Orienteering Australia

Official results for MelBushO 5 - Westerfolds-Candlebark Park, Templestowe

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: MelBushO 5 - Westerfolds-Candlebark Park, Templestowe
Organiser: Dandenong Ranges Orienteering Club
Date: Sunday 1 July 2018

1 - Long Hard

6 450 m, 46 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Bruce ArthurMelbourne Forest Racers34:465:23
2Fredrik JohanssonMelbourne Forest Racers38:17+3:315:56
3Peter HobbsDandenong Ranges Orienteering38:33+3:475:58
4Tim HatleyBayside Kangaroos Orienteers39:37+4:516:08
5Alex IkinBayside Kangaroos Orienteers40:44+5:586:18
6Mason ArthurMelbourne Forest Racers41:29+6:436:25
7Andrew BakerBayside Kangaroos Orienteers42:32+7:466:35
8Tom LothianBayside Kangaroos Orienteers42:52+8:066:38
9Teemu KarjalainenMelbourne Forest Racers43:27+8:416:44
10Glen WhiteYarra Valley Orienteering Club43:49+9:036:47
11Bryan StokesOrienteering Victoria44:56+10:106:57
12Martin SteerDandenong Ranges Orienteering45:00+10:146:58
13Ted van GeldermalsenYarra Valley Orienteering Club46:29+11:437:12
14Damian SpencerDandenong Ranges Orienteering48:25+13:397:30
15Clare BrownridgeBendigo Orienteers48:41+13:557:32
16Andrew DickOrienteering Victoria50:12+15:267:46
17Alicia DymowskiDandenong Ranges Orienteering50:30+15:447:49
18Michaela LavickovaOrienteering Victoria51:31+16:457:59
19Ron ScholesYarra Valley Orienteering Club53:12+18:268:14
20Martin KozmaBayside Kangaroos Orienteers53:42+18:568:19
21Stewart DickOrienteering Victoria53:45+18:598:20
22John CarberryNillumbik Emus Orienteering Cl53:51+19:058:20
23Andrew TurnerOrienteering Victoria54:05+19:198:23
24Samantha CarberryOrienteering Victoria54:18+19:328:25
25Linnea KarjalainenMelbourne Forest Racers54:58+20:128:31
26Tim RobOrienteering Victoria55:52+21:068:39
27Nick WakelingDandenong Ranges Orienteering57:01+22:158:50
28Jayne SalesMelbourne Forest Racers57:51+23:058:58
29Leo TheoharisDandenong Ranges Orienteering58:36+23:509:05
30Chris BallardBayside Kangaroos Orienteers1:00:19+25:339:21
31Vic SedunaryBayside Kangaroos Orienteers1:01:55+27:099:35
32Katherine TurnerOrienteering Victoria1:03:31+28:459:50
33Mark StephensOrienteering Victoria1:06:14+31:2810:16
34Stuart McWilliamDandenong Ranges Orienteering1:07:43+32:5710:29
35Andrew HunterBayside Kangaroos Orienteers1:09:05+34:1910:42
36Deb SutherlandBayside Kangaroos Orienteers1:13:24+38:3811:22
37Zoe MorrisDandenong Ranges Orienteering1:14:41+39:5511:34
38Eric DavidsonBayside Kangaroos Orienteers1:15:28+40:4211:42
39Bruce LyonOrienteering Victoria1:15:46+41:0011:44
40Peter ChenDandenong Ranges Orienteering1:20:08+45:2212:25
41Samara EelesOrienteering Victoria1:21:45+46:5912:40
42Miichelle EelesOrienteering Victoria1:21:57+47:1112:42
43James BocciaOrienteering Victoria2:00:11+1:25:2518:37
44Bianca DangeloOrienteering Victoria2:14:40+1:39:5420:52
45Jack HorderOrienteering Victoria2:14:44+1:39:5820:53
Helen WalpoleDandenong Ranges Orienteeringmispunched

2 - Short Hard

4 800 m, 53 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Andrew RowanBayside Kangaroos Orienteers30:446:24
2Torren ArthurMelbourne Forest Racers33:11+2:276:54
3Heather O'DonnellYarra Valley Orienteering Club33:54+3:107:03
4Daniel TinkerOrienteering Victoria35:34+4:507:24
5Sonia AliOrienteering Victoria38:11+7:277:57
6Paivi KarjalainenOrienteering Victoria41:42+10:588:41
7Moira KufferOrienteering Victoria42:16+11:328:48
8Ralph KochYarra Valley Orienteering Club42:30+11:468:51
9Kate GavensBayside Kangaroos Orienteers42:59+12:158:57
9Andrew PerkinsDandenong Ranges Orienteering42:59+12:158:57
11James LoveDandenong Ranges Orienteering43:13+12:299:00
12Shawn MitchellOrienteering Victoria43:53+13:099:08
13Lachlan KentBendigo Orienteers45:53+15:099:33
14Janine SteerDandenong Ranges Orienteering46:09+15:259:36
15Daniel CahirTuckonie Orienteering Club48:35+17:5110:07
16Ariel PatersonOrienteering Victoria50:00+19:1610:25
17Josephine YeatmanNillumbik Emus Orienteering Cl50:15+19:3110:28
18Andrea SchiwyOrienteering Victoria50:32+19:4810:31
19Sarah LoveDandenong Ranges Orienteering50:45+20:0110:34
20Callum WhiteYarra Valley Orienteering Club52:31+21:4710:56
21Lincoln PatersonYarra Valley Orienteering Club53:29+22:4511:08
22Dennis MewsBayside Kangaroos Orienteers53:34+22:5011:09
23Ruth GoddardYarra Valley Orienteering Club53:57+23:1311:14
24Kerryn SearleBendigo Orienteers54:08+23:2411:16
25Ewen TempletonBayside Kangaroos Orienteers55:04+24:2011:28
26Wayne LoveDandenong Ranges Orienteering55:18+24:3411:31
27Peter YeatesDandenong Ranges Orienteering56:20+25:3611:44
28Margi FreemantleYarra Valley Orienteering Club59:18+28:3412:21
29Matilda summer Morris baileyOrienteering Victoria1:01:33+30:4912:49
30Geoff AdamsBayside Kangaroos Orienteers1:02:48+32:0413:05
31Andreas StrasserYarra Valley Orienteering Club1:02:52+32:0813:05
32Franky TheoharisOrienteering Victoria1:03:31+32:4713:13
33Judi HerkesBayside Kangaroos Orienteers1:06:25+35:4113:50
34Alex McAllisterOrienteering Victoria1:07:33+36:4914:04
35Debbie DoddDandenong Ranges Orienteering1:08:14+37:3014:12
36David GoddardYarra Valley Orienteering Club1:09:41+38:5714:31
37Victoria GreenhanNillumbik Emus Orienteering Cl1:11:41+40:5714:56
38Carl StempDandenong Ranges Orienteering1:12:09+41:2515:01
39Aeon GreenhanNillumbik Emus Orienteering Cl1:12:30+41:4615:06
40Elizabeth HatleyBayside Kangaroos Orienteers1:12:44+42:0015:09
41Tegan MooreOrienteering Victoria1:13:03+42:1915:13
42Laurie NivenNillumbik Emus Orienteering Cl1:15:06+44:2215:38
43Sheila CollsYarra Valley Orienteering Club1:15:14+44:3015:40
44Paul MainBayside Kangaroos Orienteers1:15:59+45:1515:49
45Kevin MorrisBayside Kangaroos Orienteers1:18:59+48:1516:27
46Sarah KempOrienteering Victoria1:19:06+48:2216:28
47Andrea JacksonDandenong Ranges Orienteering1:24:31+53:4717:36
48Lauren JacksonDandenong Ranges Orienteering1:24:34+53:5017:37
49Rachel BrownYarra Valley Orienteering Club1:29:06+58:2218:33
50Simon LovellOrienteering Victoria1:46:10+1:15:2622:07
51Tony KerstenOrienteering Victoria1:47:11+1:16:2722:19
52Thuyen NguyenOrienteering Victoria1:49:06+1:18:2222:43
53Sally ClementsOrienteering Victoria1:50:20+1:19:3622:59

3 - Moderate

3 450 m, 53 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ian DaviesDandenong Ranges Orienteering29:528:39
2Gerard WarrillowOrienteering Victoria29:57+0:058:40
3Tyson MorleyOrienteering Victoria30:00+0:088:41
4David De puryOrienteering Victoria30:41+0:498:53
5Maya BennetteYarra Valley Orienteering Club32:25+2:339:23
6Carlie RussellOrienteering Victoria33:47+3:559:47
7Doug HewardOrienteering Victoria36:01+6:0910:26
8Julie FrancisMelbourne Forest Racers37:19+7:2710:48
9John RussellOrienteering Victoria37:57+8:0511:00
10Dennis TrewinYarra Valley Orienteering Club38:51+8:5911:15
11Brooke BishopOrienteering Victoria39:14+9:2211:22
12Jackie SteelOrienteering Victoria40:41+10:4911:47
13Tristan LewisOrienteering Victoria41:38+11:4612:04
14Matthew LaytonNillumbik Emus Orienteering Cl42:09+12:1712:13
15Claire AdamsBayside Kangaroos Orienteers43:06+13:1412:29
16Josh LaytonNillumbik Emus Orienteering Cl43:11+13:1912:31
17Palay FamilyOrienteering Victoria44:18+14:2612:50
18Dmitriy LogunovOrienteering Victoria50:45+20:5314:42
19Colin MorgansYarra Valley Orienteering Club53:06+23:1415:23
20Erin De RangoOrienteering Victoria54:38+24:4615:50
21Finn&Tom De PuryOrienteering Victoria54:44+24:5215:51
22Noel McVeyTuckonie Orienteering Club55:46+25:5416:09
23Gwennyth BakerBayside Kangaroos Orienteers57:35+27:4316:41
23Robert BakerOrienteering Victoria57:35+27:4316:41
25Leonie KempOrienteering Victoria58:02+28:1016:49
26Anne LyonOrienteering Victoria58:37+28:4516:59
27Peter BlackYarra Valley Orienteering Club58:44+28:5217:01
28Steven ManolitsasOrienteering Victoria58:49+28:5717:02
29Brad SaundersBayside Kangaroos Orienteers58:53+29:0117:04
30Andrew ManolitsasOrienteering Victoria58:59+29:0717:05
31Amy De RangoOrienteering Victoria59:15+29:2317:10
32Ian BakerBayside Kangaroos Orienteers1:01:56+32:0417:57
33Miro ZelaznyOrienteering Victoria1:02:11+32:1918:01
34Jack Robinson fletcherOrienteering Victoria1:02:16+32:2418:02
35Siri NeergaardOrienteering Victoria1:05:59+36:0719:07
36Melissa BivianoBayside Kangaroos Orienteers1:06:12+36:2019:11
37Maria MainBayside Kangaroos Orienteers1:06:42+36:5019:20
38Kristen CollinsOrienteering Victoria1:09:23+39:3120:06
39Belinda DaleOrienteering Victoria1:12:59+43:0721:09
40Ilze YeatesDandenong Ranges Orienteering1:17:59+48:0722:36
41Kelly ChiuOrienteering Victoria1:18:37+48:4522:47
42Michael HubbertBayside Kangaroos Orienteers1:21:54+52:0223:44
43Toshimi FujikiOrienteering Victoria1:24:26+54:3424:28
43Sarah RobinsonOrienteering Victoria1:24:26+54:3424:28
45Tanya BlakeOrienteering Victoria1:25:23+55:3124:44
46Sanna KerstenOrienteering Victoria1:28:31+58:3925:39
47Sachiyo IwasakiOrienteering Victoria1:28:34+58:4225:40
48Kayoko MukaiOrienteering Victoria1:28:35+58:4325:40
49Charlotte BlakeOrienteering Victoria1:44:11+1:14:1930:11
Barry MooreNillumbik Emus Orienteering Cldid not finish
Rebecca DawsonOrienteering Victoriadid not finish
Stuart CapelOrienteering Victorianot competing
Nadya FedorovaOrienteering Victorianot competing

4 - Easy

2 350 m, 34 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Stuart CapelOrienteering Victoria19:128:10
2Ashley WhiteYarra Valley Orienteering Club21:09+1:579:00
3Kimberley MitchellDandenong Ranges Orienteering22:11+2:599:26
4Caitlin NesciOrienteering Victoria22:48+3:369:42
5Ben CollsYarra Valley Orienteering Club23:35+4:2310:02
6Sammy LoveDandenong Ranges Orienteering24:07+4:5510:15
7Stavrina HadjieliasOrienteering Victoria24:52+5:4010:34
8Nadya FedorovaOrienteering Victoria29:27+10:1512:31
9Max MewsOrienteering Victoria29:30+10:1812:33
10Claudia MewsOrienteering Victoria29:46+10:3412:40
11Emma CarberryOrienteering Victoria34:05+14:5314:30
12Alex RowlandsBayside Kangaroos Orienteers35:23+16:1115:03
13Hannah AdamsBayside Kangaroos Orienteers36:52+17:4015:41
14Anne RobinsonBayside Kangaroos Orienteers38:05+18:5316:12
15Amelie CollsYarra Valley Orienteering Club38:31+19:1916:23
16Andrew CarterOrienteering Victoria40:47+21:3517:21
17Zoe AtterburyOrienteering Victoria41:25+22:1317:37
18Mel LeibermanOrienteering Victoria43:58+24:4618:42
19Erkan KilicOrienteering Victoria43:59+24:4718:42
20Tracey MattingleyOrienteering Victoria45:40+26:2819:25
21Family OkabeOrienteering Victoria45:54+26:4219:31
22Iaroslav OsmerkinOrienteering Victoria45:58+26:4619:33
23Luka HalbertOrienteering Victoria46:09+26:5719:38
24Blake KearOrienteering Victoria46:33+27:2119:48
25Ella KearOrienteering Victoria46:37+27:2519:50
26Geogrii OsmerkinOrienteering Victoria46:52+27:4019:56
27John DempsterYarra Valley Orienteering Club47:47+28:3520:20
28Jackie DempsterYarra Valley Orienteering Club47:48+28:3620:20
29Prague HouseOrienteering Victoria54:08+34:5623:02
30Lorraine ian FillisYarra Valley Orienteering Club1:03:05+43:5326:50
31Belinda CarlessOrienteering Victoria1:07:13+48:0128:36
32James CattonOrienteering Victoria1:09:18+50:0629:29
Sam LothianBayside Kangaroos Orienteersdid not finish
Ash CunninghamOrienteering Victoriadid not finish

Please report errors in the result list to the organiser.