish

EODE

8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Isobel De NooyNSW1:02:51
Jason AimanNSWdid not finish
Jason AlmanNSWdid not finish
Joanna DarbyNSWdid not finish
Allan De NooyNSWdid not finish
Angus De NooyNSWdid not finish
Maureen OgilvieUR Ndid not finish
Elena SlominGO Ndid not finish

EODVE

4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Lachlan GraingerGO N46:06
Angela DarbyNSWdid not finish
Evangeline De NooyNSWdid not finish
Sarah_Aurora McQuillanWH Ndid not finish

Please report errors in the result list to the organiser.