Orienteering Australia

Official results for 27th Sydney Summer Series - Davidson

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: 27th Sydney Summer Series - Davidson
Organiser: Garingal Orienteers
Date: Wednesday 7 March 2018

Junior Men

25 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime R
1Keelan BirchGaringal Orienteers5502046:35 Download route in GPX format
2Duncan CurrieGaringal Orienteers500043:46
3Thomas GordonBig Foot Orienteers48012056:34
3Toby WilsonGaringal Orienteers4801045:23
5Cameron WillIllawarra Kareelah Orienteers3807051:38
6Alex KOCH-LOWNDESKnox Grammar School2603047:46
7Jake EVANSKnox Grammar School2202101:06:00
7Dhruv HARIHARANKnox Grammar School2206050:33
9Tom NEWBERRYKnox Grammar School170041:58
9Jonathon VAN ESKnox Grammar School170041:58
11Baxter WATTKnox Grammar School1503047:23
12Tim OPENSHAWKnox Grammar School120042:44
12Noah SAMUELKnox Grammar School120035:50
14Lachlan HWANGKnox Grammar School110038:38
14Lachlan YELDSKnox Grammar School110038:39
16Jasper DENISENKOKnox Grammar School80033:18
16Matt FISHERKnox Grammar School80033:12
16Simon SHENKnox Grammar School8010054:43
16Lucas STONEKnox Grammar School80033:21
16Sam STONEKnox Grammar School80039:35
16Oscar TRUONGKnox Grammar School80039:45
22Alex SMITHKnox Grammar School709053:34
23Brandon CHUNGKnox Grammar School502046:15
23Swairatwa ROYKnox Grammar School502046:15
25Jimmy YANGKnox Grammar School4011055:08

Junior Women

1 starting competitor
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime R
1Tshinta HopperBennelong Northside Orienteers3803047:35

Open Men

5 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime R
1Andrew HillWestern and Hills Orienteers5604048:53
2Brian BlackBennelong Northside Orienteers5202046:02
3Andrew Haddricknone440043:54
3Jack LeverGaringal Orienteers4401045:17
5Hugh Percivalnone410044:59

Open Women

5 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime R
1Lisa GrantGaringal Orienteers490044:35
2Aniko Fozo-KerteszGaringal Orienteers4701045:52
3Helen ParkerWestern and Hills Orienteers4403047:07
4Nikolett HalmaiGaringal Orienteers4203047:03
5Bryony KentCentral Coast Orienteers170041:35

Master Men

21 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime R
1Glenn HorrocksGaringal Orienteers600044:21
2James McQuillanWestern and Hills Orienteers5604048:30
3Laurent BillotUringa Orienteers520044:36
4Joel PutnamBennelong Northside Orienteers5001045:41
5Michael WeinerUringa Orienteers4903047:54
6Vivien de Remy de CourcellesWestern and Hills Orienteers4801045:09
6Tim GilesBig Foot Orienteers480044:34
6Darren SlatteryBennelong Northside Orienteers480044:43
9Istvan KerteszGaringal Orienteers4701045:54
9Owen ShepherdUringa Orienteers4702046:38
11Keith PovahBennelong Northside Orienteers450044:46
11Rohan Taylornone4504048:46
13Jason Wiebenone440044:40
14Andrew Dowleynone430044:48
14Richard PattisonBennelong Northside Orienteers4304048:41
14Andy PovahBennelong Northside Orienteers4303047:51
17Tim ButcherGaringal Orienteers4203047:57
17John ONeillBig Foot Orienteers420042:45
17Serje RobidouxUringa Orienteers4205049:03
20Brett SewellBennelong Northside Orienteers4105049:02
21Nick EalesGaringal Orienteers4003047:44

Master Women

4 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime R
1Gill FowlerBig Foot Orienteers530044:43
2Kim EalesGaringal Orienteers380044:37
3Carolyn HauptGaringal Orienteers3703047:30
4Anna Marcuzzinone330044:37

Veteran Men

24 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime R
1Richard MorrisBennelong Northside Orienteers5601045:18
2Andrew SmithGaringal Orienteers520043:57
3Anthony PettersonGaringal Orienteers5101045:53
4David BrayGaringal Orienteers490044:14
4Fergus DixonGaringal Orienteers490044:26
6Martin CousinsGaringal Orienteers480044:23
6David StanleyGaringal Orienteers480044:57
8Peter AnnettsGaringal Orienteers4704048:48
8Michael Ridley-SmithGaringal Orienteers4704048:08
10Hamish MackieBig Foot Orienteers4603047:34
10Roland SimpsonGaringal Orienteers460044:56
10Paul ToomeyGaringal Orienteers460044:37
13Stuart ButlerBennelong Northside Orienteers450042:57
13Phillip SmythBennelong Northside Orienteers450044:47
15Andrew GoddardGaringal Orienteers4402046:46
15Wayne PepperBennelong Northside Orienteers440044:29
17Jamie KennedyGaringal Orienteers430042:37
17Simon NashBennelong Northside Orienteers4308052:48
19David McGheeBennelong Northside Orienteers4204048:24
20Chris ArnisonGaringal Orienteers4104048:53
21Ian Clitheroenone4006050:15
22Ian JessupGaringal Orienteers3701045:52
23James StuartIllawarra Kareelah Orienteers310044:35
24Ivan KentCentral Coast Orienteers280044:45

Veteran Women

9 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime R
1Toni BachvarovaGaringal Orienteers490043:27
1Mary FienBig Foot Orienteers4901045:20
3Paula ShinglerBig Foot Orienteers440045:00
4Sharon LambertBennelong Northside Orienteers4102046:19
5Zoe MellingUringa Orienteers390044:00
6Amanda MackieBig Foot Orienteers3601045:13
7Karen LanganWestern and Hills Orienteers3502046:45
8Teresa Lynchnone2605049:02
9Elizabeth BulmanGaringal Orienteers2107051:55

Super Veteran Men

19 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime R
1John BulmanGaringal Orienteers450044:34
1Colin BurnettGaringal Orienteers4503047:12
1Peter HopperBennelong Northside Orienteers4505049:11
1Bob MorganBennelong Northside Orienteers4502046:46
1Nicholas SwanGaringal Orienteers4501045:08
6Graham FieldGaringal Orienteers4402046:36
7John BrayanGaringal Orienteers430044:43
8Digby PritchardBennelong Northside Orienteers420044:31
8Paul PrudhoeCentral Coast Orienteers4204048:36
10Andy GrahamGaringal Orienteers4103047:24
11Jim MackayUringa Orienteers3903047:29
11Martin MansfieldWestern and Hills Orienteers3901045:18
13Rodney ParkinBennelong Northside Orienteers3704048:19
14Julian LedgerBennelong Northside Orienteers360044:40
15Martin DearnleyGaringal Orienteers350043:03
16Rod EckelsGaringal Orienteers3303047:25
17Peter ThomasonBennelong Northside Orienteers320044:53
18David NobleBig Foot Orienteers3105049:57
19John Haddricknone27015059:39

Super Veteran Women

6 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime R
1Robin CameronGaringal Orienteers4004048:03
2Karin HefftnerGaringal Orienteers390044:10
3Airdrie LongGaringal Orienteers3105049:19
4Sue FroudeIllawarra Kareelah Orienteers3003047:56
5Jo Cowannone2901045:21
5Kerry Emslienone2903047:06

Legend Men

22 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime R
1Warwick SelbyGaringal Orienteers460044:37
2Ross BarrGaringal Orienteers410044:51
2Graeme HillWestern and Hills Orienteers4105049:48
2Roger MailGaringal Orienteers4103047:59
2Gordon WilsonBennelong Northside Orienteers4101045:25
6Mike WardGaringal Orienteers400041:55
7Terry BluettBennelong Northside Orienteers3801045:46
8Johnny PetersenGaringal Orienteers360044:10
9David BowermanCentral Coast Orienteers3406050:02
9Ian MillerWestern and Hills Orienteers3401045:44
11Ross CatterallGaringal Orienteers3301045:12
12Keith GoodeBig Foot Orienteers3003047:29
13Michael RoylanceBig Foot Orienteers2801045:20
14Jonathan D'ArcyGaringal Orienteers260044:13
14Ross DukerGaringal Orienteers2602046:32
16John GilesGaringal Orienteers2406050:16
16Graham HorrocksGaringal Orienteers240042:19
18Ken JacobsonGaringal Orienteers230044:28
19Ernest WindschuttelGaringal Orienteers2104048:12
20Stephen HollowayWestern and Hills Orienteers1802046:51
20Ian McKenzieUringa Orienteers1802801:12:19
22John Hooknone1703047:44

Legend Women

2 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime R
1Adrienne KirbyUringa Orienteers350043:01
2Carol JacobsonGaringal Orienteers3402046:07

Immortal Men

5 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime R
1Malcolm GledhillWestern and Hills Orienteers350044:57
1Ted MulherinWestern and Hills Orienteers350042:52
3Ian Blaydennone2802046:27
3Bruce StanleyGaringal Orienteers280043:38
5Tim CoxGaringal Orienteers2303047:55

Immortal Women

2 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime R
1Janet MorrisWestern and Hills Orienteers210042:20
2Marion GledhillWestern and Hills Orienteers-102201:06:07

Walking Men

4 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime R
1Andrew WisniewskiBig Foot Orienteers3501045:21
2Larry WeissGaringal Orienteers3401045:56
3Jim MerchantGaringal Orienteers3301045:52
4Gordon Coxnone2005049:20

Walking Women

6 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime R
1Emmanuelle ConvertWestern and Hills Orienteers3302046:43
2Michelle PovahBennelong Northside Orienteers310044:12
3Rachael PovahBennelong Northside Orienteers300044:40
4Dianne BergenGaringal Orienteers2802046:21
4Bryony CoxGaringal Orienteers280044:16
6Lesley Coxnone15013057:26

Group

2 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime R
1Annalise and Charlotte Cookenone2801045:59
2Robert and Rosie HerkesGaringal Orienteers14011055:14

Mini

12 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime R
1Brandon XUKnox Grammar School007:53
2Rhys FITZALANKnox Grammar School009:17
3Ethan WANG (WPS)Knox Grammar School009:22
4Lachlan IFIELDKnox Grammar School009:32
5June LIN WANGKnox Grammar School0010:11
6Sebastian LAI-SMITHKnox Grammar School0012:23
7Justin YANKnox Grammar School0013:11
8Justine Western and Hills Orienteers0013:13
9Max Bennelong Northside Orienteers0016:43
10Emily EalesGaringal Orienteers0020:02
11Sophie EalesGaringal Orienteers0020:08
12Saxon McDONELLKnox Grammar School00mispunched

Please report errors in the result list to the organiser.