Orienteering Australia

Official results for Melbourne Sprint Weekend Race 5, Royal Park

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Melbourne Sprint Weekend Race 5, Royal Park
Organiser: Orienteering Victoria
Date: Monday 12 March 2018

M21E

3 150 m, 24 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Peter HodkinsonMF V12:113:52
2Simon UppillOH S12:40+0:284:01
3Martin DentRR A12:43+0:314:02
4William GardnerMF V12:47+0:354:03
5Jarrah DayAL T13:41+1:304:20
6Matthew SchepisiBG V13:42+1:304:20
7Kerrin RattrayMF V13:53+1:414:24
8Konsta VanhanenGS N13:56+1:454:25
9Bruce ArthurMF V13:57+1:454:25
10Jack NeumannEN Q14:42+2:304:40
11Rob PrestonNC N14:44+2:334:40
12Karl BicevskisAL T15:04+2:524:46
13James RobertsonBG V15:13+3:014:49
14Craig FeuerherdtBG V15:17+3:054:51
15Mikkel Kaae-NielsenVIC15:35+3:234:56
16Gareth CandyAO A15:45+3:335:00
17David BrownridgeBG V15:46+3:345:00
18Ricky ThackrayBO W15:50+3:395:01
19Simon RouseDR V16:28+4:165:13
20Peter HobbsDR V16:31+4:195:14
21Peter CollinsBK V17:10+4:585:26
22Geoff LawfordEU V17:32+5:215:33
23Gary BuchanEU V26:15+14:038:20
Jonathan McCombAL Tmispunched
Tuomas KariAngelniemen Ankkuridid not start
Osama AliYV Vdid not start

W21E

2 825 m, 14 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Liis JohansonMF V13:304:46
2Shannon JonesAO A13:49+0:184:53
3Tamsin MoranACT14:14+0:445:02
4Natasha KeyMF V14:26+0:565:06
5Lanita SteerDR V14:34+1:035:09
6Bridget AndersonOH S14:54+1:235:16
7Olivia SprodTT S15:29+1:595:28
8Kathryn PrestonCH V15:53+2:225:37
9Jaana KariLänsi-Rajan Rasti16:37+3:075:52
10Clare BrownridgeBG V17:05+3:346:02
11Helen WalpoleDR V18:35+5:046:34
12Sonia AliYV V20:12+6:417:09
13Natasha SpargWO W24:50+11:198:47
Krystal NeumannEN Qmispunched

M20E

3 150 m, 14 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Jed FlemingEV T14:194:32
2Nicholas CongediOH S15:15+0:564:50
3Joseph DickinsonEV T15:29+1:104:54
4Tuve MoellerSH N15:58+1:395:04
5Ryan StocksBS A16:09+1:505:07
6Jimmy CameronBG V16:33+2:145:15
7Brody McCarthyYV V16:47+2:285:19
8Zac NeedhamRR A17:00+2:415:23
9Angus HainesOH S17:10+2:515:26
10Max DalheimMF V17:11+2:515:27
11Riley MartinSW W17:37+3:185:35
12Adrian JäggiBK V18:23+4:035:50
13Jaiden FidgeBB Q18:30+4:115:52
14Aston KeyMF V19:31+5:116:11
Dante AfnanYA Sdid not start
Noah PolandBS Adid not start

W20E

2 825 m, 11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Rachel AllenAL T15:575:38
2Joanna GeorgeTT S16:06+0:085:41
3Zoe MelhuishPO A16:12+0:145:44
4Asha SteerDR V16:41+0:445:54
5Abigail GeorgeTT S16:49+0:525:57
6Emily SorensenTT S17:01+1:046:01
7Meredith NormanTJ S17:25+1:286:09
8Tara MelhuishPO A17:39+1:416:14
9Sarah LimTJ S18:35+2:386:34
10Arabella PhillipsEV T19:22+3:246:51
Sarah DaviesDR Vmispunched
Miia SalmiMF Vdid not start
Ella CuthbertBS Adid not start

M12

1 750 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Elye DentRR A9:565:40
2Ashley WhiteYV V11:01+1:046:17
3Hayden DentRR A15:03+5:068:36
4Luke FeuerherdtBG V15:04+5:078:36
5Joshua FeuerherdtBG V18:25+8:2810:31
6Connor DentRR A27:21+17:2415:37
7Matthew LaytonNE V29:15+19:1816:42

W12

1 750 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Sophie ArthurMF V9:235:21
2Milla KeyMF V10:29+1:055:59
3Eleanor WilliamsBG V15:24+6:018:48
4Ingrid Shelton AgarAO A15:44+6:208:59

Junior Boys

2 400 m, 12 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Toby CazzolatoTJ S12:255:10
2Torren ArthurMF V12:30+0:055:12
3Callum WhiteYV V13:14+0:495:30
4Hadyn TangMF V14:29+2:046:02
5Leith SodenOH S14:31+2:066:02
6Jett McCombAL T16:19+3:546:47
7Remi AfnanYA S16:49+4:247:00
8Joseph WilsonBS A17:34+5:097:19
9John SteerBG V20:05+7:398:22
Patrick Shelton AgarAO Amispunched
Lachlan FeuerherdtBG Vmispunched
James LoveDR Vmispunched

Junior Girls

2 325 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Justine HobsonBS A14:326:15
2Sophie TavernaCH V14:44+0:116:20
3Jemima Bradfield SmithNo club membership16:34+2:017:07
4Zali McCombAL T17:14+2:427:24
5Claire AdamsBK V20:11+5:388:40
6Luca BogdanovitsDR V29:30+14:5812:41
Serryn EenjesBG Vdid not finish
Amber LouwDR Vdid not start

Senior Boys

2 825 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1David StocksBS A11:364:06
2Jensen KeyMF V11:40+0:044:07
3Ethan PenckYA S11:45+0:094:09
4Mason ArthurMF V11:47+0:114:10
5Archie NeylonBG V12:41+1:054:29
6Brendan WilsonBS A12:58+1:224:35
7Ben HobsonBS A17:39+6:036:14

Senior Girls

2 400 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Caitlyn SteerBG V18:597:54
Arika BogdanovitsDR Vmispunched

M40

2 825 m, 14 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Matthew StocksBS A15:495:35
2Andrew CameronBG V16:49+1:005:57
3Tim WardropYV V17:59+2:096:21
4Martin KozmaBK V19:13+3:236:48
5Glen WhiteYV V19:17+3:276:49
6Paul BensonBK V20:07+4:177:07
7Warwick WilliamsBG V20:29+4:407:15
8Greg WilsonBS A20:59+5:097:25
9Andrew HobsonBS A21:09+5:207:29
10Wayne LoveDR V24:53+9:038:48
11Geoff AdamsBK V31:47+15:5711:15
Chris Godfred-SpenningBK Vmispunched
David NeylonBG Vmispunched
Andras BogdanovitsDR Vmispunched
Ben CazzolatoTJ Sdid not start
Dion KeechMF Vdid not start

W40

2 400 m, 12 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Cathy McCombAL T14:276:01
2Heather O'DonnellYV V15:22+0:546:24
3Edith GrayAO A18:47+4:197:49
4Carolyn LaytonNE V19:38+5:108:10
5Fiona CaristoYV V21:00+6:328:45
6Jo HobsonBS A23:56+9:289:58
7Melanie ChristieUR N24:19+9:5110:07
8Susan HallissyBS A26:25+11:5711:00
9Chris StocksBS A29:24+14:5612:15
10Margaret KerteszBG V31:47+17:1913:14
11Brooke AyresBK V37:57+23:2915:48
Wendy TavernaCH Vmispunched
Anne ArthurMF Vdid not start

M50

2 400 m, 14 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Tim HatleyBK V12:505:20
2Bruce PatersonAR V14:59+2:096:14
3Carl DalheimMF V15:15+2:246:21
4John Shelton AgarAO A15:17+2:266:22
5Stephen BirdBK V16:12+3:216:45
6Nick MelhuishPO A16:27+3:376:51
7David GeorgeTT S16:57+4:067:03
8Ruhi AfnanYA S17:28+4:387:16
9Rodney PhillipsMF V17:35+4:457:19
10Stephen DunbarBK V17:40+4:497:21
11Cormac McCarthyYV V17:45+4:547:23
12Dirk NankervisEV T19:44+6:538:13
13Michael DowlingWR T29:33+16:4212:18
Warren KeyMF Vmispunched
Eric LouwDR Vdid not start
David JaffeMF Vdid not start
David PolandBS Adid not start

W50

2 325 m, 14 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Su Yan TayUG Q13:315:48
2Nicola DalheimMF V14:24+0:526:11
3Janine SteerDR V15:27+1:556:38
4Ana HercegPO A15:30+1:586:39
5Sue HancockWR T16:00+2:286:52
6Sue KeyMF V17:48+4:167:39
7Carol HardingBS A17:57+4:257:43
8Susan GeorgeTT S19:14+5:428:16
9Zara SodenOH S19:30+5:588:23
10Carolyn JacksonBK V19:30+5:598:23
11Thorlene EgertonVIC19:54+6:228:33
12Andrea SchiwyAL T20:07+6:358:39
13Debbie DoddDR V33:10+19:3814:15
14Jocelyn WattsYV V33:43+20:1114:30
Suzanne O'CallaghanBK Vdid not start
Tara SutherlandBS Adid not start

M60

2 325 m, 21 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Warwick DavisTK V13:075:38
2Chris NorwoodEU V13:13+0:055:41
3Ian DaviesDR V13:44+0:365:54
4Philip EelesSouthampton Orienteering Club14:24+1:176:11
5Geoff ArmstrongNE V15:47+2:396:47
6Gordon WilsonBN N16:06+2:586:55
7Stephen CollinsBK V16:24+3:167:03
8Bruce BowenPO A16:32+3:247:06
9Stuart McWilliamDR V16:58+3:507:17
10Bill JonesRR A17:46+4:387:38
11Robert PrestonNC N17:59+4:517:44
12Don FellNE V18:57+5:498:09
13Greg TamblynBK V19:04+5:568:12
14James LithgowGO N20:06+6:588:38
15Michael BurtBK V20:33+7:258:50
16Russell CandyKO W21:52+8:449:24
17Mark HennessyCH V23:14+10:069:59
18Paul PrudhoeCC N24:48+11:4010:39
Jeff HughesNE Vmispunched
Roch PrendergastEU Vmispunched
Vic SedunaryBK Vmispunched
Bill VandendoolBK Vdid not start

W60

1 975 m, 16 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Hilary WoodCC N14:347:22
2Jenny BourneEU V14:56+0:217:33
3Julia PrudhoeCC N15:24+0:507:47
4Alison RadfordBG V15:29+0:557:50
5Prue DobbinBK V16:27+1:538:19
6Liz AbbottPO A16:57+2:238:34
7Denise PikeDR V17:10+2:358:41
8Jacquie RandUG Q17:31+2:578:52
9Philippa Lohmeyer-CollinsBK V18:43+4:099:28
10Sheila CollsYV V21:03+6:2810:39
11Jan CandyKO W21:11+6:3610:43
12Pamela KingDR V21:16+6:4210:46
13Anne GarveyTK V23:30+8:5511:53
14Jenelle TempletonNE V23:34+8:5911:55
15Ilze YeatesDR V30:12+15:3715:17
16Judy PrendergastEU V32:44+18:0916:34
Fiona FellNE Vdid not start

M70

1 975 m, 15 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Tony RadfordBG V12:476:28
2Ross BarrGO N13:20+0:336:45
3Peter DalwoodDR V13:53+1:067:01
4Darryl ErbacherPO A14:03+1:167:06
5Eric WainwrightRR A15:01+2:147:36
6Paul ElamTK V17:09+4:218:41
7Ewen TempletonBK V18:01+5:139:07
8Peter YeatesDR V18:10+5:239:11
9Peter GroverDR V19:02+6:149:38
10Dave LottyUR N22:39+9:5111:28
11David GoddardYV V27:44+14:5614:02
12Lindsay ThomasTK V34:11+21:2317:18
13Michael HubbertBK V34:26+21:3817:26
14Desmond GregoryBK V41:19+28:3120:55
15Mike SalvarisBK V53:25+40:3827:02

W70

1 975 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Judi HerkesBK V17:539:03
2Helen AlexanderBK V23:05+5:1111:41
3Ruth GoddardYV V23:34+5:4011:55
4Rosemary KullmannLO W23:40+5:4611:58
5Rosie SalvarisBK V25:00+7:0612:39
6Sue HealyNE V34:01+16:0717:13

M Open

2 825 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Nick MaddockDR V21:517:44
2Maximillian UedaNo club membership25:31+3:409:01
Ryan DaviesDR Vmispunched

W Open

2 400 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Kathie DentRR A18:217:38
2Kelly CandyAO A18:26+0:047:40
3Pat MiethkePO A25:52+7:3010:46
4Leonore RyanNo club membership33:52+15:3114:06
Kate FrancisMF Vmispunched
Melissa GangemiYV Vmispunched

M/W Novice Open

1 750 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Kristy FlayNo club membership17:4210:06
2Hannah AdamsBK V18:02+0:2010:18
3Henry NeylonBG V20:07+2:2511:29
4Thomas CaristoYV V26:17+8:3515:01
5Angelina KozmaBK V37:46+20:0421:34
6Neo KozmaBK V40:10+22:2822:57
Clementine NeylonBG Vmispunched

Please report errors in the result list to the organiser.