Orienteering Australia

Official results for MelBushO 2 - Hawkstowe, Plenty Gorge

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: MelBushO 2 - Hawkstowe, Plenty Gorge
Organiser: Nillumbik Emus Orienteering Club
Date: Sunday 29 April 2018

1 - Long Hard

6 400 m, 42 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Bruce ArthurMelbourne Forest Racers37:395:52
2Brody McCarthyYarra Valley Orienteering Club38:47+1:086:03
3Matt van der PeetBayside Kangaroos Orienteers41:31+3:526:29
4Simon RyanOrienteering Victoria42:53+5:146:42
5Alex IkinBayside Kangaroos Orienteers43:28+5:496:47
6Archie NeylonBendigo Orienteers44:50+7:117:00
7Mason ArthurMelbourne Forest Racers44:54+7:157:00
8Tim HatleyBayside Kangaroos Orienteers45:25+7:467:05
9Jarrod HarrisDandenong Ranges Orienteering49:13+11:347:41
10Warwick DavisTuckonie Orienteering Club50:03+12:247:49
11Mark BaxterNillumbik Emus Orienteering Cl51:24+13:458:01
12Warwick WilliamsEureka Orienteers51:39+14:008:04
13Stephen DunbarBayside Kangaroos Orienteers52:14+14:358:09
14Osmerkin ArtemYarra Valley Orienteering Club52:23+14:448:11
15Lucy McgarvaOrienteering Victoria54:17+16:388:28
16Will DaveyMelbourne Forest Racers54:19+16:408:29
17Ilka BarrBendigo Orienteers56:30+18:518:49
18Bill VandendoolMelbourne Forest Racers56:40+19:018:51
19Melissa GangemiYarra Valley Orienteering Club56:49+19:108:52
20Martin SteerDandenong Ranges Orienteering57:09+19:308:55
21Johan SkoldOrienteering Victoria57:46+20:079:01
22John CarberryNillumbik Emus Orienteering Cl58:09+20:309:05
23Alicia DymowskiDandenong Ranges Orienteering58:46+21:079:10
24Helen WalpoleDandenong Ranges Orienteering1:00:12+22:339:24
25Geoff ArmstrongNillumbik Emus Orienteering Cl1:00:26+22:479:26
26Ian DoddDandenong Ranges Orienteering1:00:38+22:599:28
27Adam BrownOrienteering Victoria1:01:44+24:059:38
28Alan KufferYarra Valley Orienteering Club1:02:33+24:549:46
29Steven O'ConnellBayside Kangaroos Orienteers1:04:10+26:3110:01
30Martin KozmaBayside Kangaroos Orienteers1:04:20+26:4110:03
31Ian DiasDandenong Ranges Orienteering1:08:47+31:0810:44
32Josephine YeatmanNillumbik Emus Orienteering Cl1:09:11+31:3210:48
33Stuart McWilliamDandenong Ranges Orienteering1:09:45+32:0610:53
34Sylvain ClementOrienteering Victoria1:12:47+35:0811:22
35Don FellNillumbik Emus Orienteering Cl1:14:10+36:3111:35
36Geoff HudsonNillumbik Emus Orienteering Cl1:15:48+38:0911:50
37Andrew HunterBayside Kangaroos Orienteers1:18:41+41:0212:17
38Tracey BoydOrienteering Victoria1:21:18+43:3912:42
39Peter ChenDandenong Ranges Orienteering1:24:12+46:3313:09
40Victoria GreenhanNillumbik Emus Orienteering Cl1:29:56+52:1714:03
41Deb SutherlandBayside Kangaroos Orienteers1:33:08+55:2914:33
Rebecca ShawBayside Kangaroos Orienteersmispunched

2 - Short Hard

5 025 m, 60 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Bryan StokesOrienteering Victoria38:227:38
2Callum WhiteYarra Valley Orienteering Club40:56+2:348:08
3Damian SpencerDandenong Ranges Orienteering40:58+2:368:09
4Daniel TinkerOrienteering Victoria41:54+3:328:20
5David RowlandsBayside Kangaroos Orienteers41:57+3:358:20
6Alan DaleyMelbourne Forest Racers45:31+7:099:03
7Henri Du toitOrienteering Victoria47:27+9:059:26
8Andras BogdanovitsDandenong Ranges Orienteering48:31+10:099:39
9Heather O'DonnellYarra Valley Orienteering Club48:48+10:269:42
10Laurence ArmstrongOrienteering Victoria51:03+12:4110:09
11Peter DalwoodDandenong Ranges Orienteering51:29+13:0710:14
12Sophie TavernaCentral Highlands Orienteering53:07+14:4510:34
13Andrew PerkinsOrienteering Victoria53:22+15:0010:37
14Dennis MewsBayside Kangaroos Orienteers53:48+15:2610:42
15Eric LouwDandenong Ranges Orienteering55:52+17:3011:07
16Chris CroweOrienteering Victoria55:56+17:3411:07
17Sarah DaviesDandenong Ranges Orienteering58:05+19:4311:33
18Nicholas LeongOrienteering Victoria59:20+20:5811:48
19Ruth GoddardYarra Valley Orienteering Club59:41+21:1911:52
20Katherine TurnerOrienteering Victoria1:00:25+22:0312:01
21Wendy TavernaCentral Highlands Orienteering1:00:35+22:1312:03
22Karen StrachanDandenong Ranges Orienteering1:00:50+22:2812:06
23Mike WhittonDandenong Ranges Orienteering1:01:35+23:1312:15
24Carolyn LaytonNillumbik Emus Orienteering Cl1:01:51+23:2912:18
25Graham WallisDandenong Ranges Orienteering1:02:19+23:5712:24
26Greg TamblynBayside Kangaroos Orienteers1:02:25+24:0312:25
27Victoria MooreOrienteering Victoria1:02:31+24:0912:26
28Angus McmillanBayside Kangaroos Orienteers1:02:56+24:3412:31
29Lincoln PatersonYarra Valley Orienteering Club1:02:59+24:3712:32
30HAMISH McMillanBayside Kangaroos Orienteers1:03:00+24:3812:32
31Ewen TempletonBayside Kangaroos Orienteers1:07:12+28:5013:22
32Peter GroverDandenong Ranges Orienteering1:08:12+29:5013:34
33Peter YeatesDandenong Ranges Orienteering1:09:41+31:1913:52
34Leone CarberryNillumbik Emus Orienteering Cl1:14:27+36:0514:48
35Ronice GoebelOrienteering Victoria1:14:33+36:1114:50
36Judi HerkesBayside Kangaroos Orienteers1:17:50+39:2815:29
37Elizabeth HatleyBayside Kangaroos Orienteers1:17:55+39:3315:30
38Jenelle TempletonNillumbik Emus Orienteering Cl1:21:43+43:2116:15
39Jeff HughesNillumbik Emus Orienteering Cl1:22:23+44:0116:23
40Sarah KempOrienteering Victoria1:22:24+44:0216:23
41Kathy LileyYarra Valley Orienteering Club1:26:24+48:0217:11
42Margaret KerteszBendigo Orienteers1:28:50+50:2817:40
43Fiona FellNillumbik Emus Orienteering Cl1:30:58+52:3618:06
44Claire AdamsBayside Kangaroos Orienteers1:32:55+54:3318:29
45Helen AlexanderBayside Kangaroos Orienteers1:33:42+55:2018:38
46Geoff AdamsBayside Kangaroos Orienteers1:33:59+55:3718:42
47Maeve SlevinOrienteering Victoria1:36:30+58:0819:12
48Rachel BrownYarra Valley Orienteering Club1:36:43+58:2119:14
49Lily WilsonOrienteering Victoria1:47:08+1:08:4621:19
50Olive KercherOrienteering Victoria1:47:12+1:08:5021:20
51Amelie KercherOrienteering Victoria1:47:16+1:08:5421:20
52Cam MartinOrienteering Victoria1:59:49+1:21:2723:50
53Andrew MerwoodOrienteering Victoria2:03:03+1:24:4124:29
54Schon HudsonNillumbik Emus Orienteering Cl2:04:25+1:26:0324:45
55Ainslie CumminsDandenong Ranges Orienteering2:12:41+1:34:1926:24
56Alexandra LaceyOrienteering Victoria2:21:05+1:42:4328:04
Sheila CollsYarra Valley Orienteering Clubmispunched
Ewen TempletonBayside Kangaroos Orienteersdid not finish
Pat MewsBayside Kangaroos Orienteersdid not finish
Ian ParryNillumbik Emus Orienteering Cldid not finish

3 - Moderate

3 700 m, 47 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Maya BennetteYarra Valley Orienteering Club39:2510:39
2John RussellOrienteering Victoria44:37+5:1212:03
3Carlie RussellOrienteering Victoria45:56+6:3112:24
4Chloe EdwardsOrienteering Victoria46:43+7:1812:37
5Samantha CarberryOrienteering Victoria46:44+7:1912:37
6Dennis TrewinOrienteering Victoria46:50+7:2512:39
7Margi FreemantleYarra Valley Orienteering Club49:30+10:0513:22
8Amber LouwDandenong Ranges Orienteering51:09+11:4413:49
9Thomas CarberryOrienteering Victoria51:15+11:5013:51
10Helen EdmondsNillumbik Emus Orienteering Cl52:48+13:2314:16
11Alex RowlandsBayside Kangaroos Orienteers55:18+15:5314:56
12Ken MooreTuckonie Orienteering Club56:00+16:3515:08
13Kelly ChiuOrienteering Victoria56:45+17:2015:20
14Jocelyn WattsYarra Valley Orienteering Club59:55+20:3016:11
15Lauris StirlingNillumbik Emus Orienteering Cl1:03:26+24:0117:08
16Josh LaytonNillumbik Emus Orienteering Cl1:03:37+24:1217:11
17Pamela KingDandenong Ranges Orienteering1:04:33+25:0817:26
18Graeme NewtonOrienteering Victoria1:07:28+28:0318:14
19Rosie SalvarisBayside Kangaroos Orienteers1:09:29+30:0418:46
20Ilze YeatesDandenong Ranges Orienteering1:09:36+30:1118:48
21Lindsay ThomasTuckonie Orienteering Club1:13:21+33:5619:49
22Ian BakerBayside Kangaroos Orienteers1:14:34+35:0920:09
23Nick ClemonsOrienteering Victoria1:15:55+36:3020:31
24Mia WotherspoonOrienteering Victoria1:16:59+37:3420:48
25Jeanette FineganOrienteering Victoria1:17:24+37:5920:55
26Des GregoryBayside Kangaroos Orienteers1:17:28+38:0320:56
27Peter BlackYarra Valley Orienteering Club1:24:08+44:4322:44
28Ian StirlingNillumbik Emus Orienteering Cl1:26:04+46:3923:15
29Alastair LangDandenong Ranges Orienteering1:33:34+54:0925:17
30Hannah AdamsBayside Kangaroos Orienteers1:34:35+55:1025:33
31Rodney HiscoxOrienteering Victoria1:36:38+57:1326:07
32Julian PakayOrienteering Victoria1:37:21+57:5626:18
33Tom LangmaidOrienteering Victoria1:39:27+1:00:0226:52
34Jan ThomasTuckonie Orienteering Club1:40:07+1:00:4227:03
35Joyce RowlandsNillumbik Emus Orienteering Cl1:41:10+1:01:4527:20
36Michael HubbertBayside Kangaroos Orienteers1:44:00+1:04:3528:06
37Hannah SpencerOrienteering Victoria1:52:24+1:12:5930:22
38Jackie DempsterYarra Valley Orienteering Club2:03:01+1:23:3633:14
39Family OkabeBayside Kangaroos Orienteers2:09:52+1:30:2735:05
40Matilda LaceyOrienteering Victoria2:20:47+1:41:2238:02
Scott HutchisonOrienteering Victoriamispunched
Matthew LaytonNillumbik Emus Orienteering Clmispunched
Suzanne O'CallaghanBayside Kangaroos Orienteersmispunched
Ashley WhiteYarra Valley Orienteering Clubmispunched
Maia DoddsOrienteering Victoriamispunched
Maia DoddsOrienteering Victoriamispunched
Alex McAllisterOrienteering Victoriadid not finish

4 - Easy

2 450 m, 42 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Georgii OsmerkinOrienteering Victoria31:1912:46
2Richard FlynnOrienteering Victoria32:16+0:5713:10
3Rebecca NeylonBendigo Orienteers33:57+2:3813:51
4Clementine NeylonOrienteering Victoria33:58+2:3913:51
5Mia GavensBayside Kangaroos Orienteers34:43+3:2414:10
6Alexander GordonOrienteering Victoria39:19+8:0016:02
7Debbie DoddDandenong Ranges Orienteering40:34+9:1516:33
8Zoe FlemingOrienteering Victoria44:31+13:1218:10
9Lachlan McMillanBayside Kangaroos Orienteers45:19+14:0018:29
9Lynda BerrettBayside Kangaroos Orienteers45:19+14:0018:29
11Eleanor WilliamsBendigo Orienteers46:13+14:5418:51
12Erin FarleyOrienteering Victoria47:29+16:1019:22
13Alisha AyresOrienteering Victoria48:59+17:4019:59
14Sheila AyresBayside Kangaroos Orienteers49:03+17:4420:01
15Murray AllenOrienteering Victoria49:47+18:2820:19
16Grace HargenraderOrienteering Victoria51:20+20:0120:57
17Teo GrabinOrienteering Victoria52:19+21:0021:21
18Amelie CollsYarra Valley Orienteering Club52:27+21:0821:24
19Luca BogdanovitsDandenong Ranges Orienteering54:03+22:4422:03
20Amelie BonaccorsoOrienteering Victoria54:45+23:2622:20
21Eli BonaccorsoOrienteering Victoria54:50+23:3122:22
22Mark BadcockOrienteering Victoria55:10+23:5122:31
23Jamie GoddardMelbourne Forest Racers55:19+24:0022:34
24Eli GibbsOrienteering Victoria59:21+28:0224:13
25Leia GibbsOrienteering Victoria59:26+28:0724:15
26Tori CollinsOrienteering Victoria1:01:26+30:0725:04
27Laura RoyceOrienteering Victoria1:02:25+31:0625:28
28Prague HouseOrienteering Victoria1:04:13+32:5426:12
29Lachlan RobertsonOrienteering Victoria1:04:32+33:1326:20
30Charlie RobertsonOrienteering Victoria1:05:04+33:4526:33
31Neo KozmaBayside Kangaroos Orienteers1:05:40+34:2126:48
32Angelina KozmaBayside Kangaroos Orienteers1:06:20+35:0127:04
33Emily WardropYarra Valley Orienteering Club1:09:31+38:1228:22
34Gregg CaseyOrienteering Victoria1:11:36+40:1729:13
35Alex HuttonOrienteering Victoria1:14:05+42:4630:14
36Matilda HuttonOrienteering Victoria1:14:13+42:5430:17
37Tony BrooksOrienteering Victoria1:15:17+43:5830:43
38Emma CarberryOrienteering Victoria1:15:55+44:3630:59
39Zoe TaufaleOrienteering Victoria1:22:58+51:3933:51
40Jasmine TaufaleOrienteering Victoria1:23:43+52:2434:10
41Olivia ConstanceOrienteering Victoria1:39:50+1:08:3140:44
Catherine RowlandsBayside Kangaroos Orienteersmispunched

Please report errors in the result list to the organiser.