Orienteering Australia

Official results for ACT Metro Series: Junior League #12, Aranda Bushlands

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: ACT Metro Series: Junior League #12, Aranda Bushlands
Organiser: Parawanga Orienteers
Date: Saturday 18 August 2018

Orange 1: Men: Open

5 400 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Paul de JonghBS A34:016:17

Orange 1: M: Junior

5 400 m, 18 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Patrick MillerBS A34:316:23
2Tristan MillerBS A36:01+1:306:40
3Noah PolandBS A38:29+3:587:07
4Toby LangBS A39:42+5:117:21
5Joseph WilsonBS A52:59+18:289:48
6Zack NoyesGS A54:55+20:2410:10 Download route in GPX format
7Michael GuthriePO A57:04+22:3310:34
8Patrick Shelton AgarAO A57:45+23:1410:41
9Braeden JaugietisGS A59:47+25:1611:04
10Damian CamilleriGS A1:01:20+26:4911:21
11Nicholas BrennanGS A1:03:21+28:5011:43
12Harry GibbsGS A1:04:04+29:3311:51
13Will MadlGS A1:05:09+30:3812:03
14William ThompsonGS A1:06:21+31:5012:17
15Marcus GellelGS A1:06:25+31:5412:17
16Angus KnowlesGS A1:08:01+33:3012:35
17Kai DewarGS A1:09:04+34:3312:47
18Toby WilsonGS A1:17:16+42:4514:18

Orange 1: M: Masters

5 400 m, 18 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Matthew StocksBS A39:227:17
2Scott WilkinsonBS A41:10+1:487:37
3Craig CowanBS A47:36+8:148:48
4Andrew JohnsonBS A48:23+9:018:57
5Jonathan RicksRR A49:32+10:109:10
6David PolandBS A51:56+12:349:37
7Fedor IskhakovRR A53:17+13:559:52
8Geoff WoodPO A58:23+19:0110:48
9Dean KenneallyNo club membership1:00:15+20:5311:09
10Chris AndersenBS A1:01:26+22:0411:22
11Ken YoungBS A1:01:43+22:2111:25
12Martin EtheringtonPO A1:01:48+22:2611:26
13Mark ParsonsBS A1:04:18+24:5611:54
14Andrew CheffersWE A1:13:30+34:0813:36
15Keith FifieldRR A1:16:53+37:3114:14
16Nick VaughanNo club membership1:53:37+1:14:1521:02
Ian CrellinPO Aover max time
Andrew HobsonBS Adid not finish

Orange 1: W: Junior

5 400 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Justine HobsonBS A57:4210:41

Orange 1: W: Masters

5 400 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Toni BrownBS A49:289:09
2Marina IskhakovaRR A50:16+0:489:18
3Ana HercegPO A57:29+8:0110:38
4Edith GrayAO A1:14:15+24:4713:44

Orange 1: Teams

5 400 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Lauren DavyNC N1:40:5118:40
1Kim van NettenNC N1:40:5118:40

Orange 2: Men: Open

3 300 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Ross KubalaNo club membership1:10:1621:17

Orange 2: M: Junior

3 300 m, 16 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1David StocksBS A25:097:37
2Jesse PiiroinenBS A28:12+3:038:32
3Thomas CharlesRR A36:43+11:3411:07
4Owen RadajewskiPO A36:54+11:4511:10
5Charlie SeddonPO A38:14+13:0511:35
6John AllenGS A40:24+15:1512:14
7Tom O'BrienGS A42:53+17:4412:59
8Jordi CanadellBS A44:32+19:2313:29
9Sandy WilkinsonBS A46:58+21:4914:13
10Lachlan HoGS A57:05+31:5617:17
11Kristian MaksanNo club membership57:26+32:1717:24
12Sebastian LeighBS A1:05:21+40:1219:48
13Henry GotzingerGS A1:07:21+42:1220:24
14Alex RicksGS A1:18:22+53:1323:44
15Daniel RossPO A1:34:02+1:08:5328:29
Sébastien BouGS Adid not finish

Orange 2: M: Masters

3 300 m, 15 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Greg WilsonBS A32:279:50
2Martin CharlesRR A32:59+0:329:59
3David JenkinsBS A35:13+2:4610:40
4Peter MillerBS A36:15+3:4810:59
5Michael RadajewskiPO A40:14+7:4712:11
6Michael NoyesNo club membership40:40+8:1312:19
7Alan ThompsonRR A46:00+13:3313:56
8Bryant AllenPO A46:26+13:5914:04
9Michael BatchelorNo club membership51:14+18:4715:31
10Tom de JonghBS A55:02+22:3516:40
11John HardingPO A1:01:37+29:1018:40
12John SuominenWE A1:04:39+32:1219:35
13Robert MouattRR A1:10:40+38:1321:24
14Darren RossPO A1:34:51+1:02:2428:44
Eino MeuronenBS Amispunched

Orange 2: W: Open

3 300 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Melanie StamellAM A1:00:4518:24
2Amy TingRR A1:03:24+2:3919:12

Orange 2: W: Junior

3 300 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Caitlin YoungBS A29:218:53
2Natalie MillerBS A32:31+3:109:51
3Ivy ProsserBS A38:39+9:1811:42
4Zoe TerrillBS A41:28+12:0712:33
Mia WithefordAO Amispunched

Orange 2: W: Masters

3 300 m, 16 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Nic Plunkett-ColeBS A37:0611:14
2Silke SpeierBS A38:08+1:0211:33
3Helen JeffsNo club membership40:25+3:1912:14
4Mace NeveRR A42:05+4:5912:45
5Jane BarnettBS A48:39+11:3314:44
6Shelley SeddonPO A52:57+15:5116:02
7Erica LejinsPO A53:57+16:5116:20
8Christine ManitiNo club membership55:00+17:5416:40
9Elizabeth DunbarPO A56:47+19:4117:12
10Pat MiethkePO A1:00:57+23:5118:28
11Johanna BradleyPO A1:01:14+24:0818:33
12Jennifer WebbAO A1:02:08+25:0218:49
13Josephine AndersenBS A1:08:45+31:3920:50
14Shannan ForrestPO A1:09:47+32:4121:08
15Sabrina SonntagNo club membership1:23:50+46:4425:24
16Eleanor BruceNo club membership1:23:51+46:4525:24

Green: Men: Junior

2 500 m, 20 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Connor LineenNo club membership31:3712:38
2Charlie FeldNo club membership35:32+3:5514:12
3Samuel MichaelisNo club membership36:49+5:1214:43
4Nicholas LawranceGS A37:04+5:2714:49
5Arran ScottGJ A44:59+13:2217:59
6Oliver GoltzingerGJ A45:31+13:5418:12
7Henry LhuedeBS A51:58+20:2120:47
7Max BradleyPO A51:58+20:2120:47
9Nicholas DriverNo club membership56:08+24:3122:27
9Josh MansellNo club membership56:08+24:3122:27
11Jackson MannGJ A59:18+27:4123:43
12Sam GreenNo club membership59:39+28:0223:51
13Sam Major.1:01:10+29:3324:28
14Rohan GodschalxNo club membership1:01:14+29:3724:29
15Leo AlexanderNo club membership1:04:30+32:5325:48
16Ethan JoyceRR A1:11:02+39:2528:24
17Benjamin WardGJ A1:14:00+42:2329:36
18Ellis BirrerGS A1:20:45+49:0832:18
19Charlton BishopGS A1:27:03+55:2634:49
Peter AndersenBS Adid not finish

Green: Women: Junior

2 500 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Rosie Waddell-WoodBS A39:3415:49
2Naomi PentonNo club membership59:39+20:0523:51
3Zoe McCraeRR A1:00:32+20:5824:12
4Astrid EvansNo club membership1:00:51+21:1724:20
5Ruby Froelich-ChapmanAO A1:23:30+43:5633:24

Green: Women: Master

3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Julia Waddell-WoodBS A39:33
2Wendy PurbaNo club membership1:02:23+22:50
3Melanie CotgroveNo club membership1:25:26+45:53

Green: Teams

2 500 m, 17 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Andrew BishopNo club membership48:0219:12
1Oliver BishopNo club membership48:0219:12
1Sarah BruceNo club membership48:0219:12
4Jennifer DoggettNo club membership55:47+7:4522:18
4Leo FranciscoNo club membership55:47+7:4522:18
4William TimmerNo club membership55:47+7:4522:18
7Adi IsonNo club membership1:09:51+21:4927:56
7Will IsonNo club membership1:09:51+21:4927:56
7Oli IsonNo club membership1:09:51+21:4927:56
10Lennon AmphlettNo club membership1:09:57+21:5527:58
10Arlen DoyleNo club membership1:09:57+21:5527:58
10Kieron AmphlettNo club membership1:09:57+21:5527:58
13Adam BakerNo club membership1:15:00+26:5830:00
13Matthew WilsonNo club membership1:15:00+26:5830:00
15Orlando FranciscoNo club membership1:49:06+1:01:0443:38
15Pedro FranciscoNo club membership1:49:06+1:01:0443:38
15Pedro FranciscoNo club membership1:49:06+1:01:0443:38

Blue: Men: Junior

1 900 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Ben MansellNo club membership20:4910:57
2Ross WilkinsonBS A32:49+12:0017:16
3Joshua ManitiNo club membership36:23+15:3419:08

Blue: Women: Junior

1 900 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Ariadna IskhakovaRR A17:349:14
2Alicia ManitiNo club membership36:10+18:3619:02

Blue: Women: Masters

1 900 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Elizabeth ScottNo club membership20:1910:41
2Maureen DenmeadBS A32:10+11:5116:55

Blue: Teams

1 900 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Susan FordAO A29:5615:45
1Olivia WinsladeAO A29:5615:45
3Freya RolfeAL T53:42+23:4628:15
3Kyran RolfeAL T53:42+23:4628:15
3Danielle WinslowAL T53:42+23:4628:15
Russell FarranNo club membershipdid not finish
Diamond SanoubaneNo club membershipdid not finish
Dawn FarranNo club membershipdid not finish

Please report errors in the result list to the organiser.