Orienteering Australia

Official results for Australian and QLD MTBO Championships , long Stage

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Australian and QLD MTBO Championships
Organiser: Sunshine Orienteers Club
Date: Saturday 19 May 2018 - Sunday 20 May 2018

Sprint StageMiddle StageMiddle Stage (overall)Long StageLong Stage (overall)

M14

16 200 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Dylan BryantEnoggeroos1:44:566:28

M21

31 600 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Hamish MackieBig Foot Orienteers2:02:183:52
2Scott GavensBayside Kangaroos Orienteers2:09:21+7:034:05
3Hadrien DevillepoixBibbulmun Orienteers2:28:27+26:094:41 Download route in GPX format
Joel YoungMulti Terrain Bike Orienteersmispunched
Glen CharltonNewcastle Orienteering Clubmispunched
Ricky ThackrayBibbulmun Orienteersmispunched Download route in GPX format
Paulo Alvear FujiiEnoggeroosdid not start

M40

28 600 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Sam PatersonMulti Terrain Bike Orienteers2:13:014:39
2Craig JeffsMulti Terrain Bike Orienteers2:24:12+11:115:02
3Ori GudesUringa Orienteers2:34:27+21:265:24 Download route in GPX format
4Randall LathamSunshine Orienteers Club2:51:52+38:516:00
Cameron WilliamsRange Runners Orienteering Clubmispunched
Tony BryantEnoggeroosmispunched
Kieran MacdonellBushflyersmispunched
Owen MatthewsSunshine Orienteers Clubdid not start

M50

26 900 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Andrew PowerNewcastle Orienteering Club2:20:445:13
2Ben CoetzerWullundigong Orienteers of the West2:31:14+10:305:37
3Gordon BossleyMulti Terrain Bike Orienteers2:40:38+19:545:58
Michael HalmyBennelong Northside Orienteersmispunched
Tony HowesUgly Gully Orienteersmispunched
Cam SchubertRange Runners Orienteering Clubmispunched Download route in GPX format
Craig SteffensMulti Terrain Bike Orienteersmispunched Download route in GPX format
David HillSunshine Orienteers Clubmispunched
Terry GraySunshine Orienteers Clubdid not finish
Johannes WeversNo club membershipdid not start

M60

22 900 m, 13 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Peter CusworthBayside Kangaroos Orienteers1:23:483:39
2Robert VincentNewcastle Orienteering Club1:28:35+4:473:52
3Malcolm RobertsNewcastle Orienteering Club1:31:44+7:564:00
4Joe SherriffDunedin1:34:23+10:354:07
5Bill VandendoolBayside Kangaroos Orienteers1:34:50+11:024:08
6Robert PrenticeNewcastle Orienteering Club1:46:11+22:234:38
7Rudi LandsiedelNewcastle Orienteering Club1:47:29+23:414:41
8David FirmanEnoggeroos1:47:44+23:564:42
9John GavensBayside Kangaroos Orienteers1:59:39+35:515:13
10Michael SchaferSunshine Orienteers Club1:59:52+36:045:14
11Athol LesterMulti Terrain Bike Orienteers2:14:59+51:115:53
12Robert LewinNewcastle Orienteering Club2:54:53+1:31:057:38
Walter KelemenSunshine Orienteers Clubmispunched

M70

22 900 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Leigh PrivettAlbury-Wodonga Orienteering Club1:32:534:03
2Rick ArmstrongAlbury-Wodonga Orienteering Club1:44:50+11:574:34
3Andrew CampbellAlbury-Wodonga Orienteering Club1:45:16+12:234:35
4Reid MoranToohey Forest Orienteers2:12:59+40:065:48
5Mike MoynihanSunshine Orienteers Club2:39:13+1:06:206:57
6Bernie NicholsSunshine Orienteers Club2:59:07+1:26:147:49

W14

16 200 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Kate McKennaUgly Gully Orienteers2:10:038:01

W20

26 900 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Rhiannon PrenticeNewcastle Orienteering Club2:43:586:05
Anastasia HeikkilaSunshine Orienteers Clubdid not finish

W21

28 600 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Carolyn JacksonBayside Kangaroos Orienteers2:02:104:16
Jayne SalesMelbourne Forest Racersmispunched

W40

26 900 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Clare LonerganBushflyers1:56:144:19
2Tamsin BarnesRange Runners Orienteering Club2:23:55+27:415:21
3Debbie GordonSunshine Orienteers Club2:58:57+1:02:436:39

W50

22 900 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Carolyn MatthewsNewcastle Orienteering Club1:35:194:09
2Deb BainPeninsula and Plains1:38:44+3:254:18
3Clare LeungOrienteering Queensland1:55:39+20:205:03
4Jenny HillSunshine Orienteers Club2:02:15+26:565:20
5Diana CharltonNewcastle Orienteering Club2:56:41+1:21:227:42
6Terri GraySunshine Orienteers Club2:58:26+1:23:077:47
7Ulla HeikkilaSunshine Orienteers Club4:04:47+2:29:2810:41
Joanne RogersSunshine Orienteers Clubmispunched
Amanda MackieBig Foot Orienteersmispunched
Janelle SchaferSunshine Orienteers Clubdid not finish
Linda ThompsonNo club membershipdid not start

W60

16 200 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Kay HaarsmaTintookies Orienteers1:33:085:44
2Susan BlissnerNo club membership1:42:30+9:226:19
3Jo WilsonNo club membership1:52:36+19:286:57
4Julie StantonSunshine Orienteers Club2:00:14+27:067:25
5Sue ClarkeSunshine Orienteers Club2:22:48+49:408:48
Heather LeslieBayside Kangaroos Orienteersmispunched
Kathy PetrieSunshine Orienteers Clubmispunched

W70

16 200 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Ann IngwersenParawanga Orienteers1:57:127:14
2Kathy LileyYarra Valley Orienteering Club2:32:36+35:249:25

Short

11 800 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Terry JohnsenEnoggeroos2:00:0610:10
2Iain DuncanSunshine Orienteers Club3:07:45+1:07:3915:54

Medium

22 900 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
Chantal DonnellyNo club membershipmispunched
Elizabeth RoseNo club membershipmispunched

Long

28 600 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Dion TaylorSunshine Orienteers Club3:22:157:04

Please report errors in the result list to the organiser.