Orienteering Australia

Official results for Victorian Autumn Series 2 - Mt Lofty, Redesdale

Event informationShow result list by classPress result listUpload routePrint

Name: Victorian Autumn Series 2 - Mt Lofty, Redesdale
Organiser: Nillumbik Emus Orienteering Club
Date: Sunday 15 April 2018

AO A

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
Belinda LawfordOV Course 1 (16)did not finish

AR V

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
7Bruce PatersonOV Course M2 (10)1:08:22+20:1510:56

AW.V

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
2Andrew CampbellOV Course M5 (11)45:10+6:3213:17
5Rose CampbellOV Course W6 (13)52:51+12:4619:45

BG V

26 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
2John WilkinsonOV Course M4 (14)46:13+3:4310:23
2Alison RadfordOV Course W5 (14)40:23+0:5411:52
2Heather JonesOV Course W4 (6)1:05:48+1:1014:47
2Eleanor WilliamsOV Course W8 (4)29:49+8:4910:11
3Archie NeylonOV Course M3 (25)48:01+2:539:01
3Kerryn SearleOV Course W4 (6)1:05:59+1:2114:49
4Terry DavidsonOV Course M5 (11)50:36+11:5814:52
4Charles BrownridgeOV Course M4 (14)55:43+13:1312:31
4Caitlyn SteerOV Course W3 (7)1:08:44+21:2812:54
4Michael LoughnanOV Course M2 (10)59:18+11:119:29
5Jenny BallOV Course W4 (6)1:08:42+4:0415:26
5Ben GoonanOV Course 1 (16)54:45+11:187:42
7Peter SearleOV Course M4 (14)1:01:47+19:1713:53
7John SteerOV Course M5 (11)55:10+16:3216:13
7Julie FlynnOV Course W3 (7)1:25:59+38:4316:08
8Tony RadfordOV Course M3 (25)58:03+12:5510:54
8Richard GoonanOV Course 1 (16)1:00:00+16:338:27
9Christopher NauntonOV Course 1 (16)1:00:53+17:268:34
10Daivid JonesOV Course M4 (14)1:10:29+27:5915:50
11David BrownridgeOV Course 1 (16)1:04:40+21:139:06
12Jim RussellOV Course 1 (16)1:07:14+23:479:28
14Ross RunnallsOV Course M3 (25)1:02:01+16:5311:38
14Warwick WilliamsOV Course 1 (16)1:26:05+42:3812:07
21John ChellewOV Course M3 (25)1:19:45+34:3714:58
24Neil BarrOV Course M3 (25)1:46:23+1:01:1519:58
Ilka BarrOV Course 1 (16)mispunched
Dianne SearleOV Course W6 (13)did not start

BK V

26 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Kathryn KnightOV Course W7 (2)1:01:5916:51
1Judi HerkesOV Course W6 (13)40:0514:59
1Bill VandendoolOV Course M4 (14)42:309:33
1Prue DobbinOV Course W4 (6)1:04:3814:31
1Carolyn JacksonOV Course W3 (7)47:168:52
1Catherine RowlandsOV Course W9 (1)41:3221:34
1David RowlandsOV Course M3 (25)45:088:28
2Andrew HunterOV Course M7 (7)49:01+9:1513:20
2Tim HatleyOV Course M2 (10)53:05+4:588:29
3Rebecca NeylonOV Course W8 (4)36:20+15:2012:25
4Aidan MayallOV Course M7 (7)1:03:52+24:0617:22
4Suzanne O'CallaghanOV Course W8 (4)55:57+34:5719:07
4Stephen DunbarOV Course M3 (25)51:35+6:279:41
6Bob LeicesterOV Course M7 (7)1:45:19+1:05:3328:39
6Helen AlexanderOV Course W6 (13)54:57+14:5220:32
9Greg TamblynOV Course M4 (14)1:07:28+24:5815:09
9Elizabeth HatleyOV Course W5 (14)1:05:34+26:0519:17
10Kevin MorrisOV Course M5 (11)1:20:51+42:1323:46
10David KnightOV Course M3 (25)1:01:05+15:5711:28
11Richard SallmanOV Course M4 (14)1:13:38+31:0816:32
12Janet KingOV Course W5 (14)1:09:43+30:1420:30
13Matthew KingOV Course M4 (14)1:18:09+35:3917:33
17Stephen CollinsOV Course M3 (25)1:08:06+22:5812:47
Nicole BaxterOV Course W7 (2)mispunched
Alexander RowlandsOV Course M7 (7)mispunched
Mary EnterOV Course W3 (7)did not finish
Stephen BirdOV Course M3 (25)did not start

CH V

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Sophie TavernaOV Course W5 (14)39:2911:36
2Tom LongmaidOV Course M8 (4)39:24+5:1913:28
6Mark HennessyOV Course M4 (14)1:01:11+18:4113:44
11Wendy TavernaOV Course W5 (14)1:07:47+28:1819:56

DR V

13 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
2Asha SteerOV Course W2 (2)57:34+11:489:12
3Simon RouseOV Course 1 (16)54:14+10:477:38
3Janine SteerOV Course W3 (7)1:01:31+14:1511:33
4Peter HobbsOV Course 1 (16)54:25+10:587:39
5Ian DaviesOV Course M2 (10)1:02:06+13:599:56
5Sarah DaviesOV Course W3 (7)1:17:36+30:2014:34
6Helen WalpoleOV Course W3 (7)1:19:53+32:3715:00
7Pamela KingOV Course W5 (14)58:46+19:1717:17
9Martin SteerOV Course M2 (10)1:09:26+21:1911:06
9Peter YeatesOV Course M5 (11)58:46+20:0817:17
15Damian SpencerOV Course M3 (25)1:04:27+19:1912:06
16Stuart McWilliamOV Course M3 (25)1:07:33+22:2512:41
23Mark BesleyOV Course M3 (25)1:44:02+58:5419:32

EU V

10 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
2Dale Ann GordonOV Course W6 (13)42:55+2:5016:02
2Jenny BourneOV Course W3 (7)51:33+4:179:40
3John PrestonOV Course M7 (7)56:52+17:0615:28
3Chris NorwoodOV Course M2 (10)55:37+7:308:53
4Heather BiceOV Course W6 (13)49:31+9:2618:30
5Roch PrendergastOV Course M3 (25)53:27+8:1910:02
7Judy PrendergastOV Course W6 (13)56:10+16:0520:59
8BJ JohnsonOV Course W6 (13)1:01:11+21:0622:52
12John ErwinOV Course M4 (14)1:15:08+32:3816:53
Geoff LawfordOV Course 1 (16)mispunched
Gary BuchanOV Course 1 (16)did not start
Kay PrestonOV Course W8 (4)did not start

MF V

10 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Sophie ArthurOV Course W8 (4)21:007:10
1Aston KeyOV Course 1 (16)43:276:07
1Natasha KeyOV Course W2 (2)45:467:19
1Warren KeyOV Course M2 (10)48:077:41
2Mason ArthurOV Course M3 (25)46:20+1:128:42
2Patrick JaffeOV Course 1 (16)46:29+3:026:32
6Bruce ArthurOV Course 1 (16)56:14+12:477:55
6Jensen KeyOV Course M2 (10)1:03:44+15:3710:11
7Fredrik JohanssonOV Course 1 (16)59:21+15:548:21
11David JaffeOV Course M3 (25)1:01:30+16:2211:32
Brodie NankervisOV Course 1 (16)did not start

NE V

19 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Ian ParryOV Course M8 (4)34:0511:39
4Helen EdmondsOV Course W4 (6)1:06:34+1:5614:57
5Ian ParryOV Course M7 (7)1:41:50+1:02:0427:42
7Geoff ArmstrongOV Course M3 (25)57:25+12:1710:46
8Fiona FellOV Course W5 (14)1:04:00+24:3118:49
9Leone CarberryOV Course W6 (13)1:11:53+31:4826:52
9Mark BaxterOV Course M3 (25)58:04+12:5610:54
11Joyce RowlandsOV Course W6 (13)1:51:01+1:10:5641:30
12Schon HudsonOV Course W6 (13)2:03:48+1:23:4346:16
12Geoff HudsonOV Course M3 (25)1:01:38+16:3011:34
13Peter HillOV Course M3 (25)1:02:00+16:5211:38
13Robert FellOV Course 1 (16)1:09:04+25:379:43
14Lincoln ErmOV Course M4 (14)1:34:10+51:4021:09
18Robert EdmondsOV Course M3 (25)1:09:05+23:5712:58
19John CarberryOV Course M3 (25)1:13:54+28:4613:52
20Ron FrederickOV Course M3 (25)1:15:29+30:2114:10
22Don FellOV Course M3 (25)1:20:36+35:2815:08
25Peter MaloneyOV Course M3 (25)2:02:13+1:17:0522:57
Laurie NivenOV Course W5 (14)mispunched

no club

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Lawrie EdwardOV Course M6 (5)36:3613:40
3Alex Smith-SargentOV Course M8 (4)47:02+12:5716:04
4Maximillian Volante-BarberOV Course M8 (4)47:06+13:0116:06

TK V

8 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Peter PrimeOV Course M5 (11)38:3811:21
3Lindsay ThomasOV Course M6 (5)1:09:25+32:4925:57
5Jan ThomasOV Course M6 (5)1:37:32+1:00:5636:27
5Paul ElamOV Course M4 (14)57:01+14:3112:48
6Warwick DavisOV Course M3 (25)55:14+10:0610:22
10Anne GarveyOV Course W5 (14)1:07:09+27:4019:45
13Pam PrimeOV Course W5 (14)1:24:33+45:0424:52
Sylvia MurphyOV Course W6 (13)mispunched

UK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
8Ian PeirceOV Course M4 (14)1:02:12+19:4213:58

UK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
10Freda PeirceOV Course W6 (13)1:22:10+42:0530:42

WR T

0 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
Anna DowlingOV Course 1 (16)did not start
Zoe DowlingOV Course 1 (16)did not start

YV V

18 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Ashley WhiteOV Course M7 (7)39:4610:49
2Ted van GeldermalsenOV Course M6 (5)56:15+19:3921:01
3Dennis TrewinOV Course M5 (11)47:24+8:4613:56
3Callum WhiteOV Course M4 (14)53:54+11:2412:06
3Margi FreemantleOV Course W5 (14)44:17+4:4813:01
3Kathy LileyOV Course W6 (13)46:24+6:1917:20
4Graeme CadmanOV Course M6 (5)1:26:34+49:5832:21
4Ruth GoddardOV Course W5 (14)49:16+9:4714:29
5John MeekingOV Course M5 (11)51:31+12:5315:09
5Libby MeekingOV Course W5 (14)50:15+10:4614:46
6Sheila CollsOV Course W5 (14)52:00+12:3115:17
6Tim DentOV Course M5 (11)54:00+15:2215:52
6Heather O'DonnellOV Course W4 (6)1:31:49+27:1120:37
8Artem OsmerkinOV Course M2 (10)1:08:25+20:1810:56
8David GoddardOV Course M5 (11)57:52+19:1417:01
10Blair TrewinOV Course 1 (16)1:03:00+19:338:52
11Peter BlackOV Course M5 (11)1:22:51+44:1324:22
Alex TarrOV Course M4 (14)not competing
Ralph KochOV Course M3 (25)did not start
Moira KufferOV Course W3 (7)did not start
Alan KufferOV Course M4 (14)did not start

Please report errors in the result list to the organiser.