Orienteering Australia

Official results for Melbourne Sprint Weekend Race 6, Keilor Downs Schools

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Melbourne Sprint Weekend Race 6, Keilor Downs Schools
Organiser: Orienteering Victoria
Date: Monday 12 March 2018

M21E

3 375 m, 22 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Peter HodkinsonMF V12:393:44
2Simon UppillOH S13:04+0:253:52
3William GardnerMF V13:07+0:283:53
4Martin DentRR A13:48+1:094:05
5Bruce ArthurMF V14:23+1:444:15
6Mikkel Kaae-NielsenVIC14:33+1:544:18
7Jarrah DayAL T14:37+1:584:19
8Matthew SchepisiBG V14:44+2:054:21
9Konsta VanhanenGS N14:50+2:114:23
10James RobertsonBG V14:59+2:204:26
11Karl BicevskisAL T15:02+2:234:27
12Rob PrestonNC N15:14+2:354:30
13Ricky ThackrayBO W15:38+2:594:37
14Craig FeuerherdtBG V15:51+3:124:41
15Simon RouseDR V15:56+3:174:43
16David BrownridgeBG V15:57+3:184:43
17Jack NeumannEN Q16:58+4:195:01
18Peter CollinsBK V17:29+4:505:10
19Geoff LawfordEU V17:54+5:155:18
20Gary BuchanEU V26:10+13:317:45
Jonathan McCombAL Tmispunched
Brodie NankervisEV Tmispunched
Tuomas KariAngelniemen Ankkuridid not start
Osama AliYV Vdid not start

W21E

2 850 m, 11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Krystal NeumannEN Q12:464:28
2Natasha KeyMF V12:52+0:064:30
3Shannon JonesAO A13:19+0:334:40
4Tamsin MoranACT13:41+0:554:48
5Olivia SprodTT S13:56+1:104:53
6Lanita SteerDR V14:11+1:254:58
7Liis JohansonMF V14:21+1:355:02
8Bridget AndersonOH S14:33+1:475:06
9Kathryn PrestonCH V14:58+2:125:15
10Sonia AliYV V18:41+5:556:33
11Natasha SpargWO W23:14+10:288:09
Jaana KariLänsi-Rajan Rastidid not start
Helen WalpoleDR Vdid not start

M20E

3 375 m, 14 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Aston KeyMF V12:573:50
2Joseph DickinsonEV T13:14+0:173:55
3Jed FlemingEV T14:29+1:324:17
4Brody McCarthyYV V15:39+2:424:38
5Nicholas CongediOH S15:44+2:474:39
6Angus HainesOH S15:46+2:494:40
7Tuve MoellerSH N15:50+2:534:41
8Jimmy CameronBG V16:05+3:084:45
9Riley MartinSW W17:15+4:185:06
10Adrian JäggiBK V17:22+4:255:08
11Jaiden FidgeBB Q17:50+4:535:17
12Dante AfnanYA S19:37+6:405:48
13Max DalheimMF V26:35+13:387:52
14Zac NeedhamRR A33:52+20:5510:02
Ryan StocksBS Adid not start

W20E

2 850 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Rachel AllenAL T13:464:49
2Asha SteerDR V14:48+1:025:11
3Meredith NormanTJ S15:26+1:405:24
4Emily SorensenTT S15:56+2:105:35
5Arabella PhillipsEV T16:01+2:155:37
6Sarah LimTJ S17:33+3:476:09
7Sarah DaviesDR V20:00+6:147:01
Zoe MelhuishPO Adid not start
Tara MelhuishPO Adid not start
Miia SalmiMF Vdid not start
Ella CuthbertBS Adid not start

M12

1 575 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Luke FeuerherdtBG V9:406:08
2Ashley WhiteYV V10:09+0:296:26
3Elye DentRR A10:43+1:036:48
4Joshua FeuerherdtBG V12:39+2:598:01
5Hayden DentRR A14:14+4:349:02
6Connor DentRR A28:10+18:3017:53

W12

1 575 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Sophie ArthurMF V10:216:34
2Ingrid Shelton AgarAO A10:37+0:166:44
3Milla KeyMF V14:25+4:049:09
Eleanor WilliamsBG Vdid not start

Junior Boys

2 425 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Torren ArthurMF V12:465:15
2Callum WhiteYV V12:56+0:105:20
3Toby CazzolatoTJ S13:11+0:255:26
4Leith SodenOH S13:45+0:595:40
5Remi AfnanYA S14:51+2:056:07
6Jett McCombAL T15:08+2:226:14
7Lachlan FeuerherdtBG V15:49+3:036:31
8Patrick Shelton AgarAO A16:27+3:416:47
9James LoveDR V17:20+4:347:08

Junior Girls

2 175 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Serryn EenjesBG V12:405:49
2Zali McCombAL T13:50+1:106:21
3Sophie TavernaCH V14:18+1:386:34
4Claire AdamsBK V20:34+7:549:27
5Jemima Bradfield SmithNo club membership22:00+9:2010:06
6Luca BogdanovitsDR V33:42+21:0215:29
Justine HobsonBS Adid not start
Amber LouwDR Vdid not start

Senior Boys

2 850 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ethan PenckYA S13:004:33
2Jensen KeyMF V13:58+0:584:54
3Mason ArthurMF V14:03+1:034:55
4Archie NeylonBG V16:02+3:025:37
Ben HobsonBS Adid not start
David StocksBS Adid not start

Senior Girls

2 425 m, 0 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
Arika BogdanovitsDR Vdid not start

M40

2 850 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Andrew CameronBG V16:165:42
2Tim WardropYV V17:10+0:546:01
3Andras BogdanovitsDR V20:50+4:347:18
4Martin KozmaBK V21:14+4:587:27
5Wayne LoveDR V24:54+8:388:44
Matthew StocksBS Adid not start
Andrew HobsonBS Adid not start
Geoff AdamsBK Vdid not start
Dion KeechMF Vdid not start
Ben CazzolatoTJ Sdid not start

W40

2 425 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Cathy McCombAL T14:285:57
2Heather O'DonnellYV V14:32+0:045:59
3Edith GrayAO A18:18+3:507:32
4Fiona CaristoYV V19:40+5:128:06
5Melanie ChristieUR N19:48+5:208:09
6Wendy TavernaCH V21:43+7:158:57
7Anne ArthurMF V21:55+7:279:02
8Brooke AyresBK V27:33+13:0511:21
9Margaret KerteszBG V30:29+16:0112:34
Jo HobsonBS Adid not start
Chris StocksBS Adid not start

M50

2 425 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ruhi AfnanYA S12:395:12
2Tim HatleyBK V12:40+0:015:13
3Bruce PatersonAR V14:31+1:525:59
4John Shelton AgarAO A18:02+5:237:26
5Dirk NankervisEV T18:50+6:117:45
6Michael DowlingWR T25:50+13:1110:39
Warren KeyMF Vmispunched
Geoff RobinsonBK Vmispunched
Eric LouwDR Vdid not start
Stephen BirdBK Vdid not start
Nick MelhuishPO Adid not start
Carl DalheimMF Vdid not start

W50

2 175 m, 11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Su Yan TayUG Q12:145:37
2Sue HancockWR T13:31+1:176:12
3Carolyn JacksonBK V14:28+2:146:39
4Janine SteerDR V14:49+2:356:48
5Zara SodenOH S15:07+2:536:57
6Sue KeyMF V15:59+3:457:20
7Carol HardingBS A16:08+3:547:25
8Andrea SchiwyAL T17:41+5:278:07
9Nicola DalheimMF V19:52+7:389:08
10Debbie DoddDR V20:24+8:109:22
11Anne RobinsonBK V24:16+12:0211:09
Ana HercegPO Adid not start
Suzanne O'CallaghanBK Vdid not start
Tara SutherlandBS Adid not start

M60

2 175 m, 19 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ian DaviesDR V11:285:16
2Warwick DavisTK V11:54+0:265:28
3Gordon WilsonBN N13:07+1:396:01
4Stephen CollinsBK V13:18+1:506:06
5James LithgowGO N13:25+1:576:10
6Bill JonesRR A15:23+3:557:04
7David KnightBK V15:42+4:147:13
8Stuart McWilliamDR V15:53+4:257:18
9Mark HennessyCH V16:29+5:017:34
10Don FellNE V16:48+5:207:43
11Russell CandyKO W16:58+5:307:48
12Greg TamblynBK V18:29+7:018:29
13Michael BurtBK V18:56+7:288:42
14Vic SedunaryBK V20:14+8:469:18
15Paul PrudhoeCC N20:23+8:559:22
Philip EelesSouthampton Orienteering Clubmispunched
Nick DentCC Nmispunched
Roch PrendergastEU Vmispunched
Chris NorwoodEU Vmispunched
Bill VandendoolBK Vdid not start
Bruce BowenPO Adid not start

W60

1 700 m, 14 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Jenny BourneEU V10:416:17
2Julia PrudhoeCC N12:33+1:527:22
3Jacquie RandUG Q12:34+1:537:23
4Hilary WoodCC N12:39+1:587:26
5Alison RadfordBG V13:19+2:387:50
6Denise PikeDR V13:46+3:058:05
7Philippa Lohmeyer-CollinsBK V13:49+3:088:07
8Fiona FellNE V14:36+3:558:35
9Prue DobbinBK V14:44+4:038:40
10Pamela KingDR V17:04+6:2310:02
11Jan CandyKO W19:05+8:2411:13
12Judy PrendergastEU V21:09+10:2812:26
13Ilze YeatesDR V24:01+13:2014:07
14Anne GarveyTK V33:08+22:2719:29
Liz AbbottPO Adid not start

M70

1 700 m, 15 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Tony RadfordBG V10:546:24
2Ross BarrGO N11:19+0:256:39
3Darryl ErbacherPO A11:36+0:426:49
4Eric WainwrightRR A12:11+1:177:10
5Peter DalwoodDR V12:16+1:227:12
6Paul ElamTK V13:02+2:087:40
7Murray HannaBK V13:33+2:397:58
8Peter YeatesDR V15:05+4:118:52
9Barry McCraeYV V15:09+4:158:54
10Peter GroverDR V15:51+4:579:19
11David GoddardYV V18:31+7:3710:53
12Dave LottyUR N18:58+8:0411:09
13Dennis TrewinYV V20:18+9:2411:56
14Desmond GregoryBK V24:29+13:3514:24
15Michael HubbertBK V27:47+16:5316:20
Mike SalvarisBK Vdid not start

W70

1 700 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Judi HerkesBK V14:198:25
2Rosemary KullmannLO W15:10+0:518:55
3Rosie SalvarisBK V18:15+3:5610:44
4Kathy LileyYV V18:19+4:0010:46
5Helen AlexanderBK V18:34+4:1510:55
Ruth GoddardYV Vmispunched

M Open

2 850 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ryan DaviesDR V17:406:11
Maximilian UedaNo club membershipdid not start
Nick MaddockDR Vdid not start

W Open

2 425 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Kathie DentRR A13:285:33
2Melissa GangemiYV V15:09+1:416:14
3Pat MiethkePO A23:25+9:579:39

M/W Novice Open

1 575 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Hannah AdamsBK V14:549:27
2Thomas CaristoYV V16:55+2:0110:44

Please report errors in the result list to the organiser.