Orienteering Australia

Official results for 2017 Xmas 5 Days (all days entry only), boro

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: 2017 Xmas 5 Days (all days entry only)
Organiser: Orienteering NSW
Date: Wednesday 27 December 2017 - Sunday 31 December 2017

Chevalier CollegeCanyonleighCanyonleigh (overall)Baronga CreekBaronga Creek (overall)BoroBoro (overall)BelangloBelanglo (overall)

Women A

4 800 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Allison JonesRR A44:079:11
2Anni BurgerAUT50:56+6:4910:36
3Maiju OksanenNSW55:33+11:2611:34
4Nikolett HalmaiGO N1:03:39+19:3213:15
5Caroline PigerreUG Q1:10:17+26:1014:38
6Brook MartinGO N1:13:01+28:5415:12
Shannon JonesAO Anot competing
Pat MiethkePO Anot competing

Women B

4 000 m, 11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Georgina MackenCC N51:5912:59
2Tracy MarshBF N1:05:57+13:5816:29
3Melissa AnnettsGO N1:11:56+19:5717:59
4Kathie DentRR A1:17:52+25:5319:28
5Colleen MockPO A1:30:46+38:4722:41
6Pat MiethkePO A2:07:42+1:15:4331:55
Melissa GangemiYV Vmispunched
Jenny BourneEU Vdid not finish
Claire BurgessNC Nnot competing
Rebecca GeorgeBF Nnot competing
Sue KeyMF Vnot competing
Serena DoyleUR Ndid not start

Women C

3 300 m, 26 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Carolyn JacksonBK V30:119:08
2Natalie SmithPO A31:40+1:299:35
3Carolyn MatthewsNC N34:21+4:1010:24
4Cath ChalmersBF N36:03+5:5210:55
5Michelle SchulzUG Q37:41+7:3011:25
6Mikaela GrayUG Q41:14+11:0312:29
7Paula ShinglerBF N45:01+14:5013:38
8Janine SteerDR V46:35+16:2414:06
9Geraldine ChatfieldUG Q47:06+16:5514:16
10Meredith GrayUG Q47:43+17:3214:27
11Helen O'CallaghanBB N48:12+18:0114:36
12Margaret PeelNC N49:53+19:4215:06
13Tania KennedyGO N50:41+20:3015:21
14Sue KeyMF V55:29+25:1816:48
15Amanda MackieBF N58:45+28:3417:48
16Melanie ChristieUR N1:07:35+37:2420:28
17Vanessa FreemanBF N1:12:47+42:3622:03
18Juliana de NooyUG Q1:41:08+1:10:5730:38
19Margaret KerteszBG V2:00:22+1:30:1136:28
Ellen CurrieGO Nmispunched
Heather BurridgeUG Qnot competing
Linda BurridgeUG Qnot competing
Airdrie LongGO Nnot competing
Nerise McQuillanWH Nnot competing
Pat MiethkePO Anot competing
Joanna ParrBF Nnot competing
Edith GrayAO Adid not start

Women D

2 500 m, 26 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Liz AbbottPO A34:2913:47
2Margi FreemantleYV V41:18+6:4916:31
3Jacquie RandUG Q44:58+10:2917:59
4Julia PrudhoeCC N46:18+11:4918:31
5Ann ScownAO A47:46+13:1719:06
6Alison RadfordBG V49:42+15:1319:52
7Barbara DawsonGO N50:16+15:4720:06
8Valerie BarkerBS A52:01+17:3220:48
9Louise RoseRR A54:43+20:1421:53
10Judy AllisonRR A57:55+23:2623:10
11Jennifer SchulzTF Q59:21+24:5223:44
12Carolyn DaviesGO N1:01:58+27:2924:47
13Janet MorrisWH N1:06:12+31:4326:28
14Toy MartinNC N1:10:36+36:0728:14
15Simone KraussNo club membership1:12:44+38:1529:05
16Elaine MurdochGO N1:16:44+42:1530:41
Barbara JunghansGO Nmispunched
Sharon BurgessNC Nnot competing
Kristie CarrollSH Nnot competing
Lisa GrantGO Nnot competing
Andra LeungGO Nnot competing
Amanda MackieBF Nnot competing
Mary Jane MahonyUR Nnot competing
Julie ShepherdIK Nnot competing
Sandra StewartSH Nnot competing
Merran WarltersBB Nnot competing
Val HodsdonSH Ndid not start
Caroline JenkinsNC Ndid not start

Women E

2 200 m, 14 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Nea ShinglerBF N35:4216:13
2Alison BryantEN Q45:05+9:2320:29
3Caroline RogersBF N45:13+9:3120:33
4Tiia MarshBF N46:03+10:2120:55
5Andra LeungGO N47:21+11:3921:31
6Elizabeth FergusonUG Q55:58+20:1625:26
7Chris BendleDR V1:01:17+25:3527:51
8Sara GarbelliniEN Q1:06:05+30:2330:02
9Monica BrockmyreUR N1:19:40+43:5836:12
Josephine GarbelliniEN Qmispunched
Heidi MillissBN Ndid not finish
Cheryl BluettBN Nnot competing
Saffron SweeneyWH Nnot competing
Merran WarltersBB Nnot competing
Elise KennedyBN Ndid not start
Luca SquiresSH Ndid not start
Susanne StrasserYV Vdid not start

Women F

1 800 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Aoife RotheryBF N12:497:07
2Linda BurridgeUG Q18:35+5:4610:19
3Eleanor WilliamsBG V22:17+9:2812:22
4Robin DonnadieuIK N44:17+31:2824:36
Isabella BurridgeUG Qmispunched
Rebecca CraigNC Nnot competing
Sue HealyNE Vdid not start
Milla KeyMF Vdid not start
Amy RogersBF Ndid not start
Ingrid Shelton AgarAO Adid not start

Men A

6 000 m, 33 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1William GardnerMF V38:586:29
2Aston KeyMF V39:43+0:456:37
3Peter HodkinsonMF V40:20+1:226:43
4Rob WalterRR A44:21+5:237:23
5Konsta VanhanenGS N44:55+5:577:29
6Toby WilsonGO N46:36+7:387:46
7Kurt NeumannEN Q48:41+9:438:06
8Krystal NeumannEN Q50:32+11:348:25
9Todd NeveMF V50:39+11:418:26
10Andy HoggPO A50:51+11:538:28
11Natasha KeyMF V52:46+13:488:47
12Alexandra EnlundIF Femman53:09+14:118:51
13Geoff LawfordEU V56:09+17:119:21
14Simon RouseDR V1:07:34+28:3611:15
15Istvan KerteszGO N1:13:07+34:0912:11
16Andrew SlatteryRR A1:14:26+35:2812:24
17Michael WarltersUR N1:23:42+44:4413:57
18Martin EtheringtonPO A1:26:44+47:4614:27
19Peter SheldonUG Q1:31:44+52:4615:17
20Ian McKenzieUR N1:50:32+1:11:3418:25
James SheldonUG Qmispunched
Martin DentRR Adid not finish
Belinda LawfordAO Adid not finish
Grant BluettAO Anot competing
Stephen CraigNC Nnot competing
Alastair GeorgeBF Nnot competing
Mark GlanvillePO Anot competing
Shannon JonesRR Anot competing
Simon LouisIK Nnot competing
James McQuillanWH Nnot competing
Justin StaffordNC Nnot competing
Huon WilsonGO Nnot competing
Ted WoodleyGO Nnot competing
Thomas CarterGS Ndid not start
Aidan DawsonGO Ndid not start
Anatoly KulikovUG Qdid not start
Eric MorrisBN Ndid not start
Jason RutkowskiGS Ndid not start

Men B

4 800 m, 22 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Alvin CraigNC N36:097:31
2Warren KeyMF V37:23+1:147:47
3Ben SchulzUG Q45:04+8:559:23
4Thomas GarbelliniEN Q45:09+9:009:24
5Ted van GeldermalsenYV V45:42+9:339:31
6Duncan CurrieGO N46:52+10:439:45
7Peter AnnettsGO N53:30+17:2111:08
8Warwick WilliamsBG V55:37+19:2811:35
9Warwick DavisTK V57:33+21:2411:59
10Zac NeedhamCC A59:48+23:3912:27
11Samuel GarbelliniEN Q1:02:29+26:2013:01
12Tim RogersBF N1:04:50+28:4113:30
13Jesse PiiroinenBS A1:17:43+41:3416:11
14James SouthwellBN N1:27:06+50:5718:08
15Tom KennedyGO N1:28:39+52:3018:28
Jensen KeyMF Vmispunched
Ewan ShinglerBF Nmispunched
Daniel GrayUG Qmispunched
Ryan GrayUG Qmispunched
Nicholas BurridgeUG Qdid not finish
Jon GlanvillePO Anot competing
Dean WilliamsonSH Nnot competing

Men C

4 000 m, 37 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ari PiiroinenBS A40:1010:02
2Richard MorrisBN N41:13+1:0310:18
3Martin SteerDR V42:09+1:5910:32
4Tony WoolfordBB N43:04+2:5410:46
5Mark FreemanBF N45:09+4:5911:17
6Hamish MackieBF N49:47+9:3712:26
7Geoff TodkillNC N50:14+10:0412:33
8Owen ShepherdUR N50:45+10:3512:41
9John Shelton AgarAO A52:43+12:3313:10
10Paul MarshBF N54:07+13:5713:31
11Clyde McGheeBN N56:27+16:1714:06
12Wayne PepperBN N58:35+18:2514:38
13Tony BryantEN Q59:22+19:1214:50
14John ScownAO A59:43+19:3314:55
15Sam WoolfordBB N1:01:33+21:2315:23
16Oscar WoolfordBB N1:04:55+24:4516:13
17David SchulzTF Q1:07:37+27:2716:54
18Stephen StillAO A1:11:22+31:1217:50
19Ross StewartBS A1:18:03+37:5319:30
20Angus LeungGO N1:19:27+39:1719:51
21Jamie KennedyGO N1:20:34+40:2420:08
22Ellis LeungGO N1:26:56+46:4621:44
23David McGheeBN N1:28:11+48:0122:02
24Miles EllisBF N1:33:58+53:4823:29
25Riley GraingerGO N1:36:57+56:4724:14
26John AndersonGO N1:42:58+1:02:4825:44
27Warwick SelbyGO N1:54:58+1:14:4828:44
Tim WardropYV Vdid not finish
Joseph GarbelliniEN Qdid not finish
Glenn BurgessNC Nnot competing
Simon GeorgeBF Nnot competing
Graeme McLeodBF Nnot competing
Robert PrenticeNC Nnot competing
Eoin RotheryBF Nnot competing
Mark ShinglerBF Nnot competing
Selwyn SweeneyWH Nnot competing
Eric WainwrightRR Anot competing
Shane DoyleUR Ndid not start
Alex KennedyGO Ndid not start
Andreas StrasserYV Vdid not start

Men D

3 300 m, 28 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Graeme DawsonGO N33:0210:00
2Brenton GrayUG Q33:08+0:0610:02
3Malcolm RobertsNC N33:43+0:4110:13
4Tony RadfordBG V33:51+0:4910:15
5Gordon WilsonBN N36:00+2:5810:54
6Geoff PeelNC N36:53+3:5111:10
7Greg ChatfieldUG Q40:15+7:1312:11
8Ian DempseyNC N40:16+7:1412:12
9Paul PrudhoeCC N44:58+11:5613:37
10Bruce BowenPO A47:37+14:3514:25
11Rod EckelsGO N47:45+14:4314:28
12Hugh JorgensenRR A49:38+16:3615:02
13Hugh MooreRR A51:02+18:0015:27
14Ron JunghansGO N59:09+26:0717:55
15Jim ForbesGO N1:02:14+29:1218:51
16John HardingPO A1:05:16+32:1419:46
17Jim MackayUR N1:07:41+34:3920:30
18Colin CurrieGO N1:07:43+34:4120:31
19Rudi LandsiedelNC N1:13:04+40:0222:08
20Peter ThomasonBN N1:16:18+43:1623:07
Arthur WatsonPO Amispunched
Finn MackayUR Ndid not finish
Terry BluettBN Nnot competing
Bob MorganBN Nnot competing
Dick OgilvieUR Nnot competing
Rodney ParkinBN Nnot competing
Robert SprySH Nnot competing
Bill VandendoolBK Vnot competing
Neil BarrBG Vdid not start
Michael BurtRR Adid not start
Shane JenkinsNC Ndid not start
Johnny PetersenGO Ndid not start
Eoin RotheryBF Ndid not start
Greg RowberryWA Sdid not start
David SquiresSH Ndid not start

Men E

2 500 m, 19 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Darryl ErbacherPO A29:2211:44
2Eric BakerNT N35:31+6:0914:12
3Trevor SauerSO Q39:07+9:4515:38
4Pauli PiiroinenBS A43:24+14:0217:21
5John HodsdonSH N44:28+15:0617:47
6Peter KreminskiWA S44:55+15:3317:58
7Dene LittlerNo club membership48:41+19:1919:28
8Keith JayIK N48:53+19:3119:33
9Robert AllisonRR A49:46+20:2419:54
10Garry FryRR A50:26+21:0420:10
11Tom SchultsUG Q58:31+29:0923:24
12Peter MeyerSH N1:00:47+31:2524:18
13Bill MonaghanPO A1:09:43+40:2127:53
14Barry HanlonWH N1:10:20+40:5828:08
15Ross DukerGO N1:11:21+41:5928:32
16Michael RoylanceBF N1:20:36+51:1432:14
Brian ClelandUR Nnot competing
Peter ShepherdIK Nnot competing
Garry StewartSH Nnot competing
Dave LottyUR Ndid not start

Men F

2 200 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Dylan BryantEN Q28:2712:55
2Conor BendleAO A29:08+0:4113:14
3Oliver FreemanBF N30:51+2:2414:01
4Jamie WoolfordBB N32:17+3:5014:40
5Paul GarbelliniEN Q35:39+7:1216:12
6Merv BendleDR V49:44+21:1722:36
Stephen HollowayWH Nnot competing
Paul SweeneyWH Nnot competing
Seth SweeneyWH Nnot competing
Andrew Vesey-WellsWH Nnot competing
Philippe DonnadieuIK Ndid not start
Patrick Shelton AgarAO Adid not start

Men G

1 800 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Jamie MarshBF N14:167:55
2Curtis PepperBN N16:22+2:069:05
3James FergusonUG Q17:08+2:529:31
4Alex WoolfordBB N20:17+6:0111:16
5Elye DentRR A23:26+9:1013:01
Nat CarrollSH Nnot competing

M/W Novice

2 000 m, 16 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Alexander MorrisBN N14:007:00
2Maggie MackayUR N15:00+1:007:30
3Lachlan FergusonUG Q15:41+1:417:50
4Ella HoggPO A16:42+2:428:21
5Mira WalterRR A16:47+2:478:23
6Connor DentRR A17:22+3:228:41
7Vincent MorrisBN N18:55+4:559:27
8Katy HoggPO A22:36+8:3611:18
9Callum BryantEN Q23:18+9:1811:39
10Luca SchulzUG Q35:28+21:2817:44
11Elin SchulzUG Q35:59+21:5917:59
Adrian GarbelliniEN Qmispunched
Hayden DentRR Amispunched
Ailie CarrollSH Nnot competing
Savanna SweeneyWH Nnot competing
Shay SweeneyWH Nnot competing
Miles BryantEN Qdid not start
Alton FreemanBF Ndid not start
Kari MarshBF Ndid not start
Sam MorrisBN Ndid not start

EODHL

19 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Andy SimpsonBF N39:38
2Tony GarrPO A51:21+11:43
3Toni BrownBS A54:12+14:34
4David PolandBS A56:19+16:41
5Tate NeedhamRR A59:25+19:47
6Sue GarrPO A1:27:50+48:12
Caitlin YoungBS Amispunched
Martina CraigNC Nnot competing
Anders GustafssonNSWnot competing
Linnea GustafssonNSWnot competing
Moa GustafssonNSWnot competing
Axel KolsvikNC Nnot competing
John Le carpentierSH Nnot competing
Jason LewisNSWnot competing
Eleanor MatthewsNSWnot competing
Tate NeedhamRR Anot competing
Noah PolandBS Anot competing
Alex RicksNSWnot competing
Jonathan RicksRR Anot competing

EODHS

10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Lewis BerkholzNC N32:53
2Nathan BerkholzNC N46:50+13:57
3Jill WalkerPO A54:48+21:55
4Peter BerkholzNC N1:01:17+28:24
5Nicola NyghBF N1:24:11+51:18
Alexa TroedsonBF Ndid not finish
Martina CraigNC Nnot competing
Michele DawsonGO Nnot competing
Axel KolsuikNC Nnot competing
Axel KolsvickNSWnot competing

EODM

8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Brooke FauxNC N46:32
2Jason LewisNSW1:24:54+38:22
Allan De NooyNSWnot competing
Ellinor GustafssonNSWnot competing
Sarah McQuillanWH Nnot competing
Gideon MeischkeSH Nnot competing
Tamara NeedhamRR Anot competing
Geoffrey WilliamsSH Nnot competing

EODE

16 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Lyra SimpsonBF N24:42
2W & C Shep SchwartzNSW34:42+10:00
Jason AimanNCnot competing
Jason AimanNSWnot competing
Jason AlmanNSWnot competing
Joanna DarbyNSWnot competing
Allan De NooyNSWnot competing
Angus De NooyNSWnot competing
Isobel De NooyNSWnot competing
Angus DeNooyNSWnot competing
Isobel DeNooyNSWnot competing
Angel MeischkeSH Nnot competing
Francis MeischkeSH Nnot competing
Maureen OgilvieUR Nnot competing
Elena SlominGO Nnot competing
Elena SlonimGO Nnot competing

EODVE

8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Lachlan GraingerGO N49:03
Evan CargillNSWnot competing
Angela DarbyNSWnot competing
Evangeline De NooyNSWnot competing
Evangeline DeNooyNSWnot competing
Sarah DeNooyNSWnot competing
Sarah_Aurora McQuillanWH Nnot competing
Ellis SquiresSH Nnot competing

Please report errors in the result list to the organiser.