Official results for 2018 Sydney Sprint Series - Botany

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: 2018 Sydney Sprint Series - Botany
Organiser: Uringa Orienteers
Date: Sunday 4 March 2018

Junior Men

2 900 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ewan ShinglerBF N13:544:47
2Tom KennedyGO N16:39+2:455:44
3Jannie NelBN N21:59+8:057:34
4Jakob DoyleUR N22:51+8:577:52
5Kyle & Dion McGregorNSW29:16+15:2210:05

Open Men

2 900 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Aidan DawsonGO N12:144:13
2Andrew HillBN N13:10+0:564:32
3Karl BicevskisAL T13:16+1:024:34

Master Men

2 900 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Joel PutnamBN N16:185:37
2Istvan KerteszGO N17:25+1:076:00
3Peter FozoGO N18:07+1:496:14
4Matt HackettWH N19:05+2:476:34
5Ori GudesUR N23:28+7:108:05

Veteran Men

2 900 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Shane DoyleUR N15:445:25
2Michael Ridley-SmithGO N16:03+0:195:32
3Gary McGregorUR N16:49+1:055:47
4Jamie KennedyGO N17:32+1:486:02
5Peter AnnettsGO N17:50+2:066:08
6Kevin RobertsGO N26:42+10:589:12
7Louis NelBN N27:06+11:229:20
David McgheeBN Nmispunched

Super Veteran Men

2 900 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Mark ShinglerBF N17:306:02
2Melvyn CoxBN N18:33+1:036:23
3Nick DentCC N20:20+2:507:00
4Tim PerryWH N20:24+2:547:02
5Michael HalmyBN N20:38+3:087:06
6Rodney ParkinBN N22:10+4:407:38
7Peter ThomasonBN N22:59+5:297:55
8Julian LedgerBN N24:24+6:548:24
9Ian FroudeIK N25:15+7:458:42
Matt PetersUR Nmispunched

Legend Men

2 900 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ross BarrGO N20:527:11
2Warwick SelbyGO N21:24+0:327:22
3Terry BluettBN N25:48+4:568:53
4Keith GoodeBF N28:21+7:299:46
5Terry MurphyUR N29:09+8:1710:03
6Dave LottyUR N32:08+11:1611:04

Junior Women

2 900 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Nea ShinglerBF N17:456:07
2Serena DoyleUR N18:16+0:316:17
3Maree DoyleUR N19:29+1:446:43
4Maggie MackayUR N32:08+14:2311:04

Open Women

2 900 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Michele DawsonGO N16:035:32
2Aniko Fozo-KerteszGO N16:55+0:525:50
3Nikolett HalmaiGO N20:15+4:126:58
4Amy HarmerWH N22:54+6:517:53

Veteran Women

2 900 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Melanie ChristieUR N24:148:21
2Jane BolandUR N26:08+1:549:00
3Louise BrooksSH N47:22+23:0816:20

Super Veteran Women

2 900 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Barbara DawsonGO N26:429:12
2Sue FroudeIK N27:08+0:269:21

Legend Women

2 900 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Helen MurphyUR N23:458:11
2Adrienne KirbyUR N29:47+6:0210:16

Please report errors in the result list to the organiser.