Orienteering Australia

Official results for MelBushO 6 - Woodlands Historic Park, Greenvale

Event informationShow result list by classPress result listUpload routePrint

Name: MelBushO 6 - Woodlands Historic Park, Greenvale
Organiser: Nillumbik Emus Orienteering Club
Date: Sunday 15 July 2018

ARV Victorian ARDF Group

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
18Bruce Paterson1 - Long Hard (34)54:36+13:597:25

BGV Bendigo Orienteers

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Serryn Eenjes4 - Easy (33)16:316:32
7Darren Eenjes2 - Short Hard (60)37:52+8:517:36
14Clare Brownridge1 - Long Hard (34)51:26+10:496:59

BKV Bayside Kangaroos Orienteers

34 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
3Murray Hanna3 - Moderate (38)31:03+2:528:16
4Tim Hatley1 - Long Hard (34)41:58+1:215:42
6Claire Adams3 - Moderate (38)33:57+5:469:03
7Zoe Fleming3 - Moderate (38)35:27+7:169:27
8Andrew Baker1 - Long Hard (34)45:29+4:526:11
9Tom Lothian1 - Long Hard (34)47:19+6:426:26
9Hannah Adams3 - Moderate (38)40:18+12:0710:44
9Kate Gavens2 - Short Hard (60)40:51+11:508:12
10Aimee Foley3 - Moderate (38)40:21+12:1010:45
14Dennis Mews2 - Short Hard (60)42:23+13:228:31
14Catherine Rowlands4 - Easy (33)45:25+28:5417:59
15Neo Kozma4 - Easy (33)47:52+31:2118:57
15Pat Mews3 - Moderate (38)44:04+15:5311:45
16Janet King3 - Moderate (38)45:01+16:5012:00
18Rosie Salvaris3 - Moderate (38)48:19+20:0812:53
19Matthew King2 - Short Hard (60)44:03+15:028:51
19Angelina Kozma4 - Easy (33)49:05+32:3419:26
20Ian Baker3 - Moderate (38)49:09+20:5813:06
20Vic Sedunary1 - Long Hard (34)55:11+14:347:30
21Michael Hubbert4 - Easy (33)51:03+34:3220:13
21Brigitte Godfred-Spenning3 - Moderate (38)49:41+21:3013:14
23Ewen Templeton2 - Short Hard (60)46:05+17:049:15
25Chris Ballard1 - Long Hard (34)1:15:01+34:2410:12
27Alex Ikin4 - Easy (33)59:01+42:3023:22
30Andrew Hunter1 - Long Hard (34)1:21:46+41:0911:07
30Alex Rowlands3 - Moderate (38)58:29+30:1815:35
32Geoff Adams2 - Short Hard (60)55:18+26:1711:06
37Kelly Lane3 - Moderate (38)1:27:26+59:1523:18
38Elizabeth Hatley2 - Short Hard (60)1:03:49+34:4812:49
40Maria Main2 - Short Hard (60)1:05:13+36:1213:06
42Kevin Morris2 - Short Hard (60)1:06:25+37:2413:21
44Suzanne O'Callaghan2 - Short Hard (60)1:12:31+43:3014:34
45Helen Alexander2 - Short Hard (60)1:16:39+47:3815:24
Judi Herkes2 - Short Hard (60)mispunched

CHV Central Highlands Orienteering

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
10Sophie Taverna2 - Short Hard (60)41:15+12:148:17
11Mark Hennessy2 - Short Hard (60)41:25+12:248:19
25Wendy Taverna2 - Short Hard (60)49:08+20:079:52

DRV Dandenong Ranges Orienteering

17 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Peter Hobbs1 - Long Hard (34)40:375:31
3Ian Dodd2 - Short Hard (60)31:35+2:346:20
5Martin Steer1 - Long Hard (34)43:32+2:555:55
6Janine Steer2 - Short Hard (60)35:52+6:517:12
12Eric Louw2 - Short Hard (60)42:14+13:138:29
16Damian Spencer1 - Long Hard (34)52:25+11:487:07
16Andrew Perkins2 - Short Hard (60)43:37+14:368:46
17Kristy Flay3 - Moderate (38)45:45+17:3412:12
19Ian Davies1 - Long Hard (34)54:41+14:047:26
26Stuart McWilliam1 - Long Hard (34)1:15:33+34:5610:16
28Peter Yeates2 - Short Hard (60)50:56+21:5510:14
28Alicia Dymowski1 - Long Hard (34)1:20:40+40:0310:58
31Amber Louw2 - Short Hard (60)55:10+26:0911:05
33Peter Chen1 - Long Hard (34)1:39:51+59:1413:35
39Debbie Dodd2 - Short Hard (60)1:05:06+36:0513:05
46Lauren Jackson2 - Short Hard (60)1:18:42+49:4115:49
47Andrea Jackson2 - Short Hard (60)1:18:43+49:4215:49

MFR Melbourne Forest Racers

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
2Fredrik Johansson1 - Long Hard (34)41:01+0:245:34

NEV Nillumbik Emus Orienteering Cl

10 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
4Matthew Layton3 - Moderate (38)32:27+4:168:39
5Josh Layton3 - Moderate (38)33:10+4:598:50
8Carolyn Layton2 - Short Hard (60)38:11+9:107:40
13Mark Baxter1 - Long Hard (34)50:09+9:326:49
17John Carberry1 - Long Hard (34)53:10+12:337:14
31Dave Stillwell1 - Long Hard (34)1:37:41+57:0413:17
32Michael Stillwell1 - Long Hard (34)1:38:35+57:5813:24
34Peter Maloney2 - Short Hard (60)56:16+27:1511:18
35Jenelle Templeton2 - Short Hard (60)1:00:15+31:1412:06
36Leone Carberry2 - Short Hard (60)1:03:16+34:1512:43

OV/No club Orienteering Victoria

69 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Brooke Bishop3 - Moderate (38)28:117:30
2Lachlan Mcardle4 - Easy (33)24:36+8:059:44
2Amy Buckerfield2 - Short Hard (60)30:53+1:526:12
3Jonas Neergaard4 - Easy (33)28:33+12:0211:18
4Tom Crowe4 - Easy (33)28:46+12:1511:23
5Jasmine Crowe4 - Easy (33)30:08+13:3711:56
6Tom Yeager4 - Easy (33)32:38+16:0712:55
6Sarah Buckerfield1 - Long Hard (34)44:13+3:366:00
7Bowie Mackinlay4 - Easy (33)35:27+18:5614:02
7Bryan Stokes1 - Long Hard (34)45:11+4:346:08
8David Moloney3 - Moderate (38)39:26+11:1510:30
9Nieve Mackinlay4 - Easy (33)35:40+19:0914:07
11Rebecca Dawson4 - Easy (33)37:08+20:3714:42
13Nicky Yeager4 - Easy (33)39:01+22:3015:27
13Richard Flynn2 - Short Hard (60)42:20+13:198:30
13Tristan Lewis3 - Moderate (38)42:11+14:0011:14
14Benjamin Harper3 - Moderate (38)43:06+14:5511:29
14Simon Pacione2 - Short Hard (60)42:23+13:228:31
16Patrick Badcock4 - Easy (33)48:13+31:4219:05
16Doug Heward2 - Short Hard (60)43:37+14:368:46
17Sophie Badcock4 - Easy (33)48:17+31:4619:07
18Lorraine Fillis4 - Easy (33)48:58+32:2719:23
20Zoe Taufale4 - Easy (33)49:54+33:2319:45
22Des Gregory3 - Moderate (38)50:28+22:1713:27
22Chris Crowe2 - Short Hard (60)45:49+16:489:12
22Jasmine Taufale4 - Easy (33)51:09+34:3820:15
23Jeanette Finegan3 - Moderate (38)50:29+22:1813:27
23James Catton4 - Easy (33)51:10+34:3920:15
23Tim Robinson1 - Long Hard (34)1:06:26+25:499:02
24Samantha Carberry1 - Long Hard (34)1:12:35+31:589:52
24Di Williams4 - Easy (33)51:29+34:5820:23
24Jess Sherman2 - Short Hard (60)48:39+19:389:46
25Emma Carberry4 - Easy (33)54:24+37:5321:32
25Florence Brown3 - Moderate (38)51:45+23:3413:48
26Caroline Ratcliffe-jones4 - Easy (33)57:40+41:0922:50
27Mark Stephens1 - Long Hard (34)1:18:03+37:2610:37
28Peter Black3 - Moderate (38)57:29+29:1815:19
28Simon Davies4 - Easy (33)1:05:50+49:1926:04
28Simon Ryan1 - Long Hard (34)1:20:40+40:0310:58
29Oliver Harper3 - Moderate (38)58:08+29:5715:30
29Gavin Somers4 - Easy (33)1:09:19+52:4827:27
30Emrys and Gwen Gisborne4 - Easy (33)1:12:48+56:1728:49
31Zoe Atterbury3 - Moderate (38)1:01:37+33:2616:25
31Chris Ryan4 - Easy (33)1:12:50+56:1928:50
32Vanessa Bacchetti3 - Moderate (38)1:02:04+33:5316:33
32Nicola chandler3 - Moderate (38)1:02:04+33:5316:33
32Belinda Carless4 - Easy (33)1:38:22+1:21:5138:57
33Osama Ali2 - Short Hard (60)55:31+26:3011:09
34Group Woodward1 - Long Hard (34)2:00:49+1:20:1216:26
34Patrick Kethers3 - Moderate (38)1:04:00+35:4917:04
35Kate Prestney3 - Moderate (38)1:08:23+40:1218:14
36Ian Parry3 - Moderate (38)1:14:53+46:4219:58
37Ian Mathieson2 - Short Hard (60)1:03:45+34:4412:48
38Nadia Stadtkus3 - Moderate (38)1:27:27+59:1623:19
41Katherine Turner2 - Short Hard (60)1:05:25+36:2413:08
43Rebecca Ford2 - Short Hard (60)1:11:06+42:0514:17
49Camila Ford2 - Short Hard (60)1:26:34+57:3317:24
50Deion Campbell2 - Short Hard (60)1:26:49+57:4817:27
51Sue Burgess2 - Short Hard (60)1:26:50+57:4917:27
52Jack Gilbert2 - Short Hard (60)1:52:45+1:23:4422:39
53Ava Lesslie2 - Short Hard (60)1:53:21+1:24:2022:47
54Mila Jackson2 - Short Hard (60)1:53:23+1:24:2222:47
55Stellan Jackson2 - Short Hard (60)1:54:00+1:24:5922:54
56Gus Gilbert2 - Short Hard (60)1:54:38+1:25:3723:02
57Mel Leiberman2 - Short Hard (60)1:55:25+1:26:2423:11
58Kilic Erkan2 - Short Hard (60)1:55:29+1:26:2823:12
Nadya Fedorova2 - Short Hard (60)mispunched
Sarah Rob4 - Easy (33)mispunched
Kate Prestney3 - Moderate (38)not competing

TKV Tuckonie Orienteering Club

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
12Ken Moore3 - Moderate (38)41:39+13:2811:06
18Daniel Cahir2 - Short Hard (60)43:39+14:388:46
19Peter Beggs3 - Moderate (38)48:57+20:4613:03
26Lindsay Thomas3 - Moderate (38)51:59+23:4813:51
27Jan Thomas3 - Moderate (38)56:05+27:5414:57
48Richard Barker2 - Short Hard (60)1:21:30+52:2916:22

YVV Yarra Valley Orienteering Club

22 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1David Colls2 - Short Hard (60)29:015:49
2Maya Bennette3 - Moderate (38)29:14+1:037:47
3Callum White1 - Long Hard (34)41:53+1:165:41
4Sonia Ali2 - Short Hard (60)32:57+3:566:37
5Tim Wardrop2 - Short Hard (60)35:36+6:357:09
7Amelie Colls4 - Easy (33)35:27+18:5614:02
10Emily Wardrop4 - Easy (33)36:22+19:5114:24
10Melissa Gangemi1 - Long Hard (34)47:41+7:046:29
11Sheila Colls3 - Moderate (38)40:23+12:1210:46
11Ted van Geldermalsen1 - Long Hard (34)49:04+8:276:40
12Carol Morgans4 - Easy (33)38:32+22:0115:15
12Glen White1 - Long Hard (34)49:46+9:096:46
15Ron Scholes1 - Long Hard (34)52:11+11:347:05
20Rachel Brown2 - Short Hard (60)44:16+15:158:53
21Artem Osmerkin1 - Long Hard (34)58:39+18:027:58
21Ashley White2 - Short Hard (60)44:45+15:448:59
22Heather O'Donnell1 - Long Hard (34)1:03:53+23:168:41
24Colin Morgans3 - Moderate (38)50:52+22:4113:33
26Andreas Strasser2 - Short Hard (60)49:52+20:5110:01
27Susanne Strasser2 - Short Hard (60)50:26+21:2510:08
29Ruth Goddard2 - Short Hard (60)52:12+23:1110:29
30Margi Freemantle2 - Short Hard (60)54:16+25:1510:54

Please report errors in the result list to the organiser.