Orienteering Australia

Official results for Melbourne Sprint Weekend Race 4, Kurunjang Schools - NOL and Open

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Melbourne Sprint Weekend Race 4, Kurunjang Schools - NOL and Open
Organiser: Orienteering Victoria
Date: Sunday 11 March 2018

M21E

3 400 m, 30 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Peter HodkinsonVI V12:443:44
2William GardnerVI V12:46+0:023:45
3Simon UppillSW S12:48+0:043:45
4Brodie NankervisTF T13:30+0:463:58
5Martin DentCC A13:33+0:493:59
6Jarrah DayTF T13:42+0:584:01
7Toby WilsonST N13:59+1:154:06
8Aidan DawsonST N14:02+1:184:07
8Todd NeveVI V14:02+1:184:07
10Konsta VanhanenST N14:05+1:214:08
11Matt DoyleCC A14:13+1:294:10
12James RobertsonVI V14:15+1:314:11
13Bruce ArthurVI V14:19+1:354:12
14Matthew SchepisiVI V14:23+1:394:13
15Karl BicevskisTF T14:27+1:434:15
16Mikkel Kaae-NielsenVI V14:51+2:074:22
17Jack NeumannQC Q15:14+2:304:28
18Teemu KarjalainenNo club membership15:22+2:384:31
19Christopher NauntonVI V15:26+2:424:32
20Peter HobbsVI V15:30+2:464:33
21Craig FeuerherdtVI V15:42+2:584:37
22Nicholas CollinsVI V15:56+3:124:41
23Ricky ThackrayWN W16:17+3:334:47
24Jonathan McCombTF T16:19+3:354:47
24David BrownridgeVI V16:19+3:354:47
26Peter CollinsVI V16:28+3:444:50
27Simon RouseVI V16:51+4:074:57
28Geoff LawfordEU V17:42+4:585:12
29Maximilian UedaNo club membership20:20+7:365:58
James GrayVI Vmispunched
Blair TrewinVI Vdid not start
Jade KerberTF Tdid not start
Rob PrestonST Ndid not start
Robert FellVI Vdid not start
Tuomas KariAngelniemen Ankkuridid not start
Ian LawfordCC Adid not start

W21E

3 050 m, 20 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Krystal NeumannQC Q12:274:04
2Belinda LawfordCC A12:29+0:024:05
3Liis JohansonVI V13:04+0:374:17
4Michele DawsonST N13:40+1:134:28
5Lanita SteerVI V13:48+1:214:31
6Bridget AndersonSW S13:55+1:284:33
7Shannon JonesCC A14:06+1:394:37
8Olivia SprodSW S14:15+1:484:40
9Tamsin MoranCC A14:19+1:524:41
10Natasha KeyVI V14:28+2:014:44
11Anna SheldonQC Q14:29+2:024:44
12Nicola BlatchfordST N14:47+2:204:50
13Anna DowlingTF T14:56+2:294:53
14Clare BrownridgeVI V15:03+2:364:56
15Kathryn PrestonVI V16:17+3:505:20
16Anna FitzgeraldST N16:20+3:535:21
17Jenny CasanovaSW S16:58+4:315:33
18Bec ButlerTF T17:21+4:545:41
19Maree DoyleST N18:03+5:365:55
20Natasha SpargWN W22:32+10:057:23
Jaana KariLänsi-Rajan Rastidid not start
Ella JohnsonTF Tdid not start
Helen WalpoleDR Vdid not start

M20E

3 400 m, 26 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Aston KeyVI V12:513:46
2Patrick JaffeVI V13:20+0:293:55
3Angus HainesSW S13:24+0:333:56
4Joseph DickinsonTF T13:45+0:544:02
5Duncan CurrieST N14:00+1:094:07
6Jed FlemingTF T14:07+1:164:09
7Simeon BurrillQC Q14:20+1:294:12
8Dante AfnanSW S14:36+1:454:17
9Patrick MillerCC A14:52+2:014:22
10Robin MennetCC A14:59+2:084:24
10Brody McCarthyVI V14:59+2:084:24
12Nicholas CongediSW S15:43+2:524:37
13Tristan MillerCC A15:44+2:534:37
14Noah PolandCC A15:59+3:084:42
15Tuve MoellerST N16:06+3:154:44
16Jaiden FidgeQC Q16:38+3:474:53
17Ryan StocksCC A16:41+3:504:54
18Thomas GarbelliniQC Q16:44+3:534:55
19Ryan GrayQC Q16:58+4:074:59
20Riley MartinWN W17:15+4:245:04
21Daniel GrayQC Q17:50+4:595:14
22Patrick Bradfield SmithNo club membership17:54+5:035:15
23Adrian JäggiBK V18:21+5:305:23
24Max DalheimVI V18:32+5:415:27
25Michael LoughnanVI V18:53+6:025:33
Alastair GeorgeST Nmispunched
Zac NeedhamCC Adid not start

W20E

3 050 m, 21 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Tara MelhuishCC A13:164:20
2Asha SteerVI V14:01+0:454:35
3Rachel AllenTF T14:06+0:504:37
4Zoe MelhuishCC A14:07+0:514:37
5Zoe DowlingTF T14:33+1:174:46
6Caitlin YoungCC A14:40+1:244:48
7Caroline PigerreQC Q15:03+1:474:56
8Abigail GeorgeSW S15:07+1:514:57
9Jo Anna MaynardWN W15:09+1:534:58
10Ella CuthbertCC A15:15+1:595:00
11Emily SorensenSW S15:16+2:005:00
12Winnie OakhillQC Q15:33+2:175:05
13Joanna GeorgeSW S15:38+2:225:07
14Meredith NormanSW S16:11+2:555:18
15Arabella PhillipsTF T16:31+3:155:24
16Serryn EenjesVI V16:44+3:285:29
17Lily McFarlaneWN W16:52+3:365:31
18Sarah LimSW S17:01+3:455:34
19Serena DoyleST N17:31+4:155:44
20Rebecca GeorgeST N17:38+4:225:46
21Ellen CurrieST N18:24+5:086:01
Sarah DaviesVI Vdid not start
Miia SalmiMF Vdid not start

M12

1 650 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Elye DentRR A11:026:41
2Luke FeuerherdtBG V11:26+0:246:55
3Ashley WhiteYV V11:29+0:276:57
4Joshua FeuerherdtBG V16:03+5:019:43
5Hayden DentRR A16:14+5:129:50
6Connor DentRR A26:07+15:0515:49

W12

1 650 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Sophie ArthurMF V10:336:23
2Milla KeyMF V13:55+3:228:26
3Eleanor WilliamsBG V15:06+4:339:09
Ingrid Shelton AgarAO Adid not start

Junior Boys

2 575 m, 12 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Alvin CraigNC N10:103:56
2Torren ArthurMF V12:24+2:144:48
3Toby CazzolatoTJ S13:24+3:145:12
4Leith SodenOH S13:56+3:465:24
5Callum WhiteYV V14:15+4:055:32
6Riley McFarlaneBO W14:37+4:275:40
7Remi AfnanYA S15:06+4:565:51
8Jett McCombAL T15:08+4:585:52
9Joseph WilsonBS A15:50+5:406:08
10Lachlan FeuerherdtBG V15:58+5:486:12
11James LoveDR V21:48+11:388:27
Samuel GarbelliniEN Qmispunched
Patrick Shelton AgarAO Adid not start

Junior Girls

2 250 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Justine HobsonBS A13:556:11
2Zali McCombAL T14:52+0:576:36
2Sophie TavernaCH V14:52+0:576:36
4Claire AdamsBK V17:30+3:357:46
5Jemima Bradfield SmithNo club membership19:01+5:068:27
6Amber LouwDR V22:19+8:249:55
7Luca BogdanovitsDR V31:08+17:1313:50

Senior Boys

3 050 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1David StocksBS A13:084:18
2Mason ArthurMF V13:11+0:034:19
3Jensen KeyMF V13:30+0:224:25
4Ethan PenckYA S13:38+0:304:28
5Archie NeylonBG V14:08+1:004:38
Ben HobsonBS Adid not start
Brendan WilsonBS Adid not start

Senior Girls

2 575 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Venla-Linnea KarjalainenNo club membership15:105:53
2Arika BogdanovitsDR V33:17+18:0712:55

M40

3 050 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Matthew StocksBS A14:124:39
2Dion KeechMF V15:01+0:494:55
3Warwick WilliamsBG V17:54+3:425:52
4Andras BogdanovitsDR V18:20+4:086:00
5Andrew HobsonBS A19:32+5:206:24
6Greg WilsonBS A20:03+5:516:34
7Paul BensonBK V21:13+7:016:57
8Wayne LoveDR V26:32+12:208:41
9Geoff AdamsBK V27:30+13:189:00
Martin KozmaBK Vmispunched
David NeylonBG Vdid not start
Ben CazzolatoTJ Sdid not start

W40

2 575 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Cathy McCombAL T15:105:53
2Heather O'DonnellYV V16:50+1:406:32
3Wendy TavernaCH V19:00+3:507:22
4Melanie ChristieUR N19:44+4:347:39
5Chris StocksBS A20:15+5:057:51
6Fiona CaristoYV V21:12+6:028:13
7Erdenetsetseg ChoijinsurenEU V24:34+9:249:32
8Susan HallissyBS A25:00+9:509:42
9Margaret KerteszBG V31:19+16:0912:09
10Brooke AyresBK V36:13+21:0314:03
Anne ArthurMF Vdid not start
Jo HobsonBS Adid not start
Edith GrayAO Adid not start

M50

2 575 m, 14 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Tim HatleyBK V12:104:43
2Shane DoyleUR N12:39+0:294:54
3Warren KeyMF V13:01+0:515:03
4Ruhi AfnanYA S13:02+0:525:03
5Bruce PatersonAR V14:14+2:045:31
6David PolandBS A14:34+2:245:39
7Graeme DawsonGO N16:24+4:146:22
8Colin CurrieGO N16:55+4:456:34
9David JaffeMF V17:10+5:006:39
10Cormac McCarthyYV V17:39+5:296:51
11David GeorgeTT S17:46+5:366:53
12Dirk NankervisEV T20:58+8:488:08
13Eric LouwDR V21:20+9:108:17
14Michael DowlingWR T25:21+13:119:50
Nick MelhuishPO Adid not start
John Shelton AgarAO Adid not start
Carl DalheimMF Vdid not start
Ian ProsserAO Adid not start
Stephen BirdBK Vdid not start

W50

2 250 m, 16 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Su Yan TayUG Q12:255:31
2Nicola DalheimMF V13:12+0:475:52
3Ana HercegPO A13:18+0:535:54
4Sue HancockWR T13:49+1:246:08
5Carolyn JacksonBK V13:52+1:276:09
6Tara SutherlandBS A15:06+2:416:42
7Janine SteerDR V15:20+2:556:48
8Sue KeyMF V15:45+3:207:00
9Zara SodenOH S15:49+3:247:01
10Joanna ParrBF N16:16+3:517:13
11Susan GeorgeTT S17:08+4:437:36
12Carol HardingBS A17:14+4:497:39
13Barbara DawsonGO N19:03+6:388:28
14Debbie DoddDR V21:48+9:239:41
15Elizabeth HatleyBK V24:52+12:2711:03
16Jocelyn WattsYV V28:07+15:4212:29
Andrea SchiwyAL Tdid not start

M60

2 250 m, 20 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Chris NorwoodEU V11:345:08
2Warwick DavisTK V12:22+0:485:29
3Philip EelesSouthampton Orienteering Club12:47+1:135:40
4Stephen CollinsBK V13:42+2:086:05
5Gordon WilsonBN N13:45+2:116:06
6Nick DentCC N14:52+3:186:36
7Bill VandendoolBK V14:56+3:226:38
8Rod GrayEU V15:39+4:056:57
9Vic SedunaryBK V15:49+4:157:01
10Stuart McWilliamDR V16:00+4:267:06
11Bill JonesRR A16:41+5:077:24
12Robert PrestonNC N17:14+5:407:39
13Russell CandyKO W17:31+5:577:47
14Michael BurtBK V18:11+6:378:04
15Greg TamblynBK V18:56+7:228:24
16Don FellNE V19:32+7:588:40
17Paul PrudhoeCC N20:13+8:398:59
Roch PrendergastEU Vmispunched
Ian DaviesDR Vmispunched
James LithgowGO Nmispunched

W60

1 925 m, 13 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Jacquie RandUG Q14:437:38
1Julia PrudhoeCC N14:437:38
3Alison RadfordBG V14:59+0:167:47
4Prue DobbinBK V15:28+0:458:02
5Hilary WoodCC N16:00+1:178:18
6Philippa Lohmeyer-CollinsBK V17:38+2:559:09
7Jan CandyKO W18:54+4:119:49
8Denise PikeDR V21:07+6:2410:58
9Pamela KingDR V21:10+6:2710:59
10Judy PrendergastEU V23:29+8:4612:11
11Ilze YeatesDR V30:12+15:2915:41
Jenny BourneEU Vmispunched
Fiona FellNE Vmispunched

M70

1 925 m, 13 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Tony RadfordBG V12:086:18
2Ross BarrGO N12:38+0:306:33
3Peter DalwoodDR V13:19+1:116:55
4Eric WainwrightRR A14:27+2:197:30
5Dennis MewsBK V14:29+2:217:31
6Paul ElamTK V15:55+3:478:16
7Peter YeatesDR V17:42+5:349:11
8Barry McCraeYV V18:47+6:399:45
9Peter GroverDR V20:42+8:3410:45
10Dave LottyUR N20:44+8:3610:46
11Michael HubbertBK V27:30+15:2214:17
Darryl ErbacherPO Amispunched
Desmond GregoryBK Vmispunched
Mike SalvarisBK Vdid not start

W70

1 925 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Rosemary KullmannLO W19:4110:13
2Kathy LileyYV V21:08+1:2710:58
3Helen AlexanderBK V26:50+7:0913:56
4Rosie SalvarisBK V29:44+10:0315:26
Judi HerkesBK Vmispunched

M Open

3 050 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
Ryan DaviesDR Vmispunched

W Open

2 575 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Kathie DentRR A18:177:06
2Pat MiethkePO A25:31+7:149:54

M/W Novice Open

1 650 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Hannah AdamsBK V16:5710:16
2Henry NeylonBG V18:44+1:4711:21
3Thomas CaristoYV V20:34+3:3712:27
4Clementine NeylonBG V20:45+3:4812:34
5Tom LangmaidCH V21:51+4:5413:14

Please report errors in the result list to the organiser.