Orienteering Australia

Official results for Victorian Autumn Series 3 - Kimbolton, Lake Eppalock

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Victorian Autumn Series 3 - Kimbolton, Lake Eppalock
Organiser: Yarra Valley Orienteering Club
Date: Sunday 6 May 2018

OV Course 1

13 250 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Brodie NankervisEV T1:06:545:02
2Patrick JaffeMF V1:11:57+5:035:25
3Matthew SchepisiBG V1:19:29+12:355:59
4Teemo KarjalainenMF V1:20:18+13:246:03
5Simon RouseDR V1:25:36+18:426:27
6Ben GoonanBG V1:29:16+22:226:44
7David BrownridgeBG V1:31:33+24:396:54
8Richard GoonanBG V1:35:01+28:077:10
9Geoff LawfordEU V1:38:18+31:247:25
10Peter HobbsDR V1:38:21+31:277:25

OV Course M2

7 950 m, 18 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Aston KeyMF V39:064:55
2Warren KeyMF V49:48+10:426:15
3Tim HatleyBK V51:23+12:176:27
4Brody McCarthyYV V52:38+13:326:37
5Jimmy CameronBG V54:44+15:386:53
6Jensen KeyMF V54:46+15:406:53
7Christopher NauntonBG V55:49+16:437:01
8Chris NorwoodEU V58:43+19:377:23
9Blair TrewinYV V1:00:52+21:467:39
10Andrew CameronBG V1:02:59+23:537:55
11Artem OsmerkinYV V1:06:30+27:248:21
12Ian DaviesDR V1:10:58+31:528:55
13Warwick WilliamsEU V1:15:47+36:419:31
14Archie NeylonBG V1:18:06+39:009:49
15Chris Godfred-SpenningBK V1:19:49+40:4310:02
16Martin SteerDR V1:26:13+47:0710:50
17Bruce PatersonAR V1:30:24+51:1811:22
18William DaveyMF V1:39:38+1:00:3212:31
Jim RussellBG Vdid not start

OV Course W2

7 950 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Natasha KeyMF V49:146:11
2Belinda LawfordAO A54:25+5:116:50
3Jayne SalesMF V1:47:32+58:1813:31
Asha SteerDR Vmispunched

OV Course M3

6 300 m, 26 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Andrew BarnettBSA33:065:15
2Bruce ArthurMF V35:51+2:455:41
3David RowlandsBK V45:48+12:427:16
4Mason ArthurMF V53:36+20:308:30
5Roch PrendergastEU V55:11+22:058:45
6Nigel McGuckianBG V55:27+22:218:48
7Don CherryBG V57:05+23:599:03
8Mark BaxterNE V58:37+25:319:18
9Damian SpencerDR V59:06+26:009:22
10Neil BarrBG V1:01:56+28:509:49
11Tony RadfordBG V1:07:16+34:1010:40
12Stephen BirdBK V1:07:26+34:2010:42
13Alan DavisYV V1:08:08+35:0210:48
14David JaffeMF V1:11:10+38:0411:17
15Geoff ArmstrongNE V1:13:12+40:0611:37
16Geoff HudsonNE V1:14:50+41:4411:52
17John CarberryNE V1:16:47+43:4112:11
18Andreas StrasserYV V1:22:51+49:4513:09
19Don FellNE V1:23:44+50:3813:17
20Stuart McWilliamDR V1:24:30+51:2413:24
21Stephen CollinsBK V1:25:21+52:1513:32
22Ian DiasDR V1:27:24+54:1813:52
23John ChellewBG V1:29:13+56:0714:09
24David JonesBG V1:32:32+59:2614:41
25Robert EdmondsNE V1:34:15+1:01:0914:57
26Peter MaloneyNE V2:34:30+2:01:2424:31
Ron FrederickNE Vdid not start

OV Course W3

6 300 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Carolyn JacksonBK V58:039:12
2Helen WalpoleDR V1:07:48+9:4510:45
3Lucy McGarvaWR N1:09:05+11:0210:57
4Liliia GlushchenkoBK V1:10:37+12:3411:12
5Janine SteerDR V1:13:10+15:0711:36
6Melissa GangemiYV V1:25:30+27:2713:34
7Heather JonesBG V1:30:57+32:5414:26
8Sarah DaviesDR V1:51:33+53:3017:42
9Caitlyn SteerBG V2:10:54+1:12:5120:46

OV Course M4

4 825 m, 12 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Darren EenjesBG V46:079:33
2Alan KufferYV V46:58+0:519:44
3Bill VandendoolBK V50:24+4:1710:26
4Paul ElamTK V53:09+7:0211:00
5Charles BrownridgeBG V56:42+10:3511:45
6Peter SearleBG V1:05:58+19:5113:40
7Matthew KingBK V1:07:57+21:5014:04
8Lincoln PatersonYV V1:12:54+26:4715:06
9John ErwinEU V1:14:09+28:0215:22
10John SteerBG V1:36:17+50:1019:57
Peter DalwoodDR Vmispunched
Mark HennessyCH Vmispunched

OV Course W4

4 825 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Julie FlynnNone54:5211:22
2Helen EdmondsNE V1:01:19+6:2712:42
3Prue DobbinBK V1:03:33+8:4113:10
4Margi FreemantleYV V1:09:26+14:3414:23
5Lorraine LevershaBG V1:19:56+25:0416:33

OV Course M5

3 450 m, 11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Alex TarrYV V32:109:19
2Ralph KochYV V36:59+4:4910:43
3Barry McCraeYV V38:49+6:3911:15
4Andrew CampbellAW V41:17+9:0711:57
5Daryl FleayBG V43:27+11:1712:35
6Peter PrimeVIC44:32+12:2212:54
7Tim DentYV V45:45+13:3513:15
8Peter YeatesDR V47:54+15:4413:53
9Terry DavidsonBG V48:37+16:2714:05
10Blake GordonEU V49:08+16:5814:14
11John MeekingYV V52:10+20:0015:07
David NeylonBG Vdid not start

OV Course W5

3 450 m, 15 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Alison RadfordBG V43:4912:42
2Philippa Lohmeyer-CollinsBK V50:20+6:3114:35
3Libby MeekingYV V56:30+12:4116:22
4Anne GarveyTK V58:23+14:3416:55
5Moira KufferYV V59:22+15:3317:12
6Elizabeth HatleyBK V1:00:22+16:3317:29
7Linnea KarjsalainenVIC1:03:55+20:0618:31
8Pam PrimeTK V1:07:40+23:5119:36
9Wendy TavernaCH V1:11:16+27:2720:39
10Pamela KingDR V1:12:33+28:4421:01
11Judy PrendergastEU V1:15:06+31:1721:46
12Fiona FellNE V1:23:57+40:0824:20
13Janet KingBK V1:27:07+43:1825:15
14Jenelle TempletonAR V1:38:36+54:4728:34
Jocelyn WattsYV Vmispunched
Sophie TavernaCH Vdid not start

OV Course M6

2 750 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Lindsay ThomasTK V51:5418:52
2Peter BlackYV V56:54+5:0020:41
3Richard BiceEU V58:35+6:4121:18
4Graeme CadmanYV V1:18:24+26:3028:30

OV Course W6

2 750 m, 12 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Judi HerkesBK V33:1812:06
2Dale Ann GordonEU V37:25+4:0713:36
3Rose CampbellAW V41:33+8:1515:06
4Janet TarrYV V42:05+8:4715:18
5Kathy LileyYV V43:18+10:0015:44
6Leone CarberryNE V47:48+14:3017:22
7Dianne SearleBG V48:54+15:3617:46
8Margaret KerteszBG V52:24+19:0619:03
9Helen AlexanderBK V1:06:23+33:0524:08
10Jan ThomasTK V1:20:27+47:0929:15
Schon HudsonNE Vmispunched
Barbara McCraeYV Vmispunched

OV Course W7

3 600 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Sophie ArthurMF V48:2513:26
2Rebecca NeylonBG V1:09:50+21:2519:23
3Susan DavidsonBG V1:32:24+43:5925:40
4Jacqui NauntonBG V1:36:20+47:5526:45

OV Course M8

2 850 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Henry NeylonBG V1:23:4729:23
2Hung Wei LiuNone1:30:47+7:0031:51
3Family SkinnerVIC1:52:00+28:1339:17
4Family DaviesNone1:53:37+29:5039:51
Alexander RowlandsBK Vdid not finish

OV Course W8

2 850 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Eleanor WilliamsBG V43:2815:15
2Clementine NeylonBG V1:00:35+17:0721:15
3Suzanne O'CallaghanBK V1:03:04+19:3622:07
Milla KeyMF Vdid not start

OV Course W9

2 525 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Emily WardropYV V58:3523:12
2Catherine RowlandsBK V1:20:43+22:0831:58

Please report errors in the result list to the organiser.