Orienteering Australia

Official results for NOL 10 & Victorian Autumn Series 4 - Tipperary, Hepburn Springs

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: NOL 10 & Victorian Autumn Series 4 - Tipperary, Hepburn Springs
Organisers: Bayside Kangaroos Orienteers / Orienteering Victoria
Date: Sunday 20 May 2018

W21E

9 325 m, 14 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Natasha KeyVI V1:21:118:42
2Krystal NeumannQC Q1:21:53+0:428:46
3Lanita SteerVI V1:25:24+4:139:09
4Bridget AndersonSW S1:30:20+9:099:41
5Kathryn PrestonVI V1:32:24+11:139:54
6Olivia SprodSW S1:33:22+12:1110:00
7Tamsin MoranCC A1:34:26+13:1510:07
8Anna SheldonQC Q1:43:16+22:0511:04
9Anna FitzgeraldST N1:53:18+32:0712:09
10Anna DowlingTF T2:03:32+42:2113:14
Belinda LawfordCC Amispunched
Liis JohansonVI Vdid not finish
Briohny SeamanST Ndid not finish
Michele DawsonST Ndid not finish

M21E

14 200 m, 27 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Matthew CraneCC A1:34:396:39
2Matt DoyleCC A1:36:55+2:166:49
3Simon UppillSW S1:40:46+6:077:05
4Rob WalterCC A1:41:51+7:127:10
5Matthew SchepisiVI V1:42:45+8:067:14
6Rob PrestonST N1:49:59+15:207:44 Download route in GPX format
7Robert BennettST N1:50:50+16:117:48
8James SheldonQC Q1:54:04+19:258:01
9Jarrah DayTF T1:54:55+20:168:05
10Bruce ArthurVI V1:55:20+20:418:07
11Toby WilsonST N2:00:23+25:448:28
12Anatoly KulikovQC Q2:02:40+28:018:38
13Kurt NeumannQC Q2:02:43+28:048:38
14Todd NeveVI V2:09:17+34:389:06
15Simon RouseVI V2:09:31+34:529:07
16Peter HobbsVI V2:12:24+37:459:19
17Mark GregsonCC A2:18:15+43:369:44
18Fredrik JohanssonVI V2:18:45+44:069:46
19Matt van der PeetVI V2:43:17+1:08:3811:29
20Leo TheoharisOV V2:54:30+1:19:5112:17
Brodie NankervisTF Tmispunched
Teemu KarjalainenVI Vmispunched
James RobertsonVI Vdid not finish
Ben GoonanVI Vdid not finish
Robert FellVI Vdid not finish
Richard GoonanVI Vdid not finish
Aidan DawsonST Ndid not finish

W17-20E

6 050 m, 11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Zoe DowlingTF T1:06:5511:03
2Winnie OakhillQC Q1:09:04+2:0911:24
3Caroline PigerreQC Q1:15:00+8:0512:23
4Joanna GeorgeSW S1:22:41+15:4613:40
4Abigail GeorgeSW S1:22:41+15:4613:40
6Rebecca GeorgeST N1:27:44+20:4914:30
7Mikayla CooperTF T1:32:09+25:1415:13
8Venla-Linnea KarjalainenVI V1:34:49+27:5415:40
9Sarah LimSW S1:40:27+33:3216:36
Asha SteerVI Vdid not finish
Jo Anna MaynardWN Wdid not finish

M17-20E

10 025 m, 11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Aston KeyVI V1:06:466:39
2Patrick JaffeVI V1:07:35+0:496:44
3Robin MennetCC A1:22:19+15:338:12
4Glenn JamesVI V1:24:49+18:038:27
5Dante AfnanSW S1:25:43+18:578:33
6Angus HainesSW S1:36:09+29:239:35
7Brody McCarthyVI V1:43:13+36:2710:17
8Michael LoughnanVI V1:44:06+37:2010:23
9Lachlan CherryVI V1:52:15+45:2911:11
Tuve MoellerST Ndid not finish
Patrick MillerCC Adid not finish

OV Course M2

7 800 m, 16 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Ethan PenckYA S1:22:0210:31
2Ruhi AfnanYA S1:23:20+1:1810:41
3Chris NorwoodEU V1:28:23+6:2111:19
4Tim HatleyBK V1:31:25+9:2311:43
5Ian DaviesDR V1:36:21+14:1912:21
6Artem OsmerkinYV V1:41:56+19:5413:04
7Toby CooperEU V2:06:39+44:3716:14
8Glen WhiteYV V2:16:14+54:1217:27
9Bruce PatersonAR V2:26:06+1:04:0418:43
10Martin KozmaBK V2:31:22+1:09:2019:24
11Gary BuchanEU V2:34:21+1:12:1919:47
12Peter LadaYV V2:39:16+1:17:1420:25
13Ian CollinsTK V3:25:10+2:03:0826:18
Ian ProsserAO Adid not finish
Blair TrewinYV Vdid not finish
Chris Godfred-SpenningBK Vdid not finish

OV Course M3

6 050 m, 26 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Warren KeyMF V57:459:32
2Jensen KeyMF V1:03:42+5:5710:31
3Archie NeylonBG V1:05:26+7:4110:48
4William DaveyMF V1:07:51+10:0611:12
5Graeme DawsonGO N1:10:40+12:5511:40
6Steve CooperYA S1:11:11+13:2611:45
7Stephen DunbarBK V1:17:06+19:2112:44
8Roch PrendergastEU V1:19:19+21:3413:06
9Ted van GeldermalsenYV V1:19:56+22:1113:12
10Cormac McCarthyYV V1:24:04+26:1913:53
11Tony RadfordBG V1:24:29+26:4413:57
12Don CherryBG V1:25:50+28:0514:11
13Russell BulmanYV V1:27:51+30:0614:31 Download route in GPX format
14David JaffeMF V1:30:47+33:0215:00
15David GeorgeTT S1:31:12+33:2715:04
16Damian SpencerDR V1:32:55+35:1015:21
17John CarberryNE V1:36:32+38:4715:57
18Vic SedunaryBK V1:41:49+44:0416:49
19Robert EdmondsNE V1:45:03+47:1817:21
20andreas strasserYV V1:53:40+55:5518:47
21Neil BarrBG V1:55:52+58:0719:09
22Don FellNE V1:56:27+58:4219:14
23Stuart McWilliamDR V1:58:00+1:00:1519:30
24Geoff HudsonNE V1:59:33+1:01:4819:45
Mason ArthurMF Vmispunched
Ian DiasDR Vdid not finish

OV Course W3

6 050 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Melissa GangemiYV V1:18:2112:57
2Lucy McGarvaWR N1:25:10+6:4914:04
3Julie FlynnBG V1:38:53+20:3216:20
4Moira KufferYV V1:43:19+24:5817:04
5Susan GeorgeTT S1:46:31+28:1017:36
6Sarah DaviesDR V1:52:55+34:3418:39
7Caitlyn SteerBG V1:57:06+38:4519:21
Sonia AliYV Vdid not finish
Helen WalpoleDR Vdid not finish

OV Course M4

4 975 m, 18 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Adrian UppillOH S1:08:1113:42
2Stephen BirdBK V1:10:37+2:2614:11
3Alex DaveyWR N1:10:55+2:4414:15
4Callum WhiteYV V1:18:28+10:1715:46
5Charles BrownridgeBG V1:20:40+12:2916:12
6Mark BaxterNE V1:23:39+15:2816:48
7Alan KufferYV V1:27:04+18:5317:30
8Andrew Cumming ThomACT1:35:40+27:2919:13
9Matthew KingBK V1:44:04+35:5320:55
10John SteerBG V2:00:44+52:3324:16
11John ChellewBG V2:01:34+53:2324:26
12Darren EenjesBG V2:05:11+57:0025:09
13James LoveDR V2:20:48+1:12:3728:18
Mark ValentineEU Vmispunched
Warwick DavisTK Vdid not finish
Wayne LoveDR Vdid not finish
David KehoTK Vdid not finish
Paul ElamTK Vdid not finish

OV Course W4

4 975 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Jenny BourneEU V1:05:1213:06
2Sue HancockWR T1:09:16+4:0413:55
3Clare BrownridgeVI V1:16:27+11:1515:22
4Prue DobbinBK V1:43:47+38:3520:51
5Heather O'DonnellYV V2:19:55+1:14:4328:07
Helen EdmondsNE Vmispunched
Debbie DaveyWR Ndid not finish

OV Course M5

3 650 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Alex TarrYV V46:2012:41
2Peter PrimeTK V1:00:40+14:2016:37
3Tim DentYV V1:03:09+16:4917:18
4Peter SearleBG V1:03:12+16:5217:18
5Peter YeatesDR V1:04:26+18:0617:39
6Blake GordonEU V1:10:42+24:2219:22
7Terry DavidsonBG V1:24:01+37:4123:01
8John MeekingYV V1:27:11+40:5123:53
Kevin MorrisBK Vdid not finish

OV Course W5

3 650 m, 18 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Alison RadfordBG V54:3314:56
2Sue KeyMF V59:16+4:4316:14
3Jemima Bradfield SmithCH V1:01:55+7:2216:57
4Margi FreemantleYV V1:07:20+12:4718:26
5Philippa Lohmeyer-CollinsBK V1:09:23+14:5019:00
6Libby MeekingYV V1:14:23+19:5020:22
7Sophie TavernaCH V1:15:55+21:2220:47
8Anne GarveyTK V1:16:55+22:2221:04
9Elizabeth HatleyBK V1:20:25+25:5222:01
10Fiona FellNE V1:26:19+31:4623:38
11Jenelle TempletonNE V1:26:52+32:1923:47
12Wendy TavernaCH V1:27:47+33:1424:03
13Janet KingBK V1:37:22+42:4926:40
14Judy PrendergastEU V1:40:43+46:1027:35
15Margaret KerteszBG V1:42:02+47:2927:57
16Laurie NivenNE V1:53:01+58:2830:57
Anitra DowlingEU Vdid not finish
Pamela KingDR Vdid not finish

OV Course M6

2 575 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Dirk NankervisEV T45:1917:35
2Dave LottyUR N55:41+10:2221:37
3Barry SampsonYV V1:05:46+20:2725:32
4Geoff AdamsBK V1:16:49+31:3029:49
5Lindsay ThomasTK V1:23:58+38:3932:36
6Peter BlackYV V1:23:59+38:4032:36
7Graeme CadmanYV V1:45:24+1:00:0540:55

OV Course W6

2 575 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Judi HerkesBK V51:1919:55
2Dale Ann GordonEU V54:04+2:4520:59
3Helen AlexanderBK V1:02:11+10:5224:08
4Pam PrimeTK V1:14:18+22:5928:51
5Leone CarberryNE V1:15:17+23:5829:14
6Claire AdamsBK V1:16:47+25:2829:49
7Dianne SearleBG V1:17:53+26:3430:14
8Sylvia MurphyTK V1:17:58+26:3930:16
9Jan ThomasTK V2:07:38+1:16:1949:33
10Schon HudsonNE V2:23:05+1:31:4655:33

OV Course M7

3 425 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Remi AfnanYA S34:4110:07
2Wei Liu HungBK V2:19:38+1:44:5740:46
Ashley WhiteYV Vdid not finish

OV Course W7

3 425 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Sandra AfnanYA S46:2513:33
2Jocelyn WattsYV V1:12:40+26:1521:12
3Anne RobinsonBK V1:27:24+40:5925:31
4Susan DavidsonBG V1:50:03+1:03:3832:07
Joyce RowlandsNE Vdid not finish

OV Course M8

2 725 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Alexander RowlandsBK V25:279:20

OV Course W8

2 725 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Milla KeyMF V25:069:12
2Rebecca NeylonBG V33:19+8:1312:13
3Eleanor WilliamsBG V1:05:04+39:5823:52
4Hannah AdamsBK V1:14:31+49:2527:20

OV Course M9

2 200 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Logan SeamanBK V41:1018:42
2Ryder SeamanBK V55:35+14:2525:15
3Neo KozmaBK V1:08:53+27:4331:18

OV Course W9

2 200 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Catherine RowlandsBK V58:3426:37
2Angelina KozmaBK V1:08:44+10:1031:14
3Hannah SpencerTF T1:30:39+32:0541:12

OV Score

1 100 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Peter GroverDR V2:26:372:13:17
2Denise PikeDR V2:42:20+15:432:27:34
3Geoff RobinsonBK V2:54:44+28:072:38:50
4Andrew HunterBK V3:01:23+34:462:44:53

Please report errors in the result list to the organiser.