Orienteering Australia

Official results for MelBushO 3 - Balt Camp, Bullengarook

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: MelBushO 3 - Balt Camp, Bullengarook
Organiser: Central Highlands Orienteering Club
Date: Sunday 27 May 2018

1 - Long Hard

6 175 m, 26 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Fredrik JohanssonMelbourne Forest Racers44:037:08
2Peter HobbsDandenong Ranges Orienteering44:44+0:417:14
3David CollsYarra Valley Orienteering Club50:41+6:388:12
4Richard GoonanBendigo Orienteers50:59+6:568:15
5Tim HatleyBayside Kangaroos Orienteers57:35+13:329:19
6Andrew BakerBayside Kangaroos Orienteers59:55+15:529:42
7Jarrod HarrisDandenong Ranges Orienteering1:02:03+18:0010:02
8Linnea KarjalainenMelbourne Forest Racers1:04:45+20:4210:29
9Warwick DavisTuckonie Orienteering Club1:06:03+22:0010:41
10Ian DaviesDandenong Ranges Orienteering1:07:57+23:5411:00
11Mark BaxterNillumbik Emus Orienteering Cl1:08:51+24:4811:08
12Matt van der PeetBayside Kangaroos Orienteers1:10:58+26:5511:29
13John CarberryNillumbik Emus Orienteering Cl1:13:29+29:2611:54
14Callum WhiteYarra Valley Orienteering Club1:14:13+30:1012:01
15Melissa GangemiYarra Valley Orienteering Club1:15:16+31:1312:11
16Glen WhiteYarra Valley Orienteering Club1:16:35+32:3212:24
17Stuart McWilliamDandenong Ranges Orienteering1:31:13+47:1014:46
18Sue KeyMelbourne Forest Racers1:31:39+47:3614:50
19Martin KozmaBayside Kangaroos Orienteers1:34:59+50:5615:22
20Andrew HunterBayside Kangaroos Orienteers1:52:36+1:08:3318:14
21Daniel CahirTuckonie Orienteering Club2:04:48+1:20:4520:12
22Eric DavidsonBayside Kangaroos Orienteers2:14:15+1:30:1221:44
Ron ScholesYarra Valley Orienteering Clubmispunched
Roch PrendergastEureka Orienteersdid not finish
Nicholas LeongOrienteering Victoriadid not finish
Ted van GeldermalsenYarra Valley Orienteering Clubdid not finish

2 - Short Hard

4 050 m, 44 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Darren EenjesBendigo Orienteers43:2010:41
2Bryan StokesOrienteering Victoria43:29+0:0910:44
3Sophie TavernaCentral Highlands Orienteering44:45+1:2511:02
4Ian DoddDandenong Ranges Orienteering45:52+2:3211:19
5Sarah DaviesDandenong Ranges Orienteering49:04+5:4412:06
6Paivi KarjalainenOrienteering Victoria49:23+6:0312:11
7Dennis MewsBayside Kangaroos Orienteers49:45+6:2512:17
8Peter PrimeTuckonie Orienteering Club50:31+7:1112:28
9Carolyn LaytonNillumbik Emus Orienteering Cl50:51+7:3112:33
10Andreas StrasserYarra Valley Orienteering Club51:30+8:1012:42
11Heather O'DonnellYarra Valley Orienteering Club51:44+8:2412:46
12Sonia AliOrienteering Victoria52:48+9:2813:02
13Aidan MayallBayside Kangaroos Orienteers53:37+10:1713:14
14Victoria MooreOrienteering Victoria53:57+10:3713:19
15James EdwardsOrienteering Victoria54:31+11:1113:27
16Andrew PerkinsOrienteering Victoria55:14+11:5413:38
17Margi FreemantleYarra Valley Orienteering Club58:37+15:1714:28
18Magnus NeergaardOrienteering Victoria58:48+15:2814:31
19Paul ElamTuckonie Orienteering Club1:03:13+19:5315:36
20Lincoln PatersonYarra Valley Orienteering Club1:04:50+21:3016:00
21Alice BillsCentral Highlands Orienteering1:06:42+23:2216:28
22Elizabeth HatleyBayside Kangaroos Orienteers1:07:21+24:0116:37
23John ChelewBGV Bendigo Orienteers1:08:57+25:3717:01
24Richard SallmannOrienteering Victoria1:15:03+31:4318:31
25Ewen TempletonBayside Kangaroos Orienteers1:15:42+32:2218:41
26Peter YeatesDandenong Ranges Orienteering1:15:43+32:2318:41
27Pam PrimeTuckonie Orienteering Club1:28:30+45:1021:51
28Saunders BradleyBayside Kangaroos Orienteers1:29:36+46:1622:07
29Melissa BivianoBayside Kangaroos Orienteers1:29:39+46:1922:08
30Victoria GreenhanNillumbik Emus Orienteering Cl1:30:47+47:2722:24
31Ian MathiesonOrienteering Victoria1:33:25+50:0523:03
32Rachel BrownYarra Valley Orienteering Club1:34:42+51:2223:22
33Margaret KerteszBendigo Orienteers1:36:12+52:5223:45
34Richard BillsCHV Central Highlands Orienteering1:37:31+54:1124:04
35Peter MaloneyNillumbik Emus Orienteering Cl1:37:33+54:1324:05
36Claire AdamsBayside Kangaroos Orienteers1:40:50+57:3024:53
37Geoff AdamsBayside Kangaroos Orienteers1:40:58+57:3824:55
Stephen BirdBayside Kangaroos Orienteersmispunched
Osama AliYarra Valley Orienteering Clubmispunched
Pat MewsBayside Kangaroos Orienteersmispunched
Jenelle TempletonNillumbik Emus Orienteering Cldid not finish
Andras BogdanovitsDandenong Ranges Orienteeringdid not finish
Jeff HughesNillumbik Emus Orienteering Cldid not finish
Douglas JordanOrienteering Victoriadid not finish

3 - Moderate

3 325 m, 46 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Jemima Bradfield SmithCentral Highlands Orienteering38:5911:43
2Dennis TrewinOrienteering Victoria46:46+7:4714:03
3Chloe EdwardsOrienteering Victoria50:49+11:5015:16
4Victor RomsomOrienteering Victoria50:50+11:5115:17
5James O'SullivanBendigo Orienteers50:54+11:5515:18
6Murray HannaBayside Kangaroos Orienteers51:49+12:5015:35
7Eleanor WilliamsBendigo Orienteers57:26+18:2717:16
8Jessica ShermanOrienteering Victoria1:01:31+22:3218:30
9Peter BeggsTuckonie Orienteering Club1:01:49+22:5018:35
10Deb SutherlandBayside Kangaroos Orienteers1:03:00+24:0118:56
11Sylvia MurphyTuckonie Orienteering Club1:03:31+24:3219:06
12Graeme NewtonOrienteering Victoria1:09:44+30:4520:58
13Leonie KempOrienteering Victoria1:10:27+31:2821:11
14Samantha CarberryOrienteering Victoria1:11:28+32:2921:29
15Anne GarveyTuckonie Orienteering Club1:12:03+33:0421:40
16Ashley WhiteYarra Valley Orienteering Club1:13:50+34:5122:12
17 CroweOrienteering Victoria1:18:59+40:0023:45
18Barry MooreOrienteering Victoria1:19:40+40:4123:57
19Debbie CassarBayside Kangaroos Orienteers1:20:40+41:4124:15
20Jodi ChalmersOrienteering Victoria1:20:42+41:4324:16
21Ken DunstanBayside Kangaroos Orienteers1:20:46+41:4724:17
22Debbie DoddDandenong Ranges Orienteering1:20:54+41:5524:19
23Lindsay ThomasTuckonie Orienteering Club1:21:51+42:5224:36
24Nicole BaxterOrienteering Victoria1:21:57+42:5824:38
25Ilze YeatesDandenong Ranges Orienteering1:27:26+48:2726:17
26Mili BajwaOrienteering Victoria1:33:58+54:5928:15
27Maria NilsenOrienteering Victoria1:37:13+58:1429:14
28Marco FordOrienteering Victoria1:41:25+1:02:2630:30
29Camila FordOrienteering Victoria1:42:37+1:03:3830:51
30Alex McallisterOrienteering Victoria1:52:20+1:13:2133:47
31Rosie SalvarisBayside Kangaroos Orienteers1:56:38+1:17:3935:04
32Taylor BettOrienteering Victoria2:07:44+1:28:4538:24
33Danya AzzopardiOrienteering Victoria2:07:47+1:28:4838:25
34John TemplerOrienteering Victoria2:26:15+1:47:1643:59
35Ray AzzopardiOrienteering Victoria2:26:19+1:47:2044:00
36Jackie DempsterYarra Valley Orienteering Club2:26:21+1:47:2244:00
37John DempsterYarra Valley Orienteering Club2:26:26+1:47:2744:02
Tegan MooreOrienteering Victoriamispunched
Judy PrendergastEureka Orienteersdid not finish
Rebecca DawsonOrienteering Victoriadid not finish
Joyce RowlandsNillumbik Emus Orienteering Cldid not finish
Zoe FlemingOrienteering Victoriadid not finish
Liza OatesOrienteering Victoriadid not finish
Sarah KernotOrienteering Victoriadid not finish
Santi RomagosaOrienteering Victoriadid not finish
David CassarBayside Kangaroos Orienteersdid not finish

4 - Easy

2 025 m, 28 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Zoe FlemingOrienteering Victoria16:448:15
2Natasha RomsomOrienteering Victoria17:05+0:218:26
3Matthew LaytonNillumbik Emus Orienteering Cl20:05+3:219:55
4Josh LaytonNillumbik Emus Orienteering Cl21:56+5:1210:49
5Jasmine CroweOrienteering Victoria23:36+6:5211:39
6Emma CarberryOrienteering Victoria31:26+14:4215:31
7Anne RobinsonBayside Kangaroos Orienteers32:12+15:2815:54
8Luca BogdanovitsDandenong Ranges Orienteering33:31+16:4716:33
9Barry RockmanOrienteering Victoria36:27+19:4318:00
10Paula RockmanOrienteering Victoria36:31+19:4718:01
11Douglas JordanOrienteering Victoria37:02+20:1818:17
12Emily WardropYarra Valley Orienteering Club37:37+20:5318:34
13Hannah AdamsBayside Kangaroos Orienteers38:10+21:2618:50
14Michael HubbertBayside Kangaroos Orienteers43:40+26:5621:33
15Lachlan RobertsonOrienteering Victoria45:19+28:3522:22
16Harriet BishopOrienteering Victoria45:22+28:3822:24
17Angus and Cuddle BishopOrienteering Victoria45:31+28:4722:28
18Julie DuncanOrienteering Victoria46:02+29:1822:43
19Santi RomagosaOrienteering Victoria49:19+32:3524:21
20Freya RomagosaOrienteering Victoria49:24+32:4024:23
21Sarah KernotOrienteering Victoria49:33+32:4924:28
22Phil WinfieldOrienteering Victoria49:35+32:5124:29
23Charlie RobertsonOrienteering Victoria49:46+33:0224:34
24Teo GrabinOrienteering Victoria51:50+35:0625:35
25Sheila CollsYarra Valley Orienteering Club1:00:36+43:5229:55
26Emrys GisborneOrienteering Victoria1:06:15+49:3132:42
27Gwen GisborneOrienteering Victoria1:32:54+1:16:1045:52
Kathy LileyYarra Valley Orienteering Clubdid not finish

Please report errors in the result list to the organiser.