Orienteering Australia

Official results for Queens Birthday III - 2018, rylstone Common - State League #9

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Queens Birthday III - 2018
Organisers: Central Coast Orienteers / Orienteering NSW
Date: Saturday 9 June 2018 - Monday 11 June 2018

Carwells Labyrinth - State League #7Prosser's Reef- State League #8Prosser's Reef- State League #8 (overall)Rylstone Common - State League #9Rylstone Common - State League #9 (overall)

M/W10N

1 550 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
Lucy BrindleyGO Ncompleted
Nicola McConaghyGO Ncompleted
Baxter PeelNC Ncompleted
Logan SeamanWR Ncompleted
Ryder SeamanWR Ncompleted
Euan SheddenSH Ncompleted
Shay SweeneyWH Ncompleted

Men 10A

1 550 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ben McConaghyGO N10:376:50
2Kari MarshBF N12:58+2:218:21
3Rory SheddenSH N18:39+8:0212:01
4Alton FreemanBF N19:23+8:4612:30

Women 10A

1 550 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ariadna IskhakovaRR A11:347:27
2Savanna SweeneyWH N12:37+1:038:08

Men 12A

1 910 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Alex WoolfordBB N11:506:11
2Timothy McConaghyGO N12:50+1:006:43
3Jamie MarshBF N13:41+1:517:09
4Oliver McFarlaneBF N14:18+2:287:29
5Tommy MellaNC N19:06+7:1610:00
6Jonathan NolanUR N24:16+12:2612:42
Bodie TerrillBS Anot competing
Taine CassarWH Ndid not start

Women 12A

1 910 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Erika EnderbyNC N12:246:29
2Maggie MackayUR N15:57+3:338:21
3Aoife RotheryBF N16:52+4:288:49
4Lyra SimpsonBF N22:17+9:5311:40
5Rebecca CraigNC N23:52+11:2812:29
6Abigail McGheeBN N28:14+15:5014:46

Men 14A

2 020 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Sam WoolfordBB N12:166:04
2Oskar MellaNC N13:54+1:386:52
3Jamie WoolfordBB N15:07+2:517:29
4Bodie TerrillBS A16:12+3:568:01
5Seth SweeneyWH N21:38+9:2210:42
6Oliver FreemanBF N26:57+14:4113:20

Women 14A

2 020 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Nea ShinglerBF N17:528:50
2Mikayla EnderbyNC N19:31+1:399:39
3Zoe TerrillBS A20:16+2:2410:01
4Natalie MillerBS A21:29+3:3710:38

Men 16A

3 000 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Alvin CraigNC N16:095:23
2Ewan ShinglerBF N21:12+5:037:04
3Oscar WoolfordBB N22:11+6:027:23
4Clyde McGheeBN N23:00+6:517:40
5Roy ProsserBS A26:22+10:138:47
6Riley GraingerGO N29:31+13:229:50
7Selwyn SweeneyWH N29:38+13:299:52
Finn MackayUR Ndid not start

Women 16A

1 720 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Andra LeungGO N17:5110:22
2Niamh CassarWH N19:58+2:0711:36
3Tiia MarshBF N22:09+4:1812:52
Serena DoyleUR Ndid not start

Men 20A

3 000 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Patrick MillerBS A18:356:11
2Noah PolandBS A19:21+0:466:27
3Zac NeedhamCC A20:03+1:286:41
4Robin MennetBS A20:51+2:166:57
5Tom KennedyGO N21:57+3:227:19
6Michael ClaydenGO N33:39+15:0411:13
Tristan MillerBS Amispunched
Angus LeungGO Nmispunched
Alastair GeorgeBF Ndid not start
Thomas GordonBF Ndid not start
Flynn HopkinsRR Adid not start

Women 20A

2 350 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ella CuthbertPO A15:556:46
2Zoe MelhuishPO A17:02+1:077:14
3Claire BurgessNC N20:46+4:518:50
4Ellen CurrieGO N22:38+6:439:37
5Rebecca GeorgeBF N24:03+8:0810:14
6Tshinta HopperBN N24:37+8:4210:28
7Melissa AnnettsGO N27:11+11:1611:34
8Ivy ProsserBS A33:30+17:3514:15
9Georgia JimenezGO N35:23+19:2815:03
Joanna HillGO Ndid not start

Men 21A

3 000 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Tuve MoellerSH N17:515:57
2Steven TodkillNC N20:02+2:116:40
3Michele DawsonGO N20:50+2:596:56
4Justin StaffordNC N25:39+7:488:33
Robert BennettNC Ndid not start
Reinaldo HoraWH Ndid not start

Women 21A

2 350 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Anna FitzgeraldGS N17:067:16
2Aniko Fozo-KerteszGO N17:39+0:337:30
3Briohny SeamanWR N18:08+1:027:42
4Marina IskhakovaRR A21:08+4:028:59
5Sally-Anne HendersonNC N27:49+10:4311:50

Men 21AS

2 350 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Clinton RussellGS N16:517:10
2Robert HerkesGO N21:15+4:249:02
3Lewis BerkholzNC N23:17+6:269:54
4Nathan BerkholzNC N24:50+7:5910:34
5Daniel Del DotBS A25:04+8:1310:40
6Hugh SalterCC N27:05+10:1411:31
7Sam HillNo club membership29:00+12:0912:20
Michael ClaydenGO Nnot competing

Women 21AS

1 720 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Kirrilee RussellNo club membership18:2310:41
2Brooke FauxNC N29:31+11:0817:09
Sally-Anne HendersonNC Nnot competing

Men 35A

3 000 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1James McQuillanWH N20:306:50
2Geoff LawfordEU V22:27+1:577:29
3Fedor IskhakovRR A23:58+3:287:59
4Darren SlatteryBN N29:54+9:249:58
Istvan KerteszGO Nmispunched

Women 35A

2 350 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Nikolett HalmaiGO N23:5410:10
Belinda KinneallyWH Nnot competing

Men 35AS

1 720 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Peter FozoGO N14:438:33
2William ThompsonNC N16:59+2:169:52
3Mark BrindleyGO N17:40+2:5710:16
Charles KeirGS Nnot competing
Dan SmithWH Nnot competing

Women 35AS

1 720 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Cassandra ThompsonNC N15:379:04
2Saacha DonaldsonBF N21:55+6:1812:44
3Alitia DougallBN N22:20+6:4312:59
4Nerise McQuillanWH N26:20+10:4315:18

Men 40A

2 350 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Damien EnderbyNC N15:116:27
2Angus SheddenSH N15:19+0:086:31
3Tate NeedhamRR A17:32+2:217:27
4Douglas JaySH N21:06+5:558:58
5Joel HaasdykGS N30:31+15:2012:59

Women 40A

2 350 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Tracy MarshBF N16:407:05
2Brook MartinGO N20:30+3:508:43
3Ruth SheddenSH N30:41+14:0113:03
Danielle KoprivaUR Nnot competing

Men 45A

2 350 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Stephen CraigNC N13:265:42
2Scott SimsonNC N15:46+2:206:42
3Miles EllisBF N19:51+6:258:26
4Peter McConaghyGO N24:11+10:4510:17
5Ant NolanUR N26:22+12:5611:13
6Peter MillerBS A36:52+23:2615:41
Matt HackettWH Nnot competing
Ross MorrisonGO Nnot competing
Gareth ProsserNo club membershipdid not start

Women 45A

2 350 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Martina CraigNC N16:307:01
2Cath ChalmersBF N18:00+1:307:39
3Silke SpeierBS A26:20+9:5011:12
4Saffron SweeneyWH N27:27+10:5711:40
5Helen O'CallaghanBB N28:57+12:2712:19
6Nic Plunkett-ColeBS A29:37+13:0712:36
7Melanie ChristieUR N35:01+18:3114:54
8Alexa TroedsonBF N46:47+30:1719:54

Men 45AS

1 720 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Robert BradleyWH N16:499:46
2Andrew WisniewskiBF N17:39+0:5010:15
3Ellis LeungGO N17:40+0:5110:16
4Michael HalmyBN N19:01+2:1211:03
David McGheeBN Nmispunched
Kris PattersonBB Qnot competing

Women 45AS

1 720 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Vanessa FreemanBF N17:5810:26
2Salme FullerIK N24:15+6:1714:05
3Sharon BurgessNC N28:31+10:3316:34
4Amanda MackieBF N30:09+12:1117:31
5Maureen FitzpatrickWH N32:54+14:5619:07
6Dayle GreenIK N38:31+20:3322:23
Saffron SweeneyWH Nnot competing

Men 50A

2 350 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Andy SimpsonBF N16:096:52
2Paul MarshBF N16:38+0:297:04
3Mark FreemanBF N17:50+1:417:35
4Hamish MackieBF N17:57+1:487:38
5Peter AnnettsGO N18:44+2:357:58
6John MorrisIK N19:55+3:468:28
7David GreenIK N21:07+4:588:59
8Jamie KennedyGO N24:08+7:5910:16
9Ivan KentCC N40:33+24:2417:15
John BrayanGO Nnot competing
Shane DoyleUR Ndid not start
Tony HillGO Ndid not start

Women 50A

1 720 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Jennifer EnderbyNC N12:537:29
2Linda SestaUR N14:08+1:158:13
3Toni BrownBS A16:15+3:229:26
4Sue GarrPO A17:05+4:129:55
5Tania KennedyGO N17:50+4:5710:22
6Margaret PeelNC N18:26+5:3310:43
7Sharon LambertBN N23:51+10:5813:51
Barbara HillGO Ndid not start

Men 55A

2 350 m, 12 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Tony WoolfordBB N13:305:44
2David PolandBS A16:50+3:207:09
3Glenn BurgessNC N17:03+3:337:15
4Simon GeorgeBF N17:05+3:357:16
5Peter CharltonNC N18:26+4:567:50
6Mark ShinglerBF N18:51+5:218:01
7Bjorn MellaNC N18:53+5:238:02
8Nick MelhuishPO A19:16+5:468:11
9Colin CurrieGO N21:34+8:049:10
10Peter HopperBN N23:43+10:1310:05
11Greg TerrillBS A26:18+12:4811:11
Bob MorganBN Nnot competing

Women 55A

1 720 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Paula ShinglerBF N14:568:40
2Carolyn MatthewsNC N15:28+0:328:59
3Gayle QuantockNC N15:36+0:409:04
4Ana HercegPO A17:02+2:069:54
5Jenny BourneEU V17:33+2:3710:12
6Carol HardingBS A20:15+5:1911:46
7Joanna ParrBF N25:03+10:0714:33
Liz BourneBB Qnot competing

Men 55AS

1 720 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Jim MackayUR N14:048:10
2Garry StewartSH N16:57+2:539:51
3Peter BerkholzNC N20:14+6:1011:45
4Bill MonaghanPO A20:40+6:3612:00
5Andrew Mac DonaldBF N25:38+11:3414:54
6Peter OrrNC N32:02+17:5818:37
Peter NewtonNC Nnot competing
Robert SprySH Ndid not start

Women 55AS

1 720 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Gayle ShepherdUR N22:4713:14
2Diana CharltonNC N25:47+3:0014:59
3Sandra StewartSH N26:25+3:3815:21
4Maria OrrNC N26:43+3:5615:31
5Jill WalkerPO A31:11+8:2418:07
6Erica SmithNT N32:13+9:2618:43
7Julie ShepherdIK N37:26+14:3921:45

Men 60A

2 350 m, 14 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Eoin RotheryBF N16:347:02
2Phil WalkerPO A17:19+0:457:22
3Grant McDonaldAO A18:00+1:267:39
4Warwick DavisTK V18:16+1:427:46
5Alex DaveyWR N19:14+2:408:11
6Malcolm RobertsNC N19:52+3:188:27
7Geoff PeelNC N22:30+5:569:34
8Mark PetrieSO Q22:32+5:589:35
9Rudi LandsiedelNC N22:43+6:099:40
10Tony GarrPO A22:53+6:199:44
11Don BarkerNT N24:45+8:1110:31
12Geoff TodkillNC N28:18+11:4412:02
Ian DempseyNC Nnot competing
Robert VincentNC Nnot competing
Rodney ParkinBN Ndid not start

Women 60A

1 720 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Mary McDonaldAO A16:479:45
2Kathy PetrieSO Q17:40+0:5310:16
3Ann ScownAO A22:26+5:3913:02
4Vicki WilmottIK N23:17+6:3013:32
5Debbie DaveyWR N26:28+9:4115:23
Liz AbbottPO Adid not start

Men 65A

2 350 m, 12 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1John ScownAO A18:157:45
2Gordon WilsonBN N19:46+1:318:24
3Alec WattNT N21:58+3:439:20
4Bill JonesRR A22:33+4:189:35
5Peter ShepherdIK N22:36+4:219:37
6Warwick SelbyGO N23:04+4:499:48
7Ian McKenzieUR N23:33+5:1810:01
8Bob HawkinsNT N24:08+5:5310:16
9Keith JayIK N25:53+7:3811:00
10John HardingPO A40:02+21:4717:02
Ross DukerGO Ndid not finish
Johnny PetersenGO Nnot competing
Bruce BowenPO Adid not start
Michael RoylanceBF Ndid not start
Russell TymGS Ndid not start

Women 65A

1 720 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Valerie BarkerBS A17:079:57
2Lynn DabbsWH N17:58+0:5110:26
3Toy MartinNC N19:16+2:0911:12
4Judy AllisonRR A20:39+3:3212:00
5Kerryne JonesRR A21:44+4:3712:38
6Coral DowBS A28:15+11:0816:25
Robyn PallasCC Nnot competing

Men 65AS

1 600 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Dave LottyUR N23:1314:30

Women 65AS

1 600 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Barbara JunghansGO N32:3920:24
2Cheryl BluettBN N55:43+23:0434:49
Lyn MalmgronSH Ndid not start

Men 70A

1 720 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Steve FlickBN N15:118:49
2Terry BluettBN N15:40+0:299:06
3Jim LeeNC N17:50+2:3910:22
4Dick OgilvieUR N18:11+3:0010:34
5Maurice AnkerNT N18:30+3:1910:45
6Kevin WilliamsWH N18:40+3:2910:51
7Jim MerchantGO N19:32+4:2111:21
8Robert AllisonRR A19:42+4:3111:27
9Eric WainwrightRR A20:43+5:3212:02
Hugh MooreRR Adid not start

Women 70A

1 720 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Jenny HawkinsNT N20:1411:45
2Carol JacobsonGO N20:39+0:2512:00
3Val HodsdonSH N22:04+1:5012:49
4Pat MiethkePO A23:34+3:2013:42
5Margaret DuguidIK N25:56+5:4215:04
6Mary Jane MahonyUR N32:03+11:4918:38
7Ann IngwersenPO A32:49+12:3519:04
Jitka KoprivaUR Nnot competing

Men 75A

1 720 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1John Le CarpentierSH N17:2110:05
2Ken JacobsonGO N19:41+2:2011:26
3Ron JunghansGO N22:25+5:0413:01
4John HodsdonSH N22:55+5:3413:19
5Bruce DawkinsBN N24:31+7:1014:15
6Frank IngwersenPO A27:09+9:4815:47
7Barry PearceWH N42:13+24:5224:32
Darryl ErbacherPO Adid not start
Graham FowlerNC Ndid not start

Women 75A

1 600 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Carolyn ChalmersNC N26:3016:33
2Christa SchaferGO N41:53+15:2326:10

Men 80A

1 600 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Barry HanlonWH N31:4519:50
2Brian ClelandUR N50:20+18:3531:27
Neville FathersSH Ndid not start

Women 80A

1 600 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Janet MorrisWH N35:0421:55

Women 85A

1 600 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Maureen OgilvieUR N51:1232:00
Sue HealyNE Vmispunched

Women Junior B

2 020 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Tamara NeedhamRR A25:5112:47

Men Open B

2 020 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Trent SeamanWR N33:0516:22
2William NolanUR N33:40+0:3516:40
3Michael HanrattyGO N37:45+4:4018:41
Paul SweeneyWH Nmispunched
Paul BarkerNo club membershipdid not start

Women Open B

2 020 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Wendy McConaghyGO N30:5815:19
2Jane BolandUR N33:59+3:0116:49
3Heather KentCC N34:52+3:5417:15
Samantha MellaNC Ndid not start

Open Easy

1 910 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Bryony KentCC N16:068:25
2Lachlan GraingerGO N46:27+30:2124:19
Wei Hsuan(Vicky) LuGO Nmispunched
Sue HealyNE Vnot competing
William NolanUR Nnot competing

EOD Hard

3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
Steve DunlopWH Nnot competing
Fergus MackieBF Nnot competing
Peter ThomasonBN Nnot competing

EOD Moderate

2 020 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Erika EnderbyNC N18:139:01
Peter ThomasonBN Nnot competing

EOD Easy

1 910 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Janet DawkinsBN N30:4516:05
2Hilton MorrisIK N31:58+1:1316:44
Janet DawkinsBN Nnot competing
Sayeeda GhaniIK Nnot competing
Paul JamesIK Nnot competing

EOD Very Easy

1 550 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Eleanor ThompsonNC N21:4414:01
2Harriet ThompsonNC N24:32+2:4815:49
Tane BrindleyGO Nnot competing
Boys McQuillanWH Nnot competing
Hilton MorrisIK Nnot competing
Hilton MorrisIK Nnot competing
Eleanor ThompsonNC Nnot competing
Harriet ThompsonNC Nnot competing

EODH2

2 350 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Fergus MackieBF N20:548:53
2Alice MartinCC N24:23+3:2910:22

Please report errors in the result list to the organiser.