Orienteering Australia

Official results for 27th Sydney Summer Series - Middle Cove

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: 27th Sydney Summer Series - Middle Cove
Organiser: Garingal Orienteers
Date: Wednesday 21 February 2018

Junior Men

29 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime R
1Keelan BirchGaringal Orienteers420043:26 Download route in GPX format
2Thomas GordonBig Foot Orienteers4101601:00:39
2Toby WilsonGaringal Orienteers41015059:22
4Alex KOCH-LOWNDESKnox Grammar School32014058:25
5Jake EVANSKnox Grammar School31015059:21
6Simon SHENKnox Grammar School280044:41
7Rhys FITZALANKnox Grammar School2102046:08
7Sebastian LAI-SMITHKnox Grammar School2102046:03
9Nicholas ANGKnox Grammar School1907051:30
10Alex SMITHKnox Grammar School1702046:10
11Sam STONEKnox Grammar School160043:46
11Oscar TRUONGKnox Grammar School160043:15
13Tom NEWBERRYKnox Grammar School1406050:08
14Noah SAMUELKnox Grammar School1005049:54
15Callum PERLKnox Grammar School803047:57
16Matt FISHERKnox Grammar School70028:37
16Alex KIDSTONKnox Grammar School70028:39
18Justin YANKnox Grammar School402001:04:26
19Lachlan IFIELDKnox Grammar School302101:05:18
19Ethan WANG (WPS)Knox Grammar School302101:05:20
19Brandon XuKnox Grammar School302101:05:05
22June LIN WANGKnox Grammar School201901:03:48
22Saxon McDONELLKnox Grammar School202201:06:16
24Jasper DENISENKOKnox Grammar School-1012056:26
24Tim OPENSHAWKnox Grammar School-103101:15:45
24Lucas STONEKnox Grammar School-1012056:28
24Jonathon VAN ESKnox Grammar School-1012056:27
28Brandon CHUNGKnox Grammar School-702301:07:18
28Swairatwa ROYKnox Grammar School-702301:07:03

Junior Women

1 starting competitor
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime R
1Tshinta HopperBennelong Northside Orienteers400044:58

Open Men

11 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime R
1Andrew HillWestern and Hills Orienteers5503047:48
2Andrew Brownnone5404048:40
3Steve RyanGaringal Orienteers5106050:15
4Brian BlackBennelong Northside Orienteers4506050:34
5Hugh Salternone420043:40
6Jack LeverGaringal Orienteers3901045:15
7Aaron Hillnone3708052:36
8Sebastian Howenone360044:57
9Dylan ShermanKnox Grammar School3402046:05
10Robert HerkesGaringal Orienteers300042:57
11Andrew Haddricknone2806050:17

Open Women

10 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime R
1Catherine MurphyUringa Orienteers4702046:25
2Aniko Fozo-KerteszGaringal Orienteers4106050:50
3Karla BurnettGaringal Orienteers390044:01
4Ciara Smartnone3801045:11
5Helen ParkerWestern and Hills Orienteers3606050:14
6Nikolett HalmaiGaringal Orienteers3502046:13
7Anita Kirchrnone3002046:23
8Bryony Kentnone240043:19
9Belinda Morantenone230043:41
9Johanna Tuominone230035:46

Master Men

21 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime R
1James McQuillanWestern and Hills Orienteers5405049:19
2Glenn HorrocksGaringal Orienteers5109053:44
3Kar-Soon LimGaringal Orienteers5001045:56
4Laurent BillotUringa Orienteers480044:59
4Michael WeinerUringa Orienteers4803047:52
6Richard PattisonBennelong Northside Orienteers440044:24
7Owen ShepherdUringa Orienteers4305049:32
8Istvan KerteszGaringal Orienteers4205049:38
8Darren SlatteryBennelong Northside Orienteers4201045:04
10Andy PovahBennelong Northside Orienteers4102046:49
11Ciaran Lynchnone3905049:13
12Vivien de Remy de CourcellesWestern and Hills Orienteers3801045:54
13Andrew Dowleynone3703047:03
13John O'Neillnone3703047:22
13Keith PovahBennelong Northside Orienteers3701045:24
13Jason Wiebenone3704048:13
17Stefan KuehnBennelong Northside Orienteers3601045:54
18Peter FozoGaringal Orienteers3508052:24
19David CatterallGaringal Orienteers3301045:15
20Nick EalesGaringal Orienteers2807051:18
21Roderick SmithUringa Orienteers2106050:37

Master Women

7 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime R
1Gill FowlerBig Foot Orienteers4903047:48
2Rachel Grindlaynone440044:53
3Carolyn HauptGaringal Orienteers3406050:48
3Eva Ikennone340043:52
5Anna Marcuzzinone3306050:18
6Kim EalesGaringal Orienteers3102046:30
7Ros Richardsonnone3003047:13

Veteran Men

32 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime R
1Richard MorrisBennelong Northside Orienteers540044:50
3Anthony PettersonGaringal Orienteers4709053:46
4Ross MorrisonGaringal Orienteers46011055:14
4Andrew SmithGaringal Orienteers4605049:58
6Martin CousinsGaringal Orienteers4501045:04
6David StanleyGaringal Orienteers4502046:37
8Andrew GrahamBennelong Northside Orienteers4403047:56
9Fergus DixonGaringal Orienteers4309053:35
10Peter AnnettsGaringal Orienteers4207051:02
10Graeme McLeodBig Foot Orienteers4204048:48
12Paul ToomeyGaringal Orienteers410044:33
13Ian ClitheroeGaringal Orienteers4002046:12
13Phillip SmythBennelong Northside Orienteers4002046:44
15Jamie KennedyGaringal Orienteers380039:17
15David McGheeBennelong Northside Orienteers3801045:48
15Simon NashBennelong Northside Orienteers3804048:01
18David BrayGaringal Orienteers3703047:29
18Peter DayGaringal Orienteers3701045:27
20Ian JessupGaringal Orienteers3402046:23
20Wayne PepperBennelong Northside Orienteers3409053:03
22Iain McKennanGaringal Orienteers32011055:55
22James StuartIllawarra Kareelah Orienteers320044:47
24Rob Truscottnone3104048:43
25Ivan Kentnone2602046:35
25Roland Simpsonnone2604048:43
27Marco Sievinone2507051:36
28Pertti Tuominone230035:03
29Chris ArnisonGaringal Orienteers2201601:00:41
29James Colliernone220040:41
31Mark Greennone150043:43
32John Iannottinone6010054:23
2Eric Youngnone5200did not finish

Veteran Women

11 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime R
1Mary FienBig Foot Orienteers460044:38
2Toni BachvarovaGaringal Orienteers4403047:56
2Paula ShinglerBig Foot Orienteers4402046:11
4Sharon LambertBennelong Northside Orienteers4102046:36
5Lara D'AbreoBennelong Northside Orienteers3702046:31
5Tania KennedyGaringal Orienteers370044:34
5Amanda MackieBig Foot Orienteers370044:46
8Zoe MellingUringa Orienteers3608052:30
9Teresa Lynchnone290044:58
10Elizabeth BulmanGaringal Orienteers2501045:32
11Karen LanganWestern and Hills Orienteers1401901:03:42

Super Veteran Men

25 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime R
1Brian BranniganBennelong Northside Orienteers4804048:21
2Colin BurnettGaringal Orienteers4501045:05
2Peter HopperBennelong Northside Orienteers45011055:58
4Karol Hierwegnone4305050:00
5John BulmanGaringal Orienteers4202046:54
5Graham FieldGaringal Orienteers4201045:18
5David NobleBig Foot Orienteers4201046:00
8John BrayanGaringal Orienteers4101045:46
8Mike Hotchkisnone41014058:21
8Bob MorganBennelong Northside Orienteers4105049:06
11Tim PerryWestern and Hills Orienteers3902046:44
11Nicholas SwanGaringal Orienteers390043:37
13Ross Emslienone380044:59
13Paul PrudhoeCentral Coast Orienteers380043:58
15Digby PritchardBennelong Northside Orienteers3603047:50
16John Haddricknone3504048:38
17Rod EckelsGaringal Orienteers3401046:00
18Andy GrahamGaringal Orienteers3305049:21
18Martin MansfieldWestern and Hills Orienteers330044:42
20Martin DearnleyGaringal Orienteers320042:29
20Julian LedgerBennelong Northside Orienteers3201045:32
20Rodney ParkinBennelong Northside Orienteers320044:24
20Peter ThomasonBennelong Northside Orienteers3201045:21
24Ron JunghansGaringal Orienteers300044:48
25Gary GloverGaringal Orienteers1707051:26

Super Veteran Women

8 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime R
1Karin HefftnerGaringal Orienteers360043:53
2Stacey BryceGaringal Orienteers2804048:52
3Kerry Emslienone2707051:32
3Airdrie LongGaringal Orienteers2709053:52
5Dianne BergenGaringal Orienteers2609053:18
6Robin CameronGaringal Orienteers25014058:51
7Barbara DawsonGaringal Orienteers210043:59
8Alison Loughlinnone190045:00

Legend Men

20 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime R
1Warwick SelbyGaringal Orienteers3806050:57
2Ross BarrGaringal Orienteers370044:57
2Graeme HillWestern and Hills Orienteers3706050:04
2Ted WoodleyGaringal Orienteers370044:54
5Roger MailGaringal Orienteers3602046:43
5Ian McKenzieUringa Orienteers3607051:32
7Terry BluettBennelong Northside Orienteers3502046:23
7Mike WardGaringal Orienteers350043:26
9Gordon WilsonBennelong Northside Orienteers3401045:52
10Johnny PetersenGaringal Orienteers3101045:39
11Ross CatterallGaringal Orienteers3001045:24
11Jim MerchantGaringal Orienteers300044:10
13Steve DunlopWestern and Hills Orienteers290041:40
14Terry MurphyUringa Orienteers270042:40
15Jonathan D'ArcyGaringal Orienteers2401045:40
16Michael RoylanceBig Foot Orienteers2308052:59
16Ernest WindschuttelGaringal Orienteers230044:52
18David StittGaringal Orienteers1801601:00:56
19Dennis SparlingGaringal Orienteers170044:07
20Graham HorrocksGaringal Orienteers1102501:09:28

Legend Women

4 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime R
1Helen MurphyUringa Orienteers310043:25
2Adrienne KirbyUringa Orienteers2605049:23
3Margaret WaughGaringal Orienteers2301045:07
4Cheryl BluettBennelong Northside Orienteers401601:00:59

Immortal Men

5 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime R
1Ted MulherinWestern and Hills Orienteers3301045:43
2Malcolm GledhillWestern and Hills Orienteers3001045:40
3Ian Blaydennone270043:04
3Tim CoxGaringal Orienteers270043:52
3Bruce StanleyGaringal Orienteers270044:28

Immortal Women

3 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime R
1Janet MorrisWestern and Hills Orienteers2102046:23
2Sue ThomsonGaringal Orienteers190044:26
3Marion GledhillWestern and Hills Orienteers170041:27

Walking Men

4 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime R
1Andrew WisniewskiBig Foot Orienteers330042:38
2Larry WeissGaringal Orienteers320044:56
3Robert NewmanGaringal Orienteers24011055:15
4Ian MillerWestern and Hills Orienteers2304048:12

Walking Women

6 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime R
1Rachael PovahBennelong Northside Orienteers300044:50
2Emmanuelle ConvertWestern and Hills Orienteers2905049:18
3Michelle PovahBennelong Northside Orienteers2602046:50
4Bryony CoxGaringal Orienteers19012056:17
5Barbara JunghansGaringal Orienteers140042:25
6Lesley Coxnone9012056:36

Group

4 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime R
1Kate and Lounone2607051:41
2Kristen Blackwell Groupnone200039:54
3Mark Wooldridge Groupnone1901801:02:34
4Bec Trisma Groupnone1103047:01

Mini

4 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime R
1Bryce Skarottnone0016:58
2Max PovahBennelong Northside Orienteers0017:22
3Lisa Skarottnone0017:23
4Charli Skarottnone0017:25

Please report errors in the result list to the organiser.