Orienteering Australia

Official results for 27th Sydney Summer Series - Putney

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: 27th Sydney Summer Series - Putney
Organiser: Garingal Orienteers
Date: Wednesday 21 March 2018

Junior Men

4 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Toby WilsonGaringal Orienteers600042:34
2Clyde McGheeBennelong Northside Orienteers5101045:43
3Selwyn SweeneyWestern and Hills Orienteers4807051:15
4Cameron WillIllawarra Kareelah Orienteers4401045:07

Junior Women

1 starting competitor
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Tshinta HopperBennelong Northside Orienteers4701046:00

Open Men

6 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Tristan Whitenone560043:42
2Hugh Salternone5302046:49
3Huon WilsonGaringal Orienteers490043:21
4Hugh Percivalnone430043:13
5Jack LeverGaringal Orienteers410043:12
6Patrick WebbGaringal Orienteers2605049:08

Open Women

5 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Lisa GrantGaringal Orienteers5601045:44
1Catherine MurphyUringa Orienteers560044:04
3Aniko Fozo-KerteszGaringal Orienteers5204048:10
4Helen ParkerWestern and Hills Orienteers470043:08
5Nikolett HalmaiGaringal Orienteers4203047:04

Master Men

17 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Glenn HorrocksGaringal Orienteers600039:34
2James McQuillanWestern and Hills Orienteers600043:20
3Kar-Soon LimGaringal Orienteers590044:49
4Joel PutnamBennelong Northside Orienteers570044:48
4Michael WeinerUringa Orienteers5701045:29
6Serje RobidouxUringa Orienteers5501045:43
7Owen ShepherdUringa Orienteers5403047:52
8Vivien de Remy de CourcellesWestern and Hills Orienteers5201045:38
8Istvan KerteszGaringal Orienteers520044:33
10Tim GilesBig Foot Orienteers500044:31
10Rod Packernone5007051:50
12Brett SewellBennelong Northside Orienteers4901045:17
13Ciaran Lynchnone4701045:24
14Andrew Dowleynone4602046:07
14Stefan KuehnBennelong Northside Orienteers4604048:25
16Nick EalesGaringal Orienteers450043:11
16Richard PattisonBennelong Northside Orienteers4506050:18

Master Women

2 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Gill FowlerBig Foot Orienteers580043:55
2Kim EalesGaringal Orienteers390043:38

Veteran Men

25 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Richard MorrisBennelong Northside Orienteers600042:15
2Ross MorrisonGaringal Orienteers5703047:03
3Anthony PettersonGaringal Orienteers5601045:55
3Andrew SmithGaringal Orienteers5602046:39
5Peter AnnettsGaringal Orienteers5503047:28
6David StanleyGaringal Orienteers5403047:34
7Fergus DixonGaringal Orienteers5304048:53
8Martin CousinsGaringal Orienteers5206050:37
8Roland SimpsonGaringal Orienteers5202046:17
10Ian ClitheroeGaringal Orienteers5001045:27
10Andrew GrahamBennelong Northside Orienteers500042:28
10Phillip SmythBennelong Northside Orienteers5002046:39
13Simon NashBennelong Northside Orienteers49011055:20
13Paul ToomeyGaringal Orienteers4905049:48
15Jamie KennedyGaringal Orienteers480042:27
16Peter DayGaringal Orienteers4703047:36
16Michael FreeGaringal Orienteers4702046:41
16Rob Truscottnone4702046:56
19Andrew GoddardBig Foot Orienteers4502046:32
19David McGheeBennelong Northside Orienteers4505049:36
19John MurrayWestern and Hills Orienteers4501045:07
19Paul SweeneyWestern and Hills Orienteers450044:33
23Eric Youngnone4201801:02:22
24Peter MorrisonNewcastle Orienteering Club4102046:35
25James StuartIllawarra Kareelah Orienteers340043:04

Veteran Women

7 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Toni BachvarovaGaringal Orienteers5304048:55
2Sharon LambertBennelong Northside Orienteers490044:57
3Lara D'AbreoBennelong Northside Orienteers4301045:38
3Linda SestaUringa Orienteers430043:40
5Tania KennedyGaringal Orienteers400043:21
6Elizabeth BulmanGaringal Orienteers2408052:03
7Zoe MellingUringa Orienteers2301045:36

Super Veteran Men

14 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Peter HopperBennelong Northside Orienteers550044:38
2Bob MorganBennelong Northside Orienteers520044:31
3John BrayanGaringal Orienteers510044:48
4Colin BurnettGaringal Orienteers500044:39
5Nicholas SwanGaringal Orienteers4806050:02
7John BulmanGaringal Orienteers4702046:57
8David NobleWestern and Hills Orienteers4301045:53
9Ross Emslienone4202046:58
10Martin MansfieldWestern and Hills Orienteers400044:16
11Julian LedgerBennelong Northside Orienteers380043:41
12John Haddricknone3607051:03
12Paul PrudhoeCentral Coast Orienteers3602046:02
12Peter ThomasonBennelong Northside Orienteers3602046:20
5Graham FieldGaringal Orienteers48010mispunched

Super Veteran Women

2 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Karin HefftnerGaringal Orienteers420042:44
2Stacey BryceGaringal Orienteers380044:44

Legend Men

22 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Warwick SelbyGaringal Orienteers5002046:34
2Ian McKenzieUringa Orienteers4901045:58
2Gordon WilsonBennelong Northside Orienteers4901045:40
4Graeme HillWestern and Hills Orienteers44010054:45
4Roger MailGaringal Orienteers440044:38
6Mike WardGaringal Orienteers4102046:37
7Ross BarrGaringal Orienteers400044:49
7Terry BluettBennelong Northside Orienteers400044:38
9Keith GoodeBig Foot Orienteers3801045:16
10David BowermanCentral Coast Orienteers3701045:46
11Steve DunlopWestern and Hills Orienteers360042:56
12Ross CatterallGaringal Orienteers350044:45
12Stephen HollowayWestern and Hills Orienteers350044:55
12Ian MillerWestern and Hills Orienteers350044:38
15Jim ForbesGaringal Orienteers3402046:17
15Johnny PetersenGaringal Orienteers3402046:44
17Ken JacobsonGaringal Orienteers330043:28
18John GilesGaringal Orienteers320042:24
19Michael RoylanceBig Foot Orienteers2801045:59
20Graham HorrocksGaringal Orienteers2703047:15
20Terry MurphyUringa Orienteers2703047:24
22Ernest WindschuttelGaringal Orienteers250044:14

Legend Women

3 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Carol JacobsonGaringal Orienteers3401045:44
1Helen MurphyUringa Orienteers340044:01
3Margaret WaughGaringal Orienteers270041:54

Immortal Men

4 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Ted MulherinWestern and Hills Orienteers3502046:26
2Malcolm GledhillWestern and Hills Orienteers340043:37
3Bruce StanleyGaringal Orienteers260040:40
4Tim CoxGaringal Orienteers2407051:14

Immortal Women

4 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Sue ThomsonGaringal Orienteers2701045:42
2Marion GledhillWestern and Hills Orienteers240042:31
3Janet MorrisWestern and Hills Orienteers210044:12
4Gwen SewellBennelong Northside Orienteers150044:54

Walking Men

2 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Larry WeissGaringal Orienteers3502046:26
2Andrew WisniewskiBig Foot Orienteers3403047:01

Walking Women

3 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Emmanuelle ConvertWestern and Hills Orienteers3202046:27
2Bryony CoxGaringal Orienteers310044:18
3Julie Cossellnone2702046:32

Group

1 starting competitor
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Robert Beverly RichardGaringal Orienteers2202046:02

Please report errors in the result list to the organiser.