Orienteering Australia

Official results for Victorian Autumn Series 5 - Kookaburra Rises, Malmsbury

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Victorian Autumn Series 5 - Kookaburra Rises, Malmsbury
Organiser: Dandenong Ranges Orienteering Club
Date: Saturday 9 June 2018

OV Course 1 Open

6 100 m, 21 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Brodie NankervisEV T34:465:41
2David CollsYV V45:30+10:447:27
3David BrownridgeBG V51:04+16:188:22
4Simon RouseDR V52:32+17:468:36
5David RowlandsBK V56:43+21:579:17
6Carl DalheimMF V57:36+22:509:26
7Amy BuckerfieldAL T58:09+23:239:31
8Scott GavensBK V58:41+23:559:37
9Artem OsmerkinYV V1:03:00+28:1410:19
10Ian DaviesDR V1:03:21+28:3510:23
11Steve LeicesterBK V1:06:24+31:3810:53
12Nicola DalheimMF V1:09:22+34:3611:22
13Derek MorrisBG V1:11:24+36:3811:42
14Kirsten FairfaxMF V1:12:59+38:1311:57
15Moira KufferYV V1:16:04+41:1812:28
16Gary BuchanEU V1:31:34+56:4815:00
17Andreas StrasserYV V1:31:54+57:0815:03
18Rachel BrownYV V1:47:08+1:12:2217:33
19Ian CollinsTK V1:50:19+1:15:3318:05
20Terry GavaghanTK V1:55:02+1:20:1618:51
21Andrew WallaceBG V1:58:07+1:23:2119:21
Dion KeechMF Vdid not start
Aston KeyMF Vdid not start

OV Course M2

4 725 m, 16 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Brody McCarthyYV V35:407:32
2Jensen KeyMF V35:52+0:127:35
3Mason ArthurMF V37:32+1:527:56
4Tim HatleyBK V37:48+2:088:00
5Michael LoughnanBG V41:57+6:178:52
6Archie NeylonBG V42:47+7:079:03
7William DaveyMF V44:47+9:079:28
8Andrew CameronBG V44:51+9:119:29
9Roch PrendergastEU V46:31+10:519:50
10Don CherryBG V47:44+12:0410:06
11Mark BaxterNE V48:55+13:1510:21
12Conan PrendergastVIC52:08+16:2811:02
13David JaffeMF V53:18+17:3811:16
14Damian SpencerDR V1:00:42+25:0212:50
15Peter LadaYV V1:07:20+31:4014:15
16Glen WhiteYV V1:10:07+34:2714:50
Jimmy CameronBG Vdid not start

OV Course W2

4 725 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Clare BrownridgeBG V46:129:46
2Venla-Linnea KarjalainenMF V48:40+2:2810:17
3Liliia GlushchenkoBK V1:05:44+19:3213:54

OV Course M3

4 375 m, 21 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Joshua BrownVIC41:079:23
2Cormac McCarthyYV V47:30+6:2310:51
3Ian DoddDR V49:03+7:5611:12
4Chris Godfred-SpenningBK V49:50+8:4311:23
5Vic SedunaryBK V51:17+10:1011:43
6Nigel McGuckianBG V52:04+10:5711:54
7John CarberryNE V53:40+12:3312:16
8David KnightBK V55:36+14:2912:42
9Geoff HudsonNE V56:41+15:3412:57
10Charles BrownridgeBG V58:06+16:5913:16
11Stephen CollinsBK V1:01:32+20:2514:03
12Ken DowlingEU V1:06:56+25:4915:17
13Tom LothianBK V1:07:34+26:2715:26
14Stuart McWilliamDR V1:08:47+27:4015:43
15Peter SearleBG V1:10:47+29:4016:10
16Lincoln PatersonYV V1:11:27+30:2016:19
17Greg TamblynBK V1:11:47+30:4016:24
18Matthew KingBK V1:12:52+31:4516:39
19Mark BesleyDR V1:16:02+34:5517:22
20John ChellewBG V1:31:56+50:4921:00
21Lincoln ErmNE V1:37:27+56:2022:16
Stephen BirdBK Vdid not start

OV Course W3

4 375 m, 11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Carolyn JacksonBK V42:409:45
2Melissa GangemiYV V50:01+7:2111:25
3Sarah DaviesDR V53:05+10:2512:08
4Sonia AliYV V53:06+10:2612:08
5Rebecca ShawBK V58:28+15:4813:21
6Kate GavensBK V1:00:27+17:4713:49
7Helen WalpoleDR V1:02:40+20:0014:19
8Caitlyn SteerBG V1:03:07+20:2714:25
9Kerryn SearleBG V1:09:32+26:5215:53
10Franky TheoharisVIC1:46:31+1:03:5124:20
11Anitra DowlingEU V2:08:33+1:25:5329:22

OV Course M4

3 700 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Torren ArthurMF V35:059:28
2Callum WhiteYV V37:15+2:1010:04
3Darren EenjesBG V41:01+5:5611:05
4Bill VandendoolBK V45:01+9:5612:10
5Peter ForbesBG V1:00:31+25:2616:21 Download route in GPX format
6John SteerBG V1:07:34+32:2918:15
7James LoveDR V1:14:23+39:1820:06
8Eric LouwDR V1:44:32+1:09:2728:15
Richard BiceEU Vdid not finish

OV Course W4

3 700 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Heather O'DonnellYV V57:4115:35
2Philippa Lohmeyer-CollinsBK V1:01:21+3:4016:34
3Helen EdmondsNE V1:01:25+3:4416:35
4Margi FreemantleYV V1:03:43+6:0217:13
5Sheila CollsYV V1:04:22+6:4117:23
6Heather BiceEU V1:27:07+29:2623:32
7Janet KingBK V1:44:33+46:5228:15

OV Course M5

3 000 m, 13 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Ralph KochYV V29:279:49
2Ted van GeldermalsenYV V30:16+0:4910:05
3Peter HillNE V31:43+2:1610:34
4Peter PrimeVIC37:27+8:0012:29
5Dennis MewsBK V41:25+11:5813:48
6Blake GordonEU V42:20+12:5314:06
7Peter YeatesDR V43:36+14:0914:32
8Wayne LoveDR V43:51+14:2414:37
9John MeekingYV V50:07+20:4016:42
10Osama AliYV V52:51+23:2417:37
11Kevin MorrisBK V1:23:05+53:3827:41
12David GoddardYV V1:23:48+54:2127:56
Bob LeicesterBK Vdid not finish
Frank DixonTK Vdid not start

OV Course W5

3 000 m, 11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Sophie TavernaCH V37:5812:39
2Amber LouwDR V46:10+8:1215:23
3Elizabeth HatleyBK V48:05+10:0716:01
4Libby MeekingYV V50:59+13:0116:59
5Wendy TavernaCH V51:36+13:3817:12
6Sylvia MurphyTK V54:30+16:3218:10
7Ruth GoddardYV V57:21+19:2319:07
8Laurie NivenNE V59:03+21:0519:41
9Jemima Bradfield SmithCH V1:03:27+25:2921:09
10Pam PrimeTK V1:06:52+28:5422:17
11Judy PrendergastEU V1:29:19+51:2129:46

OV Course M6

2 200 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Geoff AdamsBK V1:04:2529:16

OV Course W6

2 200 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Judi HerkesBK V33:1615:07
2Dale Ann GordonEU V36:21+3:0516:31
3Helen AlexanderBK V44:25+11:0920:11
4Claire AdamsBK V1:02:57+29:4128:36
5Debbie DoddDR V1:04:27+31:1129:17
6Schon HudsonNE V1:46:05+1:12:4948:13

OV Course M7

3 300 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1David NeylonBG V46:2614:04
2Ashley WhiteYV V1:00:51+14:2518:26
3Benjamin MartyVIC1:09:01+22:3520:54
Peter BeggsTK Vmispunched

OV Course W7

3 300 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Kylie MartyVIC1:04:1619:28
2Zoe FlemingBK V1:05:00+0:4419:41
3Catherine MartyVIC1:08:54+4:3820:52
4Jocelyn WattsYV V1:11:41+7:2521:43
5Florence BrownYV V1:13:57+9:4122:24
Pat MewsBK Vdid not finish

OV Course M8

2 300 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Ben CollsYV V1:01:2126:40
2Evan GavensBK V1:09:35+8:1430:15
3Angel BoysVIC1:59:32+58:1151:58
Henry NeylonBG Vmispunched

OV Course W8

2 300 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Judy HillNE V41:4918:10
2Amelie CollsYV V1:01:30+19:4126:44
3Mia GavensBK V1:09:40+27:5130:17
4Hannah AdamsBK V1:17:58+36:0933:53
Clementine NeylonBG Vmispunched

OV Course M9

1 625 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Rob LewisBK V56:2134:40
2Angus HewittMF V3:31:22+2:35:012:10:04

OV Course W9

1 625 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Sammy LoveDR V32:5920:17
2Emily WardropYV V1:01:48+28:4938:01

OV Course XL M

15 025 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Patrick JaffeMF V1:31:286:05
2Teemu KarjalainenMF V1:44:03+12:356:55
3Bruce ArthurMF V1:56:05+24:377:43
4Ben GoonanBG V1:56:36+25:087:45
5Andrew BakerBK V2:44:06+1:12:3810:55
6Jonathon SutcliffeBK V3:02:47+1:31:1912:09
7Iain MacDonaldBK V3:11:31+1:40:0312:44
Marcus BowlerVICdid not finish
Matt van der PeetBK Vdid not finish
Richard GoonanBG Vdid not start

OV Course Open PW

6 100 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Andrew HunterBK V1:53:4418:38

Please report errors in the result list to the organiser.