Orienteering Australia

Official results for Melbourne Sprint Weekend Race 2, Caulfield Grammar - WRE, NOL and Open

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Melbourne Sprint Weekend Race 2, Caulfield Grammar - WRE, NOL and Open
Organiser: Orienteering Victoria
Date: Saturday 10 March 2018

M21E

3 700 m, 35 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1William GardnerVI V15:224:09
2Peter HodkinsonVI V15:44+0:224:15
3Simon UppillSW S15:58+0:364:18
4Brodie NankervisTF T16:22+1:004:25
5Bruce ArthurVI V16:36+1:144:29
6Kerrin RattraySW S16:39+1:174:30
7Matt DoyleCC A16:48+1:264:32
8Todd NeveVI V16:57+1:354:34
9Matthew SchepisiVI V17:04+1:424:36
10Jarrah DayTF T17:23+2:014:41
11Aidan DawsonST N17:30+2:084:43
12Konsta VanhanenST N17:40+2:184:46
13Toby WilsonST N17:43+2:214:47
14James RobertsonVI V17:59+2:374:51
15Martin DentCC A18:00+2:384:51
16Rob PrestonST N18:58+3:365:07
17Peter HobbsVI V19:46+4:245:20
18Ricky ThackrayWN W20:11+4:495:27 Download route in GPX format
19Karl BicevskisTF T20:27+5:055:31
20Jack NeumannQC Q20:54+5:325:38
21Nicholas CollinsVI V20:58+5:365:40
22Simon RouseVI V21:20+5:585:45
23Geoff LawfordEU V22:00+6:385:56
24Alexander IkinBK V22:08+6:465:58
25Craig FeuerherdtVI V22:33+7:116:05
26Teemu KarjalainenNo club membership22:41+7:196:07
27Peter CollinsVI V22:43+7:216:08
28David BrownridgeVI V22:52+7:306:10
29Jonathan McCombTF T23:24+8:026:19
30Ashley NankervisTF T24:34+9:126:38
31Fredrik JohanssonVI V24:49+9:276:42
32James GrayVI V37:43+22:2110:11
33Osama AliYV V41:38+26:1611:15
Blair TrewinVI Vmispunched
Ian LawfordCC Amispunched
Jade KerberTF Tdid not start
Christopher NauntonVI Vdid not start
Tuomas KariAngelniemen Ankkuridid not start

W21E

3 100 m, 25 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Belinda LawfordCC A15:565:08
2Krystal NeumannQC Q16:06+0:105:11
3Natasha KeyVI V17:40+1:445:41
4Michele DawsonST N17:41+1:455:42
5Tamsin MoranCC A17:49+1:535:44
6Bridget AndersonSW S17:58+2:025:47
7Nicola BlatchfordST N18:11+2:155:51
8Lanita SteerVI V18:15+2:195:53
9Anna SheldonQC Q18:16+2:205:53
10Liis JohansonVI V18:53+2:576:05
11Shannon JonesCC A19:18+3:226:13
12Clare BrownridgeVI V19:22+3:266:14
13Anna DowlingTF T19:38+3:426:20
14Ella JohnsonTF T20:45+4:496:41
15Kathryn PrestonVI V20:46+4:506:41
16Jenny CasanovaSW S22:27+6:317:14
17Jayne SalesVI V23:40+7:447:38
18Anna FitzgeraldST N24:22+8:267:51
19Maree DoyleST N24:35+8:397:55
20Briohny SeamanST N24:55+8:598:02
21Bec ButlerTF T25:31+9:358:13
22Cassandra DuttonDR V29:00+13:049:21
23Natasha SpargWN W30:29+14:339:50
24Sonia AliYV V30:45+14:499:55
Olivia SprodSW Smispunched
Jaana KariLänsi-Rajan Rastidid not start

M20E

3 700 m, 28 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Aston KeyVI V15:194:08
2Patrick JaffeVI V15:59+0:404:19
3Duncan CurrieST N17:22+2:034:41
4Joseph DickinsonTF T17:23+2:044:41
5Angus HainesSW S17:41+2:224:46
6Patrick MillerCC A18:04+2:454:52
7Dante AfnanSW S18:58+3:395:07
8Alastair GeorgeST N19:05+3:465:09
9Noah PolandCC A19:11+3:525:11
10Jed FlemingTF T19:29+4:105:15
11Daniel GrayQC Q19:55+4:365:22
12Tristan MillerCC A19:56+4:375:23
13Robin MennetCC A20:00+4:415:24
14Tuve MoellerST N20:42+5:235:35
15Thomas GarbelliniQC Q20:48+5:295:37
16Adrian JäggiBK V21:00+5:415:40
17Jaiden FidgeQC Q21:03+5:445:41
18Ryan StocksCC A21:07+5:485:42
19Zac NeedhamCC A21:20+6:015:45
20Ryan GrayQC Q21:45+6:265:52
21Brody McCarthyVI V22:00+6:415:56
22Riley MartinWN W23:09+7:506:15
23Max DalheimVI V24:37+9:186:39
24Lachlan CherryVI V24:46+9:276:41
25Michael LoughnanVI V24:50+9:316:42
26Glenn JamesVI V25:02+9:436:45
Nicholas CongediSW Smispunched
Simeon BurrillQC Qmispunched

W20E

3 100 m, 22 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Asha SteerVI V18:005:48
2Tara MelhuishCC A18:15+0:155:53
3Caroline PigerreQC Q19:10+1:106:10
4Zoe DowlingTF T19:12+1:126:11
5Abigail GeorgeSW S19:30+1:306:17
6Ella CuthbertCC A19:59+1:596:26
7Emily SorensenSW S20:26+2:266:35
8Winnie OakhillQC Q20:32+2:326:37
9Zoe MelhuishCC A20:42+2:426:40
10Rachel AllenTF T20:57+2:576:45
11Caitlin YoungCC A21:06+3:066:48
12Meredith NormanSW S21:08+3:086:49
13Rebecca GeorgeST N22:18+4:187:11
14Arabella PhillipsTF T22:32+4:327:16
15Serena DoyleST N22:48+4:487:21
16Lily McFarlaneWN W23:00+5:007:25
17Jo Anna MaynardWN W23:03+5:037:26
18Sarah LimSW S23:12+5:127:29
19Sarah DaviesVI V25:55+7:558:21
19Serryn EenjesVI V25:55+7:558:21
21Ellen CurrieST N28:19+10:199:08
Joanna GeorgeSW Smispunched
Miia SalmiMF Vdid not start

M12

1 550 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Elye DentRR A12:348:06
2Ashley WhiteYV V13:14+0:408:32
3Hayden DentRR A16:46+4:1210:49
4Connor DentRR A25:28+12:5416:25
5Joshua FeuerherdtBG V32:19+19:4520:50
Luke FeuerherdtBG Vmispunched

W12

1 550 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Sophie ArthurMF V12:278:01
2Ingrid Shelton AgarAO A13:12+0:458:30
3Milla KeyMF V15:27+3:009:58
4Eleanor WilliamsBG V15:47+3:2010:10
5Maya BennetteYV V17:02+4:3510:59
6Sammy LoveDR V39:40+27:1325:35

Junior Boys

2 800 m, 14 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Torren ArthurMF V15:545:40
2Samuel GarbelliniEN Q16:50+0:566:00
3Toby CazzolatoTJ S17:52+1:586:22
4Callum WhiteYV V19:08+3:146:50
5Leith SodenOH S20:20+4:267:15
6Hadyn TangMF V20:31+4:377:19
7Joseph WilsonBS A21:34+5:407:42
8James LoveDR V30:48+14:5411:00
Jett McCombAL Tmispunched
Alvin CraigNC Nmispunched
Patrick Shelton AgarAO Amispunched
Riley McFarlaneBO Wmispunched
Lachlan FeuerherdtBG Vmispunched
Remi AfnanYA Smispunched

Junior Girls

2 350 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Zali McCombAL T18:197:47
2Sophie TavernaCH V18:24+0:057:49
3Justine HobsonBS A18:39+0:207:56
4Luca BogdanovitsDR V28:45+10:2612:14
5Claire AdamsBK V31:15+12:5613:17

Senior Boys

3 100 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Mason ArthurMF V16:505:25
2Jensen KeyMF V16:52+0:025:26
3David StocksBS A17:04+0:145:30
4Ethan PenckYA S19:57+3:076:26
5Archie NeylonBG V25:49+8:598:19
Ben HobsonBS Adid not start
Brendan WilsonBS Adid not start

Senior Girls

2 800 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Venla-Linnea KarjalainenNo club membership22:508:09
2Caitlyn SteerBG V27:46+4:569:55
3Arika BogdanovitsDR V54:31+31:4119:28

M40

3 100 m, 14 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Matthew StocksBS A19:186:13
2Tim WardropYV V21:11+1:536:50
3Russell BulmanYV V24:06+4:487:46
4Chris Godfred-SpenningBK V24:17+4:597:50
5Warwick WilliamsBG V24:35+5:177:55
5Andrew HobsonBS A24:35+5:177:55
7Andras BogdanovitsDR V27:01+7:438:42
8Gary BuchanEU V28:58+9:409:20
9Wayne LoveDR V34:37+15:1911:10
10Greg WilsonBS A35:57+16:3911:35
11David NeylonBG V46:25+27:0714:58
Martin KozmaBK Vmispunched
Geoff AdamsBK Vmispunched
Ben CazzolatoTJ Sdid not finish

W40

2 800 m, 15 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Cathy McCombAL T19:547:06
2Liliia GlushchenkoBK V22:00+2:067:51
3Heather O'DonnellYV V22:15+2:217:56
4Julie FrancisMF V23:09+3:158:16
5Melanie ChristieUR N25:00+5:068:55
6Edith GrayAO A26:11+6:179:21
7Fiona CaristoYV V26:56+7:029:37
8Jo HobsonBS A27:14+7:209:43
9Chris StocksBS A29:08+9:1410:24
10Wendy TavernaCH V31:37+11:4311:17
11Susan HallissyBS A36:03+16:0912:52
12Margaret KerteszBG V51:32+31:3818:24
13Erdenetsetseg ChoijinsurenEU V58:28+38:3420:52
Brooke AyresBK Vmispunched
Sarah LoveDR Vmispunched

M50

2 800 m, 17 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Warren KeyMF V15:275:31
2Ruhi AfnanYA S16:57+1:306:03
3Shane DoyleUR N17:35+2:086:16
4David PolandBS A18:07+2:406:28
5Graeme DawsonGO N18:59+3:326:46
6Carl DalheimMF V20:01+4:347:08
7Jonathan SutcliffeVIC20:22+4:557:16
8Stephen DunbarBK V20:41+5:147:23
9Cormac McCarthyYV V22:00+6:337:51
10David JaffeMF V22:48+7:218:08
10Don CherryBG V22:48+7:218:08
12Colin CurrieGO N22:57+7:308:11
13Bruce PatersonAR V23:29+8:028:23
14David GeorgeTT S26:38+11:119:30
15Michael DowlingWR T27:35+12:089:51
16Dirk NankervisEV T33:10+17:4311:50
John Shelton AgarAO Amispunched
Nick MelhuishPO Adid not start
Ian ProsserAO Adid not start
Stephen BirdBK Vdid not start
Campbell JamesBG Vdid not start

W50

2 350 m, 18 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Ana HercegPO A16:006:48
2Su Yan TayUG Q16:58+0:587:13
3Sue HancockWR T17:00+1:007:14
4Carolyn JacksonBK V17:03+1:037:15
5Thorlene EgertonVIC18:08+2:087:42
6Sue KeyMF V20:13+4:138:36
7Janine SteerDR V21:47+5:479:16
8Joanna ParrBF N21:59+5:599:21
9Carol HardingBS A22:01+6:019:22
10Tara SutherlandBS A22:09+6:099:25
11Nicola DalheimMF V22:42+6:429:39
12Andrea SchiwyAL T23:38+7:3810:03
13Susan GeorgeTT S25:22+9:2210:47
14Jocelyn WattsYV V31:40+15:4013:28
15Suzanne O'CallaghanBK V32:35+16:3513:51
16Elizabeth HatleyBK V34:36+18:3614:43
Barbara DawsonGO Nmispunched
Zara SodenOH Smispunched
Debbie DoddDR Vdid not start

M60

2 350 m, 24 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Philip EelesSouthampton Orienteering Club14:596:22
2Ian DaviesDR V16:19+1:206:56
3Warwick DavisTK V17:02+2:037:14
4Nick DentCC N17:59+3:007:39
5Geoff ArmstrongNE V18:03+3:047:40
6Gordon WilsonBN N18:09+3:107:43
7Bruce BowenPO A18:35+3:367:54
8Chris NorwoodEU V18:36+3:377:54
9Stephen CollinsBK V18:45+3:467:58
10Rod GrayEU V19:08+4:098:08
11James LithgowGO N20:23+5:248:40
12David KnightBK V20:34+5:358:45
13Bill VandendoolBK V20:43+5:448:48
14Robert PrestonNC N21:06+6:078:58
15Michael BurtBK V22:12+7:139:26
16Peter CusworthBK V22:22+7:239:31
17Russell CandyKO W22:48+7:499:42
18Bill JonesRR A25:18+10:1910:45
19Greg TamblynBK V25:31+10:3210:51
20Vic SedunaryBK V26:09+11:1011:07
21Kevin MorrisBK V45:42+30:4319:26
Roch PrendergastEU Vmispunched
Stuart McWilliamDR Vmispunched
Paul PrudhoeCC Nmispunched

W60

1 975 m, 14 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Jenny BourneEU V14:007:05
2Liz AbbottPO A16:34+2:348:23
3Julia PrudhoeCC N16:40+2:408:26
4Prue DobbinBK V18:45+4:459:29
5Alison RadfordBG V19:01+5:019:37
6Denise PikeDR V20:57+6:5710:36
7Jacquie RandUG Q22:27+8:2711:22
8Hilary WoodCC N22:58+8:5811:37
9Philippa Lohmeyer-CollinsBK V23:22+9:2211:49
10Pamela KingDR V26:24+12:2413:22
11Jan CandyKO W28:28+14:2814:24
12Judy PrendergastEU V35:31+21:3117:58
13Ilze YeatesDR V43:43+29:4322:08
Sheila CollsYV Vmispunched

M70

1 975 m, 17 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Ross BarrGO N15:007:35
2Peter DalwoodDR V15:55+0:558:03
3Tony RadfordBG V17:18+2:188:45
4Darryl ErbacherPO A17:37+2:378:55
5Eric WainwrightRR A19:54+4:5410:04
6Barry McCraeYV V20:07+5:0710:11
7Murray HannaBK V22:07+7:0711:11
8Dave LottyUR N25:29+10:2912:54
9Blake GordonEU V27:15+12:1513:47
10Peter GroverDR V27:48+12:4814:04
11David GoddardYV V28:37+13:3714:29
12Ewen TempletonBK V29:01+14:0114:41
13Peter YeatesDR V29:28+14:2814:55
14Michael HubbertBK V41:15+26:1520:53
15Desmond GregoryBK V54:58+39:5827:49
Mike SalvarisBK Vmispunched
Dennis MewsBK Vmispunched
Peter BlackYV Vdid not start

W70

1 975 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Kathy LileyYV V23:3611:56
2Judi HerkesBK V25:32+1:5612:55
3Rosemary KullmannLO W31:29+7:5315:56
4Ruth GoddardYV V37:02+13:2618:45
5Helen AlexanderBK V1:10:29+46:5335:41
Rosie SalvarisBK Vmispunched
Dorothy AdrianNE Vdid not start

M Open

3 100 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Nick MaddockDR V20:366:38
2Timothy JacksonBK V22:26+1:507:14
3Trent SeamanWR N25:16+4:408:09
4Gavin BennetteYV V25:34+4:588:14
5Conan PrendergastEU V25:36+5:008:15
6Ian DiasDR V47:26+26:5015:18
Damian SpencerDR Vdid not start
Ryan DaviesDR Vdid not start

W Open

2 800 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Kathie DentRR A18:306:36
2Lucy McGarvaWR N19:34+1:046:59
3Melissa GangemiYV V19:51+1:217:05
4Pat MiethkePO A29:41+11:1110:36
Freya FoglianiNo club membershipdid not finish
Helen WalpoleDR Vdid not start
Yvonne GalaretNo club membershipdid not start
Laura SpoonerNo club membershipdid not start

M/W Novice Open

1 550 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Clementine NeylonBG V26:1016:52
2Jackie FittlerNo club membership27:00+0:5017:25
3Hannah AdamsBK V29:34+3:2419:04
4Angelina KozmaBK V36:33+10:2323:34
5Henry NeylonBG V38:38+12:2824:55
6David FittlerNo club membership47:53+21:4330:53
7Neo KozmaBK V49:44+23:3432:05
8Harrison FittlerNo club membership58:18+32:0837:36
Lillia FittlerNo club membershipdid not start

Please report errors in the result list to the organiser.