Orienteering Australia

Official results for AOC2018 Australian Sprint Distance Championships: NOL & WRE Event 3

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: AOC2018 Australian Sprint Distance Championships: NOL & WRE Event 3
Organiser: Orienteering SA
Date: Monday 1 October 2018

M/W10N

1 420 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Rohan BraidKO W13:529:45
2Emrys RogersRR Q15:25+1:3310:51
3Euan SheddenSH N15:56+2:0411:13
4Olivia Lanigan-O'KeeffeCR S18:58+5:0613:21
5Ruth ToomeyAlbany & Denmark Hinterland Or19:21+5:2913:37
6Matilda RogersRR Q19:46+5:5413:55
7Angelina KozmaBK V22:19+8:2715:42
8Nicola McConaghyGO N37:43+23:5126:33
9Sam MorrisBN N40:12+26:2028:18

W10A

1 420 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Amy DuftyBO W9:496:54
2Luca HoggPO A10:30+0:417:23
3Lucinda FogartyOH S10:33+0:447:25
4Ariadna IskhakovaRR A12:32+2:438:49
5Torun JoergensenPeninsula and Plains15:00+5:1110:33
6Annabel LloydTT S18:50+9:0113:15
7Alicia RobertsonBS A21:30+11:4115:08
Cate NemethTF Qmispunched

W12A

1 670 m, 13 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Sophie ArthurMF V9:195:34
2Erika EnderbyNC N9:55+0:365:56
3Lyra SimpsonBF N10:17+0:586:09
4Kate BraidKO W10:21+1:026:11
5Aoife RotheryBF N11:26+2:076:50
6Emily MarschallTT S13:02+3:437:48
7Ingrid Shelton AgarAO A13:23+4:048:00
8Sammy LoveDR V15:52+6:339:30
9Hannah AdamsBK V17:19+8:0010:22
10Gemma YorkPeninsula and Plains18:09+8:5010:52
11Matilda FogartyOH S20:58+11:3912:33
Milla KeyMF Vmispunched
Maggie MackayUR Nmispunched

W14A

2 120 m, 31 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Nea ShinglerBF N10:344:59
2Daisy YorkPeninsula and Plains10:41+0:075:02
3Sophie RyanNorth West10:43+0:095:03
3Iida LehtonenGO N10:43+0:095:03
5Emily HayesAuckland10:45+0:115:04
6Ana PenckYA S11:30+0:565:25
7Zali McCombAL T11:33+0:595:26
8Isabella Zinzan-DickiePeninsula and Plains11:43+1:095:31
9Juliet FraterAuckland11:46+1:125:33
10Zoe CarterTJ S11:49+1:155:34
11Justine HobsonBS A12:02+1:285:40
12Sophie TavernaCH V12:05+1:315:41
13Zali DaleLO W12:13+1:395:45
14Zoe TerrillBS A12:29+1:555:53
15Natalie MillerBS A12:55+2:216:05
16Zara StewartNo club membership13:01+2:276:08
17Jemima LloydTT S13:31+2:576:22
18Julia Powell-DaviesAL T14:14+3:406:42
19Amber LouwDR V14:16+3:426:43
20Louise BarbourBF N15:16+4:427:12
21Claire AdamsBK V16:11+5:377:38
22Sophie BestEV T16:38+6:047:50
23Abbie FaulknerTJ S17:15+6:418:08
24Lucy BurleyYA S17:37+7:038:18
25Emma CatesYV V22:18+11:4410:31
26Juliette JarrettKO W32:42+22:0815:25
Ella RogersRR Qmispunched
Mikayla EnderbyNC Nmispunched
Grace PickeringCounties Manakaumispunched
Sara GarbelliniEN Qmispunched
Julia BarbourBF Nmispunched

W16A

2 800 m, 32 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Kaia JoergensenPeninsula and Plains12:134:21
2Penelope SalmonNo club membership12:44+0:314:32
3Tessa BurnsHawkes Bay12:53+0:404:36
4Mikaela GrayUG Q13:03+0:504:39
5Amy CulhamHawkes Bay13:40+1:274:52
6Anna DustonNo club membership13:58+1:454:59
7Niamh CassarWH N14:01+1:485:00
8Olivia CollinsNorth West14:47+2:345:16
9Venla-Linnea KarjalainenMF V14:52+2:395:18
10Lucy BurrellNo club membership14:53+2:405:18
11Theane van ZylAuckland14:55+2:425:19
12Rani BrennanRR Q15:14+3:015:26
13Rebecca GreenwoodAuckland15:18+3:055:27
14Julia GannonRR Q15:33+3:205:33
15Ellen CurrieGO N15:43+3:305:36
16Lucy JarrettKO W16:01+3:485:43
17Anna Cory-WrightAuckland16:22+4:095:50
18Nina GannonRR Q16:52+4:396:01
19Ellen JohnsonBS A16:53+4:406:01
20Serryn EenjesBG V16:54+4:416:02
21Phoebe DavisAL T17:00+4:476:04
22Jemima Bradfield SmithCH V17:23+5:106:12
23Serena DoyleUR N17:47+5:346:21
24Mena McLeodAL T17:56+5:436:24
25Eleanor McLeanEV T18:20+6:076:32
26Maxine LovellRR Q18:22+6:096:33
27Sarah RichardsWO W18:48+6:356:42
28Caitlyn SteerBG V19:21+7:086:54
29Tamara NeedhamRR A19:39+7:267:01
30Tiia MarshBF N20:53+8:407:27
Alice EganPeninsula and Plainsmispunched
Sylvie FraterAucklandmispunched

W20E

3 520 m, 36 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Tara MelhuishCC A15:584:32
2Asha SteerVI V17:00+1:024:49
3Briana StevenPeninsula and Plains17:26+1:284:57
4Zoe MelhuishCC A17:35+1:374:59
5Georgia SkeltonCounties Manakau18:02+2:045:07
6Rachel AllenTF T18:05+2:075:08
7Jo Anna MaynardWN W18:07+2:095:08
8Emily SorensenSW S18:18+2:205:11
9Carolyne NelHawkes Bay18:27+2:295:14
10Amber RiddleHutt Valley18:30+2:325:15
11Jessica SewellNorth West18:50+2:525:21
12Zoe DowlingTF T19:00+3:025:23
13Mikayla CooperTF T19:01+3:035:24
14Ella CuthbertCC A19:11+3:135:26
15Arabella PhillipsTF T19:16+3:185:28
15Katie Cory-WrightPeninsula and Plains19:16+3:185:28
17India JamesNo club membership19:23+3:255:30
18Joanna GeorgeSW S19:27+3:295:31
19Winnie OakhillQC Q19:49+3:515:37
20Tegan KnightbridgeNorth West20:03+4:055:41
21Amy EnkelaarTF T20:30+4:325:49
22Aleisha NearyCounties Manakau20:33+4:355:50
23Abigail GeorgeSW S20:34+4:365:50
24Tshinta HopperST N20:39+4:415:51
25Meredith NormanSW S20:46+4:485:53
26Rebecca GeorgeST N20:48+4:505:54
27Miho YamazakiCC A21:25+5:276:05
28Lily McFarlaneWN W21:39+5:416:09
29Sarah LimSW S22:15+6:176:19
30Jess RogersQC Q22:56+6:586:30
31Sarah DaviesVI V23:33+7:356:41
32Melissa AnnettsST N24:10+8:126:51
33Anastasia HeikkilaQC Q24:44+8:467:01
34Joanna HillST N30:59+15:018:48
Ivy ProsserCC Amispunched
Caitlin YoungCC Amispunched

W20A

2 720 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Bella FraserNo club membership17:376:28

W21E

3 520 m, 19 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Belinda LawfordCC A15:324:24
2Grace MolloyST N16:09+0:374:35
3Krystal NeumannQC Q16:20+0:484:38
4Natasha KeyVI V16:24+0:524:39
5Liis JohansonMF V16:59+1:274:49
6Anna SheldonQC Q17:19+1:474:55
7Bridget AndersonSW S17:27+1:554:57
8Olivia SprodSW S17:29+1:574:58
9Aislinn PrendergastVI V17:30+1:584:58
10Lanita SteerVI V17:47+2:155:03
11Kathie DentRR A18:07+2:355:08
12Aniko Fozo-KerteszST N18:26+2:545:14
13Rachel WestWN W18:29+2:575:15
14Briohny SeamanST N18:42+3:105:18
15Clare BrownridgeVI V19:03+3:315:24
16Grace CraneTF T19:30+3:585:32
17Anna FitzgeraldST N21:03+5:315:58
18Mace NeveCC A21:45+6:136:10
19Maree DoyleUR N23:25+7:536:39
Kathryn PrestonVI Vdid not start

W21A

2 930 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Daisy McCauleyWO W19:486:45
2Shannon NicolsonYA S24:01+4:138:11

WOpenB

2 600 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Wendy McConaghyGO N17:166:38
2Meisha AustinAL T18:36+1:207:09
3Ulla HeikkilaSO Q20:08+2:527:44
4Jacqueline StephensYA S21:10+3:548:08
5Wendy TavernaCH V21:18+4:028:11
6Esta BirdahicAL T22:05+4:498:29
7Josephine GarbelliniEN Q24:08+6:529:16
8Elizabeth BicevskisTAS29:31+12:1511:21
9Elise KennedyBN N30:58+13:4211:54
Veronica JarrettKO Wdid not start

W35A

3 010 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Fern HillyardWA S18:246:06
2Lexie AshforthWA S19:27+1:036:27
3Samantha HoweNC N19:55+1:316:37
4Rachael UptonWA S21:19+2:557:04
5Sarah LithgowCR S37:14+18:5012:22

W40A

2 930 m, 12 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Tracy MarshBF N16:305:37
2Ceri PassKO W16:46+0:165:43
3Marina IskhakovaRR A16:50+0:205:44
4Heather O'DonnellYV V17:35+1:056:00
5Kate MarschallTT S18:43+2:136:23
6Cathy HoggPO A19:25+2:556:37
7Sussan BestEV T19:26+2:566:37
8Jen Graham-TaylorAlbany & Denmark Hinterland Or20:37+4:077:02
9Kim EnkelaarAL T22:05+5:357:32
10Annette RogersRR Q22:18+5:487:36
11Julie FrancisMF V22:57+6:277:49
12Alison BryantEN Q25:25+8:558:40

W45A

2 930 m, 21 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Clare HawthorneWR T15:485:23
2Cathy McCombAL T17:31+1:435:58
3Jenni AdamsPeninsula and Plains17:49+2:016:04
4Anne ArthurMF V18:19+2:316:15
5Cath ChalmersBF N19:50+4:026:46
6Jeni PelvinDunedin20:08+4:206:52
7Edith GrayAO A20:53+5:057:07
8Silke SpeierBS A21:20+5:327:16
9Miriam WhittingtonWR T22:02+6:147:31
10Stephanie BeldjilaliCO223:13+7:257:55
11Nic Plunkett-ColeBS A24:10+8:228:14
12Helen O'CallaghanBB N24:25+8:378:20
13Sandra AfnanYA S24:27+8:398:20
14Jo HobsonBS A26:41+10:539:06
15Sarah StewartNo club membership26:46+10:589:08
16Chris StocksBS A26:59+11:119:12
17Andrea EvesBO W28:43+12:559:48
18Kathryn TarrYV V32:25+16:3711:03
19Nicole DavisLO W34:19+18:3111:42
20Sarah SteelCounties Manakau35:39+19:5112:10
21Sandra McKeanOH S1:15:45+59:5725:51

W45B

2 120 m, 11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Sarah LoveDR V14:466:57
2Marlize BosmanSW W15:10+0:247:09
3Raelee EenjesBG V17:06+2:208:03
4Jane BarnettBS A18:07+3:218:32
5Susan HallissyBS A18:56+4:108:55
6Sue BamentOH S22:24+7:3810:33
7Hind NeedhamRR A23:57+9:1111:17
8Jane HardyWO W25:08+10:2211:51
9Janet HillyardTJ S29:44+14:5814:01
10Carol SuchOH S30:12+15:2614:14
Janet HardingPeninsula and Plainsmispunched

W50A

2 800 m, 28 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Jennifer EnderbyNC N13:174:44
2Barbara HillGO N13:46+0:294:55
3Su Yan TayUG Q14:31+1:145:11
4Wendy ReadUG Q15:01+1:445:21
5Salme FullerIK N16:13+2:565:47
6Nicola DalheimMF V16:17+3:005:48
7Zara SodenOH S16:31+3:145:53
8Lyn StantonAuckland16:45+3:285:58
9Sharon LambertBN N16:59+3:426:03
10Janine SteerDR V17:04+3:476:05
11Karen Wild-AllenAL T17:23+4:066:12
12Sue HancockWR T17:26+4:096:13
13Tania KennedyGO N17:51+4:346:22
14Genevieve WebbDunedin17:53+4:366:23
15Liz CanningWR T18:40+5:236:40
16Kirsten WehnerWE A18:55+5:386:45
17Alison ComerAuckland19:13+5:566:51
18Cryn RussellHawkes Bay19:18+6:016:53
19Vanessa FreemanBF N19:45+6:287:03
20Susan GeorgeTT S19:56+6:397:07
21Sue GarrPO A20:01+6:447:08
22Susan CookeNo club membership21:01+7:447:30
23Margaret PeelNC N21:17+8:007:36
24Bronwyn RosieAuckland21:44+8:277:45
25Donelda NilesEV T24:35+11:188:46
26Jill CongediOH S24:40+11:238:48
27Libby McLeayAuckland30:32+17:1510:54
28Lan KellyTJ S37:26+24:0913:22
Natalia BeliakovaBF Ndid not start

W55A

2 720 m, 21 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Paula ShinglerBF N14:015:09
2Gayle QuantockNC N14:45+0:445:25
3Anthea FeaverLO W15:48+1:475:48
4Chris BrownEV T15:56+1:555:51
5Carolyn MatthewsNC N16:04+2:035:54
6Ana HercegPO A16:17+2:165:59
7Juliana de NooyUG Q17:17+3:166:21
8Toni BrownBS A17:30+3:296:26
9Joanna ParrBF N19:00+4:596:59
10Andrea SchiwyAL T19:37+5:367:12
11Marion BurrillBB Q20:37+6:367:34
12Erica DimentTT S21:53+7:528:02
13Sally WayteAL T21:55+7:548:03
14Jane HardingWellington23:53+9:528:46
15Suzanne O'CallaghanBK V24:56+10:559:10
16Debbie DoddDR V26:33+12:329:45
17Liz BourneBB Q27:30+13:2910:06
18Jocelyn WattsYV V27:54+13:5310:15
19Rosalie McCauleyWO W34:10+20:0912:33
20Fiona McIntyreUG Q36:35+22:3413:26
21Elaine MurdochGO N37:48+23:4713:53

WEasy

1 670 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Sasha EvesBO W21:5313:06
2Carol MorgansYV V31:11+9:1818:40
3Julia LloydTT S34:40+12:4720:45

W60A

2 720 m, 27 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Jenny BourneEU V14:485:26
2Carolyn JacksonBK V15:37+0:495:44
3Debbie DaveyWR N16:35+1:476:05
4Hilary WoodCC N16:50+2:026:11
5Phillippa PooleNorth West17:59+3:116:36
6Julia PrudhoeCC N18:21+3:336:44
7Mary McDonaldAO A19:01+4:136:59
8Sue KeyMF V20:18+5:307:27
9Debbie ByersBF N21:08+6:207:46
10Elizabeth HatleyBK V22:14+7:268:10
11Margi FreemantleYV V22:28+7:408:15
12Philippa Lohmeyer-CollinsBK V22:41+7:538:20
13Meredith RaschWA S23:14+8:268:32
14Gayle ShepherdUR N23:25+8:378:36
15Evelyn ColwellOH S23:34+8:468:39
16Liz AbbottPO A23:49+9:018:45
17Prue DobbinBK V24:54+10:069:09
18Kathy PetrieSO Q25:39+10:519:25
19Diana Cossar-BurgessAL T29:09+14:2110:43
20Margaret WilmottUR N29:42+14:5410:55
21Judy PrendergastEU V30:05+15:1711:03
22Robyn D'AscenzoBS A31:08+16:2011:26
23Ruth NicolsonYA S31:09+16:2111:27
24Julie ShepherdIK N35:03+20:1512:53
25Wendy AndrewarthaAL T35:25+20:3713:01
26Jane CalderAL T42:35+27:4715:39
Jean Cory-WrightPeninsula and Plainsdid not finish
Geraldine ChatfieldUG Qdid not start
Rosie RutledgeAL Tdid not start

W65A

2 230 m, 22 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Carol BrownlieWO W16:007:10
2Judy AllisonRR A18:01+2:018:04
3Helen PostWO W19:05+3:058:33
4Jenelle TempletonBK V19:15+3:158:37
5Valerie BarkerBS A19:23+3:238:41
6Ann ScownAO A19:44+3:448:50
7Jacquie RandUG Q20:04+4:048:59
8Marian ArthurTT S20:32+4:329:12
9Sheila CollsYV V20:46+4:469:18
10Jan HardyAL T21:17+5:179:32
11Lois WestBO W21:47+5:479:46
12Barbara TassellAL T21:50+5:509:47 Download route in GPX format
13Pamela KingDR V22:03+6:039:53
14Alison RadfordBG V23:10+7:1010:23
15Rhonda BowlingEN Q23:18+7:1810:26
16Joanna StewartAuckland24:05+8:0510:47
17Barbara MartinPO A24:20+8:2010:54
18Leila HendersonYA S25:54+9:5411:36
19Fiorella PahorTT S30:18+14:1813:35
20Barbara JunghansGO N31:20+15:2014:03
21Ilze YeatesDR V32:32+16:3214:35
22Kerryne JonesRR A34:09+18:0915:18
Coral DowBS Adid not start
Jennifer BinnsLO Wdid not start

W70A

2 230 m, 21 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Jill DaltonHutt Valley18:068:06
2Judi HerkesBK V18:57+0:518:29
3Royce MillsNo club membership19:01+0:558:31
4Val HodsdonSH N19:41+1:358:49
5Ruth GoddardYV V20:15+2:099:04
6Pat MiethkePO A20:22+2:169:07
7Robin SpriggsUG Q20:34+2:289:13
8Libby MeekingYV V20:44+2:389:17
9Janet BushAL T20:51+2:459:20
10Jenny HawkinsNT N21:45+3:399:45
11Penny DuftyBO W21:53+3:479:48
12Pauline MooreWR N22:43+4:3710:11
13Kathy LileyYV V23:55+5:4910:43
14Mary Jane MahonyUR N24:58+6:5211:11
15Rose CampbellAW V26:38+8:3211:56
16Janet KingBK V27:39+9:3312:23
17Janet FletcherLO W27:43+9:3712:25
18Sandra HoggPO A31:36+13:3014:10
Helena GriggsAL Tmispunched
Dorothy KaneWellingtonmispunched
Cheryl BluettBN Nmispunched
Rosemary KullmannLO Wdid not start
Dianne SearleBG Vdid not start
Barbara McCraeYV Vdid not start
Ann BaylisRR Adid not start

W75A

1 820 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Valerie BrammallEV T17:389:41
2Ann IngwersenPO A19:35+1:5710:45
3Hilary SimpsonOctavian droobers21:05+3:2711:35
4Carolyn ChalmersNC N24:09+6:3113:16

W80A

1 820 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Helen AlexanderBK V21:2811:47
2Barbara GeorgeNorfolk Orienteering Club22:37+1:0912:25
Robyn CuttenWA Sdid not start

W85A

1 820 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Maureen OgilvieUR N26:2714:31
Sue HealyNE Vdid not start

M10A

1 420 m, 16 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Elye DentRR A6:424:43
2Miles BryantEN Q8:13+1:315:47
3Adrian GarbelliniEN Q9:32+2:506:42
4Lachlan BraidKO W9:42+3:006:49
5Connor DentRR A10:33+3:517:25
6Marcus CazzolatoTJ S10:51+4:097:38
7Kari MarshBF N10:58+4:167:43
8Hayden DentRR A11:01+4:197:45
9Will EnkelaarAL T12:16+5:348:38
10Alton FreemanBF N12:31+5:498:48
11Callum BryantEN Q13:11+6:299:17
12Edmund ToomeyAlbany & Denmark Hinterland Or14:45+8:0310:23
13Ben MarschallTT S14:50+8:0810:26
14Ben McConaghyGO N16:27+9:4511:35
15Joshua FeuerherdtBG V16:54+10:1211:54
16Rory SheddenSH N18:36+11:5413:05

M12A

1 670 m, 16 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Luke FeuerherdtBG V8:585:22
2Eckart BosmanSW W9:08+0:105:28
3Jamie MarshBF N10:00+1:025:59
4Makhaya HoggPO A10:09+1:116:04
5Paul GarbelliniEN Q11:16+2:186:44
6Eddie StonerAL T11:32+2:346:54
7Euan BestEV T12:10+3:127:17
8Timothy McConaghyGO N12:46+3:487:38
9Alex WoolfordBB N13:35+4:378:08
10Joseph ColemanKO W16:16+7:189:44
11Owen RadajewskiPO A16:49+7:5110:04
Tommi HaipolaBS Amispunched
Charlie FraterAucklandmispunched
Mitchell MorcomTJ Smispunched
Bodie TerrillBS Amispunched
Ashley WhiteYV Vmispunched
Liam DuftyBO Wdid not start

M14A

2 600 m, 24 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Toby CazzolatoTJ S11:194:21
2Torren ArthurMF V11:41+0:224:29
3Sam WoolfordBB N11:43+0:244:30
4Niko StonerAL T12:44+1:254:53
5Callum WhiteYV V12:45+1:264:54
6Oscar JohnstonTJ S12:59+1:404:59
7Oskar MellaNC N13:10+1:515:03
8Aldo BosmanSW W13:21+2:025:08
9Matthew GreenwoodAuckland13:30+2:115:11
10Oliver FreemanBF N13:34+2:155:13
11Jett McCombAL T13:59+2:405:22
12Jamie WoolfordBB N14:13+2:545:28
13Remi AfnanYA S14:16+2:575:29
14Patrick Shelton AgarAO A14:22+3:035:31
15John SteerBG V14:25+3:065:32
16Lachlan FeuerherdtBG V14:28+3:095:33
17Charlie CooperAL T15:08+3:495:49
18Riley KerrEV T15:14+3:555:51
19James LoveDR V15:48+4:296:04
20Daniel MorcomTJ S16:04+4:456:10
21Chris NemethTF Q19:46+8:277:36
22Ryan CatesYV V20:49+9:308:00
Dylan BryantEN Qmispunched
Riley McFarlaneBO Wmispunched

M16A

3 520 m, 45 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Alvin CraigNC N13:533:56
2Will TidswellHawkes Bay14:42+0:494:10
3Ethan PenckYA S14:52+0:594:13
3Blake ReinbottRR Q14:52+0:594:13
5Grant ReinbottRR Q15:10+1:174:18
6Samuel GarbelliniEN Q15:16+1:234:20
7Ryan GrayUG Q15:32+1:394:24
8Cameron BonarNorth West Orienteering Club15:35+1:424:25
9Ewan ShinglerBF N15:50+1:574:29
9Andrew KerrPO A15:50+1:574:29
11Mason ArthurMF V16:12+2:194:36
12David StocksBS A16:14+2:214:36
13Campbell SymeAuckland17:07+3:144:51
14Felix WilliamsonNo club membership17:11+3:184:52
15Alex JobbinsNo club membership17:19+3:264:55
16Toby LangBS A17:24+3:314:56
17Luca EastwoodAuckland17:27+3:344:57
18Jack MarschallTT S17:32+3:394:58
19Archie NeylonBG V17:33+3:404:59
20William DaveyMF V17:44+3:515:02
21Oliver EdwardsHutt Valley17:46+3:535:02
22Matthew HardingPeninsula and Plains17:50+3:575:03
23Ben PoortenaarAL T17:54+4:015:05
24Ryan MoorePeninsula and Plains17:58+4:055:06
25William CoxRR Q18:22+4:295:13
26Oscar WoolfordBB N18:30+4:375:15
27Hadyn TangMF V18:52+4:595:21
28Leith SodenOH S19:26+5:335:31
29Max GrivellTT S19:49+5:565:37
30Jack WickhamEV T20:10+6:175:43
31Ben HobsonBS A20:11+6:185:44
32Mason EvesBO W20:27+6:345:48
33Joseph WilsonBS A20:29+6:365:49
34Will WhittingtonWR T20:32+6:395:50
35Oliver SchubertRR Q21:16+7:236:02
36Bayley FisherEV T21:53+8:006:13
36Rupert ShepherdNo club membership21:53+8:006:13
38Shaun RichardsWO W22:44+8:516:27
39Cayleb FidgeBB Q22:57+9:046:31
40Brendan WilsonBS A23:00+9:076:32
41Finn FogartyOH S23:39+9:466:43
42Patrick DuftyBO W24:22+10:296:55
Moss PelvinDunedinmispunched
Clayton ShadboltPeninsula and Plainsmispunched
Jensen KeyMF Vmispunched
Dexter CanningWR Tdid not start

M20E

4 270 m, 40 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Patrick JaffeVI V15:573:44
2Kurtis ShukerCounties Manakau16:06+0:093:46
3Aston KeyVI V16:33+0:363:52
4Angus HainesSW S16:35+0:383:53
5Patrick MillerCC A16:41+0:443:54
6Jason BondTaranaki17:17+1:204:02
7Dante AfnanSW S17:28+1:314:05
8Isaac EganPeninsula and Plains17:43+1:464:08
9Duncan CurrieST N17:44+1:474:09
10Ayrton ShadboltPeninsula and Plains17:55+1:584:11
11Jed FlemingTF T18:03+2:064:13
12Oak JonesNo club membership18:07+2:104:14
13Tom HardingPeninsula and Plains18:15+2:184:16
14Andries SwartWN W18:16+2:194:16
15Ronan LeeHawkes Bay18:45+2:484:23
16Liam ThompsonAuckland19:02+3:054:27
17Oliver EganPeninsula and Plains19:05+3:084:28
17Daniel GrayQC Q19:05+3:084:28
19Patrick HayesAuckland19:13+3:164:30
20Liam StolbergerNorth West19:35+3:384:35
21Alastair GeorgeST N19:37+3:404:35
22Ryan StocksCC A19:38+3:414:35
23Jaiden FidgeQC Q20:20+4:234:45
24Dougal ShepherdNo club membership20:28+4:314:47
25Joshua AllenTF T20:29+4:324:47
26Thomas GarbelliniQC Q20:41+4:444:50
27Tristan MillerCC A20:51+4:544:52
28Rohan JacksonSW S21:11+5:144:57
29Saxon CharlesQC Q21:36+5:395:03
30Johann BurgessTF T22:02+6:055:09
31Nicholas CongediSW S22:04+6:075:10
32Noah PolandCC A22:10+6:135:11
33Max DalheimVI V22:20+6:235:13
34Zac NeedhamRR A22:35+6:385:17
35Thomas PoortenaarTF T22:39+6:425:18
36Tenzing JohnsonBS A23:00+7:035:23
37Luan SwartWN W23:34+7:375:31
38Michael LoughnanVI V24:37+8:405:45
Brody McCarthyVI Vmispunched
Simeon BurrillQC Qmispunched

M20A

3 010 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Angus LeungGO N18:336:09
2Jordan NeillSW W19:23+0:506:26
3William SteelCounties Manakau25:15+6:428:23

M21E

4 270 m, 22 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Nathan LawsonVI V15:283:37
2Tommy HayesAuckland15:40+0:123:40
3Simon UppillSW S15:50+0:223:42
4Henry McNultyWN W15:55+0:273:43
5Matthew CraneCC A16:03+0:353:45
6Jarrah DayTF T16:41+1:133:54
7Oliver WilliamsSW S16:49+1:213:56
8Kerrin RattraySW S16:54+1:263:57
9Robert BennettST N16:57+1:293:58
10Joe WoodleyVI V17:13+1:454:01
11Bruce ArthurVI V17:16+1:484:02
12Mark GregsonCC A17:49+2:214:10
13Anatoly KulikovQC Q18:11+2:434:15
14Hamish ProsserCC A18:24+2:564:18
15Toby WilsonST N18:45+3:174:23
16Jack NeumannQC Q19:17+3:494:30
17Matthew SchepisiVI V19:24+3:564:32
18Peter HobbsVI V20:46+5:184:51
19Fredrik JohanssonVI V21:34+6:065:03
20Brett MerchantSW S21:53+6:255:07
Will KennedySW Smispunched
Martin DentCC Amispunched
Rob PrestonVI Vdid not start
Andrew BarnettCC Adid not start
Karl BicevskisTF Tdid not start
Christoph PrunscheTF Tdid not start

M21A

3 520 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Andrew SlatteryRR A18:365:17
2Robert HerkesGO N23:08+4:326:34
Daniel Del DotBS Adid not start

MOpenB

2 600 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Peter ThorpeWA S15:586:08
2Michael WestoverWA S18:11+2:136:59
3John SincovichYA S19:29+3:317:29
4Adrian MarschallTT S20:43+4:457:58
5Iain DuncanSO Q23:29+7:319:01

M35A

3 520 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1John NieuwenhovenTT S17:294:58
2Matthew CohenAL T17:31+0:024:58
3Paul DowlingWA18:24+0:555:13
4Peter FozoGO N18:27+0:585:14
5Fedor IskhakovRR A19:13+1:445:27
6Tyson HillyardWA S19:57+2:285:40
Trent SeamanWR Ndid not start

M40A

3 520 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Craig FeuerherdtBG V15:384:26
2Ben RattrayOH S17:18+1:404:54
3Angus SheddenSH N17:43+2:055:01
4Craig PelvinDunedin18:45+3:075:19
5Tate NeedhamRR A20:01+4:235:41
6Damien EnderbyNC N22:10+6:326:17
7Tony BryantEN Q22:53+7:156:30
8Daniel HaipolaBS A31:17+15:398:53
Teemu KarjalainenVI Vmispunched
Rhys FogartyOH Sdid not start

M45A

3 520 m, 23 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Carsten JoergensenPeninsula and Plains16:054:34
2Jonathan McCombTF T16:22+0:174:38
3Matthew StocksBS A16:55+0:504:48
4Craig DuftyBO W17:18+1:134:54
5Eric MorrisBN N17:32+1:274:58
6Graham BraidKO W17:50+1:455:03
7John ToomeyAlbany & Denmark Hinterland Or18:16+2:115:11
8Anthony StonerAL T18:30+2:255:15
9Scott SimsonNC N19:14+3:095:27
10Paul EnkelaarAL T19:26+3:215:31
11Brenton GrayUG Q19:46+3:415:36
11Andrew JohnsonBS A19:46+3:415:36
13Greg MorcomTJ S19:51+3:465:38
14Blair TrewinYV V19:57+3:525:40
15Glen WhiteYV V20:44+4:395:53
16Ben CazzolatoTJ S21:29+5:246:06
17Joseph GarbelliniEN Q22:40+6:356:26
18Paul JarrettKO W23:00+6:556:32
19Edward PlummerLO W23:24+7:196:38
20Michael DuftyBO W24:16+8:116:53 Download route in GPX format
21Greg WilsonBS A24:58+8:537:05
22Peter McConaghyGO N25:56+9:517:22
23Andrew HobsonBS A25:59+9:547:22

M45B

2 120 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Jaco BosmanSW W12:315:54
2Darren EenjesBG V13:22+0:516:18
3Wayne LoveDR V16:42+4:117:52
4James LloydTT S22:52+10:2110:47
Alister RyanNorth Westmispunched

M50A

3 010 m, 25 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Shane DoyleUR N14:394:52
2Alistair Cory-WrightPeninsula and Plains14:45+0:064:54
3Ruhi AfnanYA S14:51+0:124:56
4Martin SteerDR V15:11+0:325:02
5Andy SimpsonBF N16:01+1:225:19
6Peter AnnettsGO N16:24+1:455:26
7Nick DaleLO W16:36+1:575:30
8Bruce PatersonAR V16:43+2:045:33
9Lance ReadUG Q17:01+2:225:39
10Mark FreemanBF N17:05+2:265:40
11Tony HillGO N17:12+2:335:42
12Russell SymeNo club membership17:39+3:005:51
13Steve OramAuckland18:05+3:266:00
14John Shelton AgarAO A18:29+3:506:08
15Mark FraterAuckland18:37+3:586:11
15Neil SimsonTF Q18:37+3:586:11
17Jamie KennedyGO N18:43+4:046:13
18Simon AllenAL T19:54+5:156:36
19Bruce BarnettBS A19:55+5:166:37
20Hugh FitzgeraldWR T20:01+5:226:39
21Brendan HenrySO Q20:36+5:576:50
22Eric LouwDR V23:14+8:357:43
23David BeldjilaliCO223:45+9:067:53
Paul MarshBF Nmispunched
Kenneth McLeanEV Tmispunched
Greg CatesYV Vdid not start

M55A

3 010 m, 39 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Tony WoolfordBB N13:524:36
2Warren KeyMF V14:14+0:224:43
3Tim HatleyBK V14:45+0:534:54
4Jim RussellBG V15:24+1:325:06
5Mark NemethTF Q15:31+1:395:09
6Jemery DayAL T15:39+1:475:11
7Jeff GreenwoodAuckland15:53+2:015:16
8Greg BarbourBF N16:09+2:175:21
9Nick MelhuishPO A16:14+2:225:23
10Mark ShinglerBF N16:16+2:245:24
11Carl DalheimMF V16:24+2:325:26
12Tim McIntyreUG Q16:34+2:425:30
13Steve CooperYA S17:08+3:165:41
14Russell BlatchfordPL Q17:22+3:305:46
15Julian HayesAuckland17:25+3:335:47
16Peter HopperBN N17:34+3:425:50
17Nigel Dobson-KeeffeYA S17:39+3:475:51
18Martin CrosbyAuckland17:51+3:595:55
19Simon GeorgeBF N17:54+4:025:56
20David GeorgeTT S18:03+4:115:59
21Geoff LawfordEU V18:13+4:216:03
22Martin KozmaBK V18:46+4:546:14
23Cormac McCarthyYV V19:15+5:236:23
24Mike HardingPeninsula and Plains19:24+5:326:26
25David JaffeMF V19:28+5:366:28
26Sebastian BurgessAL T19:39+5:476:31
27Stephen BirdBK V19:40+5:486:32
28Mick CooperAL T19:42+5:506:32
29Jim MackayUR N19:48+5:566:34
30Bjorn MellaNC N20:53+7:016:56
31Greg TerrillBS A21:25+7:337:06
32Mark BaxterNE V21:33+7:417:09
33Maurice PattenRR A22:12+8:207:22
34Mark OvertonWA S22:44+8:527:33
35Trevor DimentTT S23:45+9:537:53
36Colin CurrieGO N30:01+16:099:58
37Aylwin LimTJ S30:57+17:0510:16
38Dave NicolsonYA S32:33+18:4110:48
Geoff AdamsBK Vmispunched
Ian ProsserAO Adid not start
David PolandBS Adid not start

M60A

2 930 m, 27 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Eoin RotheryBF N14:475:02
2Ted van GeldermalsenYV V16:07+1:205:30
3Robert VincentNC N16:47+2:005:43
4Grant McDonaldAO A16:48+2:015:44
5Melvyn CoxBN N17:08+2:215:50
6Jeff DunnAL T17:42+2:556:02
6Malcolm RobertsNC N17:42+2:556:02
8Geoff TodkillNC N17:47+3:006:04
9Paul PacqueEV T17:52+3:056:05
10Warwick DavisTK V17:54+3:076:06
11Stephen CollinsBK V18:25+3:386:17
12Geoff MeadNorth West18:37+3:506:21
13James LithgowGO N18:49+4:026:25
14Andrew LumsdenBF N19:20+4:336:35
15Rod GrayEU V19:44+4:576:44
16Alex DaveyWR N20:02+5:156:50
17Roch PrendergastEU V20:30+5:436:59
18Tony GarrPO A20:47+6:007:05
19Geoff PeelNC N21:34+6:477:21
20Lewis CarterTJ S21:40+6:537:23
21Mark PetrieSO Q23:06+8:197:53
22Rudi LandsiedelNC N23:35+8:488:02 Download route in GPX format
23Michael BurtRR A24:25+9:388:20
24Charles DragarAL T26:45+11:589:07
25Mark BesleyDR V27:39+12:529:26
Philip BurrillBB Qmispunched
Nicholas WilmottUR Nmispunched

M65A

2 930 m, 29 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Tim AshmanLI S17:446:03
2Alistair StewartAuckland17:58+0:146:07
3Gordon WilsonBN N18:10+0:266:12
4Rob WestBO W19:09+1:256:32
5Paul PrudhoeCC N19:20+1:366:35
6Paul HoopmannTJ S19:21+1:376:36
7Bruce BowenPO A19:37+1:536:41
8Warwick SelbyGO N20:16+2:326:55
9Martin BicevskisTAS20:40+2:567:03
10Robert PrestonNC N21:07+3:237:12
11Peter ShepherdIK N21:14+3:307:14
12Richard MatthewsLO W21:15+3:317:15
13Ian McKenzieUR N21:32+3:487:20
14Robert TuckerYA S21:49+4:057:26
15John ScownAO A22:07+4:237:32
16Bill JonesRR A22:11+4:277:34
17Keith JayIK N22:15+4:317:35
18Bert ElsonAL T22:18+4:347:36
19Geoff ArmstrongNE V23:39+5:558:04
20Mike CalderAL T24:28+6:448:21
21Matthew KingBK V24:31+6:478:22
22Tom SchultsUG Q25:11+7:278:35
23Lindsay PenderAL T25:20+7:368:38
24John HardingPO A27:15+9:319:18
25Robert SprySH N27:58+10:149:32
26Ron PallasUR N30:10+12:2610:17
27Harry WaterhouseTJ S33:43+15:5911:30
28Michael D'AscenzoBS A37:54+20:1012:56
Nick DentCC Nnot competing
Ken PostWO Wdid not start

M70A

2 720 m, 35 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Tony RadfordBG V15:375:44
2Tony SimpkinsLO W15:42+0:055:46
3Dave MiddletonNorth West16:26+0:496:02
4Ian FletcherLO W16:57+1:206:13
5Peter DalwoodDR V17:10+1:336:18
6Ross BarrGO N17:12+1:356:19
7Greg ChatfieldUG Q17:15+1:386:20
8Terry BluettBN N18:24+2:476:45
9Jim MerchantGO N18:25+2:486:46
10Neil KaneWellington18:26+2:496:46
11Dennis MewsBK V18:37+3:006:50
12Wayne GregsonNo club membership19:03+3:267:00
13Eric WainwrightRR A19:34+3:577:11
14Clive ArthurTT S20:17+4:407:27
15Dick OgilvieUR N20:20+4:437:28
16Ken BrownlieWO W20:24+4:477:30
17Bob HawkinsNT N20:47+5:107:38
18Peter YeatesDR V20:58+5:217:42
19Alan ThompsonRR A21:26+5:497:52
20Jeffrey DinningOH S21:35+5:587:56
21Keith FifieldRR A22:13+6:368:10
22Ewen TempletonBK V22:23+6:468:13
23Ron FrederickNE V22:38+7:018:19
24Dennis TrewinYV V22:40+7:038:20
25Reid MoranTF Q22:44+7:078:21
26Robert AllisonRR A23:08+7:318:30
27Andrew CampbellAW V23:36+7:598:40
28Murray HannaBK V24:01+8:248:49
29Phil DuftyBO W24:11+8:348:53
30David TilbrookOH S25:22+9:459:19
31David GoddardYV V28:08+12:3110:20
32Dennis SparlingGO N28:22+12:4510:25
33Barry WheelerTT S28:26+12:4910:27
34Robert MooreWR N32:51+17:1412:04
James LaverAL Tmispunched
Barry McCraeYV Vdid not start
Dave LottyUR Ndid not start
John MeekingYV Vdid not start

M75A

2 230 m, 18 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1John Le CarpentierSH N15:076:46
2Bryan HardyWO W16:33+1:267:25
3Mike HoweLO W16:50+1:437:32
4Ron JunghansGO N16:51+1:447:33
5Peter MeyerSH N19:19+4:128:39
6Frank TomasWA S19:35+4:288:46
7John HodsdonSH N20:16+5:099:05
8Christopher SpriggsUG Q23:17+8:1010:26
9David HoggPO A23:46+8:3910:39
10Jim BowlingEN Q24:28+9:2110:58
11Trevor SimpsonOctavian droobers28:53+13:4612:57
12Colin MorgansYV V30:53+15:4613:50
13Frank IngwersenPO A32:11+17:0414:25
14Wayne GriggsAL T34:04+18:5715:16
15Stuart LaneOH S37:08+22:0116:39
16Robert MouattRR A37:49+22:4216:57
Peter KreminskiWA Smispunched
Trevor SauerSO Qmispunched
Peter SearleBG Vdid not start
Jim RathjenSAdid not start

M80A

1 820 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1George ReevesTT S17:309:36
2Brian ClelandUR N17:55+0:259:50
3John LyonTT S24:44+7:1413:35
Lloyd GledhillGO Nmispunched

M85A

1 820 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Kevin PaineBS A29:1316:03

M90A

1 820 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Hermann WehnerWE A30:0216:30

EODH

2 230 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Stephen GoggsRR A13:125:55
2Paivi KarjalainenMF V13:13+0:015:55
3Chris FitzgeraldGS N16:16+3:047:17
4David PassKO W28:37+15:2512:49

EODM

2 600 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Anttijussi KarjalainenMF V19:597:41
2Aylan RoweNo club membership39:13+19:1415:05
3Wei Hsuan(Vicky) LuGO N41:15+21:1615:51
Jacqui NauntonBG Vmispunched
David NeylonBG Vmispunched

EODE

1 670 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Gemma BurleyYA S13:207:59
2Veronika IskhakovaRR A26:01+12:4115:34
2Layla DentRR A26:01+12:4115:34
4Max FaulknerTJ S26:23+13:0315:47
5Layla/Aisha Goshtinone32:38+19:1819:32
6Neo KozmaBK V33:44+20:2420:11
Henry NeylonBG Vmispunched
Clementine NeylonBG Vmispunched

Please report errors in the result list to the organiser.