Orienteering Australia

Official overall results for Australian and QLD MTBO Championships

Event informationShow result list by organisationPress result listPrint

Name: Australian and QLD MTBO Championships
Organiser: Sunshine Orienteers Club
Date: Saturday 19 May 2018 - Sunday 20 May 2018

Sprint StageMiddle StageMiddle Stage (overall)Long StageLong Stage (overall)

M14

16 200 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Dylan BryantEnoggeroos3:02:24

M21

31 600 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Hamish MackieBig Foot Orienteers4:00:51
2Scott GavensBayside Kangaroos Orienteers4:02:12+1:21
3Hadrien DevillepoixBibbulmun Orienteers4:32:31+31:40
Glen CharltonNewcastle Orienteering Clubmispunched
Ricky ThackrayBibbulmun Orienteersmispunched
Joel YoungMulti Terrain Bike Orienteersmispunched
Paulo Alvear FujiiEnoggeroosdid not start

M40

28 600 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Sam PatersonMulti Terrain Bike Orienteers4:02:56
2Craig JeffsMulti Terrain Bike Orienteers4:23:44+20:48
3Ori GudesUringa Orienteers4:27:49+24:53
4Randall LathamSunshine Orienteers Club5:24:26+1:21:30
Tony BryantEnoggeroosmispunched
Kieran MacdonellBushflyersmispunched
Cameron WilliamsRange Runners Orienteering Clubmispunched
Owen MatthewsSunshine Orienteers Clubdid not start

M50

26 900 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Andrew PowerNewcastle Orienteering Club3:50:10
2Gordon BossleyMulti Terrain Bike Orienteers4:36:17+46:07
3Ben CoetzerWullundigong Orienteers of the West4:51:04+1:00:54
Michael HalmyBennelong Northside Orienteersmispunched
David HillSunshine Orienteers Clubmispunched
Tony HowesUgly Gully Orienteersmispunched
Cam SchubertRange Runners Orienteering Clubmispunched
Craig SteffensMulti Terrain Bike Orienteersmispunched
Terry GraySunshine Orienteers Clubdid not finish
Johannes WeversNo club membershipdid not start

M60

22 900 m, 13 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Robert VincentNewcastle Orienteering Club2:41:58
2Malcolm RobertsNewcastle Orienteering Club2:44:31+2:33
3Peter CusworthBayside Kangaroos Orienteers2:50:40+8:42
4Joe SherriffDunedin2:53:43+11:45
5Robert PrenticeNewcastle Orienteering Club3:07:22+25:24
6Bill VandendoolBayside Kangaroos Orienteers3:07:36+25:38
7David FirmanEnoggeroos3:27:33+45:35
8Athol LesterMulti Terrain Bike Orienteers4:20:04+1:38:06
John GavensBayside Kangaroos Orienteersmispunched
Rudi LandsiedelNewcastle Orienteering Clubmispunched
Michael SchaferSunshine Orienteers Clubmispunched
Walter KelemenSunshine Orienteers Clubnot competing
Robert LewinNewcastle Orienteering Clubnot competing

M70

22 900 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Leigh PrivettAlbury-Wodonga Orienteering Club2:41:24
2Rick ArmstrongAlbury-Wodonga Orienteering Club2:56:19+14:55
3Andrew CampbellAlbury-Wodonga Orienteering Club3:11:57+30:33
Mike MoynihanSunshine Orienteers Clubmispunched
Reid MoranToohey Forest Orienteersnot competing
Bernie NicholsSunshine Orienteers Clubnot competing

W14

16 200 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Kate McKennaUgly Gully Orienteers4:05:41

W20

26 900 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Rhiannon PrenticeNewcastle Orienteering Club4:27:30
Anastasia HeikkilaSunshine Orienteers Clubnot competing

W21

28 600 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Carolyn JacksonBayside Kangaroos Orienteers3:39:31
Jayne SalesMelbourne Forest Racersmispunched

W40

26 900 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Clare LonerganBushflyers3:25:30
2Tamsin BarnesRange Runners Orienteering Club3:56:41+31:11
3Debbie GordonSunshine Orienteers Club5:06:54+1:41:24

W50

22 900 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Carolyn MatthewsNewcastle Orienteering Club2:52:14
2Deb BainPeninsula and Plains3:03:14+11:00
3Clare LeungOrienteering Queensland3:27:17+35:03
4Jenny HillSunshine Orienteers Club3:48:31+56:17
5Terri GraySunshine Orienteers Club4:41:35+1:49:21
6Diana CharltonNewcastle Orienteering Club5:17:12+2:24:58
7Ulla HeikkilaSunshine Orienteers Club6:46:19+3:54:05
Amanda MackieBig Foot Orienteersmispunched
Joanne RogersSunshine Orienteers Clubmispunched
Janelle SchaferSunshine Orienteers Clubdid not finish
Linda ThompsonNo club membershipdid not start

W60

16 200 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Susan BlissnerNo club membership3:06:54
2Jo WilsonNo club membership3:20:33+13:39
3Julie StantonSunshine Orienteers Club3:42:14+35:20
Heather LeslieBayside Kangaroos Orienteersmispunched
Sue ClarkeSunshine Orienteers Clubnot competing
Kay HaarsmaTintookies Orienteersnot competing
Kathy PetrieSunshine Orienteers Clubnot competing

W70

16 200 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Kathy LileyYarra Valley Orienteering Club4:52:16
Ann IngwersenParawanga Orienteersmispunched

Short

11 800 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Iain DuncanSunshine Orienteers Club4:16:04
Terry JohnsenEnoggeroosnot competing

Medium

22 900 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
Chantal DonnellyNo club membershipnot competing
Elizabeth RoseNo club membershipnot competing

Long

28 600 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiff
Dion TaylorSunshine Orienteers Clubnot competing

Please report errors in the result list to the organiser.