Orienteering Australia

Official results for NOL 9 & Vic Middle Champs - Yorkshire Hill, Bendigo

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: NOL 9 & Vic Middle Champs - Yorkshire Hill, Bendigo
Organisers: Bendigo Orienteers / Orienteering Victoria
Date: Saturday 19 May 2018

W21E

5 175 m, 23 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Krystal NeumannQC Q33:196:26
2Tamsin MoranCC A35:22+2:036:50
3Belinda LawfordCC A36:45+3:267:06
4Natasha KeyVI V37:50+4:317:18
5Lanita SteerVI V37:52+4:337:19
6Olivia SprodSW S38:44+5:257:29
6Bridget AndersonSW S38:44+5:257:29
8Liis JohansonVI V39:02+5:437:32
9Anna SheldonQC Q39:28+6:097:37
10Michele DawsonST N39:46+6:277:41
11Kathryn PrestonVI V43:59+10:408:29
12Kirsten FairfaxVI V45:03+11:448:42
13Briohny SeamanST N46:28+13:098:58
14Clare BrownridgeVI V49:05+15:469:29
15Ilka BarrVI V50:47+17:289:48
16Anna DowlingWR T53:58+20:3910:25
17Leisha MaggsVI V54:20+21:0110:29
18Anna FitzgeraldST N54:54+21:3510:36
19Bec ButlerTF T57:22+24:0311:05
20Rosie DalheimVI V57:47+24:2811:09
21Melissa GangemiYV V58:18+24:5911:15
22Moira KufferYV V1:00:00+26:4111:35
23Sonia AliYV V1:03:44+30:2512:18

M21E

6 000 m, 28 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Matt DoyleCC A29:404:56
2Simon UppillSW S30:10+0:305:01
3Matthew CraneCC A31:03+1:235:10
4Brodie NankervisTF T32:14+2:345:22
5Aston KeyVI V32:17+2:375:22
6Kerrin RattraySW S32:46+3:065:27
7Robert BennettST N34:11+4:315:41
8Jarrah DayTF T34:22+4:425:43
9Rob PrestonST N34:25+4:455:44
10Rob WalterCC A34:28+4:485:44
11James RobertsonVI V35:05+5:255:50
12Matthew SchepisiVI V35:07+5:275:51 Download route in GPX format
13Ben GoonanVI V35:18+5:385:53
14Teemu KarjalainenVI V35:36+5:565:56
15Bruce ArthurVI V36:26+6:466:04
16Todd NeveVI V36:55+7:156:09
17David BrownridgeVI V37:14+7:346:12
18James SheldonUG Q37:19+7:396:13
19Anatoly KulikovQC Q37:29+7:496:14
20Mark GregsonCC A38:21+8:416:23
21Toby WilsonST N38:26+8:466:24
22Kurt NeumannQC Q38:51+9:116:28
23Fredrik JohanssonVI V40:35+10:556:45
24Richard GoonanVI V43:35+13:557:15
25Peter HobbsVI V43:48+14:087:18
26Aidan DawsonST N45:38+15:587:36
27Blair TrewinVI V46:21+16:417:43
Simon RouseVI Vmispunched
Christopher NauntonVI Vdid not start

W17-20E

5 175 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Zoe DowlingTF T41:177:58
2Asha SteerVI V41:23+0:067:59
3Caroline PigerreQC Q44:05+2:488:31
4Winnie OakhillQC Q45:56+4:398:52
5Joanna GeorgeSW S46:30+5:138:59
6Mikayla CooperTF T47:05+5:489:05
7Abigail GeorgeSW S49:00+7:439:28
8Rebecca GeorgeST N52:44+11:2710:11
9Sarah LimSW S1:29:41+48:2417:19
Jo Anna MaynardWN Wdid not start
Karina CherryVI Vdid not start

M17-20E

6 000 m, 12 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Patrick JaffeVI V31:005:10
2Patrick MillerCC A33:47+2:475:37
3Robin MennetCC A37:11+6:116:11
4Glenn JamesVI V38:18+7:186:23
5Tuve MoellerST N39:56+8:566:39
6Brody McCarthyVI V40:06+9:066:41
7Angus HainesSW S40:23+9:236:43
8Jimmy CameronVI V44:32+13:327:25
9Dante AfnanSW S47:00+16:007:50
10Lachlan CherryVI V49:03+18:038:10
11Michael LoughnanVI V51:53+20:538:38
12Jed FlemingTF T1:15:56+44:5612:39
Tristan MillerCC Adid not start
Max DalheimVI Vdid not start

W10A

1 750 m, 0 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
Angelina KozmaBK Vdid not start

W12A

2 375 m, 0 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
Milla KeyMF Vdid not start

W14A

3 025 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Sophie TavernaCH V33:3011:04
2Amber LouwDR V40:37+7:0713:25

W16A

3 800 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Venla-Linnea KarjalainenMF V35:239:18
2Caitlyn SteerBG V51:42+16:1913:36
3Jemima Bradfield SmithCH V1:19:15+43:5220:51

W35A

5 175 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Helen WalpoleDR V1:20:4415:36
2Kerryn SearleBG V1:20:57+0:1315:38
Lucy McGarvaWR Ndid not start

W40A

4 250 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Heather O'DonnellYV V1:06:3715:40

W50A

3 800 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Sue HancockWR T38:3110:08
2Nicola DalheimMF V43:57+5:2611:33
3Susan GeorgeTT S1:01:41+23:1016:13

W55A

3 800 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Jenny BourneEU V35:239:18
2Prue DobbinBK V1:02:11+26:4816:21
3Jan BaxterBG V1:03:18+27:5516:39
Barbara DawsonGO Nmispunched

W60A

2 550 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Debbie DaveyWR N26:1410:17
2Sue KeyMF V30:11+3:5711:50
3Margi FreemantleYV V37:20+11:0614:38
4Julie FlynnBG V38:03+11:4914:55
5Philippa Lohmeyer-CollinsBK V38:25+12:1115:03
6Judy PrendergastEU V45:30+19:1617:50
7Anne GarveyTK V47:17+21:0318:32
8Jenny BallBG V54:20+28:0621:18
9Helen EdmondsNE V1:00:48+34:3423:50

W65A

2 550 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Pamela KingDR V44:3317:28
2Fiona FellNE V44:37+0:0417:29
3Sheila CollsYV V55:36+11:0321:48
4Schon HudsonNE V2:23:27+1:38:5456:15

W70A

2 550 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Libby MeekingYV V42:4216:44
2Judi HerkesBK V49:30+6:4819:24
3Pam PrimeTK V50:51+8:0919:56
4Sylvia MurphyTK V51:24+8:4220:09
5Dianne SearleBG V52:02+9:2020:24
6Barbara McCraeYV V1:17:54+35:1230:32

W75A

2 550 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Dale Ann GordonEU V55:4621:52
2Jan ThomasTK V1:44:56+49:1041:09

W80A

2 550 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Helen AlexanderBK V1:12:2828:25

M10A

1 750 m, 0 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
Neo KozmaBK Vdid not start

M12A

2 375 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Ashley WhiteYV V26:3911:13

M14A

3 025 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Torren ArthurMF V19:446:31
2Callum WhiteYV V22:59+3:157:35
3Remi AfnanYA S27:02+7:188:56
4James LoveDR V36:59+17:1512:13
5John SteerBG V44:59+25:1514:52

M16A

4 250 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Jensen KeyMF V31:587:31
2Ethan PenckYA S33:48+1:507:57
3William DaveyMF V39:44+7:469:20
4Mason ArthurMF V43:30+11:3210:14
5Archie NeylonBG V45:25+13:2710:41

M35A

6 000 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Alan KufferYV V1:12:5412:09
2Gary BuchanEU V1:13:26+0:3212:14
3Toby CooperEU V1:17:25+4:3112:54
4Damian SpencerDR V1:20:52+7:5813:28
5Ian DiasDR V1:54:22+41:2819:03

M40A

5 175 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Andrew CameronBG V50:049:40 Download route in GPX format
2Glen WhiteYV V1:03:40+13:3612:18
3Martin KozmaBK V1:14:58+24:5414:29

M45A

5 175 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Dion KeechMF V45:238:46
2Ed SteenbergenCH V50:42+5:199:47
3Andras BogdanovitsDR V1:00:08+14:4511:37
4Geoff AdamsBK V1:34:10+48:4718:11
5Wayne LoveDR V1:41:28+56:0519:36

M50A

4 250 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Ruhi AfnanYA S33:247:51
2Don CherryBG V41:45+8:219:49
Michael WyattEU Vdid not start

M55A

4 250 m, 13 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Warren KeyMF V26:366:15
2Ian ProsserAO A29:58+3:227:03
3Carl DalheimMF V30:54+4:187:16
4Tim HatleyBK V31:24+4:487:23
5Graeme DawsonGO N37:01+10:258:42
6Steve CooperYA S39:35+12:599:18
7Mark BaxterNE V44:56+18:2010:34
8David GeorgeTT S46:07+19:3110:51
9David JaffeMF V47:15+20:3911:07
10Cormac McCarthyYV V49:38+23:0211:40
11Dirk NankervisEV T58:36+32:0013:47
12Michael DowlingWR T58:43+32:0713:48
13John CarberryNE V1:03:44+37:0814:59
Stephen BirdBK Vdid not start
David RowlandsBK Vdid not start

M60A

3 800 m, 11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Chris NorwoodEU V30:067:55
2Ted van GeldermalsenYV V34:22+4:169:02
3Roch PrendergastEU V34:59+4:539:12
4Neil BarrBG V37:29+7:239:51
5Ross RunnallsBG V40:03+9:5710:32
6Warwick DavisTK V43:05+12:5911:20
7Andrew Cumming ThomACT43:19+13:1311:23
8Nigel McGuckianBG V46:14+16:0812:10
9Alex DaveyWR N47:42+17:3612:33
10Stuart McWilliamDR V50:38+20:3213:19
11Mark BesleyDR V1:10:03+39:5718:26
David KnightBK Vdid not start

M65A

3 800 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Adrian UppillOH S36:239:34
2Charles BrownridgeBG V46:00+9:3712:06
3Robert EdmondsNE V46:56+10:3312:21
4Tony BirdDR V51:42+15:1913:36
5Geoff HudsonNE V56:55+20:3214:58
6Don FellNE V1:04:09+27:4616:52
John ErwinEU Vdid not start
Geoff ArmstrongNE Vdid not start
Mark HennessyCH Vdid not start

M70A

2 550 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Paul ElamTK V28:0911:02
2Barry McCraeYV V28:21+0:1211:07
3Daryl FleayBG V29:57+1:4811:44
4Tony RadfordBG V35:47+7:3814:01
5Peter YeatesDR V35:59+7:5014:06
6Murray HannaBK V40:07+11:5815:43
7Dave LottyUR N47:00+18:5118:25
8Ralph KochYV V48:09+20:0018:52
9John MeekingYV V57:40+29:3122:36
Ron FrederickNE Vdid not start
Peter DalwoodDR Vdid not start

M75A

2 550 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Peter SearleBG V33:1313:01
2Tim DentYV V38:53+5:4015:14
3John ChellewBG V41:59+8:4616:27
4Blake GordonEU V43:26+10:1317:01
5Peter PrimeTK V44:58+11:4517:38
6Hugh CameronAW V49:39+16:2619:28
7Lindsay ThomasTK V1:15:19+42:0629:32

M85A

2 550 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Graeme CadmanYV V1:28:1234:35

Long Open B

3 025 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Wendy TavernaCH V34:4011:27
2Lachlan KentBG V38:20+3:4012:40
3Elizabeth HatleyBK V39:56+5:1613:12
4Jocelyn WattsYV V57:53+23:1319:08
James GrayEU Vdid not start

Short Open B

2 375 m, 0 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
Sue HealyNE Vdid not start

EOD1

6 000 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Andrew BarnettCC A34:155:42

EOD2

5 175 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Ian DaviesDR V54:5610:36
2Sarah DaviesDR V1:04:03+9:0712:22

EOD3

4 250 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Martin SteerDR V34:438:10

EOD4

3 800 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Janine SteerDR V48:3112:46

Please report errors in the result list to the organiser.