Orienteering Australia

Official results for ACT Metro Series: Junior League #7 & Map Mates Presentation, The Pinnacle

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: ACT Metro Series: Junior League #7 & Map Mates Presentation, The Pinnacle
Organiser: Parawanga Orienteers
Date: Saturday 30 June 2018

Orange 1: Men: Open

5 100 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Matthew PurcellGS A37:267:20
2Marco ErnstNo club membership46:12+8:469:03

Orange 1: M: Junior

5 100 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1David StocksBS A32:016:16
2Toby LangBS A32:35+0:346:23
3Tenzing JohnsonBS A38:33+6:327:33
4Braeden JaugietisGS A50:56+18:559:59
5Thomas CharlesRR A52:21+20:2010:15
6Michael GuthriePO A56:06+24:0511:00

Orange 1: M: Masters

5 100 m, 28 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Mark GregsonRR A29:185:44
2Matthew StocksBS A32:50+3:326:26
3Nathan GuinnessPO A35:31+6:136:57
4Andrew JohnsonBS A36:16+6:587:06
5Scott WilkinsonBS A36:29+7:117:09
6Andrew SlatteryRR A36:39+7:217:11
7Jonathan RicksRR A37:17+7:597:18
8Phil WalkerPO A39:54+10:367:49
9James DerlackiNo club membership39:59+10:417:50
10Tate NeedhamRR A42:28+13:108:19
11Ari PiiroinenBS A42:58+13:408:25
12Chris AndersenBS A45:54+16:369:00
13Dean KenneallyNo club membership47:41+18:239:20
14Laurence WilsonNo club membership49:14+19:569:39
15Mark ParsonsBS A51:00+21:4210:00
16Michael BurtRR A51:20+22:0210:03
17Michael MitchellBS A52:43+23:2510:20
18Jon GlanvillePO A53:32+24:1410:29
19Bill JonesRR A53:59+24:4110:35
20Geoff WoodPO A57:31+28:1311:16
21Danny HaipolaBS A1:02:17+32:5912:12
22Peter AntcliffBS A1:02:29+33:1112:15
23Steve HewitsonNo club membership1:07:37+38:1913:15
24Jan GoetessonBS A1:12:25+43:0714:11
25John SuominenWE A1:14:22+45:0414:34
Nick MelhuishPO Amispunched
John Shelton AgarAO Amispunched
Martin CharlesRR Amispunched

Orange 1: W: Junior

5 100 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Miho YamazakiPO A47:539:23
Kate BaldwinAO Amispunched

Orange 1: W: Masters

5 100 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ana HercegPO A45:018:49
2Silke SpeierBS A50:30+5:299:54
3Fleur MaksanNo club membership55:02+10:0110:47
4Edith GrayAO A1:00:44+15:4311:54

Orange 2: M: Junior

3 300 m, 19 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1John AllenGS A30:319:14
2Sean BradyNo club membership30:35+0:049:16
3Alex DerlackiGS A35:24+4:5310:43
4Zack NoyesGS A37:26+6:5511:20
5Makhaya HoggPO A38:51+8:2011:46
6Alex RicksGS A38:57+8:2611:48
7Will MadlGS A42:25+11:5412:51
8Samuel MichaelisNo club membership44:04+13:3313:21
9Sandy WilkinsonBS A46:25+15:5414:03
10Max BradleyPO A48:30+17:5914:41
11Charlie SeddonPO A48:42+18:1114:45
12Daniel RossPO A54:12+23:4116:25
13Justin WilsonBS A1:00:24+29:5318:18
14Ryan WilsonBS A1:00:44+30:1318:24
15Arran ScottGJ A1:01:24+30:5318:36
16Campbell AngoveGJ A1:10:07+39:3621:14
17Kristian MaksanNo club membership1:10:11+39:4021:16
18Sam NelsonGJ A1:12:24+41:5321:56
Sébastien BouGS Amispunched

Orange 2: M: Masters

3 300 m, 15 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1David JenkinsBS A34:1810:23
2Michael NoyesNo club membership37:31+3:1311:22
3John SuttonRR A37:54+3:3611:29
4Mike McAuliffePO A46:14+11:5614:00
5James BradleyPO A48:32+14:1414:42
6Alan ThompsonRR A48:40+14:2214:44
7Andre MayneNo club membership51:26+17:0815:35
8Robert MouattRR A52:04+17:4615:46
9Michael TedeschiRR A52:19+18:0115:51
10John HardingPO A53:15+18:5716:08
11Darren RossPO A54:00+19:4216:21
12Brian WatsonNo club membership54:42+20:2416:34
13Michael D'AscenzoBS A59:56+25:3818:09
14Nick VaughanNo club membership1:13:04+38:4622:08
15Peter McDonaldBS A1:18:05+43:4723:39

Orange 2: W: Open

3 300 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Mace NeveRR A33:4710:14
2Amy TingRR A58:15+24:2817:39

Orange 2: W: Junior

3 300 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ellen JohnsonBS A25:237:41
2Zoe TerrillBS A30:51+5:289:20
3Lauren CharlesRR A43:03+17:4013:02
4Ingrid Shelton AgarAO A43:44+18:2113:15
5Tamara NeedhamRR A50:06+24:4315:10
6Hannah VardyBS A57:11+31:4817:19
7Madeleine ScottRR A59:23+34:0017:59
8Luca HoggPO A1:07:19+41:5620:23
9Ruby Froelich-ChapmanAO A1:36:36+1:11:1329:16

Orange 2: W: Masters

3 300 m, 15 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Valerie BarkerBS A37:4111:25
2Chris StocksBS A40:14+2:3312:11
3Jennifer WebbAO A40:49+3:0812:22
4Kerryne JonesRR A47:12+9:3114:18
5Renae BeardmoreNo club membership48:06+10:2514:34
6Shelley SeddonPO A48:53+11:1214:48
7Coral DowBS A49:46+12:0515:04
8Julia Waddell-WoodBS A49:58+12:1715:08
9Hind NeedhamRR A50:36+12:5515:20
10Sally VardyBS A51:24+13:4315:34
11Jane BarnettBS A53:10+15:2916:06
12Robyn D'AscenzoBS A54:36+16:5516:32
13Elizabeth DunbarPO A55:14+17:3316:44
14Lynwen ConnickBS A56:06+18:2517:00
15Ann SuttonRR A1:03:51+26:1019:20

Orange 2: Teams

3 300 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Donna RobardsNo club membership59:0117:53
1Josh RobardsNo club membership59:0117:53
Lucy BoyerNo club membershipdid not finish
Dan BoyerNo club membershipdid not finish

Green: Men: Junior

2 700 m, 17 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Nicholas BrennanGS A19:557:22
2Henry LhuedeBS A25:07+5:129:18
3Charlie FeldNo club membership29:47+9:5211:01
4Tommi HaipolaBS A30:42+10:4711:22
5Ty ToddBS A30:58+11:0311:28
6Rohan GodschalxNo club membership33:23+13:2812:21
7William CharlesRR A36:50+16:5513:38
8Ethan JoyceRR A36:53+16:5813:39
9Josh MansellNo club membership37:26+17:3113:51
10Ben WardGJ A38:20+18:2514:11
11Leo AlexanderNo club membership47:13+27:1817:29
12Jayden WilsonBS A56:28+36:3320:54
13Thomas FletcherRR A1:03:16+43:2123:25
14Ewan GregsonRR A1:03:20+43:2523:27
Andy FrameNo club membershipmispunched
Nicholas DriverNo club membershipdid not finish
Peter AndersenBS Adid not finish

Green: Men: Masters

2 700 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Paul BarkerNo club membership46:4717:19
2James McKenzieNo club membership51:35+4:4819:06

Green: Women: Junior

2 700 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Rosie Waddell-WoodBS A25:059:17
2Zoe McCraeRR A28:55+3:5010:42
3Astrid EvansNo club membership28:58+3:5310:43
4Caitlyn ManitiNo club membership34:21+9:1612:43
5Mia EdwardsonNo club membership44:15+19:1016:23
6Tia ManuelNo club membership44:27+19:2216:27
7Naomi PentonNo club membership46:58+21:5317:23
8Chloe DuffNo club membership50:24+25:1918:40
9Talia WilsonBS A56:35+31:3020:57

Green: Women: Masters

2 700 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Shuna HaipolaNo club membership42:1915:40
2Phoebe DentCC N48:48+6:2918:04
Lil Bryant - JohnsonBS Amispunched

Green: Teams

2 700 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Joe BatchelorNo club membership34:2312:44
1Michael BatchelorNo club membership34:2312:44
3Jason BaldwinAO A39:54+5:3114:46
3Rachael BaldwinAO A39:54+5:3114:46
5Amy ToselliNo club membership55:47+21:2420:39

Blue: Men: Junior

1 800 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ross WilkinsonBS A15:258:33
2Sam GreenNo club membership18:32+3:0710:17
3Joshua ManitiNo club membership24:46+9:2113:45
4Brandon LeeNo club membership25:42+10:1714:16
5Ethan MalliaNo club membership31:27+16:0217:28
Zsuzsa PappNo club membershipmispunched

Blue: Men: Masters

1 800 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Damian GreenNo club membership19:4710:59

Blue: Women: Junior

1 800 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Alicia RobertsonBS A16:018:53
2Alicia ManitiNo club membership24:24+8:2313:33
3Kitty DuffNo club membership26:55+10:5414:57
4Layla DentNo club membership27:11+11:1015:06
5Banjo Bluett-JonesAO A32:25+16:2418:00
6Sophie BarrieNo club membership32:37+16:3618:07
7Bianca WillettsNo club membership32:56+16:5518:17

Blue: Teams

1 800 m, 13 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ken MansellNo club membership20:3311:25
1Ben MansellNo club membership20:3311:25
3Jono O'RourkeRR A23:58+3:2513:18
3Jamie O'RourkeRR A23:58+3:2513:18
5Emma EmmaNo club membership27:28+6:5515:15
5Greta MarettaNo club membership27:28+6:5515:15
7Susan FordNo club membership39:18+18:4521:50
7Olivia WinsladeAO A39:18+18:4521:50
9Alec MartinNo club membership47:25+26:5226:20
9Atticus ProsserNo club membership47:25+26:5226:20
11Aya RattrayOH S51:23+30:5028:32
11Lola RattrayOH S51:23+30:5028:32
11Ben RattrayOH S51:23+30:5028:32

Please report errors in the result list to the organiser.