Orienteering Australia

Official results for Vic MTBO Series #2 - Castlemaine

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Vic MTBO Series #2 - Castlemaine
Organiser: Bayside Kangaroos Orienteers
Date: Sunday 22 July 2018

Course 1 Men

4 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime R
1Scott GavensBayside Kangaroos Orienteers001:55:45
2Luke GoodfellowNillumbik Emus Orienteering Club001:56:11
3Steven LawBayside Kangaroos Orienteers001:59:57
4Andrew BakerBayside Kangaroos Orienteers002:00:57

Course 1 Women

4 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime R
1Carolyn JacksonBayside Kangaroos Orienteers001:43:09
2Thorlene EgertonOrienteering Victoria002:11:11
3Kathryn MorlandNo club membership002:48:49
4Daria KurtovNo club membership002:48:50

Course 2 Men

8 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime R
1Ed SteenbergenCentral Highlands Orienteering Club001:23:13
2Bill VandendoolBayside Kangaroos Orienteers001:24:05
3Tim HatleyBayside Kangaroos Orienteers001:35:10
4Bruce PatersonBayside Kangaroos Orienteers001:40:18
5Geoff RobinsonBayside Kangaroos Orienteers001:42:55
6Jonathan SutcliffeOrienteering Victoria001:48:03
7Peter CusworthBayside Kangaroos Orienteers00did not finish
7Mark PearsonBayside Kangaroos Orienteers00did not finish

Course 2 Women

2 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime R
1Melinda BuchananNillumbik Emus Orienteering Club001:26:37
2Jayne SalesMFR001:42:25

Course 3 Men

8 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime R
1John GavensBayside Kangaroos Orienteers001:18:35
2Andrew CampbellAlbury-Wodonga Orienteering Club001:27:22
3Keith WadeTuckonie Orienteering Club001:32:35
4Graham WallisDandenong Ranges Orienteering Club001:37:27
5Brad SaundersBayside Kangaroos Orienteers001:41:39
6Ken DowlingEureka Orienteers001:45:53 Download route in GPX format
7Peter MaloneyNE002:07:32
8John ChellewBendigo Orienteers002:14:25

Course 3 Women

6 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime R
1Heather LeslieBayside Kangaroos Orienteers001:28:08
2Melissa BivianoBayside Kangaroos Orienteers001:44:23
3Monica DicksonEureka Orienteers001:51:40
4Karen SimmonsEureka Orienteers002:05:27
5Sally ClementsNillumbik Emus Orienteering Club002:16:01
6Lisa PageNo club membership002:22:55

Course 4 Men

3 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime R
1Ralph KochYarra Valley Orienteering Club001:04:01
2Blake GordonEureka Orienteers001:09:06
3Gavin BennetteYarra Valley Orienteering Club001:28:52

Course 4 Women

5 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime R
1Kathy LileyYarra Valley Orienteering Club001:11:51
2Peta WhitfordYarra Valley Orienteering Club001:24:05
3Maya BennetteYarra Valley Orienteering Club001:28:21
4Carolyn CusworthBayside Kangaroos Orienteers001:43:15
5Kim BrasserNo club membership002:36:43

Score

10 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime R
1Tania ElderkinNo club membership13001:34:25
2Karen StrachanDR13001:48:34
3Angus HallDR12001:15:58
4Anthony HallDR12001:49:09
5Dale Ann GordonEureka Orienteers9001:39:14
5Leo Oster HillBayside Kangaroos Orienteers9001:41:57
7Daniel OsterBayside Kangaroos Orienteers8001:42:53
8Stuart LloydNo club membership130422:13:41
9Helen AlexanderBayside Kangaroos Orienteers8001:42:28
9Graeme CadmanYarra Valley Orienteering Club8001:42:39

Please report errors in the result list to the organiser.