Orienteering Australia

Official results for MelBushO 1 - Cardinia Reservoir

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: MelBushO 1 - Cardinia Reservoir
Organiser: Yarra Valley Orienteering Club
Date: Sunday 8 April 2018

1 - Long Hard

5 375 m, 26 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Peter HobbsDandenong Ranges Orienteering49:149:09
2Alex IkinBayside Kangaroos Orienteers1:01:39+12:2511:28
3Glen WhiteYarra Valley Orienteering Club1:01:56+12:4211:31
4Martin SteerDandenong Ranges Orienteering1:03:52+14:3811:52
5Artem OsmerkinYarra Valley Orienteering Club1:08:40+19:2612:46
6Callum WhiteYarra Valley Orienteering Club1:10:46+21:3213:09
7Russell BulmanYarra Valley Orienteering Club1:11:05+21:5113:13
8Ian DoddDandenong Ranges Orienteering1:14:55+25:4113:56
9Stephen DunbarBayside Kangaroos Orienteers1:15:35+26:2114:03
10Angus RobertsOrienteering Victoria1:18:40+29:2614:38
11Vic SedunaryBayside Kangaroos Orienteers1:20:03+30:4914:53
12Stuart McWilliamDandenong Ranges Orienteering1:25:49+36:3515:57
13Niina KauttoMelbourne Forest Racers1:27:26+38:1216:16
14Ian DaviesDandenong Ranges Orienteering1:28:07+38:5316:23
15Peter LadaYarra Valley Orienteering Club1:39:42+50:2818:32
16Matthew KingBayside Kangaroos Orienteers1:40:13+50:5918:38
17Don FellNillumbik Emus Orienteering Cl1:41:41+52:2718:55
18Peter ChenDandenong Ranges Orienteering1:52:56+1:03:4221:00
19Andrew HunterBayside Kangaroos Orienteers1:53:15+1:04:0121:04
20Fiona FellNillumbik Emus Orienteering Cl1:59:10+1:09:5622:10
21Lincoln PatersonOrienteering Victoria2:03:36+1:14:2222:59
22Michael StillwellNillumbik Emus Orienteering Cl2:12:54+1:23:4024:43
Tim HatleyBayside Kangaroos Orienteersmispunched
Peter DalwoodDandenong Ranges Orienteeringmispunched
Adam BrownOrienteering Victoriamispunched
Alex KorobkinOrienteering Victoriamispunched

2 - Short Hard

4 125 m, 29 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Daniel TinkerOrienteering Victoria48:4611:49
2Sylvain ClementOrienteering Victoria49:53+1:0712:05
3Janine SteerDandenong Ranges Orienteering53:28+4:4212:57
4Ralph KochYarra Valley Orienteering Club53:59+5:1313:05
5James CattonOrienteering Victoria54:49+6:0313:17
6Heather O'DonnellYarra Valley Orienteering Club56:20+7:3413:39
7Mark BaxterNillumbik Emus Orienteering Cl56:46+8:0013:45
8Damian SpencerDandenong Ranges Orienteering58:37+9:5114:12
9Peter RogaOrienteering Victoria1:06:17+17:3116:04
10Hadyn TangMelbourne Forest Racers1:09:00+20:1416:43
11Ben FullardOrienteering Victoria1:09:46+21:0016:54
12Peter GroverDandenong Ranges Orienteering1:10:57+22:1117:12
13Greg TamblynBayside Kangaroos Orienteers1:11:38+22:5217:21
14Carl StempDandenong Ranges Orienteering1:13:16+24:3017:45
15Bruce LyonOrienteering Victoria1:13:59+25:1317:56
16John RussellOrienteering Victoria1:14:41+25:5518:06
17Elizabeth HatleyBayside Kangaroos Orienteers1:15:14+26:2818:14
18Karen StrachanDandenong Ranges Orienteering1:15:49+27:0318:22
19Andras BogdanovitsDandenong Ranges Orienteering1:17:37+28:5118:48
20Andrew PerkinsOrienteering Victoria1:18:06+29:2018:56
21Pamela KingDandenong Ranges Orienteering1:41:38+52:5224:38
22Peter MaloneyNillumbik Emus Orienteering Cl1:45:30+56:4425:34
23Janet KingBayside Kangaroos Orienteers1:48:33+59:4726:18
24Ainslie CumminsDandenong Ranges Orienteering2:13:28+1:24:4232:21
Chris CroweOrienteering Victoriamispunched
Mike WhittonDandenong Ranges Orienteeringmispunched
Katherine TurnerOrienteering Victoriamispunched
Peter YeatesDandenong Ranges Orienteeringdid not finish
Alex RowlandsBayside Kangaroos Orienteersdid not finish

3 - Moderate

2 925 m, 28 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Asha SteerDandenong Ranges Orienteering22:447:46
2Shawn MitchellOrienteering Victoria27:17+4:339:19
3Ashley WhiteYarra Valley Orienteering Club35:05+12:2111:59
4Kelly BoweyOrienteering Victoria36:27+13:4312:27
5Maya BennetteYarra Valley Orienteering Club39:12+16:2813:24
6John PrestonEureka Orienteers41:30+18:4614:11
7Tim DentYarra Valley Orienteering Club44:05+21:2115:04
8Denise PikeDandenong Ranges Orienteering47:24+24:4016:12
9Sheila CollsYarra Valley Orienteering Club50:41+27:5717:19
10Kimberley MitchellDandenong Ranges Orienteering54:03+31:1918:28
11Meg SmithOrienteering Victoria55:59+33:1519:08
12Jack GilbertOrienteering Victoria1:00:26+37:4220:39
13Stellan JacksonOrienteering Victoria1:00:35+37:5120:42
14Family TaylorOrienteering Victoria1:01:22+38:3820:58
15Gus GilbertOrienteering Victoria1:01:32+38:4821:02
16Leonie KempOrienteering Victoria1:02:26+39:4221:20
17Ilze YeatesDandenong Ranges Orienteering1:05:04+42:2022:14
18Ian MathiesonOrienteering Victoria1:07:38+44:5423:07
19Graeme NewtonOrienteering Victoria1:09:42+46:5823:49
20Lindsay ThomasTuckonie Orienteering Club1:09:45+47:0123:50
21Rosie SalvarisBayside Kangaroos Orienteers1:11:02+48:1824:17
22Family NoonanOrienteering Victoria1:12:42+49:5824:51
23Henk DeJongVictorian ARDF Group1:21:09+58:2527:44
24Dianne ShaldersVictorian ARDF Group1:21:14+58:3027:46
Cathy SmithOrienteering Victoriamispunched
Reynah TangOrienteering Victoriamispunched
Allan LockettOrienteering Victorianot competing
Jayde HoOrienteering Victorianot competing

4 - Easy

2 025 m, 24 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Jasmine CroweOrienteering Victoria21:5310:48
2Tom CroweOrienteering Victoria23:14+1:2111:28
3Kristy FlayDandenong Ranges Orienteering25:08+3:1512:24
4Georgii OsmerkinOrienteering Victoria26:56+5:0313:18
5Natallia KorobkinOrienteering Victoria27:03+5:1013:21
6Barry SampsonYarra Valley Orienteering Club29:30+7:3714:34
7Luca BogdanovitsDandenong Ranges Orienteering29:51+7:5814:44
8Arika BogdanovitsDandenong Ranges Orienteering31:39+9:4615:37
9Debbie DoddDandenong Ranges Orienteering33:12+11:1916:23
10Shirley ChiuOrienteering Victoria33:53+12:0016:43
11Allan LockettOrienteering Victoria34:26+12:3317:00
12Aimee and Alisha PhanOrienteering Victoria35:24+13:3117:28
13Jayde HoOrienteering Victoria35:53+14:0017:43
14Sally WatsonOrienteering Victoria37:26+15:3318:29
15Kay PrestonEureka Orienteers38:33+16:4019:02
16John DempsterYarra Valley Orienteering Club39:25+17:3219:27
17Jackie DempsterYarra Valley Orienteering Club39:30+17:3719:30
18Sarah MacdonaldOrienteering Victoria44:59+23:0622:12
19Andrew WyattOrienteering Victoria45:21+23:2822:23
20Pip ThodeOrienteering Victoria47:27+25:3423:25
21Caroline Ratcliffe-jonesOrienteering Victoria48:06+26:1323:45
22Family ReeveOrienteering Victoria51:23+29:3025:22
23Tim CarlessOrienteering Victoria55:30+33:3727:24
Celine BoiteuxOrienteering Victoriadid not finish

Please report errors in the result list to the organiser.