Orienteering Australia

Official results for Vic MTBO Series #3 - Stanley

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Vic MTBO Series #3 - Stanley
Organisers: Albury-Wodonga Orienteering Club / Bayside Kangaroos Orienteers
Date: Saturday 8 September 2018

Course 1 Men

4 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Hamish MackieBig Foot Orienteers001:52:06
2Scott GavensBayside Kangaroos Orienteers001:53:43
3Tom LothianBayside Kangaroos Orienteers002:29:47
4Luke GoodfellowNillumbik Emus Orienteering Club002:33:12

Course 1 Women

1 starting competitor
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Carolyn JacksonBayside Kangaroos Orienteers002:00:52

Course 2 Men

5 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Bruce PatersonBayside Kangaroos Orienteers001:52:43
2Ed SteenbergenCentral Highlands Orienteering Club001:57:05
3Peter CusworthBayside Kangaroos Orienteers001:57:51
5Cormac McCarthyYarra Valley Orienteering Club002:27:23
6Bill VandendoolBayside Kangaroos Orienteers002:31:19

Course 2 Women

3 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
2Jayne SalesMelbourne Forest Racers002:06:52
3Melinda BuchananNillumbik Emus Orienteering Club002:31:46
5Lisa PageNo club membership003:21:26

Course 3 Men

5 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
2Graham WallisDandenong Ranges Orienteering Club001:49:49
3Robert EdmondsNillumbik Emus Orienteering Club001:58:09
5John GavensBayside Kangaroos Orienteers002:23:57
7Ken DowlingEureka Orienteers00did not finish
7Keith WadeTuckonie Orienteering Club00did not finish

Course 3 Women

3 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Helen EdmondsNillumbik Emus Orienteering Club001:58:12
2Heather LeslieBayside Kangaroos Orienteers002:16:50
3Amanda MackieBig Foot Orienteers00did not finish

Course 4 Men

1 starting competitor
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Blake GordonEureka Orienteers001:10:07

Course 4 Women

4 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Kate GavensBayside Kangaroos Orienteers001:02:09
2Peta WhitfordYarra Valley Orienteering Club001:13:31
3Kathy LileyYarra Valley Orienteering Club001:24:37
4Dale Ann GordonEureka Orienteers001:59:25

Score

9 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Stuart LloydBayside Kangaroos Orienteers14001:54:26
2Tania ElderkinBayside Kangaroos Orienteers9032:00:01
3Leo Oster HillBayside Kangaroos Orienteers7001:50:24
4Daniel OsterBayside Kangaroos Orienteers7001:50:29
5Helen AlexanderBayside Kangaroos Orienteers80122:03:45
6Wayne PageNo club membership6001:50:00
6Jenny SheehanBayside Kangaroos Orienteers6001:36:28
11John SheahanBayside Kangaroos Orienteers3001:39:58
12Joyce RowlandsNillumbik Emus Orienteering Club2001:15:28

Please report errors in the result list to the organiser.