Orienteering Australia

Official results for Victorian Long Championships - Evenmoore, Chewton - Fryerstown

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Victorian Long Championships - Evenmoore, Chewton - Fryerstown
Organiser: Nillumbik Emus Orienteering Club
Date: Sunday 16 September 2018

M/W10

2 225 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Joshua LaytonNE V21:599:52
2Matthew LaytonNE V36:02+14:0316:11

W12A

3 100 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Sophie ArthurMF V21:056:48
2Milla KeyMF V21:56+0:517:04
3Eleanor WilliamsEU V28:22+7:179:09
4Sammy LoveDR V31:05+10:0010:01
5Hannah AdamsBK V34:31+13:2611:08

W14A

2 925 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Sophie TavernaCH V29:2810:04
2Jemima LloydTT S39:32+10:0413:30
3Claire AdamsBK V1:14:14+44:4625:22

W16A

3 900 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Venla-Linnea KarjalainenMF V40:3110:23
2Serryn EenjesBG V44:00+3:2911:16
3Caitlyn SteerBG V57:24+16:5314:43

W17-20A

5 700 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Sarah DaviesDR V1:11:5912:37

W21E

8 175 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Natasha KeyMF V1:02:247:37
2Belinda LawfordAO A1:04:08+1:447:50
3Asha SteerDR V1:18:05+15:419:33
4Kathryn PrestonCH V1:20:52+18:289:53
5Aislinn PrendergastEU V1:27:25+25:0110:41
6Liis JohansonMF V1:39:23+36:5912:09
Clare BrownridgeBG Vdid not start

W21A

5 700 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Moira KufferYV V1:07:4011:52
Rosie DalheimMF Vdid not start

W21AS

3 900 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Victoria GreenhanNE V1:06:4317:06

W35A

5 700 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Liliia GlushchenkoBK V1:15:3513:15
2Kerryn SearleBG V1:24:18+8:4314:47

W35AS

3 900 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Heather O'DonnellYV V47:0812:05
2Wendy TavernaCH V1:02:11+15:0315:56

W40A

5 700 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Carolyn LaytonNE V1:41:5517:52

W45A

5 700 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Julie FlynnBG V1:29:2215:40

W45AS

2 725 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Raelee EenjesBG V44:4416:24
2Suzanne O'CallaghanBK V1:10:41+25:5725:56
3Margaret KerteszEU V1:23:28+38:4430:37

W50A

5 250 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Nicola DalheimMF V57:0810:52
2Janine SteerDR V1:25:38+28:3016:18

W55A

5 250 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Jenny BourneEU V56:2710:45
2Prue DobbinBK V1:25:08+28:4116:12
Anitra DowlingEU Vdid not finish

W55+AS

2 725 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Elizabeth HatleyBK V57:0920:58
2Judy PrendergastEU V1:18:43+21:3428:53
3Jocelyn WattsYV V1:19:51+22:4229:18
4BJ JohnsonEU V2:00:37+1:03:2844:15

W60A

3 900 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Carolyn JacksonBK V42:2510:52
2Sue KeyMF V49:40+7:1512:44
3Margi FreemantleYV V1:05:55+23:3016:54
4Philippa Lohmeyer-CollinsBK V1:20:30+38:0520:38
5Helen EdmondsNE V1:23:28+41:0321:24
6Anne GarveyTK V1:37:04+54:3924:53
7Leone CarberryNE V2:01:34+1:19:0931:10

W65A

3 900 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Sheila CollsYV V1:23:0321:17
2Fiona FellNE V1:29:14+6:1122:52
3Laurie NivenNE V1:31:00+7:5723:20
4Pamela KingDR V1:33:46+10:4324:02
Schon HudsonNE Vmispunched

W70A

2 725 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Ruth GoddardYV V45:0016:30
2Heather BiceEU V54:04+9:0419:50
3Kathy LileyYV V56:34+11:3420:45
4Judi HerkesBK V59:46+14:4621:55
5Rose CampbellAW V1:04:28+19:2823:39
6Pam PrimeTK V1:07:33+22:3324:47
7Dianne SearleBG V1:13:40+28:4027:02
8Janet KingBK V1:27:02+42:0231:56
Libby MeekingYV Vmispunched

W75A

2 725 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Dale Ann GordonEU V50:2718:30
2Jan ThomasTK V2:01:38+1:11:1144:38
3Susan DavidsonBG V2:36:31+1:46:0457:26

W80A

2 725 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Helen AlexanderBK V1:13:0426:48
2Dorothy AdrianNE V1:59:39+46:3543:54
Joyce RowlandsNE Vmispunched

M12A

3 100 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
Ashley WhiteYV Vmispunched

M14A

4 475 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Callum WhiteYV V36:478:13
2Torren ArthurMF V38:58+2:118:42
3John SteerBG V56:44+19:5712:40
4James LoveDR V1:14:19+37:3216:36

M16A

5 700 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Jensen KeyMF V47:088:16
2Mason ArthurMF V50:17+3:098:49
3William DaveyMF V54:20+7:129:31
4Hadyn TangMF V1:07:28+20:2011:50

M17-20A

9 700 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Lachlan CherryBG V1:39:0510:12
2Brody McCarthyYV V1:39:24+0:1910:14

M21E

13 575 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Patrick JaffeMF V1:21:526:01
2Aston KeyMF V1:32:12+10:206:47
3Nathan LawsonMF V1:33:19+11:276:52
4Kerrin RattrayMF V1:36:00+14:087:04
5Peter HobbsDR V1:52:28+30:368:17
6Todd NeveMF V1:54:48+32:568:27
David BrownridgeBG Vdid not finish
Rob PrestonCH Vdid not finish
Andrew BarnettBS Adid not start

M21A

9 700 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Gary BuchanEU V2:24:4914:55

M21AS

7 250 m, 0 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
Robert FellNE Vdid not start

M35A

9 700 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Geoff LawfordEU V1:34:489:46
2Toby CooperEU V2:12:19+37:3113:38

M35AS

5 250 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Andrew HunterBK V1:19:4515:11
2Lachlan KentBG V1:27:27+7:4216:39

M40A

8 175 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Bruce ArthurMF V1:01:487:33
2Simon RouseDR V1:06:56+5:088:11
3Artem OsmerkinYV V1:34:28+32:4011:33

M45A

7 250 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Fredrik JohanssonMF V58:318:04
2Blair TrewinYV V1:04:41+6:108:55
3Dion KeechMF V1:06:29+7:589:10
4Andrew CameronBG V1:15:51+17:2010:27

M45AS

3 900 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Darren EenjesBG V47:5412:16
2Wayne LoveDR V1:12:40+24:4618:37

M50A

7 250 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Jim RussellBG V1:01:558:32
2Martin SteerDR V1:06:10+4:159:07
3Warwick WilliamsEU V1:24:28+22:3311:39
4Don CherryBG V1:28:14+26:1912:10
5Bruce PatersonAR V1:32:17+30:2212:43
David RowlandsBK Vdisqualified

M55A

5 700 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Warren KeyMF V42:047:22
2Tim HatleyBK V46:12+4:088:06
3Carl DalheimMF V50:18+8:148:49
4Cormac McCarthyYV V1:04:32+22:2811:19
5David JaffeMF V1:08:21+26:1711:59
6Martin KozmaBK V1:18:52+36:4813:50
7John CarberryNE V1:20:38+38:3414:08
Ken DowlingEU Vmispunched
Stephen BirdBK Vdid not start

M55+AS

3 900 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Geoff AdamsBK V1:06:4917:07
2Bill VandendoolBK V1:10:13+3:2418:00

M60A

5 250 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Ted van GeldermalsenYV V49:319:25
2Chris NorwoodEU V50:31+1:009:37
3Russell BulmanYV V50:52+1:219:41
4Roch PrendergastEU V55:16+5:4510:31
5Rod GrayEU V57:04+7:3310:52
6Ian DaviesDR V59:52+10:2111:24
7Stephen CollinsBK V1:05:11+15:4012:24
8David KnightBK V1:11:30+21:5913:37
9Stuart McWilliamDR V1:23:17+33:4615:51
10Lincoln PatersonYV V1:34:01+44:3017:54

M65A

5 250 m, 11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Paul HoopmannTJ S1:00:3911:33
2Vic SedunaryBK V1:03:02+2:2312:00
3Geoff ArmstrongNE V1:09:01+8:2213:08 Download route in GPX format
4Geoff HudsonNE V1:16:20+15:4114:32
5Charles BrownridgeBG V1:18:05+17:2614:52
6Robert EdmondsNE V1:18:36+17:5714:58
7Mark HennessyCH V1:19:07+18:2815:04
8Don FellNE V1:23:59+23:2015:59
9John ErwinEU V1:47:07+46:2820:24
10Matthew KingBK V2:11:26+1:10:4725:02
11Kevin MorrisBK V2:34:20+1:33:4129:23

M70A

3 900 m, 14 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Derek MorrisBG V44:0011:16
2Tony RadfordBG V46:33+2:3311:56
3Paul ElamTK V53:09+9:0913:37
4Daryl FleayBG V57:30+13:3014:44
5Dennis MewsBK V1:02:24+18:2416:00
6Dennis TrewinYV V1:03:10+19:1016:11
7Murray HannaBK V1:03:28+19:2816:16
8Peter DalwoodDR V1:05:18+21:1816:44
9Ralph KochYV V1:08:53+24:5317:39
10Peter YeatesDR V1:13:15+29:1518:46
11John MeekingYV V1:18:19+34:1920:04
12David GoddardYV V1:19:20+35:2020:20
13Lincoln ErmNE V1:24:42+40:4221:43
14Andrew CampbellAW V1:27:03+43:0322:19
Leigh PrivettAW Vdid not start

M75A

3 900 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Peter PrimeTK V52:0413:21
2Blake GordonEU V54:47+2:4314:02
3Peter SearleBG V1:01:23+9:1915:44
4Terry DavidsonBG V1:12:57+20:5318:42
5Lindsay ThomasTK V2:00:18+1:08:1430:50

M80A

2 725 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Barry SampsonYV V1:03:5823:28
2Eino MeuronenBS A1:16:32+12:3428:05

Long Open B

4 475 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Jeff HughesNE V1:39:3722:15
James LloydTT Smispunched
Dale TavernaCH Vmispunched

Short Open B

2 925 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Sarah LoveDR V36:4012:32

Junior Open B

2 925 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Alexander RowlandsBK V31:4210:50

EOD4

7 250 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Kirsten FairfaxMF V1:24:5111:42
2Ian CollinsTK V2:25:58+1:01:0720:08

EOD5

5 700 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
Peter MaloneyNE Vdid not finish

EOD11

3 100 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Ryan DaviesDR V38:3512:26
2Adele TangMF V38:48+0:1312:30
Abigail HewittMF Vmispunched
Pat MewsBK Vdid not finish

EOD12

2 225 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Angus HewittMF V22:5110:16

Please report errors in the result list to the organiser.