Orienteering Australia

Official results for AOC2018 Australian Long Championships NOL & WRE Event 8

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: AOC2018 Australian Long Championships NOL & WRE Event 8
Organiser: Orienteering SA
Date: Saturday 6 October 2018

M/W10N

2 160 m, 11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Euan SheddenSH N15:427:16
2Rohan BraidKO W19:59+4:179:15
3Matilda RogersRR Q23:35+7:5310:55
4Angelina KozmaBK V23:42+8:0010:58
5Ruth ToomeyAlbany & Denmark Hinterland Or27:54+12:1212:54
6Nicola McConaghyGO N29:15+13:3313:32
7Neo KozmaBK V29:53+14:1113:50
8Emrys RogersRR Q29:54+14:1213:50
9Layla DentRR A30:43+15:0114:13
10Veronika IskhakovaRR A30:44+15:0214:13
11Sam MorrisBN N50:42+35:0023:28

W10A

2 160 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Luca HoggPO A12:535:57
2Amy DuftyBO W14:06+1:136:31
3Torun JoergensenPeninsula and Plains15:46+2:537:17
4Nikki WeihartOH S17:05+4:127:54
5Ariadna IskhakovaRR A17:37+4:448:09
6Annabel LloydTT S20:33+7:409:30
7Cate NemethTF Q20:44+7:519:35
8Kiana BattersOH S23:08+10:1510:42
9Clara MerchantTJ S52:13+39:2024:10

W12A

2 870 m, 11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Sophie ArthurMF V15:065:15
2Milla KeyMF V16:26+1:205:43
3Erika EnderbyNC N16:40+1:345:48
4Lyra SimpsonBF N20:28+5:227:07
5Kate BraidKO W20:36+5:307:10
6Sammy LoveDR V28:06+13:009:47
7Ingrid Shelton AgarAO A28:16+13:109:50
8Hannah AdamsBK V29:12+14:0610:10
9Gemma YorkPeninsula and Plains30:59+15:5310:47
10Jessica JarvisWA S59:47+44:4120:49
Aoife RotheryBF Nmispunched

WJunior

3 590 m, 0 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
Juliette JarrettKO Wdid not start

W14A

3 590 m, 27 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Isabella Zinzan-DickiePeninsula and Plains24:386:51
2Ella RogersRR Q26:14+1:367:18
3Daisy YorkPeninsula and Plains26:27+1:497:22
4Iida LehtonenGO N27:04+2:267:32
5Ana PenckYA S27:13+2:357:34
6Emily HayesAuckland27:18+2:407:36
7Zali McCombAL T28:23+3:457:54
8Zara StewartNo club membership29:12+4:348:08
8Mikayla EnderbyNC N29:12+4:348:08
10Amber LouwDR V29:19+4:418:09
11Julia Powell-DaviesAL T30:47+6:098:34
12Juliet FraterAuckland31:41+7:038:49
13Sophie TavernaCH V32:03+7:258:55
14Zali DaleLO W32:09+7:318:57
15Sophie RyanNorth West32:49+8:119:08
16Julia BarbourBF N32:56+8:189:10
17Sara GarbelliniEN Q33:12+8:349:14
18Zoe TerrillBS A34:14+9:369:32
19Louise BarbourBF N34:43+10:059:40
20Abbie FaulknerTJ S34:58+10:209:44
21Jemima LloydTT S36:02+11:2410:02
22Nea ShinglerBF N36:38+12:0010:12
23Grace PickeringCounties Manakau37:10+12:3210:21
24Sophie BestEV T41:55+17:1711:40
25Claire AdamsBK V46:40+22:0212:59
26Lucy BurleyYA S48:31+23:5313:30
27Harriet BurrellNo club membership49:43+25:0513:50
Justine HobsonBS Adid not start
Natalie MillerBS Adid not start
Zoe CarterTJ Sdid not start

W16A

4 380 m, 27 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Tessa BurnsHawkes Bay28:326:30
2Kaia JoergensenPeninsula and Plains28:42+0:106:33
3Mikaela GrayUG Q33:01+4:297:32
4Julia GannonRR Q33:32+5:007:39
5Venla-Linnea KarjalainenMF V34:14+5:427:48
6Sylvie FraterAuckland34:31+5:597:52
7Amy CulhamHawkes Bay34:55+6:237:58
8Penelope SalmonNo club membership35:00+6:287:59
9Serryn EenjesBG V35:09+6:378:01
10Olivia CollinsNorth West36:08+7:368:14
11Lucy BurrellNo club membership36:59+8:278:26
12Anna DustonNo club membership37:08+8:368:28
13Lucy JarrettKO W37:10+8:388:29
14Alice EganPeninsula and Plains37:22+8:508:31
15Rani BrennanRR Q38:07+9:358:42
16Mena McLeodAL T38:43+10:118:50
17Phoebe DavisAL T39:32+11:009:01
18Rebecca GreenwoodAuckland40:23+11:519:13
19Anna Cory-WrightAuckland41:48+13:169:32
20Eleanor McLeanEV T42:01+13:299:35
21Jemima Bradfield SmithCH V45:01+16:2910:16
22Niamh CassarWH N45:05+16:3310:17
23Nina GannonRR Q47:02+18:3010:44
24Theane van ZylAuckland47:47+19:1510:54
25Maxine LovellRR Q48:59+20:2711:11
26Sarah RichardsWO W53:54+25:2212:18
27Caitlyn SteerBG V1:03:57+35:2514:36
Ellen JohnsonBS Adid not start
Ellen CurrieGO Ndid not start
Serena DoyleUR Ndid not start

W20E

7 180 m, 32 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Tara MelhuishCC A48:156:43
2Briana StevenPeninsula and Plains49:28+1:136:53
3Katie Cory-WrightPeninsula and Plains51:23+3:087:09
4Zoe MelhuishCC A52:47+4:327:21
5Joanna GeorgeSW S53:40+5:257:28
6Mikayla CooperTF T54:44+6:297:37
7Carolyne NelHawkes Bay56:01+7:467:48
8Abigail GeorgeSW S56:19+8:047:50
9Jessica SewellNorth West56:36+8:217:52
10Caitlin YoungCC A56:56+8:417:55
11Aleisha NearyCounties Manakau57:20+9:057:59
12Georgia SkeltonCounties Manakau58:30+10:158:08
13Amber RiddleHutt Valley58:56+10:418:12
14Winnie OakhillQC Q59:09+10:548:14
15Bella FraserNo club membership59:49+11:348:19
16Tegan KnightbridgeNorth West1:00:06+11:518:22
17India JamesNo club membership1:00:09+11:548:22
18Arabella PhillipsTF T1:03:56+15:418:54
19Rebecca GeorgeST N1:05:41+17:269:08
20Sarah DaviesVI V1:06:21+18:069:14
21Meredith NormanSW S1:09:25+21:109:40
22Amy EnkelaarTF T1:09:38+21:239:41
23Tshinta HopperST N1:09:44+21:299:42
24Ivy ProsserCC A1:10:37+22:229:50
25Anastasia HeikkilaQC Q1:11:48+23:3310:00
26Ella CuthbertCC A1:12:07+23:5210:02
27Sarah LimSW S1:13:57+25:4210:17
28Miho YamazakiCC A1:15:33+27:1810:31
29Jess RogersQC Q1:15:36+27:2110:31
30Claire BurgessST N1:27:22+39:0712:10
Lily McFarlaneWN Wdid not finish
Joanna HillST Ndid not finish
Emily SorensenSW Sdid not start

W21E

11 020 m, 13 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Natasha KeyVI V1:14:336:45
2Krystal NeumannQC Q1:16:07+1:346:54
3Grace MolloyST N1:20:21+5:487:17
4Belinda LawfordCC A1:22:06+7:337:27
5Lanita SteerVI V1:23:26+8:537:34
6Aislinn PrendergastVI V1:23:40+9:077:35
7Olivia SprodSW S1:26:34+12:017:51
8Grace CraneTF T1:26:46+12:137:52
9Anna SheldonQC Q1:29:41+15:088:08
10Rachel WestWN W1:43:14+28:419:22
11Thorlene EgertonBK V1:49:53+35:209:58
12Anna FitzgeraldST N2:06:42+52:0911:29
Clare BrownridgeVI Vdid not finish
Mace NeveCC Adid not start
Bridget AndersonSW Sdid not start

W21AS

4 880 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Fern HillyardWA S46:289:31
2Kate MarschallTT S46:50+0:229:35
3Daisy McCauleyWO W48:24+1:569:55
4Lexie AshforthWA S49:57+3:2910:14
5Alice MartinCC N52:54+6:2610:50

WOpenB

4 700 m, 16 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Wendy TavernaCH V47:1410:02
2Rachael UptonWA S49:38+2:2410:33
3Alison BryantEN Q50:56+3:4210:50
4Wendy McConaghyGO N53:35+6:2111:24
5Tamara NeedhamRR A53:39+6:2511:24
6Annette RogersRR Q54:15+7:0111:32
7Esta BirdahicAL T57:41+10:2712:16
8Jacqueline StephensYA S57:42+10:2812:16
9Ulla HeikkilaSO Q1:00:01+12:4712:46
10Sabrina SonntagNo club membership1:02:49+15:3513:21
11Margaret BourneOH S1:08:00+20:4614:28
12Meisha AustinAL T1:08:51+21:3714:38
13Susan HallissyBS A1:11:14+24:0015:09
14Jocelyn WattsYV V1:22:59+35:4517:39
15Josephine GarbelliniEN Q1:29:20+42:0619:00
16Elise KennedyBN N1:33:26+46:1219:52
Veronica JarrettKO Wdid not start

W35A

6 780 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Samantha HoweNC N1:17:2211:24
2Kathie DentRR A1:26:55+9:3312:49
Sarah GilbertWA Sdid not start

W35AS

3 670 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Heather O'DonnellYV V41:3511:19
2Kim EnkelaarAL T53:52+12:1714:40

W40A

6 780 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Marina IskhakovaRR A58:348:38
2Cathy HoggPO A1:05:11+6:379:36
3Jen Graham-TaylorAlbany & Denmark Hinterland Or1:08:08+9:3410:02
4Ceri PassKO W1:10:25+11:5110:23
5Sussan BestEV T1:14:19+15:4510:57

W45A

6 320 m, 11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Cath ChalmersBF N1:00:429:36
2Cathy McCombAL T1:03:37+2:5510:03
3Jenni AdamsPeninsula and Plains1:08:26+7:4410:49
4Miriam WhittingtonWR T1:14:54+14:1211:51
5Clare HawthorneWR T1:16:12+15:3012:03
6Silke SpeierBS A1:17:54+17:1212:19
7Nic Plunkett-ColeBS A1:21:25+20:4312:52
8Alexa TroedsonBF N1:22:49+22:0713:06
9Helen O'CallaghanBB N1:33:55+33:1314:51
10Jeni PelvinDunedin1:36:07+35:2515:12
11Chris StocksBS A1:37:51+37:0915:28

W45AS

3 330 m, 15 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Salme FullerIK N36:0410:49
2Stephanie BeldjilaliCO240:16+4:1212:05
3Edith GrayAO A40:57+4:5312:17
4Susan CookeNo club membership42:15+6:1112:41
4Sharon BurgessNC N42:15+6:1112:41
6Sarah StewartNo club membership42:34+6:3012:46
7Vanessa FreemanBF N43:13+7:0912:58
8Andrea EvesBO W46:57+10:5314:05
9Johanna Tavner-CornerTF Q48:45+12:4114:38
10Sandra AfnanYA S51:47+15:4315:33
11Anne ArthurMF V58:50+22:4617:40
12Nicole DavisLO W1:01:06+25:0218:20
13Suzanne O'CallaghanBK V1:05:56+29:5219:47
14Jo HobsonBS A1:07:24+31:2020:14
15Sarah SteelCounties Manakau1:22:16+46:1224:42
Elaine MurdochGO Ndid not start

W45B

3 590 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Marlize BosmanSW W47:3013:13
2Raelee EenjesBG V48:23+0:5313:28
3Sue BamentOH S57:59+10:2916:09
4Janet HardingPeninsula and Plains1:17:59+30:2921:43
5Carol SuchOH S1:41:31+54:0128:16
6Hind NeedhamRR A1:42:02+54:3228:25
Natalia BeliakovaBF Ndid not start

W50A

5 700 m, 25 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Barbara HillGO N46:358:10
2Wendy ReadUG Q49:30+2:558:41
3Jennifer EnderbyNC N52:24+5:499:11
4Alison InglisBS A52:35+6:009:13
5Sue HancockWR T53:48+7:139:26
6Karen Wild-AllenAL T55:07+8:329:40
7Nicola DalheimMF V55:19+8:449:42
8Su Yan TayUG Q56:08+9:339:50
9Lyn StantonAuckland56:31+9:569:54
10Susan GeorgeTT S1:02:59+16:2411:02
11Kay KnightbridgeNorth West1:04:54+18:1911:23
12Liz CanningWR T1:04:55+18:2011:23
13Sue GarrPO A1:05:11+18:3611:26
14Zara SodenOH S1:06:24+19:4911:38
15Sharon LambertBN N1:10:26+23:5112:21
16Tania KennedyGO N1:10:58+24:2312:27
17Margaret PeelNC N1:14:06+27:3113:00
18Cryn RussellHawkes Bay1:14:17+27:4213:01
19Genevieve WebbDunedin1:16:34+29:5913:25
20Alison ComerAuckland1:20:20+33:4514:05
21Kirsten WehnerWE A1:20:24+33:4914:06
22Donelda NilesEV T1:21:46+35:1114:20
23Bronwyn RosieAuckland1:22:49+36:1414:31
24Jill CongediOH S1:46:54+1:00:1918:45
Libby McLeayAucklandmispunched

W55A

4 880 m, 17 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Paula ShinglerBF N37:537:45
2Ana HercegPO A39:34+1:418:06
3Toni BrownBS A39:50+1:578:09
4Anthea FeaverLO W40:51+2:588:22
5Carolyn MatthewsNC N41:23+3:308:28
6Gayle QuantockNC N41:41+3:488:32
7Chris BrownEV T42:38+4:458:44
8Joanna ParrBF N46:49+8:569:35
9Sally WayteAL T53:13+15:2010:54
10Juliana de NooyUG Q53:36+15:4310:59
11Andrea SchiwyAL T54:00+16:0711:03
12Marion BurrillBB Q58:05+20:1211:54
13Erica DimentTT S1:02:07+24:1412:43
14Jane SayeAO A1:05:00+27:0713:19
14Rosalie McCauleyWO W1:05:00+27:0713:19
16Liz BourneBB Q1:29:10+51:1718:16
17Jane HardingWellington1:30:09+52:1618:28

WEasy

2 870 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Sasha EvesBO W29:5610:25
2Lan KellyTJ S34:10+4:1411:54
3Carol MorgansYV V56:43+26:4719:45
4Robyn CuttenWA S1:09:19+39:2324:09
Sue HealyNE Vdid not start

W55AS

2 500 m, 12 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Elizabeth HatleyBK V29:0711:38
2Philippa Lohmeyer-CollinsBK V31:37+2:3012:38
3Robyn D'AscenzoBS A36:26+7:1914:34
4Gayle ShepherdUR N38:07+9:0015:14
5Ruth NicolsonYA S41:48+12:4116:43
6Jane BarnettBS A43:19+14:1217:19
7Fiona McIntyreUG Q43:40+14:3317:28
8Debbie DoddDR V45:37+16:3018:14
9Judy PrendergastEU V47:56+18:4919:10
10Wendy AndrewarthaAL T49:26+20:1919:46
11Julie ShepherdIK N49:35+20:2819:50
12Jane CalderAL T59:21+30:1423:44

W60A

4 380 m, 19 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Jenny BourneEU V33:437:41
2Carolyn JacksonBK V36:41+2:588:22
3Debbie DaveyWR N39:22+5:398:59
4Jean Cory-WrightPeninsula and Plains40:35+6:529:15
5Hilary WoodCC N41:56+8:139:34
6Phillippa PooleNorth West42:40+8:579:44
7Sue KeyMF V45:04+11:2110:17
8Robin UppillSA46:36+12:5310:38
9Mary McDonaldAO A48:34+14:5111:05
10Kathy PetrieSO Q49:10+15:2711:13
11Julia PrudhoeCC N54:57+21:1412:32
12Evelyn ColwellOH S56:36+22:5312:55
13Prue DobbinBK V57:00+23:1713:00
14Rosie RutledgeAL T58:21+24:3813:19
15Margi FreemantleYV V58:43+25:0013:24
16Meredith RaschWA S1:00:35+26:5213:49
17Diana Cossar-BurgessAL T1:12:19+38:3616:30
18Margaret WilmottUR N1:18:13+44:3017:51
19Anne GarveyTK V1:19:57+46:1418:15
Geraldine ChatfieldUG Qdid not start

W65A

4 100 m, 15 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Lynn DabbsWH N42:0910:16
2Carol BrownlieWO W43:15+1:0610:32
3Jacquie RandUG Q47:26+5:1711:34
4Robyn ChapmanAL T51:48+9:3912:38
5Jan HardyAL T52:26+10:1712:47
6Ann ScownAO A53:48+11:3913:07
7Valerie BarkerBS A58:09+16:0014:10
8Barbara TassellAL T59:32+17:2314:31
9Kerryne JonesRR A59:36+17:2714:32
10Barbara MartinPO A1:01:57+19:4815:06
11Pamela KingDR V1:16:57+34:4818:46
12Leila HendersonYA S1:20:01+37:5219:30
Lois WestBO Wmispunched
Rhonda BowlingEN Qmispunched
Wendy HobleyKO Wdid not finish
Coral DowBS Adid not start

W70A

3 670 m, 22 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Libby MeekingYV V45:4412:27
2Jenny HawkinsNT N45:49+0:0512:29
3Robin SpriggsUG Q45:51+0:0712:29
4Ruth GoddardYV V46:21+0:3712:37
5Judy AllisonRR A47:32+1:4812:57
6Royce MillsRed Kiwi50:00+4:1613:37
7Jill DaltonHutt Valley51:05+5:2113:55
8Val HodsdonSH N54:18+8:3414:47
8Dorothy KaneWellington54:18+8:3414:47
10Penny DuftyBO W54:32+8:4814:51
11Heather BiceEU V54:51+9:0714:56
12Helena GriggsAL T58:35+12:5115:57
13Pauline MooreWR N58:56+13:1216:03
14Pat MiethkePO A59:53+14:0916:19
15Joan SheldonUG Q1:00:39+14:5516:31
16Janet KingBK V1:00:55+15:1116:35
17Kathy LileyYV V1:00:58+15:1416:36
18Janet FletcherLO W1:02:05+16:2116:54
19Judi HerkesBK V1:03:08+17:2417:12
20Janet BushAL T1:04:34+18:5017:35
21Mary Jane MahonyUR N1:13:52+28:0820:07
22Sandra HoggPO A1:20:23+34:3921:54
Rose CampbellAW Vdid not start
Rosemary KullmannLO Wdid not start

W75A

3 330 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Jean BaldwinGS N41:4612:32
2Ann IngwersenPO A44:35+2:4913:23
3Dale Ann GordonEU V48:04+6:1814:26
4Valerie BrammallEV T48:56+7:1014:41
5Hilary SimpsonOctavian droobers55:35+13:4916:41
Janet TarrYV Vdid not start

W80A

2 500 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Helen AlexanderBK V38:5915:35
2Barbara GeorgeNorfolk Orienteering Club41:04+2:0516:25

W85A

2 500 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Maureen OgilvieUR N56:5722:46

W65+AS

2 500 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Alison RadfordBG V32:0912:51
2Marian ArthurTT S33:12+1:0313:16
3Zita SankauskasOH S33:24+1:1513:21
4Helen PostWO W34:42+2:3313:52
5Jenelle TempletonBK V35:21+3:1214:08
6Elizabeth BicevskisTAS38:14+6:0515:17
7Joanna StewartAuckland42:10+10:0116:52
8Barbara JunghansGO N45:42+13:3318:16
9Jenny KomyshanWO W47:27+15:1818:58
10Cheryl BluettBN N58:02+25:5323:12
Janet HillyardTJ Sdid not start

M10A

2 160 m, 14 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Miles BryantEN Q11:045:07
2Elye DentRR A11:51+0:475:29
3Will EnkelaarAL T12:50+1:465:56
4Rory SheddenSH N13:36+2:326:17
5Adrian GarbelliniEN Q14:02+2:586:29
6Lachlan BraidKO W15:10+4:067:01
7Alton FreemanBF N15:16+4:127:04
8Joshua FeuerherdtBG V16:19+5:157:33
9Marcus CazzolatoTJ S16:51+5:477:48
10Hayden DentRR A17:15+6:117:59
11Callum BryantEN Q20:37+9:339:32
12Ben McConaghyGO N30:06+19:0213:56
13Edmund ToomeyAlbany & Denmark Hinterland Or33:22+22:1815:26
14Connor DentRR A45:00+33:5620:50

M12A

2 870 m, 15 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Euan BestEV T14:235:00
2Owen RadajewskiPO A14:48+0:255:09
3Bodie TerrillBS A16:06+1:435:36
4Eckart BosmanSW W16:26+2:035:43
5Mitchell MorcomTJ S16:43+2:205:49
6Luke FeuerherdtBG V17:03+2:405:56
7Eddie StonerAL T18:20+3:576:23
8Makhaya HoggPO A18:41+4:186:30
9Joseph ColemanKO W19:20+4:576:44
10Tommi HaipolaBS A20:22+5:597:05
11Timothy McConaghyGO N20:34+6:117:09
12Charlie FraterAuckland20:38+6:157:11
13Ashley WhiteYV V22:18+7:557:46
14Alex WoolfordBB N23:12+8:498:05
15Liam DuftyBO W25:43+11:208:57

MJunior

4 700 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Jordan NeillSW W40:438:39

M14A

4 700 m, 24 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Toby CazzolatoTJ S28:105:59
2Torren ArthurMF V29:43+1:336:19
3Aldo BosmanSW W30:26+2:166:28
4Sam WoolfordBB N31:18+3:086:39
5Callum WhiteYV V31:32+3:226:42
6Oskar MellaNC N33:04+4:547:02
7Riley McFarlaneBO W33:26+5:167:06
8Oliver FreemanBF N34:58+6:487:26
9Riley KerrEV T35:17+7:077:30
10Niko StonerAL T36:25+8:157:44
11Oscar JohnstonTJ S36:36+8:267:47
12Jett McCombAL T36:42+8:327:48
13Dylan BryantEN Q36:43+8:337:48
14Jamie WoolfordBB N36:54+8:447:51
15Matthew GreenwoodAuckland37:50+9:408:02
16Lachlan FeuerherdtBG V37:54+9:448:03
17James LoveDR V38:41+10:318:13
18Patrick Shelton AgarAO A40:07+11:578:32
19Charlie CooperAL T43:50+15:409:19
20John SteerBG V44:04+15:549:22
21Mitchell StephensYA S48:47+20:3710:22
22Paul GarbelliniEN Q49:09+20:5910:27
23Chris NemethTF Q49:24+21:1410:30
24Daniel MorcomTJ S59:04+30:5412:34
Remi AfnanYA Sdid not start

M16A

6 570 m, 40 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Alvin CraigNC N42:186:26
2Grant ReinbottRR Q44:01+1:436:41
3Ryan GrayUG Q44:10+1:526:43
4Ethan PenckYA S44:59+2:416:50
5Will TidswellHawkes Bay45:07+2:496:52
6Blake ReinbottRR Q46:34+4:167:05
7Andrew KerrPO A46:56+4:387:08
8David StocksBS A47:04+4:467:09
9Toby LangBS A50:29+8:117:41
10Jensen KeyMF V51:29+9:117:50
11Mason ArthurMF V53:35+11:178:09
12Jack MarschallTT S53:39+11:218:09
13Cameron BonarNorth West Orienteering Club55:22+13:048:25
14Max GrivellTT S56:52+14:348:39
15Ben PoortenaarAL T57:56+15:388:49
16Samuel GarbelliniEN Q58:53+16:358:57
17Leith SodenOH S58:56+16:388:58
18Rupert ShepherdNo club membership1:02:11+19:539:27
19Alex JobbinsNo club membership1:02:56+20:389:34
20Oliver EdwardsHutt Valley1:03:53+21:359:43
21Oscar WoolfordBB N1:04:43+22:259:51
22William DaveyMF V1:05:02+22:449:53
23Felix WilliamsonNo club membership1:08:02+25:4410:21
24Dexter CanningWR T1:09:41+27:2310:36
25Joseph WilsonBS A1:09:47+27:2910:37
26William CoxRR Q1:12:07+29:4910:58
27Luca EastwoodAuckland1:12:48+30:3011:04
28Oliver SchubertRR Q1:13:07+30:4911:07
29Patrick DuftyBO W1:13:33+31:1511:11
30Moss PelvinDunedin1:14:23+32:0511:19
31Mason EvesBO W1:15:52+33:3411:32
32Clayton ShadboltPeninsula and Plains1:16:52+34:3411:41
33Will WhittingtonWR T1:16:58+34:4011:42
34Michael GuthriePO A1:18:27+36:0911:56
35Matthew HardingPeninsula and Plains1:20:12+37:5412:12
36Jack WickhamEV T1:26:17+43:5913:07
37Cayleb FidgeBB Q1:27:50+45:3213:22
38Bayley FisherEV T1:35:13+52:5514:29
Shaun RichardsWO Wmispunched
Brendan WilsonBS Adid not finish
Archie NeylonBG Vdid not start
Campbell SymeAucklanddid not start
Ryan MoorePeninsula and Plainsdid not start
Ewan ShinglerBF Ndid not start
Ben HobsonBS Adid not start

M20E

11 170 m, 33 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Patrick JaffeVI V1:04:525:48
2Aston KeyVI V1:05:33+0:415:52
3Oak JonesNo club membership1:08:08+3:166:05
4Simeon BurrillQC Q1:09:11+4:196:11
5Jason BondTaranaki1:10:53+6:016:20
6Kurtis ShukerCounties Manakau1:11:28+6:366:23
7Ronan LeeHawkes Bay1:11:38+6:466:24
8Liam StolbergerNorth West1:13:16+8:246:33
9Isaac EganPeninsula and Plains1:13:46+8:546:36
10Ayrton ShadboltPeninsula and Plains1:14:11+9:196:38
11Tom HardingPeninsula and Plains1:14:50+9:586:41
12Ryan StocksCC A1:15:27+10:356:45
13Thomas GarbelliniQC Q1:16:09+11:176:49
14Oliver EganPeninsula and Plains1:16:31+11:396:51
15Jed FlemingTF T1:18:23+13:317:01
16Daniel GrayQC Q1:23:43+18:517:29
17Brody McCarthyVI V1:25:13+20:217:37
18Dante AfnanSW S1:26:28+21:367:44
19Joshua AllenTF T1:27:29+22:377:49
20Liam ThompsonAuckland1:28:29+23:377:55
21Jaiden FidgeQC Q1:30:20+25:288:05
22Patrick HayesAuckland1:31:44+26:528:12
23Tom PoortenaarTF T1:33:45+28:538:23
24Rohan JacksonSW S1:34:57+30:058:30
25Johann BurgessTF T1:35:27+30:358:32
26Nicholas CongediSW S1:37:04+32:128:41
27Dougal ShepherdNo club membership1:37:19+32:278:42
28Saxon CharlesQC Q1:45:13+40:219:25
29Luan SwartWN W1:50:28+45:369:53
30Zac NeedhamCC A2:02:17+57:2510:56
Noah PolandCC Adid not finish
Patrick MillerCC Adid not finish
Tristan MillerCC Adid not finish
Andries SwartWN Wdid not start
Michael LoughnanVI Vdid not start
Angus HainesSW Sdid not start
Alastair GeorgeST Ndid not start

M20A

6 780 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Max DalheimVI V1:10:4810:26
Angus LeungGO Ndid not start

M21E

15 680 m, 18 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Henry McNultyWN W1:26:445:31
2Matthew CraneCC A1:34:01+7:175:59
3Martin DentCC A1:35:54+9:106:06
4Andrew BarnettCC A1:36:45+10:016:10
5Nathan LawsonVI V1:36:51+10:076:10
6Joe WoodleyVI V1:43:59+17:156:37
7Matthew SchepisiVI V1:45:55+19:116:45
8Karl BicevskisTF T1:49:55+23:117:00
9Peter HobbsVI V1:52:42+25:587:11
10Brett MerchantSW S2:00:55+34:117:42
11Jack NeumannQC Q2:03:23+36:397:52
12Richard GoonanVI V2:04:13+37:297:55
13James SheldonQC Q2:05:12+38:287:59
14Ben GoonanVI V2:06:38+39:548:04
15Oliver WilliamsSW S2:15:17+48:338:37
16Jonathan SutcliffeBK V2:57:34+1:30:5011:19
Jonathan McCombTF Tdid not finish
Robert BennettST Ndid not finish
David BrownridgeVI Vdid not start
Tommy HayesAucklanddid not start
Simon UppillSW Sdid not start

M21A

9 460 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Christoph PrunscheTF T1:07:197:06
2Will KennedyWA S1:23:08+15:498:47
3Io Pan WongNo club membership1:47:03+39:4411:18

M21AS

6 570 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Troy MerchantTJ S55:488:29
2John NieuwenhovenTT S56:30+0:428:35
3Andrew SlatteryRR A1:00:28+4:409:12
4Paul DowlingWA1:00:42+4:549:14
5Tyson HillyardWA S1:03:56+8:089:43
6Robert HerkesGO N1:16:23+20:3511:37
7Conrad ElsonNo club membership1:16:41+20:5311:40
8Daniel Del DotBS A1:46:26+50:3816:11
9William SteelCounties Manakau2:03:48+1:08:0018:50
Andrew KennedyWA Smispunched

MOpenB

4 700 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Jordi CanadellBS A42:489:06
2Michael WestoverWA S49:21+6:3310:30
3Peter ThorpeWA S52:58+10:1011:16
4Michael HanrattyGO N1:12:32+29:4415:25

M35A

9 460 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Matthew CohenAL T1:21:328:37
2Fedor IskhakovRR A1:45:01+23:2911:06

M35AS

5 490 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Tony BryantEN Q56:4210:19
2Dan MartinCC N1:34:35+37:5317:13

M40A

9 460 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Bruce ArthurVI V1:05:476:57
2Craig FeuerherdtBG V1:10:10+4:237:25
3Teemu KarjalainenVI V1:11:05+5:187:30
4Simon RouseDR V1:13:15+7:287:44
5Craig PelvinDunedin1:26:31+20:449:08
6Angus SheddenSH N1:30:09+24:229:31
7Michael AdamsNo club membership1:31:33+25:469:40
8Damien EnderbyNC N1:45:46+39:5911:10
9Tate NeedhamRR A1:49:03+43:1611:31
Daniel HaipolaBS Amispunched
Ben RattrayOH Sdid not start

M45A

7 950 m, 22 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Carsten JoergensenPeninsula and Plains54:066:48
2Craig DuftyBO W58:41+4:357:22
3Matthew StocksBS A1:03:54+9:488:02
4John ToomeyAlbany & Denmark Hinterland Or1:04:41+10:358:08
5Scott SimsonNC N1:04:49+10:438:09
6Eric MorrisBN N1:05:41+11:358:15
7Fredrik JohanssonVI V1:05:53+11:478:17
8Blair TrewinYV V1:10:15+16:098:50
9Graham BraidKO W1:11:32+17:268:59
10Greg MorcomTJ S1:15:58+21:529:33
11Glen WhiteYV V1:17:03+22:579:41
12Brett WeihartOH S1:19:11+25:059:57 Download route in GPX format
13Brenton GrayUG Q1:19:45+25:3910:01
14Paul EnkelaarAL T1:27:25+33:1910:59
15Ben CazzolatoTJ S1:31:55+37:4911:33
16Peter McConaghyGO N1:38:28+44:2212:23
17Anthony StonerAL T1:39:42+45:3612:32
18Peter MillerBS A1:40:06+46:0012:35
19Greg WilsonBS A1:46:47+52:4113:25
20David BeldjilaliCO21:51:12+57:0613:59
21Joseph GarbelliniEN Q1:56:22+1:02:1614:38
22Edward PlummerLO W2:01:53+1:07:4715:19

M45AS

3 670 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Darren EenjesBG V34:299:23
2Brendan HenrySO Q38:39+4:1010:31
3Robert KrieslTT S40:45+6:1611:06
4Paul JarrettKO W40:50+6:2111:07
5Wayne LoveDR V45:06+10:3712:17
6Andrew HobsonBS A1:03:09+28:4017:12

M45B

4 700 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Jaco BosmanSW W48:4310:21
James LloydTT Sdid not start

M50A

6 780 m, 19 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Alistair Cory-WrightPeninsula and Plains52:347:45
2Ruhi AfnanYA S54:39+2:058:03
3Mark FreemanBF N55:04+2:308:07
4Kenneth McLeanEV T55:51+3:178:14
5Andy SimpsonBF N1:00:05+7:318:51
6Tony HillGO N1:02:48+10:149:15
7Bruce BarnettBS A1:03:20+10:469:20
8Shane DoyleUR N1:05:47+13:139:42
9Lance ReadUG Q1:10:16+17:4210:21
10Hugh FitzgeraldWR T1:10:40+18:0610:25
11Neil SimsonTF Q1:11:23+18:4910:31
12Simon AllenAL T1:12:18+19:4410:39
13John Shelton AgarAO A1:16:11+23:3711:14
14Bruce PatersonAR V1:16:35+24:0111:17
15Nick DaleLO W1:17:56+25:2211:29
16Mark FraterAuckland1:19:42+27:0811:45
17Jamie KennedyGO N1:23:59+31:2512:23
18Eric LouwDR V1:24:53+32:1912:31
19Peter AnnettsGO N1:27:13+34:3912:51

M55A

6 320 m, 35 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Warren KeyMF V42:356:44
2Mark NemethTF Q46:03+3:287:17
3Tony WoolfordBB N48:03+5:287:36
4Jim RussellBG V49:32+6:577:50
5Jemery DayAL T50:31+7:567:59
6Greg BarbourBF N50:54+8:198:03
7Jeff GreenwoodAuckland54:57+12:228:41
8Sebastian BurgessAL T55:54+13:198:50
9Tim McIntyreUG Q56:58+14:239:00
10John WhittingtonWR T57:00+14:259:01
11Mark ShinglerBF N57:19+14:449:04
12Simon GeorgeBF N59:05+16:309:20
13Stephen BirdBK V59:32+16:579:25
14Julian HayesAuckland59:53+17:189:28
15David PolandBS A1:03:28+20:5310:02
16Cormac McCarthyYV V1:04:40+22:0510:13
17Russell BlatchfordPL Q1:05:50+23:1510:25
18Tim HatleyBK V1:07:57+25:2210:45
19Martin CrosbyAuckland1:10:05+27:3011:05
20Mike HardingPeninsula and Plains1:10:32+27:5711:09
21Stephen GoggsRR A1:11:00+28:2511:14
22Glenn BurgessNC N1:11:54+29:1911:22
23Nigel Dobson-KeeffeYA S1:14:13+31:3811:44
24Mick CooperAL T1:15:14+32:3911:54
25Trevor DimentTT S1:16:01+33:2612:01
26Martin KozmaBK V1:22:08+39:3312:59
27Dave NicolsonYA S1:24:38+42:0313:23
28David GeorgeTT S1:26:02+43:2713:36
29Greg TerrillBS A1:26:32+43:5713:41
30Mark OvertonWA S1:27:11+44:3613:47
31Peter HopperBN N1:29:41+47:0614:11
32Maurice PattenRR A1:49:43+1:07:0817:21
33Colin CurrieGO N1:50:12+1:07:3717:26
Geoff LawfordEU Vmispunched
Nick MelhuishPO Adid not finish
David JaffeMF Vdid not start
John CarberryNE Vdid not start

M55AS

3 670 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Bill VandendoolBK V35:459:44
2Tom de JonghBS A39:49+4:0410:50
3Kevin WilliamsWH N43:58+8:1311:58
4Ron PallasUR N51:09+15:2413:56
5Geoff AdamsBK V51:22+15:3713:59
6Aylwin LimTJ S59:48+24:0316:17
7Iain DuncanSO Q1:03:40+27:5517:20

MEasy

2 870 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Mike BurrellNo club membership35:4112:25

M65+AS

3 330 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Phil DavillCR S34:1110:15
2Clive ArthurTT S39:55+5:4411:59
3Jeffrey DinningOH S41:09+6:5812:21
4Al SankauskasOH S43:08+8:5712:57
5Renny DuckettAL T46:06+11:5513:50
6Tom SchultsUG Q47:05+12:5414:08
7Michael D'AscenzoBS A1:00:08+25:5718:03
8Tony Tavner-CornerTF Q1:02:39+28:2818:48
9Dennis SparlingGO N1:04:38+30:2719:24
10Colin MorgansYV V1:09:53+35:4220:59
Harry WaterhouseTJ Sdid not start
Dave LottyUR Ndid not start

M60A

5 700 m, 35 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Ted van GeldermalsenYV V43:597:42
2Robert VincentNC N44:36+0:377:49
3Melvyn CoxBN N45:03+1:047:54
4Eoin RotheryBF N45:16+1:177:56
5Jeff DunnAL T46:19+2:208:07
6Paul PacqueEV T46:51+2:528:13
7Warwick DavisTK V48:01+4:028:25
8Malcolm RobertsNC N49:44+5:458:43
9Geoff TodkillNC N50:25+6:268:50
10Grant McDonaldAO A51:46+7:479:04
11Bruce PeatNZL52:41+8:429:14
12Alex DaveyWR N54:16+10:179:31
13Geoff MeadNorth West54:28+10:299:33
14Nicholas WilmottUR N54:38+10:399:35
15Rod GrayEU V55:35+11:369:45
16Rudi LandsiedelNC N56:54+12:559:58
17Craig ColwellOH S58:12+14:1310:12
18Mark PetrieSO Q58:37+14:3810:17
19Roch PrendergastEU V58:38+14:3910:17
20Stephen CollinsBK V59:09+15:1010:22
21Andrew LumsdenBF N59:47+15:4810:29
22Noel SchoknechtLO W1:01:39+17:4010:48
23Tony GarrPO A1:02:26+18:2710:57
24Tony RobertsWA S1:03:34+19:3511:09
25Geoff PeelNC N1:06:44+22:4511:42
26David McCauleyWO W1:07:14+23:1511:47
27Desmond NormanTJ S1:08:18+24:1911:58
28Lewis CarterTJ S1:09:11+25:1212:08
29Michael BurtRR A1:09:28+25:2912:11
30David KnightBK V1:10:32+26:3312:22
31Neil BarrBG V1:11:48+27:4912:35
32Charles DragarAL T1:24:15+40:1614:46
33Mark BesleyDR V1:25:40+41:4115:01
34Philip BurrillBB Q1:30:09+46:1015:48
James LithgowGO Nmispunched

M65A

5 490 m, 29 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Tim AshmanLI S46:198:26
2Adrian UppillOH S47:49+1:308:42
3Paul HoopmannTJ S48:13+1:548:46
4Vic SedunaryBK V49:17+2:588:58
5Robert PrestonNC N51:43+5:249:25
6Nick DentCC N54:42+8:239:57
7Peter ShepherdIK N54:58+8:3910:00
8Gordon WilsonBN N55:22+9:0310:05
9Richard MatthewsLO W55:27+9:0810:06
10Robert TuckerYA S55:42+9:2310:08
11Rob WestBO W56:23+10:0410:16
12Alistair StewartAuckland57:26+11:0710:27
13John ScownAO A59:05+12:4610:45
14Paul PrudhoeCC N59:11+12:5210:46
15Bert ElsonAL T59:29+13:1010:50
16Peter KomyshanWO W1:01:42+15:2311:14
17Greg HawthorneWR T1:02:41+16:2211:25
18Bill JonesRR A1:02:56+16:3711:27
19Greg RowberryWA S1:04:52+18:3311:48
20Keith JayIK N1:05:24+19:0511:54
21Warwick SelbyGO N1:07:17+20:5812:15
22Ian McKenzieUR N1:09:33+23:1412:40
23Ken PostWO W1:10:38+24:1912:51
24Mike CalderAL T1:17:52+31:3314:11
25John HardingPO A1:19:31+33:1214:29
26Matthew KingBK V1:21:17+34:5814:48
27Lindsay PenderAL T1:35:43+49:2417:26
28Robin EnglishWA S1:43:04+56:4518:46
Martin BicevskisTASdisqualified

M70A

4 880 m, 38 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Dave MiddletonNorth West42:418:44
2Steve FlickBN N43:22+0:418:53
3Tony RadfordBG V43:42+1:018:57
4Leigh PrivettAW V46:08+3:279:27
5Greg ChatfieldUG Q46:21+3:409:29
6Ross BarrGO N47:42+5:019:46
7Neil KaneWellington48:08+5:279:51
8Terry BluettBN N48:11+5:309:52
9Hugh MooreRR A48:15+5:349:53
10Bob HawkinsNT N49:38+6:5710:10
11Dennis MewsBK V50:18+7:3710:18
12Phil DuftyBO W50:21+7:4010:19
13Dan GreigWO W51:46+9:0510:36
14Jim MerchantGO N53:07+10:2610:53
15Tony SimpkinsLO W53:44+11:0311:00
16Andrew CampbellAW V53:46+11:0511:01
17Rob SimmonsAW V53:53+11:1211:02
18Robert AllisonRR A55:05+12:2411:17
19Ron FrederickNE V56:13+13:3211:31
20Frank BurdenOH S57:06+14:2511:42
21James LaverAL T57:56+15:1511:52
22Ken BrownlieWO W58:02+15:2111:53
23Paul ElamTK V58:14+15:3311:55
24Murray HannaBK V59:16+16:3512:08
25Peter DalwoodDR V1:00:30+17:4912:23
26Ralph KochYV V1:02:34+19:5312:49
27Eric WainwrightRR A1:03:34+20:5313:01
28Ian FletcherLO W1:03:55+21:1413:05
29Keith FifieldRR A1:05:12+22:3113:21
30Reid MoranTF Q1:06:00+23:1913:31
31David PassKO W1:06:22+23:4113:35
32Ewen TempletonBK V1:07:57+25:1613:55
33David TilbrookOH S1:08:51+26:1014:06
34Peter YeatesDR V1:14:32+31:5115:16
35David GoddardYV V1:16:11+33:3015:36
36Robert MooreWR N1:31:03+48:2218:39
Dick OgilvieUR Nmispunched
Bob HealeyEV Tdid not finish
John MeekingYV Vdid not start
Robert SmithTT Sdid not start
Barry WheelerTT Sdid not start

M75A

4 100 m, 19 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1John Le CarpentierSH N39:389:40
2Alex TarrYV V40:17+0:399:49
3Trevor SauerSO Q44:21+4:4310:49
4Blake GordonEU V45:52+6:1411:11
5David HoggPO A47:03+7:2511:28
6Mike HoweLO W47:04+7:2611:28
7Basil BaldwinGS N47:42+8:0411:38
8Ron JunghansGO N50:13+10:3512:14
9Christopher SpriggsUG Q56:23+16:4513:45
10John HodsdonSH N57:06+17:2813:55
11Frank TomasWA S59:52+20:1414:36
12Jim BowlingEN Q1:00:49+21:1114:50
13Peter MeyerSH N1:01:24+21:4614:58
14Peter KreminskiWA S1:02:38+23:0015:16
15Trevor SimpsonOctavian droobers1:11:08+31:3017:20
16John SuchOH S1:15:56+36:1818:31
17Frank IngwersenPO A1:35:28+55:5023:17
18Wayne GriggsAL T1:38:40+59:0224:03
Darryl ErbacherPO Adid not finish
Jim RathjenSAdid not start

M80A

2 500 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1George ReevesTT S33:3613:26
2Peter CuttenWA S35:41+2:0514:16
3Brian ClelandUR N35:49+2:1314:19
4John LyonTT S52:15+18:3920:54

M85A

2 500 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Kevin PaineBS A56:3322:37

M90A

2 500 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Hermann WehnerWE A1:25:3534:14

EODH

4 380 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Chris FitzgeraldGS N31:107:06
2Michael RadajewskiPO A37:24+6:148:32
3Pairi KarjalainenMF V41:11+10:019:24
4Chris JacksonTJ S47:14+16:0410:47
5Steve DoyleCH V48:37+17:2711:05
6John AndersonOH S1:34:07+1:02:5721:29

EODM

3 590 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Keren FaulknerTJ S29:498:18
2Anttijussi KarjalainenCH V33:23+3:349:17
3Juha LehtonenNo club membership33:35+3:469:21
4Veronica JarrettKO W1:11:04+41:1519:47
5John GuthrieMF V1:11:20+41:3119:52

EODE

2 870 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Ben MarschallTT S25:358:54
2Glenn SymanNo club membership29:11+3:3610:10
3Layla GoshtiCH V30:17+4:4210:33
4Gemma BurleyYA S30:48+5:1310:43
5Juliette JarrettKO W36:35+11:0012:44
6Noelene AndersonOH S40:41+15:0614:10
7Akon BaakCC N41:51+16:1614:34
8Alice RadajewskiPO A4:27:11+4:01:361:33:05
Christopher GuthrieMF Vdid not finish

Please report errors in the result list to the organiser.