Orienteering Australia

Official results for ACT Metro Series: Junior League #11, Wanniassa Hills

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: ACT Metro Series: Junior League #11, Wanniassa Hills
Organiser: Weston Emus
Date: Saturday 11 August 2018

Orange 1: Men: Open

4 990 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Paul de JonghBS A31:276:18

Orange 1: M: Junior

4 990 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Patrick MillerBS A28:325:43
2Tristan MillerBS A28:33+0:015:43
3Ryan StocksBS A29:52+1:205:59
4Noah PolandBS A32:15+3:436:27
5Toby LangBS A34:19+5:476:52
6Joseph WilsonBS A42:59+14:278:36
7Thomas CharlesRR A55:44+27:1211:10
8Ryan TurnerGS A1:02:13+33:4112:28
9Nicholas BrennanGS A1:03:30+34:5812:43
10Michael GuthriePO A1:03:32+35:0012:43

Orange 1: M: Masters

4 990 m, 24 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Mark GregsonRR A32:076:26
2Matthew StocksBS A33:39+1:326:44
3Scott WilkinsonBS A38:02+5:557:37
4Tate NeedhamRR A38:24+6:177:41
5Ari PiiroinenBS A41:12+9:058:15
6Jonathan RicksRR A42:06+9:598:26
7Andrew JohnsonBS A42:14+10:078:27
8Andrew SlatteryRR A42:21+10:148:29
9David PolandBS A42:22+10:158:29
10Kieran MacdonellBS A42:28+10:218:30
11Jon GlanvillePO A45:07+13:009:02
12Tony SlatyerPO A49:01+16:549:49
13Martin CharlesRR A52:31+20:2410:31
14Dean KenneallyNo club membership53:41+21:3410:45
15Mark ParsonsBS A54:00+21:5310:49
16Keith FifieldRR A58:18+26:1111:41
17Geoff WoodPO A1:01:15+29:0812:16
18Andrew HobsonBS A1:03:51+31:4412:47
19Ken YoungBS A1:04:01+31:5412:49
20David HoggPO A1:09:07+37:0013:51
21Ian CrellinPO A1:36:37+1:04:3019:21
22Jan GoetessonBS A1:50:03+1:17:5622:03
Jason MacqueenAM Amispunched
John ScownAO Amispunched

Orange 1: W: Junior

4 990 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ella CuthbertPO A43:578:48
2Justine HobsonBS A50:50+6:5310:11
Caitlin YoungNo club membershipdid not finish

Orange 1: W: Masters

4 990 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Shannon JonesAO A37:427:33
2Clare LonerganBS A41:30+3:488:18
3Alison InglisBS A44:23+6:418:53
4Ana HercegPO A44:50+7:088:59
5Leanne WilkinsonBS A47:20+9:389:29
6Toni BrownBS A50:48+13:0610:10
7Sue GarrPO A59:25+21:4311:54

Orange 2: M: Junior

3 270 m, 21 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1David StocksBS A19:446:02
2Zack NoyesGS A29:43+9:599:05
3Charlie SeddonPO A30:58+11:149:28
4Patrick Shelton AgarAO A36:33+16:4911:10
5Jordi CanadellBS A36:48+17:0411:15
6Lachlan HoGS A37:59+18:1511:36
7Owen RadajewskiPO A39:03+19:1911:56
8Josh RobardsNo club membership42:58+23:1413:08
9Samuel MichaelisNo club membership43:04+23:2013:10
10Arran ScottGJ A45:41+25:5713:58
11Makhaya HoggPO A46:48+27:0414:18
12Nicholas LawranceGJ A47:46+28:0214:36
13Lincoln BattBS A48:14+28:3014:45
14Sandy WilkinsonBS A50:31+30:4715:26
15Connor LineenNo club membership51:25+31:4115:43
16Campbell AngoveGJ A54:48+35:0416:45
17Kristian MaksanNo club membership54:49+35:0516:45
18Sebastian LeighBS A1:08:03+48:1920:48
19Jonathan de FeijterGJ A1:10:22+50:3821:31
20Sam GreenNo club membership1:19:38+59:5424:21
Jesse PiiroinenBS Amispunched

Orange 2: M: Masters

3 270 m, 15 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1James DerlackiNo club membership24:387:31
2Chris AndersenBS A30:59+6:219:28
3David JenkinsBS A36:43+12:0511:13
4Michael NoyesNo club membership37:35+12:5711:29
5Merv BendleDR V41:28+16:5012:40
6Aaron KooymansRR A41:34+16:5612:42
7Bryant AllenPO A42:42+18:0413:03
8Alan ThompsonRR A44:38+20:0013:38
9Bill MonaghanPO A46:11+21:3314:07
10Brian WatsonNo club membership54:26+29:4816:38
11Greg WilsonBS A58:08+33:3017:46
12Geoffrey DabbBS A58:29+33:5117:53
13Conor BendleAO A58:36+33:5817:55
14Michael TedeschiRR A1:06:38+42:0020:22
15Robert MouattRR A1:07:17+42:3920:34

Orange 2: W: Open

3 270 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Melanie StamellAM A53:0516:14
Peta StamellNo club membershipmispunched
Mace NeveRR Adid not finish

Orange 2: W: Junior

3 270 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ivy ProsserBS A34:4310:37
2Ellen JohnsonBS A35:41+0:5810:54
3Lauren CharlesRR A54:03+19:2016:31
4Madeleine ScottRR A54:07+19:2416:32
5Rosie Waddell-WoodBS A58:40+23:5717:56
6Tamara NeedhamRR A1:03:24+28:4119:23
Ingrid Shelton AgarAO Amispunched

Orange 2: W: Masters

3 270 m, 13 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Tara SutherlandPO A32:049:48
2Valerie BarkerBS A40:20+8:1612:20
3Silke SpeierBS A41:21+9:1712:38
4Nic Plunkett-ColeBS A42:29+10:2512:59
5Sue KeyMF V44:39+12:3513:39
6Jane BarnettBS A51:02+18:5815:36
7Julia Waddell-WoodBS A51:45+19:4115:49
8Kelly YoungBS A54:06+22:0216:32
9Elizabeth DunbarPO A55:00+22:5616:49
10Susan HallissyBS A58:03+25:5917:45
11Tracey AngoveNo club membership1:02:11+30:0719:00
12Hind NeedhamRR A1:03:31+31:2719:25
Amy TingRR Amispunched

Orange 2: Teams

3 270 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Trevor LathamNo club membership1:00:0118:21
1Jessica HudspethNo club membership1:00:0118:21

Green: Men: Junior

2 230 m, 17 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Alex DerlackiGS A23:1610:26
2Alex RicksGS A28:07+4:5112:36
3Joe BatchelorNo club membership30:27+7:1113:39
4Lucas HodgensGJ A32:00+8:4414:20
5Justin WilsonBS A33:22+10:0614:57
6Ryan WilsonBS A33:36+10:2015:04
7Ethan JoyceRR A37:10+13:5416:40
8Max BradleyPO A39:14+15:5817:35
9Nicholas DriverNo club membership40:47+17:3118:17
10Josh MansellNo club membership42:14+18:5818:56
11Rohan GodschalxNo club membership43:43+20:2719:36
12Jayden WilsonBS A44:49+21:3320:05
13Peter AndersenBS A46:55+23:3921:02
14Benjamin WardGJ A48:43+25:2721:50
15Thomas FletcherRR A50:26+27:1022:36
16Ewan GregsonRR A50:28+27:1222:37
Joshua ManitiNo club membershipmispunched

Green: Men: Masters

2 230 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1James BradleyPO A39:1317:35
2Craig RobilliardNo club membership46:14+7:0120:43
3Richard BattBS A56:14+17:0125:13
Paul BarkerNo club membershipmispunched

Green: Women: Junior

2 230 m, 13 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Celeste HodgensGJ A19:068:33
2Zoe McCraeRR A33:04+13:5814:49
3Astrid EvansNo club membership33:05+13:5914:50
4Ruby Froelich-ChapmanAO A33:53+14:4715:11
5Mia WithefordAO A34:42+15:3615:33
6Alice RadajewskiPO A36:32+17:2616:22
7Naomi PentonNo club membership43:05+23:5919:19
8Talia WilsonBS A46:20+27:1420:46
9Isla JofordWE A49:41+30:3522:16
10Caitlyn ManitiNo club membership58:25+39:1926:11
11Alicia ManitiNo club membership59:22+40:1626:37
12Kitty DuffNo club membership1:03:12+44:0628:20
13Chloe DuffNo club membership1:06:06+47:0029:38

Green: Women: Master

10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Christine ManitiNo club membership21:03
2Josephine AndersenBS A30:32+9:29
3Sabrina SonntagNo club membership37:35+16:32
4Eleanor BruceNo club membership37:37+16:34
5Chris BendleDR V37:43+16:40
6Jennifer WebbAO A37:56+16:53
7Shelley SeddonPO A43:18+22:15
8Janice BattBS A56:18+35:15
9Shannan ForrestPO A1:02:24+41:21
10Melanie CotgroveNo club membership1:02:29+41:26

Green: Teams

2 230 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Maree WhittakerNo club membership50:0322:26
1James ChatfieldNo club membership50:0322:26
3Phoebe DentCC N57:26+7:2325:45
3Amalia Zapata DentCC N57:26+7:2325:45
3José ZapataCC N57:26+7:2325:45
6Georgie HartNo club membership1:11:53+21:5032:14
6Lily HartNo club membership1:11:53+21:5032:14
6Nicole HartNo club membership1:11:53+21:5032:14
6Chris HartNo club membership1:11:53+21:5032:14

Blue: Men: Junior

2 360 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ben MansellNo club membership23:329:58
2Christopher GuthriePO A32:35+9:0313:48
3Ethan MalliaNo club membership49:59+26:2721:10
Ross WilkinsonBS Amispunched

Blue: Women: Masters

2 360 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Rebecca MintyRR A46:4719:49

Blue: Teams

2 360 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Alec MartinNo club membership43:3518:28
1Atticus ProsserNo club membership43:3518:28
3Greta SollNo club membership48:58+5:2320:44
3Catherine ProsserNo club membership48:58+5:2320:44
5Daisy CraneAO A55:00+11:2523:18
5Florence CraneAO A55:00+11:2523:18
5Grace CraneAO A55:00+11:2523:18

Please report errors in the result list to the organiser.