Orienteering Australia

Official results for 27th Sydney Summer Series - Freshwater

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: 27th Sydney Summer Series - Freshwater
Organiser: Garingal Orienteers
Date: Wednesday 10 January 2018

Junior Men

8 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime R
1Toby WilsonGaringal Orienteers5703047:43
2Ewan ShinglerBig Foot Orienteers530044:08
3Clyde McGheeBennelong Northside Orienteers4303047:31
4Callum DavisBig Foot Orienteers4203047:30
5Hugh PettersonGaringal Orienteers380043:48
6Janie NelBennelong Northside Orienteers3402046:06
7Jack HavranekGaringal Orienteers320043:45
8Blake Wiebenone310044:18

Junior Women

2 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime R
1Tshinta HopperBennelong Northside Orienteers3803047:07
2Abigail McgheeBennelong Northside Orienteers200043:11

Open Men

9 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime R
1Andrew HillWestern and Hills Orienteers600044:57
2Ondrej PavluUringa Orienteers600042:34
3Konsta Vanhanennone600044:56
4Steve RyanGaringal Orienteers5802046:42
5Brian BlackBennelong Northside Orienteers4702046:33
6Hugh Percivalnone390044:42
7Jack LeverGaringal Orienteers350044:00
8Brett Leaversnone3302046:03
9Sebastian none2603047:38

Open Women

9 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime R
1Catherine MurphyUringa Orienteers5101045:15
2Lisa GrantGaringal Orienteers4604048:18
2Nicole MealingBig Foot Orienteers4601045:34
4Aniko Fozo-KerteszGaringal Orienteers4205049:16
5Clare MurphyUringa Orienteers3703047:51
6Alice MartinCentral Coast Orienteers2702046:33
6Lara Rogerson-Woodnone2703047:58
8Nikolett HalmaiGaringal Orienteers1907051:30
9Sofie Nicolsonnone180038:49

Master Men

20 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime R
1Richard GreenGaringal Orienteers600043:49
2Kar-Soon LimGaringal Orienteers550044:19
3Michael WeinerUringa Orienteers5305049:23
4Rob Wildignone510044:17
5Joel PutnamBennelong Northside Orienteers4905049:31
6Serje RobidouxUringa Orienteers4808052:10
7Richard PattisonBennelong Northside Orienteers4601045:41
7Mark SchaeferCentral Coast Orienteers4603047:16
9Owen ShepherdUringa Orienteers4504048:25
10Tim ButcherGaringal Orienteers4301046:00
10Tim GilesBig Foot Orienteers430043:02
10Istvan KerteszGaringal Orienteers4303047:14
13Stefan KuehnBennelong Northside Orienteers420044:45
13Darren SlatteryBennelong Northside Orienteers4203047:41
15Andy PovahBennelong Northside Orienteers400043:29
15Brett SewellBennelong Northside Orienteers4006050:34
15Colin Whiteheadnone400043:18
18Peter FozoGaringal Orienteers380043:38
19Keith PovahBennelong Northside Orienteers3603047:44
20David CattesallGaringal Orienteers3401045:58

Master Women

9 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime R
1Gill FowlerBig Foot Orienteers5302046:05
2Brook MartinGaringal Orienteers4501045:13
3Rachel Grindlaynone370042:15
4Alitia DougallBennelong Northside Orienteers2805049:01
5Kristen Backwellnone220039:57
6Imogen Waltonnone200041:51
7Debbie BrownSouthern Highlands Occasional Orienteers190043:45
7Belinda ButcherGaringal Orienteers1905049:29
7Liliana Sanabilanone1907051:46

Veteran Men

30 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime R
00 Smythnone00completed
1Tim RogersBig Foot Orienteers520044:29
2Andrew SmithGaringal Orienteers5102046:36
3John HavranekGaringal Orienteers5002046:13
3Anthony PettersonGaringal Orienteers5001045:23
3David StanleyGaringal Orienteers5002046:10
6Michael Ridley-SmithGaringal Orienteers4905049:18
7Peter AnnettsGaringal Orienteers47010054:41
8David BrayGaringal Orienteers4609053:49
8Hamish MackieBig Foot Orienteers460044:10 Download route in GPX format
10Ross MorrisonGaringal Orienteers4508052:08
10Simon NashBennelong Northside Orienteers4505049:26
12Martin CousinsGaringal Orienteers4304048:01
12Fergus DixonGaringal Orienteers4302046:33
14Gregory DominishGaringal Orienteers4201045:03
14Andrew GoddardGaringal Orienteers4204048:28
16Ian ClitheroeGaringal Orienteers4007051:21
16Paul ToomeyGaringal Orienteers4005049:46
18Iain McKennanGaringal Orienteers3902046:17
19Alexander Carrollnone370042:05
20Peter DayGaringal Orienteers360043:55
21David McGheeBennelong Northside Orienteers3506050:09
22Jamie KennedyGaringal Orienteers340034:34
22Graeme Woodwardnone340041:34
24Andrew GrahamBennelong Northside Orienteers330039:24
24Matthew Waltonnone330043:21
26Louis Nelnone320043:19
27James StuartIllawarra Kareelah Orienteers3001045:23
28Roger Lawrencenone250044:03
29Chris ArnisonGaringal Orienteers200042:39

Veteran Women

9 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime R
1Mary FienBig Foot Orienteers490044:33
2Toni BachvarovaGaringal Orienteers4705049:44
3Paula ShinglerBig Foot Orienteers440044:30
4Sharon LambertBennelong Northside Orienteers400044:29
5Lara D'AbreoBennelong Northside Orienteers390044:26
5Linda SestaUringa Orienteers3901045:38
7Amanda MackieBig Foot Orienteers3601045:10
8Teresa Lynchnone3103047:07
9Caroline RogersBig Foot Orienteers3003047:11

Super Veteran Men

19 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime R
1Mark ShinglerBig Foot Orienteers480044:54
2Brian BranniganBennelong Northside Orienteers4703047:43
2Colin BurnettGaringal Orienteers4703047:39
4Peter HopperBennelong Northside Orienteers46011055:47
5Tim PerryWestern and Hills Orienteers4301601:00:23
6John BulmanGaringal Orienteers4104048:52
6Bob MorganBennelong Northside Orienteers4108053:00
8Graham FieldGaringal Orienteers4003047:10
9John BrayanGaringal Orienteers3903047:19
9David NobleBig Foot Orienteers390044:03
11Digby PritchardBennelong Northside Orienteers380042:56
12Jim MackayUringa Orienteers350043:17
12Peter ThomasonBennelong Northside Orienteers3501045:42
14Julian LedgerBennelong Northside Orienteers3402046:29
14Martin MansfieldWestern and Hills Orienteers340044:44
16Rod EckelsGaringal Orienteers320041:42
16John Haddricknone3202046:47
16James LithgowGaringal Orienteers320043:23
19Paul PrudhoeCentral Coast Orienteers3102046:45

Super Veteran Women

6 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime R
1Karin HefftnerGaringal Orienteers380044:19
2Robin CameronGaringal Orienteers3209053:11
2Carolyn DaviesGaringal Orienteers320042:43
4Stacey BryceGaringal Orienteers3002046:44
4Julia PrudhoeCentral Coast Orienteers300042:37
6Dianne BergenGaringal Orienteers2805049:10

Legend Men

23 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime R
1Graeme HillWestern and Hills Orienteers4303047:11
1Warwick SelbyGaringal Orienteers4302046:44
3Gordon WilsonBennelong Northside Orienteers400044:52
4Martin SladeGaringal Orienteers3901045:10
5Terry BluettBennelong Northside Orienteers350044:12
5Mike WardGaringal Orienteers3501045:17
7Jim MerchantGaringal Orienteers3404048:08
8David BowermanCentral Coast Orienteers330043:27
8Ross CatterallGaringal Orienteers330041:34
10Ross BarrGaringal Orienteers32015059:38
10Jim ForbesGaringal Orienteers320044:24
10Ken JacobsonGaringal Orienteers320043:58
10Ron JunghansGaringal Orienteers3201045:09
14John GilesGaringal Orienteers3001045:02
14Johnny PetersenGaringal Orienteers300043:41
16Steve HollowayWestern and Hills Orienteers2704048:45
16Terry MurphyUringa Orienteers270042:03
18David StittGaringal Orienteers2301701:01:14
18James WellsGaringal Orienteers230043:04
20Keith GoodeBig Foot Orienteers2208052:09
21Ross DukerGaringal Orienteers210044:53
22Paul WebsterGaringal Orienteers1603047:03
23Ian McKenzieUringa Orienteers904801:32:29

Legend Women

6 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime R
1Helen MurphyUringa Orienteers3401045:59
2Carol JacobsonGaringal Orienteers310044:19
3Adrienne KirbyUringa Orienteers300043:23
4Margaret WaughGaringal Orienteers280043:19
5Hester SladeGaringal Orienteers2703047:03
6Mary Jane MahonyUringa Orienteers250044:44

Immortal Men

5 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime R
1Malcolm GledhillWestern and Hills Orienteers330044:58
1Ted MulherinWestern and Hills Orienteers3302046:10
3Brian ClelandUringa Orienteers2504048:45
4Ian Blaydennone240037:47
5Bruce StanleyGaringal Orienteers230039:00

Immortal Women

3 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime R
1Sue ThomsonGaringal Orienteers2504048:33
2Janet MorrisWestern and Hills Orienteers230042:11
3Marion GledhillWestern and Hills Orienteers190044:33

Walking Men

2 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime R
1Larry WeissGaringal Orienteers330042:46
2Robert NewmanGaringal Orienteers320043:58

Walking Women

3 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime R
1Michelle PovahBennelong Northside Orienteers3003047:10
2Rachael PovahBennelong Northside Orienteers210042:27
3Barbara JunghansGaringal Orienteers1601045:37

Group

9 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime R
1Bob & Moniquenone31014058:13
2Kate & Lounone290042:30
3Alex Carroll&Grace McKeenone270043:13
4Stacey Familynone2601045:15
5Knieling Familynone210043:02
5Reynolds Familynone210043:12
7Nicholas Carroll&Lilly Mackeenone200043:39
8Jason Aiman Alex Alicenone1503047:59
9Aiman Alameddine Lewisnone80020:41

Mini

14 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime R
1Nico Blue Millernone140025:47
2Lucy Catterallnone140025:42
3Nea & GeorginaBig Foot Orienteers140025:05
4Patricia Twaalfhovennone140035:01
5Holly Wadenone140035:02
6Tom Wadenone140035:36
7Nicholas Stanley (take 2)Garingal Orienteers140010:03
8Emily & EllieBig Foot Orienteers140019:34
9Isabel Wadenone140025:25
10Aiman Alameddine Lewisnone140028:47
11Alexander Berrynone140029:26
12Max PovahBennelong Northside Orienteers140033:34
13Nicholas StanleyGaringal Orienteers13009:57
14Bekka Wiebenone120037:02

Please report errors in the result list to the organiser.