Orienteering Australia

Official results for Victorian Club Relays - Kookaburra Rises, Malmsbury

Event informationShow result list by organisationHide team lineupsPress result listPrint

Name: Victorian Club Relays - Kookaburra Rises, Malmsbury
Organiser: Melbourne Forest Racers
Date: Sunday 10 June 2018

Help us making our events better by filling out the participant questionnaire in 1 day at latest! (5 responses)

1

5 starting competitors
PlacNameLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
1MF V Melbourne Forest Racers Melbourne Forest Racers1:25:57
1. Aston Key31:06131:061
2. Patrick Jaffe27:57159:0310
3. Brodie Nankervis26:5411:25:5710
2MF V Melbourne Forest Racers Melbourne Forest Racers1:40:44+14:47
1. Kerrin Rattray34:13234:132
2. Teemu Karjalainen32:0621:06:1920
3. Bruce Arthur34:2521:40:4420+14:47
3BG V Bendigo Orienteers Bendigo Orienteers 12:02:05+36:08
1. David Brownridge39:17539:175
2. Jim Russell36:3731:15:543-2
3. Michael Loughnan46:1132:02:0530+36:08
4MF V Melbourne Forest Racers Melbourne Forest Racers2:04:11+38:14
1. Natasha Key36:56336:563
2. Liis Johanson39:5841:16:544+1
3. Kirsten Fairfax47:1742:04:1140+38:14
5YV V Yarra Valley Orienteering Club Yarra Valley Orienteerin2:25:56+59:59
1. David Colls37:15437:154
2. Glen White56:4951:34:045+1
3. Artem Osmerkin51:5252:25:5650+59:59

2

16 starting competitors
PlacNameLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
1MF V Melbourne Forest Racers Melbourne Forest Racers1:16:10
1. Jensen Key26:05326:053
2. Mason Arthur25:42151:471-2
3. Warren Key24:2311:16:1010
2BG V Bendigo Orienteers Bendigo Orienteers 21:27:19+11:09
1. Jimmy Cameron27:09427:094
2. Andrew Cameron32:16359:252-2
3. Lachlan Cherry27:5431:27:1920+11:09
3YV V Yarra Valley Orienteering Club Yarra Valley Orienteerin1:36:53+20:43
1. Brody McCarthy25:49225:492
2. Callum White38:1961:04:085+3
3. Cormac McCarthy32:4561:36:533-2+20:43
4MF V Melbourne Forest Racers Melbourne Forest Racers1:45:30+29:20
1. Johansson Fredrik23:41123:411
2. Alan Daley44:36101:08:177+6
3. David Jaffe37:1371:45:304-3+29:20
5MF V Melbourne Forest Racers Melbourne Forest Racers1:46:06+29:56
1. Clare Brownridge31:22731:227
2. Venla-Linnea Karjalainen32:0421:03:263-4
3. Sue Key42:4081:46:065+2+29:56
6EU V Eureka Orienteers Eureka Orienteers 11:48:15+32:05
1. Rod Gray32:52832:528
2. James Gray44:53111:17:459+1
3. Roch Prendergast30:3041:48:156-3+32:05
7BK V Bayside Kangaroos Orienteers Bayside Kangaroos Orient1:50:00+33:50
1. Stephen Collins42:371442:3714
2. Vic Sedunary41:4391:24:2012-2
3. Tim Hatley25:4021:50:007-5+33:50
8YV V Yarra Valley Orienteering Club Yarra Valley Orienteerin1:52:50+36:40
1. Russell Bulman30:13530:135
2. Ted van Geldermalsen33:2441:03:374-1
3. Peter Lada49:13121:52:508+4+36:40
9BG V Bendigo Orienteers Bendigo Orienteers 11:56:34+40:24
1. Don Cherry34:351134:3511
2. Andrew Wallace51:05131:25:4013+2
3. Nick Byrne30:5451:56:349-4+40:24
10DR V Dandenong Ranges Orienteering Dandenong Ranges Oriente2:09:43+53:33
1. Ian Davies34:171034:1710
2. Ian Dodd41:3981:15:568-2
3. Sarah Davies53:47132:09:4310+2+53:33
11NE V Nillumbik Emus Orienteering Cl Nillumbik Emus Orienteer2:10:09+53:59
1. John Carberry42:561542:5615
2. Geoff Hudson41:1871:24:1411-4
3. Peter Hill45:5592:10:09110+53:59
12DR V Dandenong Ranges Orienteering Dandenong Ranges Oriente2:10:28+54:18
1. Damian Spencer36:251236:2512
2. Helen Walpole47:40121:24:0510-2
3. Stuart McWilliam46:23102:10:2812+2+54:18
13BK V Bayside Kangaroos Orienteers Bayside Kangaroos Orient2:11:45+55:35
1. Liliia Glushchenko34:09934:099
2. Stephen Bird33:4351:07:526-3
3. Philippa Lohmeyer-Collins1:03:53152:11:4513+7+55:35
14YV V Yarra Valley Orienteering Club Yarra Valley Orienteerin2:24:44+1:08:34
1. Melissa Gangemi30:57630:576
2. Heather O'Donnell57:59151:28:5614+8
3. Margi Freemantle55:48142:24:44140+1:08:34
15BK V Bayside Kangaroos Orienteers Bayside Kangaroos Orient2:44:54+1:28:44
1. Martin Kozma1:03:01161:03:0116
2. Greg Tamblyn53:21141:56:2215-1
3. David Knight48:32112:44:54150+1:28:44
MF V Melbourne Forest Racers Melbourne Forest Racersdid not finish
1. Nicola Dalheim36:571336:5713
2. Max Dalheimdid not startdid not finish
3. vacantdid not startdid not finish

3

13 starting competitors
PlacNameLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
1BG V Bendigo Orienteers Bendigo Orienteers 11:21:59
1. Henry Cameron28:29128:291
2. Solomon Cameron27:14155:4310
3. Reuben Cameron26:1611:21:5910
2BK V Bayside Kangaroos Orienteers Bayside Kangaroos Orient1:52:21+30:22
1. Judi Herkes43:23643:236
2. Matthew King36:5541:20:183-3
3. Dirk Nankervis32:0321:52:212-1+30:22
3MF V Melbourne Forest Racers Melbourne Forest Racers1:59:52+37:53
1. Kate Francis49:561049:5610
2. Rodney Phillips35:3531:25:316-4
3. Julie Francis34:2161:59:523-3+37:53
4YV V Yarra Valley Orienteering Club Yarra Valley Orienteerin2:00:12+38:13
1. Lincoln Paterson43:33743:337
2. Libby Meeking36:5651:20:294-3
3. John Meeking39:4372:00:1240+38:13
5YV V Yarra Valley Orienteering Club Yarra Valley Orienteerin2:01:13+39:14
1. Ashley White34:40334:403
2. Ruth Goddard42:2161:17:012-1
3. David Goddard44:1292:01:135+3+39:14
6BK V Bayside Kangaroos Orienteers Bayside Kangaroos Orient2:26:30+1:04:31
1. Elizabeth Hatley36:18436:184
2. Helen Alexander48:5691:25:145+1
3. Janet King1:01:16112:26:306+1+1:04:31
7BG V Bendigo Orienteers Bendigo Orienteers 22:26:40+1:04:41
1. Raelee Eenjes45:06845:068
2. Lorraine Leversha47:1871:32:247-1
3. Jenny Ball54:16102:26:4070+1:04:41
8EU V Eureka Orienteers Eureka Orienteers 22:24:01+1:02:02
1. Judy Prendergast1:00:14121:00:1412
2. Dale Ann Gordon51:32101:51:4610-2
3. Gary Buchan32:1532:24:018-2+1:02:02
9DR V Dandenong Ranges Orienteering Dandenong Ranges Oriente2:32:40+1:10:41
1. Peter Yeates39:20539:205
2. Debbie Dodd1:11:33111:50:539+4
3. Mark Besley41:4782:32:4090+1:10:41
10NE V Nillumbik Emus Orienteering Cl Nillumbik Emus Orienteer3:20:39+1:58:40
1. Laurie Niven47:22947:229
2. Schon Hudson1:27:48122:15:1011+2
3. Bill Henley1:05:29123:20:3910-1+1:58:40
MF V Melbourne Forest Racers Melbourne Forest Racersover max time
1. Torren Arthurover max timeover max time
2. Sophie Arthur27:392over max time
3. Milla Key33:275over max time
BG V Bendigo Orienteers Bendigo Orienteers 3mispunched
1. Kerryn Searle29:49229:492
2. Lachlan Kentmispunchedmispunched
3. Peter Searle32:304mispunched
YV V Yarra Valley Orienteering Club Yarra Valley Orienteerindid not finish
1. Sheila Colls50:051150:0511
2. Sylvia Murphy47:2781:37:328-3
3. Sylvia Murphydid not startdid not finish

4

1 starting competitor
PlacNameLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
1DR V Dandenong Ranges Orienteering Newbury Navigators2:48:35
1. Dan Pickering1:04:2911:04:291
2. Miles Calvert57:5512:02:2410
3. Chris Riddiford46:1112:48:3510

5-Mixed

9 starting competitors
PlacNameLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
1NE V Nillumbik Emus Orienteering Cl Bayside Kangaroos Orient1:36:55
1. Nicole Baxter27:32527:325
2. Richard Sallmann30:06357:383-2
3. Mark Baxter39:1741:36:551-2
2CH V Central Highlands Orienteering Central Highlands Orient1:40:43+3:48
1. Dale Taverna25:03225:032
2. Wendy Taverna39:1061:04:134+2
3. Sophie Taverna36:3031:40:432-2+3:48
3MF V Melbourne Forest Racers Melbourne Forest Racers1:44:17+7:22
1. Angus Hewitt52:29852:298
2. William Davey21:4311:14:125-3
3. Carl Dalheim30:0511:44:173-2+7:22
4BG V Bendigo Orienteers Bendigo Orienteers 31:57:46+20:51
1. Serryn Eenjes27:31427:314
2. Archie Neylon22:56250:271-3
3. Darren Eenjes1:07:1971:57:464+3+20:51
5BK V Bayside Kangaroos Orienteers Bayside Kangaroos Orient2:33:15+56:20
1. Michael Hubbert1:02:5291:02:529
2. Murray Hanna38:0151:40:537-2
3. Andrew Hunter52:2252:33:155-2+56:20
6BG V Bendigo Orienteers Bendigo Orienteers 12:50:37+1:13:42
1. Susan Davidson50:09750:097
2. Terry Davidson47:3471:37:436-1
3. John Chellew1:12:5482:50:3760+1:13:42
7NE V Nillumbik Emus Orienteering Cl Nillumbik Emus Orienteer2:52:06+1:15:11
1. Judy Hill40:22640:226
2. Lauris Stirling1:10:1781:50:398+2
3. Helen Edmonds1:01:2762:52:067-1+1:15:11
BG V Bendigo Orienteers Bendigo Orienteers 2mispunched
1. Hugo Byrne22:35122:351
2. Isobel Byrnemispunchedmispunched
3. Jacqui Knee34:292mispunched
EU V Eureka Orienteers Eureka Orienteers 1mispunched
1. Aaron DeBuhr27:30327:303
2. Blake Gordon30:06357:362-1
3. Toby Coopermispunchedmispunched

Please report errors in the result list to the organiser.