Orienteering Australia

Official results for ACT League #1, Collector Hill (NSW State League #1)

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: ACT League #1, Collector Hill (NSW State League #1)
Organisers: Bushflyers / Orienteering NSW
Date: Saturday 17 March 2018

M21A

11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Matthew CraneAO A1:12:46
2Matt DoyleCH V1:16:36+3:50
3Martin DentRR A1:21:49+9:03
4Toby WilsonGO N1:36:49+24:03
5Karl BicevskisAL T1:39:11+26:25
6Aidan DawsonGO N1:41:10+28:24
7Eric MorrisBN N1:46:52+34:06
8Hamish ProsserAO A2:07:11+54:25
Konsta VanhanenGS Ndid not finish
Chris FitzgeraldGS Ndid not finish
Robert BennettNC Ndid not finish

M21AS

7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Andrew SlatteryRR A1:13:48
2Paul de JonghBS A1:19:08+5:20
3Jesse PiiroinenBS A1:24:19+10:31
4Callum DavisBF N1:38:53+25:05
5Robert HerkesGO N2:14:05+1:00:17
Jose ZapataCC Ndid not finish
Jerry MarkovicNo club membershipdid not finish

M10

2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Rory SheddenSH N34:16
2Euan SheddenSH N35:21+1:05

M12A

3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Bodie TerrillBS A21:01
2Curtis PepperBN N40:45+19:44
3Tommy MellaNC N1:00:27+39:26

M14A

4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Sam WoolfordBB N1:07:14
2Oskar MellaNC N1:24:59+17:45
3Jamie WoolfordBB N2:09:02+1:01:48
4Seth SweeneyWH N2:32:55+1:25:41

M16A

13 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Ewan ShinglerBF N1:01:16
2Andrew KerrPO A1:03:15+1:59
3David StocksBS A1:09:04+7:48
4Oscar WoolfordBB N1:14:55+13:39
5Clyde McGheeBN N1:15:24+14:08
6Toby LangBS A1:20:52+19:36
7Roy ProsserBS A1:23:21+22:05
8Finn MackayUR N1:35:31+34:15
9Cameron McDougallWR N1:44:47+43:31
10Selwyn SweeneyWH N1:47:37+46:21
11Riley GraingerGO N2:07:55+1:06:39
12James JonesSH N2:45:12+1:43:56
Alvin CraigNC Nmispunched

M20A

3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Alastair GeorgeBF N1:29:36
Angus LeungGO Nmispunched
Michael ClaydenGO Ndid not finish

M35A

5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Istvan KerteszGO N1:32:34
2Simon LouisIK N1:33:59+1:25
3James McQuillanWH N1:40:18+7:44
4Stephen StillAO A2:11:56+39:22
Gareth ProsserNo club membershipmispunched

M40A

2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Ben RattrayOH S1:15:39
2Angus SheddenSH N1:37:31+21:52

M45A

10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Stephen CraigNC N1:06:36
2Matthew StocksBS A1:30:20+23:44
3Ross MorrisonGO N1:38:35+31:59
4Miles EllisBF N1:51:47+45:11
5Wayne PepperBN N1:57:34+50:58
6James HeyesNo club membership2:08:13+1:01:37
7Peter AntcliffBS A2:39:04+1:32:28
Peter DaffernBS Amispunched
Greg WilsonBS Amispunched
Paul SweeneyWH Ndid not finish

M50A

12 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Peter AnnettsGO N1:09:00
2Shane DoyleUR N1:20:56+11:56
3Tony HillGO N1:25:13+16:13
4Michael Ridley-SmithGO N1:26:57+17:57
5David GreenIK N1:27:14+18:14
6Jamie KennedyGO N1:44:40+35:40
7David RedheadGO N1:47:02+38:02
8David BrayGO N1:50:29+41:29
9Andrew CheffersWE A2:13:34+1:04:34
10Phillip HardingBN N2:22:30+1:13:30
Hugh JorgensenRR Adid not finish
John Shelton AgarAO Adid not finish

M55A

12 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Ian ProsserAO A1:09:24
2Mark ShinglerBF N1:22:07+12:43
3Graeme DawsonGO N1:23:15+13:51
4Glenn BurgessNC N1:33:04+23:40
5Ken YoungBS A1:34:35+25:11
6Jack LaingPO A1:34:59+25:35
7Jon GlanvillePO A1:36:53+27:29
8Chris AndersenBS A1:49:11+39:47
Ari PiiroinenBS Amispunched
Bob MorganBN Nmispunched
Bjorn MellaNC Nmispunched
Nick MelhuishPO Adid not finish

M60A

7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Geoff TodkillNC N1:18:09
2Eoin RotheryBF N1:18:19+0:10
3Melvyn CoxBN N1:21:27+3:18
4Geoff PeelNC N1:39:44+21:35
5Tony GarrPO A1:51:18+33:09
6Andrew Cumming ThomPO A1:56:15+38:06
7Rodney ParkinBN N2:02:09+44:00

M65A

12 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Bruce BowenPO A1:02:45
2Gordon WilsonBN N1:06:49+4:04
3Nick DentCC N1:07:36+4:51
4Jim ForbesGO N1:17:27+14:42
5Warwick SelbyGO N1:21:35+18:50
6Michael MitchellBS A1:25:11+22:26
7Keith JayIK N1:30:26+27:41
8Johnny PetersenGO N1:31:58+29:13
9Peter ShepherdIK N1:33:48+31:03
10Colin PriceCC N1:55:05+52:20
Bill JonesRR Adid not finish
Paul PrudhoeCC Ndid not finish

M70A

10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Steve FlickBN N1:01:48
2Jim MerchantGO N1:13:10+11:22
3Eric WainwrightRR A1:17:51+16:03
4Robert AllisonRR A1:27:37+25:49
5Bryant AllenPO A1:35:24+33:36
6Bill MonaghanPO A1:37:32+35:44
7Keith FifieldRR A1:37:45+35:57
8Tom MillsNo club membership1:39:07+37:19
Terry BluettBN Nmispunched
Ross BarrGO Nmispunched

M75A

12 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1John Le CarpentierSH N1:11:00
2David HoggPO A1:12:22+1:22
3Bruce DawkinsBN N1:14:38+3:38
4Peter MeyerSH N1:19:34+8:34
5John HodsdonSH N1:19:50+8:50
6Ken JacobsonGO N1:25:12+14:12
7Ron JunghansGO N1:27:30+16:30
8Frank IngwersenPO A1:40:23+29:23
9John SuttonRR A2:04:27+53:27
10Robert MouattRR A2:07:35+56:35
11John SuominenWE A2:21:19+1:10:19
12Barry PearceWH N2:22:57+1:11:57

M80A

4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Geoffrey DabbBS A58:47
2Barry HanlonWH N1:21:18+22:31
Pauli PiiroinenBS Amispunched
Eino MeuronenBS Adid not finish

W21A

5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Tara MelhuishPO A1:28:46
2Briohny SeamanWR N1:32:41+3:55
3Aniko Fozo-KerteszGO N1:39:24+10:38
4Anna FitzgeraldGS N1:43:03+14:17
Michele DawsonGO Nmispunched

W10

1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Savanna SweeneyWH N1:05:16

W12A

1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Maggie MackayUR N1:01:08

W14A

3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Zoe TerrillBS A1:30:43
Justine HobsonBS Adid not finish
Nea ShinglerBF Ndid not finish

W16A

4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Zoe MelhuishPO A56:26
2Andra LeungGO N1:34:23+37:57
3Niamh CassarWH N2:14:41+1:18:15
Joannah McDougallWR Nmispunched

W20A

5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Caitlin YoungBS A1:21:55
2Rebecca GeorgeBF N1:27:31+5:36
3Melissa AnnettsGO N1:54:43+32:48
4Joanna HillGO N2:40:55+1:19:00
5Georgia JimenezGO N2:57:20+1:35:25

W35A

2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Nikolett HalmaiGO N1:35:00
Phoebe DentCC Nmispunched

W45A

4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Helen O'CallaghanBB N2:09:08
2Kelly YoungBS A2:11:03+1:55
3Saffron SweeneyWH N2:46:25+37:17
Chris StocksBS Adid not finish

W50A

6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Barbara HillGO N58:21
2Linda SestaUR N59:11+0:50
3Margaret PeelNC N1:18:31+20:10
4Tania KennedyGO N1:20:36+22:15
5Sue GarrPO A1:26:56+28:35
6Sandra ThomasBN N2:08:31+1:10:10

W55A

6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Ana HercegPO A1:07:54
2Joanna ParrBF N1:12:49+4:55
3Carol HardingBS A1:20:04+12:10
4Airdrie LongGO N1:25:16+17:22
5Elizabeth DunbarPO A2:10:30+1:02:36
Lynda HewsonNC Ndid not finish

W60A

7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Liz AbbottPO A1:04:42
2Hilary WoodCC N1:26:30+21:48
3Vicki WilmottIK N1:32:04+27:22
4Julia PrudhoeCC N1:35:33+30:51
5Colleen MockPO A1:45:03+40:21
6Jane SayeAO A1:48:05+43:23
Debbie DaveyWR Ndid not finish

W65A

4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Robyn PallasCC N1:16:53
2Kerryne JonesRR A1:24:21+7:28
3Judy AllisonRR A1:28:33+11:40
4Barbara MartinPO A1:36:50+19:57

W70A

6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Val HodsdonSH N1:25:54
2Carol JacobsonGO N1:29:39+3:45
3Pat MiethkePO A1:30:29+4:35
4Margaret DuguidIK N1:43:43+17:49
5Sandra HoggPO A2:18:27+52:33
Sheila MiklausicNo club membershipdid not finish

W75A

4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Ann IngwersenPO A1:27:09
2Ann SuttonRR A1:39:31+12:22
3Carolyn ChalmersNC N1:43:30+16:21
4Janet MorrisWH N2:13:26+46:17

M35AS

5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Peter FozoGO N1:34:48
2Shane JenkinsNC N1:59:09+24:21
3William ThompsonNC N2:00:51+26:03
4Serje RobidouxNSW2:09:15+34:27
5Mark BrindleyGO N2:11:31+36:43

M45AS

6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Andrew HobsonBS A1:09:53
2Ellis LeungGO N1:18:42+8:49
3Robert BradleyWH N1:19:42+9:49
4Ian JessupGO N1:24:37+14:44
5David McGheeBN N1:32:35+22:42
6Dmitry StukovWH N1:54:34+44:41

M55AS

8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1David JenkinsBS A1:10:27
2Michael BurtRR A1:14:31+4:04
3Tom de JonghBS A1:20:36+10:09
4Garry StewartSH N1:33:18+22:51
5Peter OrrNC N1:37:01+26:34
6Peter BerkholzNC N1:48:07+37:40
Greg TerrillBS Amispunched
Jim MackayUR Ndid not finish

M65AS

2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Michael D'AscenzoBS A58:51
Dave LottyUR Ndid not finish

W35AS

2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Cassandra ThompsonNC N1:43:58
Caroline JenkinsNC Ndid not finish

W45AS

6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Silke SpeierBS A1:08:10
2Maureen FitzpatrickWH N2:35:45+1:27:35
Salme FullerIK Ndid not finish
Jo HobsonBS Adid not finish
Dayle GreenIK Ndid not finish
Sharon BurgessNC Ndid not finish

W55AS

5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Maria OrrNC N1:29:19
2Sandra StewartSH N1:32:27+3:08
3Lynwen ConnickBS A1:34:39+5:20
4Jane BarnettBS A1:37:14+7:55
Barbara DawsonGO Ndid not finish

W65AS

2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Barbara JunghansGO N1:32:47
Cheryl BluettBN Ndid not finish

MOpenB

4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
Michael HanrattyGO Ndid not finish
Conor BendleAO Adid not finish
Merv BendleDR Vdid not finish
Patrick RobsonCH Vdid not finish

WOpenB

8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Sam MellaNC N2:16:16
2Sarah WalkerNo club membership2:16:19+0:03
3Chris BendleDR V2:30:40+14:24
4Yao WangAO A2:54:35+38:19
Elise KennedyBN Nmispunched
Heli LaajokiAO Adid not finish
Kristie CarrollSH Ndid not finish
Chris SormanIK Ndid not finish

M/WOpenEasy

4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Natalie GraingerGO N35:04
2Isaac GormanIK N36:52+1:48
Karin SchulzRR Amispunched
Gordon Chambers.mispunched

M/WOpenVeryEasy

3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Tara MillsIK N1:17:53
2Ella GormanIK N1:26:44+8:51
Florence CraneAO Amispunched

M/W10N

4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Shay SweeneyWH N33:36
2Sam MorrisBN N37:34+3:58
3Ailie CarrollSH N40:28+6:52
4Lucy BrindleyGO N1:11:28+37:52

Red_1

2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Robin MennetBS A1:28:56
2Tuve MoellerGO N1:55:25+26:29

Red_3

4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Ella CuthbertPO A1:08:30
2Mark GregsonRR A1:09:54+1:24
3Bruce BarnettBS A1:20:22+11:52
4Alison InglisBS A1:38:19+29:49

Red_4

3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Joseph WilsonBS A1:02:25
2Carys ConnickBS A1:19:47+17:22
Ivy ProsserBS Adid not finish

Red_5

6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiff
1Monika BinderPO A1:04:28
2Clare JessupGO N1:32:29+28:01
3John HardingPO A1:38:45+34:17
4Daniel McAuliffePO A1:51:56+47:28
5Michael McAuliffeNo club membership2:46:08+1:41:40
Hugh MooreRR Amispunched

Please report errors in the result list to the organiser.